Fujifilm XApp
Fujifilm XApp to nowa aplikacja mobilna pozwalająca na zdalne sterowanie, przesyłanie zdjęć i filmów oraz realizację wielu innych funkcji w aparatach Fujifilm.
INFORMACJA PRASOWA
FUJIFILM XApp
TOKIO, 24 maja 2023 r. – Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) z przyjemnością informuje o premierze aplikacji „FUJIFILM XApp” (dalej zwanej XApp)*1, nowego oprogramowania współpracującego z aparatami cyfrowymi serii GFX i X. Bezpłatna aplikacja będzie dostępna do pobrania od 25 maja 2023 r.
XApp to nowa aplikacja przeznaczona do użytku z aparatami serii GFX i X*2. Funkcjonalności dostępne dotychczas w konwencjonalnej aplikacji Camera Remote, czyli możliwość połączenia aparatu cyfrowego wyposażonego w moduł Wi-Fi ze smartfonem (tabletem), zdalne sterowanie fotografowaniem, a także przesyłanie i przeglądanie zdjęć, w nowej aplikacji zostały dodatkowo ulepszone. Poprawiono stabilność komunikacji bezprzewodowej i prędkość transferu danych w celu zwiększenia użyteczności. Podczas sesji fotograficznej użytkownicy mogą skorzystać z XApp, aby uzyskać podgląd na żywo z poziomu smartfonu lub tabletu i móc zdalnie sterować aparatem. Po wykonaniu zdjęć, z aplikacji można skorzystać nie tylko w celu przejrzenia przesłanych zdjęć, ale również sprawdzić różnorodne metadane zdjęć, takie jak model aparatu i obiektywu oraz lokalizację, w której odbyła się sesja zdjęciowa, co w jeszcze większym stopniu poprawia poziom wrażeń, jakie oferuje fotografowanie sprzętem serii GFX i X.
Fujifilm intensywnie pracował nad zwiększeniem atrakcyjności i wygody fotografowania, oferując aparaty cyfrowe serii GFX i X, wymienne obiektywy FUJINON i aplikację Camera Remote. W swoim najnowszym posunięciu firma opracowała nową aplikację XApp, oferującą ulepszone funkcje i zwiększoną wydajność, aby zapewnić użytkownikom jeszcze większą wygodę fotografowania.
W porównaniu z poprzednią aplikacją Camera Remote, nowa XApp zapewnia bardziej stabilną i szybszą komunikację bezprzewodową i znacznie płynniej przesyła zdjęcia z aparatu do pamięci smartfona/tabletu. Wszystkie czynności związane z łącznością bezprzewodową mogą być wykonywane przez użytkownika z poziomu smartfona/tabletu, jedynie z wyjątkiem operacji pierwszego parowania aparatu i aplikacji za pomocą protokołu Bluetooth. Umożliwia to wykonywanie uproszczonych czynności i zapewnia jednocześnie dalszą poprawę komfortu fotografowania.
Aplikacja XApp pozwala użytkownikom zdalnie sterować aparatem serii GFX/X i jednocześnie mieć możliwość sprawdzania ujęć w trybie podglądu na żywo z poziomu połączonego smartfona/tabletu. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach wymagających wykonywania czynności zdalnych, takich jak zdjęcia grupowe, czy fotografowanie ze stałego punktu. Dzięki nowej funkcji „Backup/Restore” (kopia zapasowa/przywrócenie kopii zapasowej) użytkownicy mogą zapisać w aplikacji ustawienia aparatu*3, takie jak Shooting Menu (Menu fotografowania) i Setup Menu (Menu ustawień) i przywrócić te ustawienia z powrotem w aparacie. Z poziomu aplikacji można zarządzać ulubionymi ustawieniami aparatu dla różnych rodzajów fotografowanych obiektów lub sytuacji fotograficznych, a także szybko i łatwo zmieniać ustawienia nawet podczas fotografowania. Ustawienia aparatu mogą być również przesyłane za pośrednictwem aplikacji do wielu innych egzemplarzy tego samego modelu aparatu, co usprawnia fotografowanie wieloma aparatami.
Wśród nowych funkcjonalności oferowanych przez XApp znalazła się funkcja „Timeline” (oś czasu)*4, która wraz z przesłanymi zdjęciami gromadzi i wyświetla w stylu dziennika fotograficznego różnorodne metadane, takie jak model aparatu i obiektywu, liczba wykonanych zdjęć, lokalizacja sesji i inne. Inna nowa funkcjonalność to „Activity” (aktywność)*4, która automatycznie gromadzi i wyświetla informacje o fotografowaniu w sposób skumulowany. Te funkcje pozwalają użytkownikom na pogłębioną analizę swojej fotograficznej aktywności podczas przeglądania zdjęć, promując tym samym nowy sposób korzystania ze zdjęć w aplikacji.
Dodatkowo, aplikacja otrzymuje powiadomienia o dostępnych nowych aktualizacjach oprogramowania sprzętowego wydanych dla modelu aparatu sparowanego z aplikacją. Postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w powiadomieniu, użytkownicy mogą z łatwością zaktualizować oprogramowanie sprzętowe swoich aparatów i uzyskać dostęp do najnowszych funkcjonalności.
Fujifilm będzie nadal rozwijać i dostarczać nowe produkty i usługi, aby jeszcze bardziej zwiększyć radość fotografowania sprzętem serii GFX i X.
*1 Kompatybilna ze smartfonami i tabletami
*2 Brak kompatybilności z niektórymi modelami
*3 Wszystkie ustawienia aparatu, z wyjątkiem ustawień sieci i niestandardowych ustawień balansu bieli
*4 Funkcje Timeline i Activity nie są dostępne w niektórych państwach i regionach. Aby przeglądać informacje o fotografowaniu za pomocą tych funkcji, użytkownicy muszą zalogować się do usługi sieciowej Fujifilm za pomocą uwierzytelnienia w mediach społecznościowych (Facebook, Apple, Google).
1. Nazwa:
Aplikacja FUJIFILM XApp przeznaczona do aparatów cyfrowych serii GFX i X Series
2. Zgodne modele i data wydania:
Zgodne modele: FUJIFILM GFX100S*5, FUJIFILM GFX50S II*5, FUJIFILM X-H2S*5, FUJIFILM X-H2*5, FUJIFILM X-Pro3*5, FUJIFILM X-T5*5, FUJIFILM X-T4*5, FUJIFILM X-T3*5, FUJIFILM X-T30 II*5, FUJIFILM X-T30*5, FUJIFILM X-S20, FUJIFILM X-S10*5, FUJIFILM X-E4*5, FUJIFILM X100V*5
Data wydania: środa, 24 maja 2023 r.
*5: Aby uzyskać zgodność z XApp, oprogramowanie sprzętowe tych modeli musi zostać zaktualizowane do najnowszej wersji, wydanej w środę, 24 maja 2023 r.
3. Wspierane systemy operacyjne:
- iOS/iPadOS 13, 14, 15, 16
- Android OS 11, 12, 13
4. Główne cechy:
(1) Poprawa stabilności i szybkości komunikacji bezprzewodowej oraz uproszczone czynności w celu poprawy użyteczności.
-
Aplikacja została opracowana w szczególności pod kątem płynnej łączności bezprzewodowej z aparatami, smartfonami i tabletami. Uwzględnione zostały także procedury połączeniowe oraz warunki wpływające na propagację fal radiowych podczas korzystania z aplikacji dla osiągnięcia podwyższonej stabilności i prędkości połączeń w komunikacji bezprzewodowej. Oznacza to, że zdjęcia zapisane w aparacie mogą być przesyłane do smartfona lub tabletu w bardziej płynny sposób.
-
Wszystkie czynności komunikacyjne mogą być wykonywane z poziomu smartfona lub tabletu, z wyjątkiem początkowego sparowania aparatu i aplikacji za pośrednictwem Bluetooth. Nie ma więc konieczności niewygodnego „przełączania się” między aparatem i smartfonem.
-
Funkcja Image Transfer Order (polecenie przesłania obrazów) umożliwia przesyłanie obrazów z aparatu do smartfona lub tabletu nie tylko, gdy aparat znajduje się w trybie odtwarzania lub gdy jest wyłączony, ale również podczas wykonywania zdjęć. Umożliwia to bezproblemową publikację i udostępnianie zdjęć w mediach społecznościowych i komunikatorach.
-
Wygląd aplikacji został odnowiony - wykorzystuje teraz kontrastujące ze sobą czerń i biel jako barwy podstawowe. Zwiększono również rozmiar czcionki, dzięki czemu interfejs użytkownika jest lepiej widoczny.
(2) Łączność bezprzewodowa ułatwia fotografowanie
-
Aplikacja XApp pozwala użytkownikom zdalnie sterować aparatami serii GFX i X, z możliwością podglądu kadru na żywo z poziomu smartfona lub tabletu. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach wymagających czynności wykonywanych zdalnie, jak na przykład zdjęcia grupowe. Niektóre ustawienia, takie jak przysłona, czułość ISO i czas otwarcia migawki mogą być regulowane z poziomu smartfona lub tabletu.
-
Korzystając z nowej funkcji “Backup/Restore”, użytkownicy mogą zapisać w aplikacji ustawienia aparatu takie jak Shooting Menu czy Setup Menu i później przywrócić je w aparacie. Aplikacja pozwala zarządzać ulubionymi ustawieniami dla różnych rodzajów obiektów lub sytuacji fotograficznych, dzięki czemu - nawet podczas fotografowania - zmiana ustawień jest łatwa i szybka. W nagłym wypadku, gdy podczas pracy aparatu niechcąco zostały zmienione ustawienia, aplikacja umożliwia szybkie odczytanie zapisanych w aparacie ustawień i ich natychmiastowe przywrócenie. Za pomocą aplikacji ustawienia mogą też być przesyłane do innych egzemplarzy tego samego modelu aparatu, ułatwiając tym samym fotografowanie z wykorzystaniem wielu aparatów.
-
Informacje dot. daty, czasu i położenia geograficznego smartfona są automatycznie synchronizowane z aparatem. Czas wewnętrznego zegara aparatu zostaje zaktualizowany, a – pod warunkiem udzielenia odpowiedniego zezwolenia – precyzyjne dane dot. lokalizacji geograficznej, w której odbywa się sesja, mogą być zarejestrowane w aparacie jako element metadanych zdjęcia. Zapisane dane geolokalizacyjne są automatycznie wyświetlane na mapie z osią czasu, dzięki czemu użytkownicy mogą prześledzić miejsca, w których danego dnia odbywały się sesje zdjęciowe.
(3) Funkcje “Timeline” i “Activity” umożliwiają analizę aktywności zdjęciowych i ulepszenie stosowanych technik fotograficznych
-
Funkcja Timeline pozwala na przekazywanie zapisów wybranych aktywności zdjęciowych*6 do smartfona lub tabletu oraz przeglądanie w układzie chronologicznym informacji na temat przeprowadzonych danego dnia sesji. Informacje te zawierają zdjęcia, dane geolokalizacyjne i używane modele aparatów/obiektywów, automatycznie generując swego rodzaju dziennik fotograficzny. Dziennik ten można edytować, na przykład zmieniając tytuł lub treść dodanych notatek zgodnie z wymaganiami klientów.
-
Aplikacja oferuje również nową funkcję “Activity”, która automatycznie agreguje i pozwala w skumulowanej postaci wyświetlić informacje dot. zdjęć, takie jak liczba wykonanych kadrów, wykorzystany model aparatu/obiektywu czy zastosowany tryb symulacji filmu.
-
Funkcje Timeline i Activity umożliwiają analizę i refleksję na temat prowadzonych działań fotograficznych i pozwalają na poprawę technik i umiejętności w zakresie wykonywania zdjęć.
*6: Zapis aktywności odnosi się do rejestracji aktywności fotograficznych wymagających użycia aparatu. Agregowane są jedynie wybrane informacje, co do których użytkownik udzielił zezwolenia w aplikacji.
(4) Funkcja powiadomienia o aktualizacji oprogramowania sprzętowego pozwala, by aparat był zawsze aktualny
-
Aplikacja wysyła powiadomienie za każdym razem, gdy wydana zostaje nowa aktualizacja oprogramowania sprzętowego aparatu użytkownika. Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w powiadomieniu, aby łatwo zaktualizować oprogramowanie sprzętowe aparatu i móc natychmiast korzystać z najnowszych funkcji.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Mam mieszane uczucia..
Na pewno są to jakieś kroki w dobrym kierunku, ale większość z tych opcji już działała, np. zdalne sterowanie (choć akurat w moim przypadku, po przedostatnim update starej apki, przy pierwszym zdjęciu zawieszała aparat, więc nie mogłem z tego korzystać).
Na plus możliwość przesyłania zdjęć w trakcie fotografowania i zapisu/przywracania ustawień. Płynny podgląd zdjęć na tablecie też brzmi fajnie (teraz każde zdjęcie na telefonie otwierało się co najmniej kilka sekund).
Reszta z nowości (timeline/activity) jest, przynajmniej mi, średnio potrzebna.
Ale jest też jedno spore (choć nie zaskakujące przy ostatnich ruchach Fuji) rozczarowanie - aparaty takie jak T2, T20 czy Pro 2 nie będą wspierane.
No i największa na razie niewiadoma, to co się kryje pod "szybszą i stabilniejszą komunikacją" - bo największym (dla mnie) problemem poprzedniej aplikacji był wolny czas przesyłania JPG i całkowity brak możliwości przesłania RAW (a o tym ani słowa)..
A ja mam taką zagwozdkę - pobrałem najnowszą apkę Nikona, sparowałem ją z Z9 i chciałem użyć do zdalnego wyzwalania celem redukcji drgań przy focus stackingu robali. O dziwo, na ekranie smartfona nie był dostępny focus peaking. Chciałem podejrzeć to na ekranie aparatu, to rozłączył się smartfon. Musiałem podłączyć zestaw Yognuo do zdalnego wyzwalania. Do d.py takie apki i udogodnienia.
Póki co dla androida niedostępna...
Dla iOS’a też nie ma. Fake news?
OK, nie fake news - apka była, ale już nie ma, kto nie pobrał ten trąba :) Podobno ma wrócić, jak jakieś tam bugi naprawią.
link
Z firmware do średnich formatów też coś nie pykło :)
Pod Andka się pojawiła.
Obowiązkowo należy włączyć usługę lokalizacji aby używać tej apki. Jak dla mnie nie do zaakceptowania.
Mam zbyt stary aparat (z 2019 roku) i aplikacja nie będzie go obsługiwać, może i dobrze, bo w playstore zaczęli z przytupem: ocena 2.1 i narzekania na wymagany ciągły dostęp do lokalizacji i podgląd transmitowany bo BT. W zasadzie i tak używam tylko to transferu zdjęć, a stara aplikacja od androida 12/13 zaczęła działać w tym temacie całkiem dobrze.
Pojawiła się aktualizacja pod androida 1.0.2