Aktualizacje oprogramowania Adobe
Podczas trwających targów NAB 2023 firma Adobe zaprezentowała szereg aktualizacji i nowych funkcji w swoim oprogramowaniu do edycji zdjęć oraz filmów.
Sporo nowości trafiło do niedawno zapowiedzianej sztucznej inteligencji Adobe Firefly. Obejmują one szereg funkcji przydatnych przy filmowaniu i montażu filmów. Znalazły się wśród nich:
- generowanie przebitek, czyli dodatkowych ujęć których zapomnieliśmy nagrać, w oparciu o zadany filmowy materiał źródłowy,
- tworzenie tabel LUT (czyli swego rodzaju uniwersalnych gotowych presetów do korekcji barwnej) w oparciu o zapytanie tekstowe,
- generowanie animowanych grafik, logotypów czy tekstów na potrzeby filmów,
- generowanie efektów dźwiękowych oraz muzyki do filmów na podstawie wprowadzonych przez użytkownika kryteriów,
- tworzenie storyboardów, czy zestawienia planowanych ujęć w formie czegoś na kształt komiksu, w oparciu o scenariusz filmu.
Nowe funkcje trafiły też do znanych i obecnych od lat na rynku programów do edycji filmów, takich jak Adobe Premiere oraz Adobe After Effects. W przypadku „premierki” nowości objęły:
- automatyczne tworzenie transkrypcji nagranych wywiadów i możliwość montowania ich z poziomu edytora tekstu — po prostu przez wycinanie i wklejanie fragmentów tekstu, które program automatycznie przenosi na materiał filmowy,
- automatyczne przekształcanie przestrzeni barwnych, tak by dopasować do siebie ujęcia nagrane w różnych profilach obrazu, np. HDR i standardowym,
- lepszą optymalizację i szybsze działanie programu.
Więcej sztucznej inteligencji trafiło też do Lightrooma i modułu Camera RAW stanowiącego część Photoshopa. Nowości to między innymi:
- nowa inteligentna redukcja szumu,
- dodatkowe zautomatyzowane maski pozwalające zaznaczyć na przykład ubranie czy zarost,
- lepsza czytelność panelu historii, gdzie teraz przechowywane są także nazwy poszczególnych masek, z których korzystaliśmy (tylko w Lightroomie),
- możliwość wygodnego stosowania krzywych do automatycznie zaznaczonych obszarów kadru (tylko w Lightroomie),
- nowe adaptujące się presety,
- uproszczona funkcja dodawania ramek do zdjęć (tylko w Lightroomie).
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Od ponad roku naprawiają akceleracje gpu przy otwarciu 26 zdjęć na raz i końca nie widać.
Mam wieloletnią subskrypcję Adobe CC. Próbowałem coś tam w Adobe Fireflay. Ale chyba moja inteligencja jest za słaba na AI?. Jestem za stary
Denoise AI w Lightroomie działa znakomicie. Nareszcie! No to Topaz chyba się będzie musiał zwijać. DxO też odszumia znakomicie, ale wyniki z nowego Lightrooma wydają mi się bardziej naturalne.
No ja nie wiem czy Topaz odpada. Wg moich testów to LR ma jeszcze trochę do nauki w kwestii odszumiania zdjęć. No chyba, że AI dostanie lepszej inteligencji ;)
Zrobili postęp, tylko dlaczego tak późno...
@misiak76
"...No ja nie wiem czy Topaz odpada. Wg moich testów to LR ma jeszcze trochę do nauki w kwestii odszumiania zdjęć. No chyba, że AI dostanie lepszej inteligencji ;) ...)
Oczywiście każdy ma swoje zdanie, dla mnie Topaz pożerał zbyt dużo drobnych szczegółów (np. drobne faktury tkanin), obojętnie który model odszumiania wybierałem oraz wprowadzał miejscami brzydkie zniekształcenia. Jedyna zaleta, to fakt, że w Topaz-em można sobie odszumić JPEG / TIFF ale według programistów Adobe i ta funkcja ma się pojawić później w ich oprogramowaniu:
link