Kosmiczny Teleskop Hubble'a - piąta misja serwisowa
Za trzy dni rozpocznie się piąta i najprawdopodobniej ostatnia misja naprawcza Kosmicznego Teleskopu Hubble'a (HST). 11 maja planowany jest start promu Atlantis (STS-125), którego załoga dokona lekkiej przebudowy i konserwacji teleskopu. Dzięki tej misji teleskop Hubble'a będzie mógł dalej pracować przynajmniej do 2014 roku.
Misja wahadłowca będzie trwać 11 dni i w trakcie niej planowanych jest pięć wyjść astronautów w przestrzeń kosmiczną. Poza wymianą i naprawą niektórych elementów teleskopu, zostaną zainstalowane dwa nowe urządzenia, z którymi naukowcy wiążą duże nadzieje: kamera WFC3 (Wide Field Camera 3) i spektrograf COS (Cosmic Origins Spectrograph).
Kamera WFC trzeciej generacji jest 20-30 razy czulsza od obecnie zainstalowanej w teleskopie WFC2. Ma pracować w świetle widzialnym, podczerwonym i ultrafioletowym. Spektrograf COS będzie dostarczał materiałów do badań nad wielkoskalową strukturą wszechświata. Przybliży naukowcom m.in. proces formowania się i ewolucji odległych galaktyk, planet i gwiazd. Oprócz instalacji tych dwóch urządzeń naprawione mają być: spektrograf STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph), który przestał pracować w 2004 i kamera ACS (Advanced Camera for Surveys), która popsuła się dwa lata temu.
![]() |
Teleskop Hubble'a jest chyba najpopularniejszym i najbardziej medialnym urządzeniem optycznym stworzonym przez człowieka. Ten 2.4-metrowy teleskop został wysłany na orbitę okołoziemską w 1990 roku jako efekt współpracy Amerykańskiej (NASA) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Obecna misja jest już piątą misją serwisową Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Pierwsza odbyła się w grudniu 1993 roku i doprowadziła HST do użytecznej postaci. Udało się wtedy bowiem skorygować wadę wyprofilowania głównego lustra teleskopu. Kolejne naprawy odbyły się w 1997 (misja 2), 1999 (misja 3A) i 2002 (misja 3B) roku. Po katastrofie promu Columbia w 2003 roku w której zginęła cała załoga promu zawieszono loty wahadłowców. Tym samym zawieszona została misja piąta o numerze ''4''. Dopiero po trzech latach od tego nieszczęśliwego wypadku zaczęto przygotowywać się do ostatniej serwisowej misji, która miejmy nadzieję, rozpocznie się za trzy dni, przebiegnie bez problemów i wcale nie będzie ostatnią.
![]() Załoga STS-125. Od lewej: Michael J. Massimino, Michael T. Good, Gregory C. Johnson, pilot; Scott D. Altman, dowódca; K. Megan McArthur, John M. Grunsfeld, Andrew J. Feustel. |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Mała korekta, ta misja serwisowa na pewno będzie ostatnią.
Polecam strony nasa przeznaczone dla szrokiej publiczności
link
Pewnie drogi taki serwis ; )
W ostatnią misję uwierzę, jak HST przestanie oficjalnie działać. Nie stawiał bym tak szybko krzyżyka nad tym teleskopem:-)
Oby tylko ten serwis nie działał jak serwis Nikona, bo trzeba będzie z 10 razy tam latać;)
Misja prawdopodobnie ostatnia. Na połowę 2013 roku planowanie jest wyniesienie Kosmicznego Teleskopu Webba, który będzie następcą Hubbla.
jak to cóś robi zdjęcia? Pewnie cyfrowo...Ciekaw jestem co siedzi w tej kamerze?
JWST wynoszą już od 2008 roku. Więc pożyjemy zobaczymy...
A ja słyszałem od znajomego astronoma, że koszt misji serwisowej wynosi tyle co postawienie 8-metrowego teleskopu na Ziemii, który przy tak ogromnym zwierciadle ma jakoś obrazu lepsza od Hubbla mimo że ten drugi jest poza atmosferą. Utrzymywalnie tego teleskopu w kosmosie w dziesiejszych czasach to marketing.
Wcale nie wykluczone. Koszt teleskopu klasy 8-m to obecnie ok. 100 milionów dolarów. Pewnie drugie tyle trzeba wydać na sprzęt w postaci kamer, spektrografów i optyki adaptatywnej/aktywnej.
Gdy budowano wahadłowce zapowiadano, ze będą najtańszymi statkami w eksploatacji. A stały się najdroższymi. Zwłaszcza po katastrofie Columbii koszt przygotowania jednej misji liczy się w setkach milionów dolarów. Niestety obecnie nie ma zamienników, które mogły by dostarczać moduły ISS na orbitę. Oby jak najszybciej dokonczyli budowę stacji i zezłomowali je :D
Czy jak już wycofają z eksploatacji Hubble'a to będę mógł go sobie kupić? Postawiłbym w ogródku i rozpoczął ten sposób swoją przygodę z astrofotografią. Ktoś się orientuje czy na Allegro są przejściówki z Hubble'a na EOS-a? :)
komor, po co w ogródku. Kupisz sobie też wahadłowiec i będziesz latał ze swoim Canonem na orbitę :P Przejściówkę dają gratis do Hubbla więc się nie martw ;D
Ziemowy, niestety canony nie latają w kosmos, hasselblad to jest to czego używa NASA. Polecam fascynujący artykuł link .
komor,
to dobry wybór. Do teleskopu RC nie będziesz potrzebował korektora komy - prawie 500PLN w kieszeni - czysty zysk! :D
Nie tylko Hassele latają w kosmos. Zabiera się też także lustra z tą małą matrycą od kompaktu ;)
link
cszyszka i z tego co wiem olek jest jedną za najlepiej sprzedających się marek fotograficznych np w USA :).
Tutaj jest fajny artykuł o aparatach nikona podbijających kosmos:
link
Mam nadzieję że moderator się nie obrazi, że wklejam linki z innych stron o podobnej tematyce :D
ale trafiliście z tematem ;) właśnie muszę zrobić na ten temat referat . zawsze więcej informacji
ja bym go sobie przykrecil na gwint odwrotnego mocowania i pykał makro
Chyba portrety bakteriom :P
Chłopaki, poczekajmy, aż Smyang zrobi tanią podróbkę. Przystępną cenowo, ale optycznie....lepszą od oryginału :D
A jak juz odkupicie ten teleskop to pożyczcie go Optycznym do testów :)
nie tylko hassele i olki ;] link link
wygląda na to że tylko canona nie lubią ;]
a może.. link
Gdy kiedyś stanę w obliczu posiadania 20 000 000 $ to polecę sobie jako turysta w kosmos - tak na urlop - i wtedy zabiorę swoją poczciwą "puszkę" EOS`a - i to będzie, wygląda na to, pierwszy Canon w kosmosie :D