Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR
Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS WR to odświeżona wersja tego ultraszerokokątnego zooma. Zachował on konstrukcję optyczną poprzednika, ale ma teraz nową, uszczelnioną obudowę.
INFORMACJA PRASOWA
FUJIFLM przedstawia obiektyw FUJINON XF10-24mmF4 R OIS WR
Nowy ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy odporny na warunki atmosferyczne
TOKYO, 15 października 2020 – Korporacja FUJIFILM (prezes: Kenji Sukeno) ma przyjemność poinformować o wprowadzeniu obiektywu FUJINON XF10-24mmF4 R OIS WR (zwanego dalej “XF10-24mmF4 R OIS WR”). To 36. wymienny obiektyw dla aparatów cyfrowych z serii X, unowocześniona wersja obiektywu FUJINON XF10-24mmF4 R OIS.
XF10-24mmF4 R OIS WR to ultraszerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy obejmujący zakres ogniskowych od 10 mm do 24 mm (odpowiednik ogniskowych 15 mm-36 mm dla formatu pełnoklatkowego). Zawiera tę samą, co jego poprzednik (obiektyw OIS XF10-24 mm), konstrukcję optyczną, zapewniającą zbliżoną rozdzielczość obrazu i maksymalną przysłonę F4.0 w całym zakresie ogniskowej. Odświeżony model wyróżnia obecność skali przysłony na pierścieniu, automatyczna blokada pozycji oraz nowa, odporna na warunki pogodowe konstrukcja. Obiektyw z pewnością spotka się z uznaniem fotografów krajobrazu i przyrody, poszukujących ultraszerokokątnego obiektywu, który umożliwi prace w każdych warunkach atmosferycznych. Przeprojektowanie konstrukcji wewnętrznej pozwoliło na zmniejszenie grubości pierścieni ostrości i zmiany ogniskowej, co ograniczyło wagę obiektywu o 25 g. Optyczna stabilizacja obrazu uległa poprawie o 1 stopień, dzięki czemu całkowity efekt stabilizacji osiągnął wartość 3,5 stopnia.
Unowocześniony pierścień przysłony z widoczną skalą i automatyczną blokadą pozycji
Na pierścieniu przysłony widoczna jest skala z wartościami od F4 do F22, co umożliwia fotografowi sprawdzenie przysłony bez konieczności korzystania z wizjera elektronicznego czy wyświetlacza LCD.
Pierścień jest też wyposażony w automatyczną blokadę pozycji, podobną do stosowanej w obiektywach FUJINON GF. Zapobiega ona nieoczekiwanym ruchom pierścienia podczas fotografowania, podwyższając w rezultacie efektywność pracy.
Dodatkowa odporność na warunki atmosferyczne
Obiektyw jest odporny na kurz i wilgoć i może pracować w temperaturze do nawet -10 stopni Celsjusza (14° F). Co więcej, mimo dodatkowej funkcjonalności, waży o 25 g mniej od poprzedniego modelu.
Ulepszona optyczna stabilizacja obrazu
Nowy, wyrafinowany czujnik żyroskopowy zastosowany w obiektywie poprawia stabilizację obrazu o 1 stopień w porównaniu do poprzedniego modelu, aż do wartości 3,5 stopnia. Połączenie go z jednym z nowszych aparatów z serii X, na przykład FUJIFILM X-T4, umożliwia poprawę nawet o 6,5 stopnia przy 5-osiowej stabilizacji obrazu.
![]() |
Nowszy, bardziej smukły, stylowy wygląd
Pierścień ostrości i pierścień zmiany ogniskowej zmniejszone zostały odpowiednio o 3 mm i 2 mm w porównaniu do poprzedniego modelu. Nadało to obiektywowi bardziej kompaktowy i stylowy wygląd.
Konstrukcja optyczna zapewniająca wysoką rozdzielczość obrazu
- Nowy obiektyw składa się z 14 soczewek w 10 grupach, w tym czterech elementów asferycznych i czterech elementów o ultraniskiej dyspersji. Zastosowanie elementów asferycznych zmniejsza aberrację sferyczną, krzywiznę pola i zniekształcenia. Zastosowanie elementów o ultraniskiej dyspersji koryguje aberrację chromatyczną i zapewnia lepszą ostrość na całej powierzchni kadru. Mimo kompaktowych rozmiarów obiektyw może pracować z maksymalną przysłoną F4.0 w pełnym zakresie ogniskowych – od ultraszerokokątnej do szerokokątnej (10 mm-24 mm, tj. 15 mm-36 mm w formacie pełnej klatki 35 mm).
-
Precyzyjnie nakładana powłoka przedniej soczewki obiektywu ma na celu minimalizowanie efektu zjawy, który obserwuje się w przypadku elementów o wysokim stopniu wklęsłości (obecnych w ultraszerokokątnych obiektywach zmiennoogniskowych). Powłoka ta ma na celu podwyższenie ostrości i wyrazistości obrazu.
-
Minimalna odległość robocza na poziomie jedynie 24 cm (9,5 cala), pozwala na użycie obiektywu w makrofotografii. Innym sposobem na wykorzystanie pełni jego możliwości jest sfotografowanie obiektu z bardzo bliskiej odległości przy jednoczesnym, szerokim ujęciu tła.
![]() |
Szybki i niemal bezgłośny autofocus
Wewnętrzny system ogniskowania (*6) obiektywu zapewnia szybkie działanie autofocusa. Zastosowanie lekkich elementów ogniskujących i bardzo precyzyjnego silnika sprawia, że tak szybki autofocus jest niemal bezgłośny, nawet podczas korzystania z AF z detekcją twarzy/oczu w aparatach z serii X.
Cena i dostępność
Obiektyw FUJINON XF10-24mmF4 R OIS WR wejdzie do sprzedaży pod koniec listopada. Rekomendowana cena to 4699 zł.
Specyfikacja techniczna
- Typ: Obiektyw FUJINON XF10-24mmF4 R OIS WR,
- Konfiguracja obiektywu: 14 elementów w 10 grupach (zawiera 4 elementy asferyczne i 4 elementy o ultraniskiej dyspersji),
- Długość ogniskowej: f=10-24 mm (ekwiwalent dla formatu 35mm: 15-36 mm),
- Kąt widzenia: 110° - 61.2°,
- Maksymalna przysłona: F4,
- Minimalna przysłona: F22,
- Kontrola przysłony: 1/3EV (16 kroków),
- Liczba lamelek: 7 (zaokrąglony otwór przysłony),
- Zakres ustawiania ostrości: Standard: 0,5 m~∞, Makro: 24 cm~∞,
- Maks. powiększenie: 0.16x (ustawienie teleobiektywu),
- Wymiary zewnętrzne: Średnica × Długość (ok.): φ78 mm × 87 mm (ustawienie szerokokątne) / 87mm (ustawienie teleobiektywu),
- Waga (ok.) (bez dekielków): 385 g,
- Rozmiar filtra: φ72 mm.
Specyfikacja obiektywu jest też dostępna w naszej bazie:
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Fajnie, że w końcu dostało WR i dobrze, że nie przesadzili ze skokiem cenowym. Jak zobaczyłem, że używki chodzą po 2500-3000 to trochę dostałem zawalu...
Nie ma co ukrywać, że ten obiektyw powinien tak wyglądać od początku.
Ale dobrze, że w końcu to wprowadzili.
Dobre uzupełnienie do 16-80 :-)
Jeszcze tylko 70-300 i będzie wszystko :-D
Fajne szklo, chyba jedno z najlepszych uwa zoom ogólnie na rynku. Dobrze, ze w końcu są 'marki' dla przyslony i duży plus za WR, to akurat powinna mieć 1 wersja. Super, ze mozna stosować też zwykle, nakręcane filtry, a nie jakieś fikuśne systemy i holdery, które po pierwsze są duże i drogie, a poza tym zajmują sporo miejsca, a zwykle filtry mozna nawet zmieścić w kieszeni bluzy, więc to na duży plus! Brawo dla Fuji, coraz bardziej rozważam wejście w ten system, bo w apsc nie mają sobie rownych. Podoba mi się także s10, ale szkoda, ze tam zabrakło uszczelnień. Taki korpus + obiektyw 10-24 byłby moim marzeniem. Poczekam jeszcze na XE4 do przyszlego roku, moza tam będą uszczelnienia, wtedy 99% pokochamy się fuji! Oby tak dalej!
Boa Ksztusiciel zamiast o S10 pomyśl o X-T3 który ma uszczelnienia, Ten sam AF i Matrycę jeśli dobrze kojarzę. A kosztuje niewiele więcej od S10.
@boa ksztusiciel - ale nie ma nakręcanych połówkowych, odwróconych połówkowych itp. a to jest jednak szkło z przeznaczeniem do krajobrazówki.
Także trzeba zacisnąć zęby i zainwestować w jakiś systemik 100mm choć to wielce upierdliwe i kosztowne, przyznaję.