Panasonic DC-BGH1
Panasonic DC-BGH1 to wyposażona w matrycę Mikro Cztery Trzecie kamera, przeznaczona do pracy w warunkach, w których nie obsługuje jej bezpośrednio operator.
Litera "B" w nazwie nowego urządzenia pochodzi o angielskiego słowa "box". Jest to zatem "pudełkowa" wersja aparatów z linii GH, w tym przypadku głównie modelu GH5s. To z niego pochodzi 10.2-megapikselowa matryca wykonana w technologii dual gain oferująca zakres czułości od ISO 160 do 51200 (rozszerzalny do ISO 80-102400) i rozpiętość dynamiczną sięgającą 13 EV. Podobnie jak w przypadku spokrewnionego aparatu, BGH1 może rejestrować materiał filmowy w 4K DCI i 4K UHD (odpowiednio 4096 x 2160 i 3840 x 2160) z prędkościami do 60 kl/s i Full HD (1920 x 1080) z prędkościami do 240 kl/s. Zapis odbywa się na karty SD/SDHX/SDXC (podwójne gniazdo). Użytkownicy mają do dyspozycji typowe profile obrazu oferowane przez urządzenia Panasonika, w tym V-Loga i HLG.
![]() |
Od strony rejestracji obrazu wszystko wygląda zatem dość znajomo. Zmiany zaszły bowiem w zupełnie innych obszarach. W porównaniu z GH5s, z BGH1 usunięto wszystkie elementy, które bezpośrednio obsługiwałby operator. Nie ma ekranu, wizjera, ani gripa, a liczba przycisków jest dość niewielka. Pojawiły się za to elementy ułatwiające pracę zdalną, zwłaszcza w środowisku wielokamerowym. I tak, na obudowie BGH1 znajdziemy:
- złącze do obsługi kodu czasowego (timecode) mogące pracować jako wejście lub wyjście,
- wejście sygnału z generatora (genlock) służące do perfekcyjnej synchronizacji wielu kamer,
- wyjście sygnałowe 3G-SDI, po którym można przesłać obraz o maksymalnej rozdzielczości Full HD i z klatkażem do 60 kl/s,
- gniazdo ethernetowe,
- gniazdo jack 2.5 mm do podłączania urządzeń zdalnego sterowania,
- osobne gniazdo do podłączenia zasilania sieciowego.
Oprócz przystosowania BGH1 do zdalnej obsługi, firma Panasonic przygotowuje także oprogramowanie, za pomocą którego będzie można wygodnie sterować nawet ośmioma "pudełkowymi" kamerami naraz. Oczywiście sterowanie obejmie wszystkie niezbędne parametry, w tym umożliwi zdalne wskazywanie, na którą część kadru dana kamera ma ustawić ostrość.
![]() |
Data wejścia Panasonika BGH1 do sprzedaży nie jest w tym momencie znana. Sugerowana cena w Europie to 1829 €, natomiast finalne ceny, jak zwykle, ustalą indywidualnie poszczególni dystrybutorzy.
Poniżej zamieszczamy oficjalną informację prasową.
INFORMACJA PRASOWA
Lumix BGH1
Nowa, kinowa bezlusterkowa kamera box-style, wyposażona w C4K 60p/50p oraz 10-bitowe nagrywanie
Wiesbaden, Niemcy, 13.10.2020 – Firma Panasonic ma zaszczyt przedstawić pierwszy, jednoobiektywowy pudełkowy aparat bezlusterkowy w kolekcji Lumix DC-BGH1. W oparciu o standard mikro 4/3, nowy Lumix BGH1 jest bardzo poręczny i łatwy w przenoszeniu oraz daje możliwość zainstalowania szerokiego wachlarza obiektywów. Aparat bezlusterkowy został również wyposażony we wszystkie funkcje i technologie, które zostały opatentowane przez firmę Panasonic podczas tworzenia kamer zwykłych, kinowych oraz modeli Lumix GH. W związku z rosnącymi możliwościami przesyłania obrazu na żywo, oprócz tradycyjnego nadawania, Panasonic proponuje LUMIX BGH1, łatwą do rozstawienia kamerę z wieloma możliwościami rozbudowy i sterowania innymi kamerami. BGH1 zapewnia wszechstronne użytkowanie – nagrywanie z pomocą dronów, zdalne sterowanie IP, transmisje na żywo i wiele więcej.
Imponująca jakość wideo, dzięki wysokiej czułości i szerokim zakresie dynamicznym
Nowa kamera LUMIX BGH1 zawiera 10,2-megapikselowy sensor Live MOS z technologią Dual Native ISO oraz Venus Engine. Dual Native ISO to technologia łącząca dwa obwody oddzielnych natywnych ISO, która jest używana w modelach kamer Panasonic Varicam – kamer dla profesjonalistów. Zwykle szum rośnie wraz ze wzrostem czułości przy użyciu pojedynczego natywnego czujnika obrazu ISO, jednak czujnik obrazu z podwójnym natywnym ISO minimalizuje generowanie szumów, wybierając optymalny obwód do użycia w zależności od czułości przed przetwarzaniem wzmocnienia. W rezultacie umożliwia nagrywanie z maksymalną czułością ISO 51200.
Aparat LUMIX BGH1 umożliwia wewnętrzne nagrywanie wideo 4:2:0 w 10-bitowym formacie C4K / 4K 60p / 50p. Kamera nagrywa wideo z wyznaczoną krzywą gamma zgodną z ITU-R BT.2100, a teraz możesz wybrać Hybrid Log Gamma (HLG) w Photo Style. Dostępny jest również tryb nagrywania C4K / 4K HEVC / H.265 dla HLG.
V-Log L z charakterystyką log z 13 stopniami szerokiego zakresu dynamiki jest fabrycznie zainstalowany. Obsługuje również 10-bitowe wyjście C4K / 4K 4:2:2 przez HDMI.
VFR (Variable Frame Rate) pozwala użytkownikom nagrywać wideo w rozdzielczości C4K / 4K (60 fps, maksymalnie w zwolnieniu 2,5x - 24p) i FHD (240 fps, maksymalnie w 10x zwolnieniu - 24p)*. Minimalna liczba klatek na sekundę w przypadku filmów w trybie szybkiego ruchu to 2 klatki.
LUMIX BGH1 zawiera również zaawansowaną technologię Deep Learning, która wykrywa określone obiekty – ludzi oraz szybko poruszające się zwierzęta, np. psy, koty czy ptaki. W przypadku rozpoznawania ludzi; oczy, twarz, ciało i głowa są oddzielnie rozpoznawane przez technologię wykrywania w czasie rzeczywistym, aby zapewnić jeszcze lepsze rejestrowanie ostrości. Aparat śledzi fotografowaną osobę, nawet jeśli porusza się ona szybko, odwraca się tyłem do aparatu, przechyla głowę lub oddala się od aparatu.
* Pole widzenia jest zmniejszone, kiedy ilość klatek na sekundę jest ustawiona na 201.
Wysoka przystępność podczas tworzenia filmów oraz możliwość skalowania z zewnętrznymi urządzeniami
Nowy mechanizm rozpraszania ciepła w kamerze LUMIX BGH1 dostarczy nieograniczonych możliwości podczas nagrywania wideo. Lekkość i trwałość urządzenia, jest efektem wykonania ramy korpusu ze stopu aluminium oraz magnezu. LUMIX BGH1 jest lekką i kompaktową kamerą, która jest zgodna z technologią Power over Ethernet (PoE +). Oprogramowanie LUMIX Tether for multicam pozwala na zdalną kontrolę nawet 12 aparatów. Przyszła aktualizacja oprogramowania pozwoli na przesyłanie obrazu na żywo IP (RTP/RTSP). Oprócz USB 3.1 typu C, 3G SDI i HDMI typu A, kamera została wyposażona w specjalny terminal. Funkcje GenLock IN oraz Time CODE IN / OUT służą do utworzenia skalowalnego systemu z zewnętrznymi urządzeniami oraz zsynchronizowanego nagrywania wideo. Kamera LUMIX BGH1 jest także wyposażona w podwójne gniazdo kart SD, do nagrywania kopii zapasowej lub trybu relay recording.
Inne przydatne funkcje
- wspierane anamorficzne obiektywy (4:3)
- Zestawione lampki (po jednej z przodu i z tyłu), lampka sygnalizująca o połączeniu z internetem
- Φ3.5 Audio (wejście/wyjście) kompatybilność z mikrofonem XLR DMW-XLR1 (sprzedawane oddzielnie) – Jack
- Jednostka do zdalnej kontroli φ2.5mm
- Połączenie WiFi - 2.4GHz oraz Bluetooth- 4.2 (BLE)
- Akcesoria w zestawie – klamra zapobiegająca plątaniu się kabli, adapter AC oraz kabel
- Zdalne sterowanie kamerą za pomocą dedykowanego oprogramowania (LUMIX Tether dla Multicam*² i LUMIX Sync)
- Tethering dzięki oprogramowaniu LUMIX Tether for Multicam*²
- SDK*3 (Software Development Kit) służące do sterowania kamerą przez USB będzie sprzedawane razem z kamerą
*1 Funkcjonowanie urządzenia może być niestabilne w zależności od środowiska sieciowego oraz używanego komputera
*2 Aplikacja Lumix Tether zostanie wydana w dniu premiery kamery BGH1
*3 SDK będzie dostępny 14 października 2020 roku dla posiadaczy kompatybilnych kamer Lumix (BGH1, S1, S1R, S1H, S5, GH5S, GH5, G9) na tej stronie: https://panasonic.jp/support/global/cs/soft/tool/sdk.html
• W niektórych krajach poszczególne akcesoria mogą być niedostępne
• Wygląd oraz specyfikacje produktów mogą się zmienić bez powiadomienia
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ciekawy pomysł.
Hmmm. Do jakiego klienta skierowany jest ten produkt ? Nie wróżę wielkiej sprzedaży, wręcz przeciwnie w sklepach pewnie będzie to towar na zamówienie.
Za dużo naprodukowali matryc do gh5s czy co ???
Panasonicu dokąd zmierzasz :( ???
Dla filmowców.
A ja myślę, że to właśnie jest przyszłość.
Amatorom komórki. A pro nie potrzebuje już fotoreporterów/fotografów/kandydatów/reporterów - tylko zrobotyzowane, sieciocentryczne, autonomiczne systemy obrazujące.
Ta kamera idealnie się w to wpisuje.
To wcale nie jest takie głupie, a rzekłbym, że całkiem spoko, pytanie tylko ile peryferia będą kosztować (np. to zdalne sterowanie), bo cała reszta już istnieje.
@filemon_se
Przecież tu nie jest nic zrobotyzowane. No normalna kamera tylko starowanie odbywa się z odległości. To typowy sprzęty do zdjęć realizowanych z pojazdów, wysięgników, dronów i wszelkich miejsc gdzie operator nie może stać bezpośrednie za kamerą.
Nie tylko.
@Amadeusz, co Ty na to?
Pewnie tanie nie będzie. Mnie podoba się rozmiar sprzętu. Podłączyć naleśnika i do kieszeni :)
@olaieryk
"Pewnie tanie nie będzie."
Przecież cena jest podana.
"Podłączyć naleśnika i do kieszeni :)"
Yhy... i jak będziesz tym sterować bez dodatkowego osprzętu?
@Szabla - Blackmagic już kiedyś robił studyjne kamery-kostki i rewolucyjnie się chyba nie sprzedawały. Ale tu jest przynajmniej matryca z porządnym zapasem czułości i rozsądną dynamiką, no i czasy się mocno zmieniły, zapotrzebowanie na streaming i bezobsługowe kamery mocno wzrosło w ostatnich czasach.
Myślę, że ludzie którzy tego rodzaju sprzętu potrzebują dokładnie wiedzą dlaczego go potrzebują i tyle.