Obiektyw rybie oko w formie jednej płaskiej soczewki
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology oraz Uniwersytetu Massachusetts w Lowell opracowali metasoczewkę, która, mimo całkowicie płaskiego kształtu, działa jak obiektyw typu rybie oko.
Metasoczewka działa dzięki wykorzystaniu mikroskopijnych struktur, które zmieniają kierunek światła w określony sposób. Wcześniej tego rodzaju rozwiązania oferowały kąty widzenia do około 60°. Przy próbach osiągnięcia szerszych kątów, trzeba było posiłkować się dodatkowymi, tradycyjnymi elementami optycznymi. W tym przypadku, ku zaskoczeniu samych naukowców, udało się osiągnąć niemal pełne 180°.
Na chwilę obecną badacze dysponują prototypem pracującym w paśmie podczerwieni, ale, według ich deklaracji, wykonanie analogicznej metasoczewki pracującej w zakresie światła widzialnego nie powinno stanowić problemu. Po wdrożeniu do masowej produkcji, tego rodzaju technologia znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczą się niewielkie rozmiary - np. w smartfonach, dronach czy endoskopach.
![]() |
Pełen artykuł na temat nowej metasoczewki można znaleźć na stronie Massachusetts Institute of Technology.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
gdyby ktoś pytał dlaczego ciągle nie ma w sklepach lekkich i tanich obiektywów zrobionych z jednej płaskiej szybki - sprawność optyczna ~40%
Nie mogę się doczekać, kiedy wszystkie obiekywy będą tak wyglądały!
A jaka sprawnosc optyczna ma 600 f11 ?
Kiedyś pewnie będą. I będzie się nam wydawało że "nieee, to niemożliwe", jak z wieloma innymi rzeczami które wymyśliła nauka, a które zanim powstały wydawały się niemożliwe. W smartfonach to się może sprawdzi, braki optyczne sobie Ai "doklei".
Jeszcze ze 20 lat i znajdzie się w smartfonach.
@Szabla
Za 20 lat to mam nadzieję, że będą już robić takie zoomy :P
Każda epoka ma swoich malkontentów i sceptyków:
- Panie....praw fizyki nie pokonasz - okręt ze stali nie utrzyma się na wodzie
- Panie....praw fizyki nie oszukasz - nie stworzysz latającej machiny cięższej od powietrza
- Panie...nie stworzysz trwałego silnika o wydajności >100KM z litra.
- Panie....praw fizyki nie oszukasz - nie stworzysz na pół calowej matrycy i obiektywie o średnicy kilku mm rozdzielczości na poziomie kiepskiego kompakta. Toż to fizycznie niemożliwe (a jednak możliwe - patrz test optyczne s10 vs M200 z kitem)
Pamiętam czasy ZX Spectrum 16kb RAM. Potem dyskietki zwane szumnie HD 1,44MB. Teraz mam 6GB RAM i 128GB przestrzeni w smartfonie.
O tych soczewkach też stare pryki będą jęczeć "łeee Panie tego się nie da zastosować a już na pewno będzie kiepskie, nie to co solidne, tradycyjne, ciężkie szkło a jeśli nawet to za 10 lat"
Hehe,
@mason, masz ode mnie kciuk w górę :-)
@mason Kiedyś w przyszłości nie będzie potrzebna jakakolwiek kamera bo to co sobie w myślach wyobrazisz będzie drukowane , wyświetlane, produkowane i rozpowszechniane.
Po co wam to w smartfonach jak obecne obiektywy typu rybie oko na małe matryce nie są problemem?:|
W fotograficznym zastosowaniu pewnie wyjdą w bokehu jakieś cebule czy inne kropki.
@mason: te wątpliwości nie pochodziły od fizyków :P
@mason - lecz się na nogi, bo na głowę za późno :). Masz rację dało się, zrobili miniaturowy aparat i wsadzili do smartfona. A teraz zobacz sobie zdjęcia z lustrzanki z konkretnym obiektywem i ze smartfona :)
Hahaha :) @mason, dokladnie.
Niestety najpierw zastosowania przemyslowe beda wykonane.
Tam to moze byc mega plus.
Poziom wad bedzie zbyt duzy by wygrac z normalnym szklem, ale to plus AI-obroki, mhm, wady da sie zatuszowac.
Cray s wspolczesna komorka, poziom postepu jest szokujacy.
Sugerujecie, że zamiast budowaać HST a potem za miliony korygować skopane zwierciadło wkrótce wyśle się na orbitę smartfona z szybką z MIT i będzie cacy?
@jarekzon
"lecz się na nogi" - sądząc po długiej brodzie tego tekstu, ty już dawno leczysz prostatę, impotencję albo i demencję starczą :D
@BlindClick
Z tymi wadami bym nie był taki pochopny. Może na początku. Ewentualnie powstanie coś na kształt obiektywów hybrydowych - metasoczewki+szkło. Do masowego zastosowania w fotografii jeszcze zapewne wiele kwartałów ale miło słychać jak niektórym szklarniarzom (nie tylko tutaj, zagraniczne "eksperty" też już "swoje wiedzą" i już ich dupska pękają z donośnym trzaskiem :D
@cygnus
W kosmosie jest dużo miejsca a to rozwiązanie przede wszystkim ma rozwiązać problem zbyt dużych szkieł. Choć kto wie...szkła lepsze nie będą a tutaj dziewiczy produkt, którego ostatecznych możliwości jeszcze nie znamy.
@Mason
Gdybym tylko mógł tutaj to zrobić to zaplusowałbym twój komentarz i to wielokrotnie. Właśnie tak jest, i mam wrażenie że wielu tutaj na forum to tacy współcześni wszechwiedzący malkontenci że "się nie da!"
A natura swoje... gdzieś czytałem że ludzkie oko pomimo że "matryca" jest tak malutka ma rozdzielczość ok 400 Mpix i to przy zachowaniu raczej dobrej "jakości" (dla większości ludzi). Tylko zoomować ciężko;)
"Panie...nie stworzysz trwałego silnika o wydajności >100KM z litra. "
No to jest akurat prawda...
A reszta wątpliwości, jak ktoś słusznie stwierdził- nie pochodziła od fizyków.
Rzeczywistość jest taka, że poczekajmy na pierwsze obrazy, bo w marketingu to już nie tacy miszczowie byli... Każdy kolejny smartfon na rynku też miał zmiażdżyć wszystkie szkła i korpusy. No i faktycznie miażdżył- do pierwszego zdjęcia...
Takie mikrosoczewki kojarzą mi się trochę z technologią, która już jest stosowana dość powszechnie (jeśli można to tak ująć) i która zrewolucjonizowała współczesną mikroskopię:
link
Dodatkowo tu też obrazy przetwarza się wykorzystując różne algorytmy np. dokonując dekonwolucji i w ten sposób można uzyskiwać zdjęcia fluorescencyjne o bardzo niskim poziomie szumu lub niezwykle wysokiej rozdzielczości.
oko ma małą matrycę i rozdzielczość 400 megapikseli a smartfon z najnowszą apką robi zdjęcia lepsze niż lustrzanka - tak, też o tym czytałem ;-)
Kiedy test?;)
@szuu
To dwie różne informacje, a tą którą dopisałeś to akurat jest strasznie bzdurna;)
Tak przy okazji podczerwieni - orientuje się ktoś dlaczego kamery termowizyjne są tak absurdalnie ( w porównainu do pasma widzialnego ) drogie. Właśnie przymierzam się do zakupu i dziwi mnie strasznie że poza Flir'em prawie nikt ich nie robi na rynek konsumencki - nawet chińczycy nie mająza wiele do zaoferowania! Nie potrafię sobie wytłumaczyć dlaczego producencji smartphonów tak często adoptujacy różne głupoty (ostatnio elastyczne ekrany ) nie podjeli rękawicy i żaden nie skopiował CATa ?! - to jakiś spisek żarówkowy ?
@focjusz: jak duży rynek jest na kamery termowizyjne w porównaniu do smartfonów? Co do technologii to pewności nie mam, ale już zaczynając od wyboru szkła optycznego, to do podczerwieni musisz chyba wybrać inne, niż do zwykłej optyki, o ile ta twoja kamera termowizyjna ma działać w odpowiednio szerokim paśmie częstotliwości. Czyli już na wejściu masz na pewno drożej i mniejszy wybór.
oczywiście że optyka jest z zupełnie innych materiałów, jednak do zastosowań zabawowych może być całkiem tania, na przykład z plastiku (polietylen), dla rozdzielczości 320x200 (całkiem dobrej jak na termowizję :-P) nie trzeba przecież jakiejś wybitnej optyki.
i co z tego, skoro matryca i tak będzie 100 albo 1000 razy droższa niż do zakresu widzialnego, BO TAK!