DxO PhotoLab 4
DxO PhotoLab 4 to najnowsza wersja tego oprogramowania do obrabiania i katalogowania zdjęć. Najważniejszą nowością jest silnik wywołujący i odszumiający zdjęcia DeepPRIME.
Wspomniany DeepPRIME ma wyróżniać się tym, że łączy proces demozaikowania obrazu z redukcją szumu, a wszystko to podpiera algorytmami sztucznej inteligencji. Twórcy chwalą się, że takie podejście pozwala na osiągnięcie lepszych rezultatów, niż w przypadku konkurencyjnego oprogramowania.
Oprócz tego zmiany i nowości w wersji 4 to między innymi:
- interfejs pozwalający na pełną personalizację,
- nowe narzędzia do wyszukiwania obrazów,
- nowe narzędzia do wsadowej zmiany nazw obrazów,
- nowe narzędzie do dodawania znaków wodnych do obrazów,
- rozbudowany zapis historii edycji.
Oprogramowanie DxO PhotoLab 4 można kupić na stronie producenta. Pełna licencja kosztuje 99.99 €, a aktualizacja ze starszej wersji programu - 49.99 €. Jest też dostępna darmowa 30-dniowa wersja próbna.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Widzę, że nikt nie używa, a moim zdaniem to ciekawsze oprogramowanie niż LR. Bardzo fajnie pracuje się na kolorach, ciekawy workflow, najlepsze korekcje optyki na rynku i odszumianie (teraz jeszcze ulepszone).
Odszumianie w nowym Dxo, nawet odrobinę lepsze niż w Topaz DiNoise.
@LbArtJ. No właśnie używa. Tylko, żeby wyciągnąć wnioski to trzeba porównać poprzednią wersję z nową a to trochę czasu zajmuje. Bo odszumiarka i tak była rewelacyjna.
Przetestowałem odszumianie na Nikonie D7200 ISO 3200. Już na PRIME było fajnie używalne, a teraz spokojnie można używać z 1-2 EV niżej z DeepPRIME, a ISO 3200 wygląda świetnie nawet na 100% przybliżenia.
Tu moje porównania - N7200 DX35 f1,8 1/60s ISO3200
link
link
link
Panowie optyczni śpią ? (!)
A czy już ten soft obsługuje RAW-y z Fuji? Niestety nadal nie:
"As DxO Optics Pro is not currently able to process RAW files from Fuji cameras with X-Trans sensor, DxO Labs has chosen instead to focus — as it always has — on the best image quality, and thus for the moment has decided not to support cameras for which it cannot provide results that perfectly fulfill this criterion."
Zatem może i zacny soft, ale jednak nie dla użytkowników Fuji z X-Trans.
Ciężko przestawić się z LR chociaż DXO działa to sporo trzeba z nim ćwiczyć żeby powstał pewien automatyzm w obsłudze jego. U mnie długo, nawet bardzo długo robi JPG z RAW CR3 - to normalne czy trzeba komputera na dopalaczach.
Osobiście nie musiałem mocno walczyć z interfejsem DxO PL 4 - jednak obecny podział na kategorie dużo bardziej mi odpowiada.
Testuję od ponad tygodnia:
Plusy:
- jakość wynikowych plików
- kolory wynikowych plików
- przejścia tonalne
- DeepPRIME to jest kosmos, jakość lepsza niż PRIME a o wiele szybszy na GTX 970, bo w końcu używa całej mocy GPU
Minusy:
- wersja elite pozwala na max 3 aktywacje, z czego można używać na jednym kompie na raz, wymiana kompa wiąże się z kontaktem z supportem i dyskusjach czy uwolnią Ci klucz czy nie. W On1 sam przez panel webowy resetuję aktywacje kiedy chcę.
- Brak wielu bardziej kreatywnych narzędzi - split toningu brak (musisz dokupić FilmPack za 99EUR, a potem się zdziwisz, że masz do wyboru 7 odcieni, a nie całe spektrum), winietowania brak (znów FilmPack),
- ten pseudo katalog i przeszukiwanie u mnie nie do końca działa.
Teraz ludzie znaleźli nowy killer feature DxO PL 4 - ma opcję exportu do DNG _po_ demozaikowaniu i odszumieniu DeepPRIME = możesz zdekodować RAWa i odszumić DeepPRIME i kontynuować pracę nad RAWem już w innym edytorze, jeśli innych funkcjonalności Ci brakuje.
Sam czekam na Black Friday i kupuję, bo to co odstawia z moimi plikami z E-M1 mk2 to poezja:
link