Zaklęcia Photoshopa - wywoływanie plików RAW
1. Wstęp
Fotografia Woo Bing Siew |
Kiedy robisz zdjęcie cyfrowym aparatem fotograficznym, jest ono przechowywane przez urządzenie w formacie JPG, TIFF lub RAW. W dwóch pierwszych formatach zapisu aparat poddaje zdjęcie pewnej obróbce: wyostrza je, koryguje jego kolory, balans bieli. W formacie RAW urządzenie nie dokonuje żadnych korekt. To, co otrzymujesz, jest dokładnie tym, co zostało zarejestrowane przez sensor światłoczuły umieszczony w aparacie. Są to „surowe” dane, z tego wzięła się nazwa RAW (surowy). A więc w tym przypadku to Ty, podejmując czynności edycyjne, decydujesz o kalibracji kolorów i stopniu wyostrzenia obrazów. Korekcję obrazu RAW możesz przeprowadzić np. w programie Photoshop CS3 czy Adobe Bridge CS3. W tym celu musisz skorzystać z pluginu o nazwie Camera Raw. Właśnie on pozwala przeprowadzać czynności edycyjne na fotografiach RAW. Najnowszą wersję wtyczki możesz pobrać ze strony producenta http://www.adobe.com/products/photoshop/cameraraw.html. Musisz wiedzieć, że wtyczka nie obsługuje trybu RAW we wszystkich aparatach cyfrowych, jednak, na szczęście, w większości popularnych modeli. Do ich grona wciąż dołączają nowe. Aby sprawdzić, czy wtyczka będzie obsługiwała obrazy pochodzące z Twojego aparatu cyfrowego, zajrzyj na podaną wyżej stronę producenta — firmy Adobe. Korekcja obrazu RAW w oknie Camera Raw może polegać na korekcji ekspozycji, balansu bieli, częściowym lub całkowitym usunięciu wad obrazu, takich jak aberracje chromatyczne czy winietowanie, skorygowaniu tonów czy też korekcji profili barw.
Wskazówka |
Różne modele aparatów cyfrowych korzystają z różnych rozszerzeń plików w standardzie Camera Raw. I tak np. Nikony mają rozszerzenie: .NEF, FujiFilm — .RAF, Canony — .CRW (CR2), Kodaki — .DCR, Minolty — .MRW, Olympusy — .ORF, Pentaksy — .PEF itd. |
Korekcja obrazów RAW w oknie Camera Raw to bardzo obszerny temat. Oczywiście, każde zdjęcie jest inne i wymaga szczególnego podejścia — w jednym wystarczy skorygować ekspozycję, w innym balans bieli, w kolejnym jedno i drugie oraz aberracje chromatyczne itd. Aby poznać najważniejsze zagadnienia związane edycją obrazów RAW, zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi w dalszej części rozdziału.
Niniejszy artykuł stanowi fragment książki pt. "Zaklęcia Photoshopa. Edycja zdjęć " autorstwa Annay Owczarz-Dadan i wydanej przez wydawnictwo Helion S.A. - red.
Inne książki wydawnictwa Helion S.A.: