Wyniki konkursu Canon Redline Challenge
Canon Europe ogłasza zwycięzcę trzeciej edycji konkursu fotograficznego Redline Challenge, na który nadesłano rekordowe 30 tysięcy zdjęć z ponad 50 krajów.
INFORMACJA PRASOWA
Canon wyłonił zwycięzcę konkursu Redline Challenge 2023
Canon Europe ma przyjemność ogłosić zwycięzcę trzeciej edycji konkursu fotograficznego Redline Challenge, na który nadesłano rekordowe 30 tysięcy zdjęć z ponad 50 krajów. Zadanie kreatywne z tematem przewodnim „Room to Breathe” („Przestrzeń na oddech”) wymagało od uczestników dobrego wyczucia kompozycji i kadrowania oraz umiejętności oddania atmosfery wyciszenia i spokoju.
Zwycięska fotografia Carlosa Salvadora przedstawiająca jego psa podczas porannego spaceru po pobliskiej plaży zdecydowanie przykuwa uwagę. Autorowi udało się uchwycić moment, w którym pies zatrzymuje się i z zaciekawieniem obserwuje przestrzeń wokół – ze zdjęcia bije spokój i bezruch, który jest tak trudny do uwiecznienia na fotografii w kontekście czworonogów. Mgła w oddali wprowadza natomiast do sceny element tajemniczości. W ramach nagrody za wykonane zdjęcie zwycięzca otrzyma aparat Canon EOS R5 wraz z uniwersalnym obiektywem RF 24-105 mm f/4 L IS USM.
Do tegorocznego finału trafiło aż 12 zachwycających fotografii. Jury oceniało każdą z nich pod kątem kompozycji, kreatywności i poziomu technicznego. – Każdy, kto kiedyś próbował fotografować domowego zwierzaka, wie, że skłonienie go do pozowania jest niemal niemożliwe. Carlos perfekcyjnie skomponował ujęcie, na którym pies znajduje się po lewej stronie kadru, a jego spojrzenie niemal kieruje widzem – podkreśla członek jury i ambasador firmy Canon, Joel Santos. – Również kolory są doskonale zrównoważone – ciepły, ochrowy ton piasku zestawiony jest z chłodniejszymi, błękitnymi tonami nieba. Spokojna atmosfera tego zdjęcia bardzo do nas przemówiła. Pokazuje ono przepiękną chwilę zadumy.
Autorem zdjęcia psa na zamglonej plaży jest Carlos Salvador z Hiszpanii |
– Tegoroczne zadanie było trudne, gdyż zostawiało ogromny margines na interpretację. Kreatywność, jaką to zadanie wyzwoliło, zachwyciła i wręcz przekroczyła nasze wyobrażenia. Wpłynęły do nas prace z różnych gatunków – od fotografii sportowej i pejzażowej po artystyczną. Obserwacja przeróżnych sposobów na wyrażenie tego samego tematu zawsze daje mnóstwo satysfakcji. Mam nadzieję, że konkurs Redline Challenge nadal będzie inspirował entuzjastów fotografii do ciągłych poszukiwań – dodaje Susie Donaldson, dyrektorka ds. marketingu na Europę w Canon.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Zero autentyzmu w tym zdjęciu. Wymuskane jak z AI.
Trzeba oprotestować zjawiska przyrodnicze! Są za bardzo wymuskane!
Zapytałem AI o dodanie psa do jakiegoś mojego zdjęcia plaży. Wygenerowało takiego samego. Fake
Cudo, cóż za głębia, cóż za estetyka, a jakby pies miał jeszcze uniesiony ogon i nim merdał to by było. Tak to by było jeszcze lepiej. A tak to jednak jakiś taki smutek człowieka ogarnia, to jednak smutne zdjęcie... Dobrze że nie muszę oglądać pozostałych 30 tysięcy....
Jakby miał ogon w górę, to byłoby Oko Saurona na plaży. :D
Mnie się to zdjecie podoba , mozna powiedzieć ze jest troche przewrotne ; Ten pies jest bardzo pokraczny , hart u schyłku swej drogi , takie skojarzenie ;
Ja interpretuję to zdjęcie jako synergię technologii i psychologii.
W warstwie technokratycznej widzimy precyzyjne działanie autofokusa z wykrywaniem zwierzęcia-psa i ostrością celnie ustawioną na oku. Pies znajduje się na skrajnym brzegowym fragmencie zdjęcia, a postać psa jest "ostra", co podkreśla świetne właściwości optyczne obiektywu. Rozmycie tła jest dymne i prezentuje gładkie przejścia tonalne, co świadczy o dużym zakresie i dynamice tonalnej sensora. Kolory są pastelowe, ale nasycone. To idealne połączenie godzi biegunowo odległych estetów.
W warstwie psychologicznej wyczekująca i czujna poza psa, wydaje się sceptycznie nastawiona do nadchodzących zjawisk. Postać jest samotna, choć ślady na pasku sugerują jej rozliczne relacje. Być może to problemy z samooceną, które jak się wydaje, z psiej postury, mogą mieć swoje źródło w zaburzeniach odżywiania. Pies znajduje się na brzegu, co może stanowić metaforę dotarcia do skraju egzystencji i alegorii "powrotu do morza" gdzie kiedyś narodziło się życie. Spojrzenie psa jest tęskne i czujne zarazem. Tym zabiegiem, zdjęcia stawia pytajnik o naszą przyszłość, którą spowija mgła tajemniczości.
Każdy interpretuje jak chce lub umie ...ja z małego miasta jestem ;
Mysle, ze interpretacja malona_labe wyczerpuje temat dogłębnie :D
Interpretacja jest zaiste epicka, godna wygranego zdjecia:)
@molon_labe
Powaliłeś mnie. Przez całą noc bym nic lepszego nie wymyślił!