Warsztaty fotograficzne w Lublinie
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na zwiedzanie Warsztatu Fotograficznego w Zaułku Hartwigów oraz na warsztaty poświęcone ambrotypii i odbitkom stykowym
INFORMACJA PRASOWA
Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat - zwiedzanie warsztatu fotograficznego
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do odwiedzenia Warsztatu Fotograficznego w Zaułku Hartwigów. To niesamowita okazja, by poznać tajniki i sposoby robienia zdjęć przełomu XIX i XX wieku. Warsztat Fotograficzny odkryje przed uczestnikami liczne możliwości tworzenia obrazu. Przyjdź, poznaj tajemnice szlachetnych technik fotografii i zobacz, jak wyglądała praca fotografika 100 lat temu!
Lubelski Zaułek Hartwigów mieści kameralny Warsztat Fotograficzny prowadzony przez Romana Krawczenko – artystę fotografika, który zajmuje się szlachetnymi technikami fotograficznymi. Odwiedzając to magiczne miejsce, można dowiedzieć się, jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku. Podczas wizyty będzie można zapoznać się z historią i dawnymi technikami fotografii. W programie wydarzenia znajdziemy m.in. zwiedzanie ciemni fotograficznej, dowiemy się, na czym polega technika ambrotypii, poznamy historię fotografii i sprawdzimy, jak działają aparaty pamiętające naszych pradziadków. Dodatkowo uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak z papieru czy szkła wyłania się obraz. Warsztat fotograficzny oferuje także możliwość wykonania techniką kolodionową portretu na szkle.
Informacje praktyczne:
- Kiedy: 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22 kwietnia 2022, godz. 12.00-16.00
- Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3
- Dla kogo: dla osób pełnoletnich
- Udział w pokazach jest bezpłatny.
![]() |
Ambrotypia | Warsztat Fotograficzny
Fotografia techniką ambrotypii. Ambrotypia to jedna z najdawniejszych, stosowanych od 1851 roku, pozytywowych technik fotograficznych, pozwalająca uzyskać jeden unikatowy (bez możliwości wykonania odbitek) obraz. Ambrotyp to zdjęcie na czarnym szkle wykonane za pomocą techniki mokrego kolodionu. Każda praca jest unikatem i nie da się jej skopiować. Cały proces – od oblewania szklanej płyty, poprzez uczulanie, naświetlanie i wywoływanie, musi być wykonany w ciągu paru minut, dlatego nazywany jest XIX–wiecznym polaroidem. Obraz po zawerniksowaniu jest bardzo trwały. Lśniące srebro na czarnym szkle jest niezwykle estetyczne, dodaje zdjęciu trójwymiarowości oraz magii.
Powstawaniu zdjęć towarzyszy specyficzna atmosfera. Opary eteru, unieruchomienie modela, moment ukazania się twarzy na kliszy w kilka minut po wykonaniu zdjęcia zmieniają proces w swoisty rytuał. Długi czas naświetlania, uczulenie materiału głównie na kolory niebieski i fioletowy oraz plastyka wielkiego formatu pomagają wydobyć spojrzenie portretowanej osoby.
Informacje praktyczne:
- Kiedy: 2 kwietnia 2022, godz. 10.00-12.30, 13.00-15.30
- Gdzie: Warsztat fotograficzny w Zaułku Hartwigów, ul. Kowalska 3
- Dla kogo: dla osób pełnoletnich
- Zapisy: udział w warsztatach jest płatny – 30 zł/osoba . Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl
Odbitki stykowe – fotografia z duchem | Warsztat Fotograficzny
Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Technika talbotypii jest pozornie prosta, wymaga jednak dużych umiejętności, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Często uważana za mało trwałą, co jest kompletnie niesłuszne, ponieważ dobrze wykonana tą techniką odbitka nie ustępuje trwałością kopiom przygotowanym według procesów srebrowych. Podczas warsztatów wspólnie wykonamy portrety w tej jednej z najstarszych technik fotograficznych. Poznamy podstawowe zasady obsługi sprzętu, kompozycji i stylizacji. Udział w warsztatach mogą wziąć osoby pełnoletnie.
Informacje praktyczne:
- Kiedy: 9 kwietnia 2022, godz. 10.00-12.00, 12.00-14.00 (dwie grupy, w każdej maksymalnie 3 osoby)
- Gdzie: Warsztat Fotograficzny, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3
- Dla kogo: dla osób pełnoletnich
- Zapisy: udział w warsztatach jest płatny – 10 zł/osoba . Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Super pomysł na warsztaty... szkoda że mam trochę daleko :(
Przypomina mi to niezwykłą okazję; spotkałem Ansela Adamsa i obserwowałem jego pracę w ciemni fotograficznej. Było to około roku 1975, na wystawie FOTOGRAFIA W USA, w Kijowie. Pan Adams pracował w ciemni, można go było obserwować przez dużą szybę stanowiącą filtr ciemniowy.