195-gigapikselowa panorama Szanghaju
Chińska firma Big Pixel umieściła na swojej stronie wyjątkowo szczegółową, 360-stopniową panoramę Szanghaju o rozdzielczości 195 gigapikseli.
Powstały obraz jest ponoć trzecią co do wielkości panoramą na świecie i największą w Azji. Można ją znaleźć na stronie firmy Big Pixel.
Przy rozdzielczości 195 gigapikseli można, po maksymalnym powiększeniu, bez problemu rozpoznać twarze poszczególnych ludzi czy numery rejestracyjne pojazdów. Niestety twórcy nie pochwalili się, jakiego sprzętu używali do rejestracji tak szczegółowego obrazu. Udostępniono jedynie informację, że pomiędzy poszczególnymi ekspozycjami kąt przesuwu aparatu wynosił jedynie 0.1 stopnia.
Wykonanie całości zajęło wiele dni, poświęconych najpierw na fotografowanie w dni, kiedy pogoda była sprzyjająca, a następnie na obróbkę oraz składanie zdjęć. Efekt jest naprawdę wysokiej jakości - nie da się wskazać miejsc łączenia poszczególnych zdjęć składowych, trudno też znaleźć jakiekolwiek inne błędy. Nam udało się wyłapać cały jeden. Chyba, że akurat przez przejście przechodziły bliźniaki.
![]() |
Tego rodzaju panoramy, poza reklamowaniem twórców, mogą być także używane przez miasta do celów promocyjnych. Możliwość spojrzenia na dany obszar z góry jest również interesującym uzupełnieniem technologii takich jak Google Street View.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
"nie da się wskazać miejsc łączenia poszczególnych zdjęć składowych, trudno też znaleźć jakiekolwiek inne błędy. Nam udało się wyłapać cały jeden"
Drugi to niebo trochę po lewej stronie lewego pylonu mostu. Zresztą na niebie widać więcej błędów co nie zmienia faktu, że ogląda się to to bardzo przyjemnie.
Kiedyś widziałem reportaż o fotografie co zrobił panoramę Shanghaju.
Stał na najwyższej budowli i pstrykał z ręki leicą S.
Nazywa sie H.G.Esch
w Europie pokazanie czegos takiego jest niemozliwe bez ryzyka narazenia sie na Serie procesow. Kazda postac nalezaloby uczynic nierozpoznawalna - przynajmniej zamazac twarz , podobnie z numerami samochodow - o ile ktos bylby na podstawie numerow samochodu identyfikowalny.
Tzw prawo " panoramowe " zostalo mocno ograniczone .
...i dlatego w europie google street view jest niemożliwe! :-P
Zaraz ktoś się przyczepi, że dużą część panoramy zajmuje woda i niebo.
Tak było pod giga-panoramą Torunia zrobioną przez Czarneckich.
jest mozliwe , tyle tylko ze zamazuja twarze nie chcac narazic sie na proces o naruszenie prawa do ochrony wizerunku.
Zamazuja tez numery samochodow .
Natomiast pokazanie panoramy w takiej formie w EU wiaze sie z ryzykiem wielu procesow odszkodowawczych.
Takie kwiatki- link chyba, że to nowy samochód autonomiczny, właśnie testowany :)
@razor1911 - wygląda jak przerośnięta roomba :D
@razor1911
Ktoś nie zamknął drzwi i robot sprzątający uciekł z mieszkania :)
Taki blad wynika z przeoczenia.
najbardziej czasochlonne w takich panoramach jest szukanie bledow , samo usuniecie to czesto kwestia minuty.
w sumie panorama jest b. wysokiej jakosci.
"Niestety twórcy nie pochwalili się, jakiego sprzętu używali do rejestracji tak szczegółowego obrazu"
Sigma SD1 albo jakieś inne Sigma Quattro
Siedze przy tej panoramie od wczoraj.
Taksówki które na razie rozpoznałem są od VW.
:)
@ciagle
Chyba jednak średni format.
A tu stronka z śmiesznymi błędami.
link
Na wodzie i niebie, to widać całą regularną siatkę.. ale ogólnie skala robi ogromne wrażenie.
patrząc na poziom "szczegółowości" na przykład trawników, powiedziałbym że tę panoramę robili smartfonem ;-) no ale 195/4=48 gigapikseli to ciągle rewelacyjna panorama!
Szuu spróbuj z Pałac Kultury zrobić zdjęcie trawnika:)
Z Pałacu, naturalnie smartfonem.
jesli Prawda jest, ze skok aparatu wynosil 0,1 stopnia , to dla FF w pozycji pinowej ogniskowa wynosila ok 7000 mm . Dla mniejszych formatow ogniskowa bylby krotsza. NIe mam doswiadczenia z aktualnymi superzoomami ekw 2000 mm typu Nikon 950 , ale zastanawiam sie , czy nie uzyli aparatu z mala matryca.
W kazdym razie jest to niezykle czasochlonna Panorama . Samo naswietlanie to wiele godzin , trzeba trafic na homogenne warunkiu atmosferyczne przez pare dni , gdyz wymaga sie podobnego oswietlenia.
samo niebo powiedzialbym ze zostalo sfotografowane na znacznie mniejszej rozdzielczosci , pozniej przewymiarowane i wstawione do calosci. nie ma szans , zeby w ciagu wielu godzin jakie uplywaja pomiedza pierwszym a ostatnim zdjeciem niebo bylo martwe.
Ok 15 lat prasa donosila o rekordowej wowczas rozdzielczosci panoram 8 Gpx , jaka osiegnieto na jednym z uniwersytetow w niemczech przy uzyciu wypasionych komputerow .
195 gpx to proba nerwow, ale cel zostal osiagniety - to sie oglada z zainteresowaniem.