Freefly Systems Wave
Freefly Systems to firma znana z produkcji profesjonalnych gimbali i dronów do zastosowań filmowych. Teraz ich oferta powiększyła się o kamerę do filmowania z dronów. Urządzenie nazwane Wave potrafi filmować w 4K z prędkościami rzędu 400 kl/s.
Kamerę wyposażono w matrycę Super 35 o proporcjach obrazu 4:3 i rozdzielczości 4096 x 3072 (12.6 megapiksela). Wielkość pojedynczego piksela to 5.5 μm, a bazowa czułość to ISO 250. Filmy zapisane są w formie skompresowanych RAW-ów o współczynniku kompresji w okolicy 5:1 - 6:1. Pozwala to nieco zmniejszyć wychodzący z matrycy strumień danych, którego przepływność sięga 37.75 Gb/s.
Zapisywać materiał można w trybie 4K lub w trybie 2K. W obu przypadkach szerokość klatki pozostaje niezmienna i wynosi 4096 lub 2048 pikseli. Zmieniają się natomiast proporcje obrazu, a wraz z nimi dostępne maksymalne klatkaże. W trybie "open gate" (z użyciem całej powierzchni matrycy w proporcjach 4:3) maksymalny klatkaż to 300 kl/s. Pozostałe kombinacje proporcji obrazu i szybkości zapisu zebrano w poniższej tabeli.
Zapis odbywa się na dyski SSD w standardzie M.2 NVMe. Należy jednak pamiętać, że jedynie kilka modeli dysków spełnia kryteria prędkości narzucone przez urządzenie. Wygenerowane przez kamerę surowe filmy nie są w tym momencie obsługiwane przez żadne oprogramowanie montażowe. Należy je przekonwertować za pomocą dołączonego oprogramowania WaveViewer do innego formatu. Dostępne opcje to np. Cineform, H.264 oraz sekwencje plików JPEG czy PNG.
Jeśli chodzi o obiektywy, Freefly Systems Wave ma pasywne (pozbawione styków) mocowanie Sony E.
Kamera sprzedawana jest na stronie producenta. Cena to 9995 $ za wersję z 1-terabajtowym dyskiem i 10995 $ za wersję 2-terabajtową. Pierwsza partia 20 egzemplarzy została już sprzedana. Dwie kolejne (30 i 50 egzemplarzy) mają być dostępne odpowiednio w styczniu i lutym 2021 roku.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Serio te całe 100 sztuk to ich półroczna produkcja?
"We will pre-selling in batches, in the order payment is received. This will allow us to scale our production and testing facilities to ensure each Wave is performing as expected."
@Paździoch, a Ty myślałeś, że ile jest podmiotów zainteresowanych kupnem specjalistycznego urządzenia za 10 tysięcy dolarów, do którego potrzeba osprzętu za przynajmniej drugie tyle, a pole zastosowań jest dość wąskie?
@komor
Na całym świecie używa się setek tysięcy kamer i dronów kilkakrotnie droższych niż to pudełko więc rynek nie jest mały.
Setek tysięcy kamer? Zapewne. Setek tysięcy dronów? Zapewne. Ale czy setek tysięcy dronów i kamer droższych niż to pudełko? Wątpię, ale nie wykluczam. W jakich zastosowaniach? To pudełko zaś nie jest po prostu kamerą do drona, tylko czymś specjalizowanym w szybkim klatkażu. Jak duży może być rynek zastosowań dla dronów wyposażonych w kamery z szybkim klatkażem? To część wspólna dwóch nisz – szybkiego klatkażu i dużych ciężkich dronów.