Canon EF 1200 mm f/5.6 L USM na aukcji
Dom Aukcyjny Wetzlar Camera Auctions poinformował o organizowanej przez siebie październikowej aukcji, na której pojawi się między innymi rzadki teleobiektyw Canon EF 1200 mm f/5.6 L USM.
Instrument ten został zaprezentowany w 1993 roku i był sprzedawany za niebagatelną kwotę ok. 90 tys. dolarów. Egzemplarze były budowane na indywidualne zamówienia, szacuje się, że tych monstrualnych teleobiektywów powstało łącznie między 12 a 20 sztuk. Układ optyczny tego instrumentu to 13 soczewek ustawionych w 10 grupach, z czego dwa elementy wykonane są ze szkła fluorytowego. Długość obiektywu wynosi 836 mm, średnica 228 mm, a jego masa to 16.5 kg.
Aukcja ma odbyć się 9-go października 2021 w miejscowości Wetzlar, siedzibie domu aukcyjnego. Według serwisu Canon Rumors, należy liczyć się z ceną sprzedaży w okolicy 150 tysięcy dolarów. Co ciekawe, jeśli wziąć poprawkę na inflację, to jest to mniej, niż 90 tysięcy dolarów, na które obiektyw był pierwotnie wyceniony.
Informację o aukcji można znaleźć na fanpage-u Wetzlar Camera Auctions na Facebooku.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
A jak wygląda serwisowanie tego szkła? Bo napraw wielu z jego rówieśników (jak choćby EF 200mm f/1.8 L USM Lens) Canon już nie wykonuje.
Oj, coś czuję, że będzie test niedługo na Optycznych.
Tylko musielibyśmy wynająć mieszkanie naprzeciwko studia żeby mieć odejście odpowiednie od tablic :P
To chyba egzemplarz pokazywany na kilku kolejnych targach Photokina ;)
Cóż... Gdyby miał mniejszą odległość ostrzenia, to do fotografowania moich kotów by się przydał. A tak na ciut poważniej, to widać wyraźny trend, albo nawet trynd. Wycofywanie się z produkcji obiektywów o ekstremalnych parametrach. Co prawda pojawiają się coraz jaśniejsze stosunkowo krótkie szkła, co prawda do ich wyprodukowania potrzebny jest jakiś postęp w optyce, ale zazwyczaj robią je jakieś chińskie firmy. Akurat jak się na tym nie znam, to wyobrażam sobie, że gdyby chcieć zrobić np 1800 mm f/5,6 to niemal wystarczy liniowe przeskalowanie np tego 1200 mm. Sądzę, że zmajstrowanie takiego obiektywu o f/4.0 to także nie jest zasadniczy problem. Ewentualnie potrzebny byłby wózek i kilku silnych młodych entuzjastów fotografii do manewrowania tym, ale technicznego problemu nie ma. No i moja konkluzja: szkoda. Lepszym szkłem zawsze da się coś nowego pstryknąć. Takie mam doświadczenia.
Baron polecam Zeiss 1700mm f/4
;)
@baron13
Coraz mniej jest sytuacji gdy nie można podejść bliżej albo uzyskać informacji w inny łatwiejszy sposób.
CR niedawno przypomniało inne szkło: Canon 5200mm:
link
Kiedyś czytałem reportaż na jego temat z którego wynikało że prawie wszystkie egzemplarze kupiły amerykańskie agencje rządowe. Podobno za jego pomocą szpiegowano z Berlina Zachodniego Berlin Wschodni.
A dziś to samo można by osiągnąć kompaktem Nikona serii "p".
RoboKoz ale to były objektywy lustrzane, to się nie liczy.
:)
Tu jest ten Zeiss na Optycznych:
link
256 kg ;-)
256 kg Zaissa vs 16.5kg Canona
To już Leica APO-Telyt-R 5,6/1600mm 60 kg to naleśnik.
:)
Amadi
7 czerwca 2021, 09:44
Tylko musielibyśmy wynająć mieszkanie naprzeciwko studia żeby mieć odejście odpowiednie od tablic :P
Ciągle te wymówki. Nie możecie wybudować kampusu, jak Apple ?
Przecież wyłączyłem ad-blocka.
Trzymam kciuki, żebyście mieli tyle miejsca i taki sprzęt, jak Wam się marzy :)
Ciekawe swoją drogą, czy jeśli o tego czasu pojawią się lustrzane 1200/8, to wpłyną na przebieg licytacji?
A ja poczekam na chinska podrobke... moze sie wreszcie wykaza, produkty japonskie 60 lat temu tez byly slabe jakosciowe,
Cena tego Canona 1200mm to pierwsza rata za Zoom-Nikkora 1200-1700/5,6-8P ED
link
Gornik, stasznie ciemny na końcu.
„Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
:p
Tutaj można powiedzieć z całą prawda że kiedyś to były czasy...
Teraz to zamiast kilku porządnych soczewek zrobimy 1000 iplackow..
Można próbować bawić się takim zestawem Canon 300mm f2.8 plus TC 2x podpięte do Nikon 1 V1 co daje ekwiwalent 1620mm wiem, że to nie jest to samo co ten obiektyw na pełnej klatce, ale daje poczucie materii i nie jest to łatwe fotografowanie...
szarpałbym tą portretówke :]
Teleskop typu Synta 1200mm f 5 świetnie nadaje się do fotografownia Samolotów które latają 11 -12 km nad głową. Podejrzewam że ten Cwanon bije teleskopy na głowę i nie tylko jeżeli chodzi o jakość obrazka
Cwanon? Podłapałeś slang barona13?