Komunikat Sigmy w sprawie matryc Foveon
Na stronie firmy Sigma pojawił się kolejny komunikat w sprawie postępów prac nad pełnoklatkowymi warstwowymi sensorami typu Foveon.
Tym razem wieści są lepsze niż ostatnio (o poprzednim komunikacie w tej sprawie informowaliśmy niemal równo rok temu). Firma podzieliła prace nad pełnoklatkowym Foveonem na 3 etapy:
- Wykonanie od zera prac projektowych i symulacji pracy trójwarstwowego sensora, by potwierdzić, że będzie on działać zgodnie z założeniami.
- Wykonanie i obszerne przetestowanie pierwszej generacji prototypowych sensorów. Na tym etapie będą to matryce o identycznym rozmiarze i charakterystyce piksela jak sensor docelowy, ale mniejsze pod względem rozmiaru i rozdzielczości.
- Wykonanie i testy prototypu matryc pełnoklatkowych z kompletnym osprzętem, takich samych jak finalnie trafią do aparatów.
Na tym etapie nie da się jeszcze ocenić, kiedy zobaczymy aparaty z pełnoklatkową matrycą typu Foveon. Znacząco wzrosło natomiast prawdopodobieństwo, że w ogóle kiedykolwiek powstaną, co należy uznać za dobrą wiadomość.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
"Znacząco wzrosło natomiast prawdopodobieństwo, że w ogóle kiedykolwiek powstaną, co należy uznać za dobrą wiadomość." - odebrałem to zupełnie inaczej...
Mówili rok temu że muszą to zaprojektować od nowa i to zrobili, ja to odbieram pozytywnie :)
Czyli wciąż daleka droga.
Czy mając klasyczne sensory o rozdzielczościach 45-61 MPix komukolwiek jest jeszcze potrzebny Foveon?
Przekonamy się jak wyprodukują i przetestujemy, na tym etapie nie ma co spekulować :)
Jak przetestujecie zabierzecie pole do spekulacji.
Teraz trzeba...
Ok to lecę ;)
Moje marzenia: 40mp, boczne bsi, może światłowody. :-d
I dlatego uważam że 1 osobowe, małe firmy są źródłem postępu.
Bo gdyby tym się zajął Canon czy Sony to byśmy mieli 20 patentów albo ciszę i za 40 lat byśmy zobaczyli gotowa matryce.
Uważasz Sigmę za małą, 1-osobową firmę? :)))
Amadi: "Mówili rok temu że muszą to zaprojektować od nowa i to zrobili, ja to odbieram pozytywnie :)"
Ja również! Myślę, że opanowali, bądź mają dostęp do nowej technologii, którą uznali za znacznie bardziej perspektywiczną, więc zaczęli od nowa.
brt: "Czy mając klasyczne sensory o rozdzielczościach 45-61 MPix komukolwiek jest jeszcze potrzebny Foveon?"
A jeśli będzie tańszy? Poza tym taka matryca jest równoważna "prawdziwemu B&W" z filtrem kolorowym jaki nam się zamarzy?
Bardzo im kibicuję, nawet kupiłem 2 obiektywy Sigmy (jeden oczywiście odsprzedałem z zyskiem), żeby się dołożyć do zrealizowania tego zamiaru....
...ale mówi się też, że Intel kupił TowerJazz i podobno jest jeden wielowarstwowy "sandwich" z sensorem i procesorem obrazu.
Dziwne, wyznawcy absolutnej jakości obrazka zastanawiają się, czy interpolacja z filtra bayera nie jest przypadkiem lepsza niż brak tej interpolacji w matrycy warstwowej. Optyczni komentatorzy stanęli na głowie.
koszmarnie trudne zadanie, w zasadzie trzy matryce w jednej ;/ kibicuję, jestem za !
@Bahrd
"Poza tym taka matryca jest równoważna "prawdziwemu B&W" z filtrem kolorowym jaki nam się zamarzy?
Odpowiednia implementacja Bayera też mogłaby tak działać, przecież jakby czytać blok RGGB jako jeden piksel (sumując sygnał) i znając rozkład poszczególnych pasm też nie musielibyśmy demozaikować koloru.
@bbartlomiej
Co z tego jak aparaty z matrycami tego typu nie nadawały się do normalnego użytku. Były powolne, prądożerne, plików RAW nie obsługiwało żadne polarne oprogramowanie do obróbki a zdjęcie były dobre tylko na najniższych czułościach. Zdjęcie na ISO1600 czy 3200, które nawet z kompaktów są całkiem przyzwoite z matryc Foveon nie nadawały się niczego.
@Paździoch, wszyscy znamy ograniczenia poprzednich Foveonów, co nie znaczy, że nie warto kibicować jakiejś alternatywie do status quo obecnych matryc. Mam wrażenie, że komentujący wyleją wiadro pomyj na wszystko co nie deklasuje obecnego króla matryc - kimkolwiek on jest.
@lord
"Odpowiednia implementacja Bayera też mogłaby tak działać, przecież jakby czytać blok RGGB jako jeden piksel (sumując sygnał) i znając rozkład poszczególnych pasm też nie musielibyśmy demozaikować koloru"
Dlaczego właśnie tak sygnał nie jest odczytywany?
LbArtJ, bo wtedy ceną jest "utrata" liczby pikseli np. z 60mpx do 15mpx...
No i też pewna strata (w porównaniu z X3) na liczbie zarejestrowanych fotonów (połowa G i po trzy ćwierci R&B). A więc co najmniej 1EV?
Najlepsze matryce ever , a dyrdymały wypisują ci którzy nie mieli nawet tego w rękach.
Sądzę że większość komentarzy dotyczące aparatów Sigmy piszą osoby, które nimi nie fotografowały. Ja mam Sigmę SD Quattro i Quattro H i obiektywy serii Art. Obrazy porównywalne jakością do tego co ja uzyskuję SD Quattro dają "zwykłe" aparaty o matrycach ok 40 mln. Większość zdjęć publikowanych w testach też nie dorównują tym, które ja uzyskuję. Aparaty Sigmy z Foveonem mają swoje cechy (a nie wady) i trzeba się z nimi pogodzić. Czy doczekam się na pełnoklatkową matrycę trójwarstwową, nie wiem. Nie jestem też pewien, czy aparat ten będzie dawał lepszy obraz niż SD Quattro H. To zależy od tego w jakim kierunku idą starania Sigmy, czy polepszenia obrazu, czy zwiększenia uniwersalności aparatu.
Pytanie też jaką wielkość będzie posiadał plik x3i bo już ten z SD Quattro to prawie 400 MB.
Wewnętrzny format DMG jak już w Leice przed ponad dekadą i problem wielkich plików nie będzie przeszkadzał.
@janbezziemi
Zapomniałeś dodać, że na na iso 100 czy 200.
@Paździoch, a Ty widzę z tych, co marudzą, że z młotka jest słaba piła? Nie jesteś targetem na odbiorcę tych matryc.
Mariusz Lemiecha, wielkością plików X3I nie ma się co przejmować bo one są wynikiem zastosowania trybu SFD, w którym aparat zapisuje w pliku 7 zdjęć. Zwykłe pliki X3F są w SD Quattro przeważnie mniejsze niż 59 MB a z SD Quattro H mniejsze niż 70 MB.
Fajnie, że próbują czegoś innego. Kibicuje temu, choć średnio wierzę w to, że osiągną gigantyczny postęp w kwestii wysokiego ISO. Fujifilm Super CCD też było ciekawe, szkoda że zarzucili. Też problem przy wysokim ISO. 1-2 EV można przeżyć, ale większej straty (prawie) nikt nie zaakceptuje.
Ciekawe, jak zrealizują fazowy AF? W Quattro mieli cztery piksele "niebieskie" z osobnymi mikrosoczewkami, więc wystarczyłoby je teraz wstawić pod jedną, żeby dostać Quad Pixel?
@LbArtJ
"Dlaczego właśnie tak sygnał nie jest odczytywany?"
Poniekąd tak jest chociażby w smartfonach. W dużych formatach pewnie przyjdzie na to czas.
@Bahrd
"bo wtedy ceną jest "utrata" liczby pikseli np. z 60mpx do 15mpx..."
Jeżeli się tkwi w schemacie, że jedna fotodioda musi dawać jeden piksel wynikowy obrazu, to tak. Natomiast od dawna powtarzam, że nie należy tak myśleć. Jeżeli przykładowo pod 24 mln mikrosoczewek producent nie umieści 24 mln fotodiod, tylko 96 mln fotodiod, to po prostu jego sprawa jak zrealizuje powstawanie obrazu docelowego. Jakoś w przypadku Canonów z dual pixel nikt nie mówi, że traci połowę pikseli, a przecież te Canony mają ich de facto 2 razy więcej niż nominalna rozdzielczość wynikowa.
"No i też pewna strata (w porównaniu z X3) na liczbie zarejestrowanych fotonów (połowa G i po trzy ćwierci R&B). A więc co najmniej 1EV?"
To tak nie do końca, warstwy w Foveonie też nie filtrują i przepuszczają światła idealnie i np. warstwa niebieska również zabiera trochę z światła, które by normalnie docierało do zielonej i czerwonej, gdyby były pierwszymi.
W przypadku Bayera można sobie jeszcze wyobrazić architekturę, gdzie piksel wynikowy powstaje z blogu RGGB, gdzie każda składowa to klaster 4x4, w którym tylko jeden subpiksel jest przykryty CFA, a pozostałe rejestrują pełne pasmo widzialne, w wyniku czego jeden piksel wynikowy potrzebowałby 16 pikseli rejestrujących, z których 4 byłyby RGGB, a pozostałe 12 rejestrowałyby cała pasmo.
Nie "trochę", lecz "sporo"...
Lord: "Jeżeli przykładowo pod 24 mln mikrosoczewek producent nie umieści 24 mln fotodiod, tylko 96 mln fotodiod, to po prostu jego sprawa jak zrealizuje powstawanie obrazu docelowego."
Poniekąd tak - można by faktycznie podejść tak:
- tam, gdzie jest ostro, czyli dwa sub-piksele rejestrują "to samo", czytać je osobno
- a tam gdzie jest rozmycie, więc i tak na ostrości nam nie zależy, sumować je jak dotąd!
"warstwy w Foveonie też nie filtrują i przepuszczają światła idealnie i np. warstwa niebieska również zabiera trochę z światła, które by normalnie docierało do zielonej i czerwonej, gdyby były pierwszymi."
Uważam, że te rysunki poglądowe są mylące. Nie ma jako takiej warstwy niebieskiej, bo w najwyższej warstwie rejestrowane jest prawie całe pasmo niebieskie, ale też (powiedzmy) połowa zielonego i jedna trzecia czerwonego.
W środkowej pozostały zielony i (też powiedzmy) jedna trzecia czerwonego.
I tylko najgłębsza resztę czerwonego. I z tej reszty szacuje się ile było czerwonego i odejmuje od sumy z warstw wyższych (i podobnie z zielonym).
"W przypadku Bayera można sobie jeszcze wyobrazić architekturę, gdzie piksel wynikowy powstaje z bloku RGGB, gdzie każda składowa to klaster 4x4, w którym tylko jeden subpiksel jest przykryty CFA, a pozostałe rejestrują pełne pasmo widzialne, w wyniku czego jeden piksel wynikowy potrzebowałby 16 pikseli rejestrujących, z których 4 byłyby RGGB, a pozostałe 12 rejestrowałyby cała pasmo."
Nie zdziwię się, jeśli podobne podejście zastosują w sensorach 200mpx [ link ]: "CIS-dedicated 28nm process node and 22nm logic process node at TSMC, with a new pixel transistor layout and 2x4 shared pixel architecture."
A warstwa zielona zbiera światło filtrowane przez warstwę niebieska i zielona? Na mój gust tylko 1 kolor powinien być przed danym pikselem, po prostu zapisując dane o kolorze bierze się wartość z danej komórki a nie wylicza algorytemem?
Bo teraz tak naprawdę mamy 3 razy mniej pikseli?
Tak to sobie wyobrażam, czy się mylę?
Weźmy dwa sitka: z dużymi otworami i ze średnimi otworami - jedno nad drugim. A na spód dajmy miskę. Sypiemy piasek o różnych rozmiarach ziaren.
Pierwsze sitko przepuści średnie i małe ziarnka (czyli fotony o średniej ("zielone") i małej ("czerwone") energii) a zatrzyma wszystkie duże ("niebieskie"). Drugie zatrzyma średnie a przepuści tylko małe - które spadną do miski.
Żeby oszacować ile małych zostanie jednak po drodze na sitkach robimy prosty eksperyment: sypiemy tylko drobny piasek, wyjmujemy średnie sitko i patrzymy jak cześć spadła do miski. Potem wstawiamy je z powrotem i powtarzamy eksperyment.
Na koniec sypiemy średnie ziarnka i patrzymy na proporcje liczby ziaren zebranych przez sitka.
Uzupełnienie:
"Pierwsze sitko przepuści [część!] średnich i małych ziaren (czyli fotony o średniej ("zielone") i małej ("czerwone") energii) a zatrzyma wszystkie duże ("niebieskie"). Drugie zatrzyma [wszystkie] średnie a przepuści [część] małych - które spadną do miski."
@Bahrd:
"Weźmy dwa sitka: z dużymi otworami i ze średnimi otworami - jedno nad drugim. A na spód dajmy miskę. Sypiemy piasek o różnych rozmiarach ziaren."
link
Do dzieła
Ɑ: :D
@ bbartlomiej
a Ty widzę z tych, co marudzą, że z młotka jest słaba piła?
Aparat, którym ciężko zrobić sensowne zdjęcie w pochmurny dzień to raczej plastikowy młotek nie słaba piła.
@Paździoch - przeglądając Twoje komentarze tutaj, to nie poznałbyś sensownego zdjęcia nawet, gdyby ktoś nim w Ciebie rzucił.
Paździoch
Jesteś typowym krytykiem bez wiedzy. Aparaty Sigmy z Foveonem, w tym SD Quattro, idealnie pracują właśnie w pochmurne dni. No a że trzeba fotografować ze statywem, trudno. To że Sigma pracuje dobrze przy 100 ASA (w c.b. 400 ASA) to nie wada aparatu tylko cecha.
Sigmaman, jakie masz szkła do SDQ?
Mariusz Lemiecha
Mam dwa body SD Quattro i Quattro H, obiektywów sporo: Art 30mm F1.4 DC HSM, Art 70mm F2.8 DG Macro, Art 85mm F1.4 DG HSM, Art 135mm F1.8 DG HSM, Art 18-35mm F1.8 DC HSM, EX 10-20mm F3.5 DC HSM, EX 10mm F2.8 DC HSM Fisheye, C 100-400mm F5-6.3 DG OS HSM, to te najważniejsze.
sigmaman
👍
@sigmaman
"No a że trzeba fotografować ze statywem, trudno."
Zatem jakie masz statywy?
wzrokowiec
mam trzy podstawowe statywy, najcięższy, na niedalekie odległości (w tym od samochodu terenowego, którym staram się dotrzeć jak najbliżej motywu) to Manfrotto 455B z głowicą Manfrotto029; lżejszy, poliwęglanowy Rollei z głowicą Manfrotto 804 Mark II i mały Manfrotto Element. Przy jasnym słońcu można się pokusić o fotografowanie bez statywu, szczególnie robiąc zdjęcia czarno-białe przy ISO400.
Warto jeszcze zauważyć, że firma Sigma, znając ograniczenia aparatów z trójwarstwową matrycą, oferuje conwerter MC-11 umożliwiając używanie obiektywów z bagnetem Sigmy do innych systemów. Ja do zdjęć "migawkowych" dokupiłem sobie Sony A6600. Mam też conwerter MC-21 i jestem przygotowany do fotografowania aparatem z bagnetem L - może to będzie Sigma FF z matrycą trójwarstwową.
Bahrd, dzięki, ależ ja głupi jestem, no ni podumal. Ochh.
Czyli można posortowac po energi, co oczywiste jest jak ktoś to powie ;d.
A wiesz dlaczego w takiej matrycy tak słabo wysokie ISO wygląda? Z jakiegoś powodu przy spadku ilości fotonow bardzo szybko spada jakość, moja fantazja jest taka że te warstwy dużo fotonow tracą poza optymalnym zakresem.
A ze zakres wąski jak na potrzeby matrycy to zostaje isobazowe...
Widziałem wielkoformatowe wydruki z "Foveona" m.in. kolegi @sigmaman.
Matryce bayera to zabawki. Foveon robi miazgę ze starej technologii.
Bayer nadaje się do sportu i zdjęć dzieci gdy nie śpią.
@lord
"
Odpowiednia implementacja Bayera też mogłaby tak działać, przecież jakby czytać blok RGGB jako jeden piksel (sumując sygnał) i znając rozkład poszczególnych pasm też nie musielibyśmy demozaikować koloru.
"
Ale to nie jest to samo.
Co innego blok pixeli obok siebie a co innego uklad jeden pod drugim ;)
Blind, nie znalazłem zbyt wielu rzetelnych materiałów, ale np. ta stara dyskusja na DPR wygląda solidnie - mimo upływu lat: [ link ]. Można zatem podejrzewać, że radykalny krok Sigmy wynika z tego, że nowa technologia (znaczną) część wad X3 (istotnie) zredukuje.
PS
[ link ] - rysunek 1 pokazuje, że granica przenikalności fotonów jest nie tylko płynna, ale też orientacyjna, a współczynniki rekonstrukcji kolorów z poszczególnych warstw wyglądały tak:
Górna Środkowa Dolna
0.36 0.11 -0.003 → B
-0.55 1.50 -1.08 → G
0.39 -1.43 2.43 → R
PS
Oby ta wiedza była nadal potrzebna za rok, dwa...