Panasonic Lumix S 100 mm f/2.8 Macro (Aktualizacja)
W ramach właśnie rozpoczętych targów CES 2024 firma Panasonic zaprezentowała pełnoklatkowy obiektyw Lumix S 100 mm f/2.8 Macro wyróżniający się kompaktowymi rozmiarami i wagą poniżej 300 g.
Nowy obiektyw zaprojektowano tak, by gabarytowo wpasował się w rozwijaną od jakiegoś czasu linię staloogniskowych konstrukcji o światłosile f/1.8, która obejmuje modele o ogniskowych 18, 24, 35, 50 oraz 85 mm.
Pełna specyfikacja nowości prezentuje się następująco:
- Ogniskowa: 100 mm,
- Światłosiła: f/2.8,
- Pole widzenia: 24°,
- Ostrość od: 0.2 m,
- Maksymalne powiększenie: 1x,
- Maksymalna wartość przysłony: 22,
- Liczba listków na przysłonie: 9,
- Mechanizm autofokusa: silnik liniowy,
- Konstrukcja: 13 elementów / 11 grup (3 elementy asferyczne, 2 elementy ze szkła UED, 1 element ze szkła ED),
- Rozmiar filtra: 67 mm,
- Dostępne mocowania: L-mount/Leica-SL,
- Wymiary: 82 × 74 mm,
- Waga: 298 g.
Nowy obiektyw wejdzie do sprzedaży pod koniec stycznia. Za oceanem wyceniono go na niecały 1000 dolarów. Polska cena nie została jeszcze ogłoszona.
Aktualizacja — otrzymaliśmy od polskiego oddziału firmy Panasonic oficjalną informację prasową na temat nowego obiektywu. Zamieszczamy ją poniżej.
INFORMACJA PRASOWA
Panasonic przedstawia LUMIX S 100mm F2.8 MACRO (S-E100),
najmniejszy i najlżejszy* na świecie stałoogniskowy teleobiektyw z funkcją makro
Panasonic przedstawia obiektyw LUMIX S 100mm F2.8 MACRO (S-E100) oparty na standardzie mocowania L-Mount.
Dzięki nowej konstrukcji optycznej oraz nowo opracowanemu dwufazowemu silnikowi liniowemu, obiektyw LUMIX S 100 mm jest najmniejszym i najlżejszym* na świecie stałoogniskowym teleobiektywem z funkcją makro, ważącym około 298 g. Ta lekka, kompaktowa konstrukcja zapewnia niezrównaną mobilność i elastyczność robienia zdjęć w wielu sytuacjach. Dzięki nowemu mechanizmowi ustawiania ostrości, obiektyw osiąga doskonałą wydajność śledzenia z szybkim i precyzyjnym autofocusem.
Oprócz fotografii zbliżeniowej w skali rzeczywistej, dzięki ogniskowej 100 mm, nowy obiektyw tworzy imponujące portrety charakterystyczne dla teleobiektywów o średniej długości ogniskowej. Wykorzystując duże otwarcie przysłony, rejestruje on obrazy
w wysokiej rozdzielczości z zachwycającym efektem bokeh.
Ponadto, dzięki nowo opracowanemu silnikowi liniowemu oraz mechanizmowi tłumiącemu focus breathing, działa on bezgłośnie, co czyni go idealnym do filmowania. Oferuje też mikrostopniową regulację przysłony, zapewniającą płynną zmianę ekspozycji, jak również możliwość wyboru między liniowym lub nieliniowym ustawieniem pierścienia ostrości. Te funkcje stały się charakterystycznymi cechami obiektywów z serii LUMIX S.
Główne cechy
Najmniejszy i najlżejszy* na świecie stałoogniskowy teleobiektyw z funkcją makro
- Zaawansowana i kompaktowa konstrukcja optyczna z nowym podwójnym systemem ostrości oraz nowo opracowanym dwufazowym silnikiem liniowym
- Dzięki swojej doskonałej mobilności, świetnie nadaje się do robienia zdjęć w wielu sytuacjach, takich jak fotografia zbliżeniowa w skali rzeczywistej, czy portrety charakterystyczne dla teleobiektywów o średniej długości ogniskowej
Wysoka rozdzielczość i doskonałe możliwości fotograficzne dzięki szybkiemu i precyzyjnemu autofocusowi
- Zapewnia wysoką rozdzielczość oraz doskonałe możliwości fotograficzne we wszystkich obszarach, od środka obrazu po krawędzie
- Wiernie uchwyci każdy detal przedmiotu, tworząc jednocześnie efekt bokeh charakterystyczny dla teleobiektywów makro o średniej długości ogniskowej
- Szybkie i precyzyjne działanie autofocusu z doskonałym śledzeniem ruchomych obiektów oraz bezgłośnym ustawianiem ostrości
- Udoskonalenia w wykrywaniu i kontroli pierścienia ostrości umożliwiające bardziej precyzyjne ustawianie ostrości podczas fotografowania makro
Optymalna funkcjonalność dla produkcji wideo
- Bezgłośne działanie dzięki nowo opracowanemu dwufazowemu silnikowi liniowemu
- Skuteczne tłumienie focus breathing, czyli zmiany kąta widzenia podczas ruchów pierścienia ostrości
* Stan na 8 stycznia 2024 roku. Spośród wymiennych obiektywów kompatybilnych z pełnoklatkowymi aparatami bezlusterkowymi z autofocusem oraz obiektywów makro ze współczynnikiem powiększenia 1:1 i o ogniskowej 90 mm lub więcej.
* L-Mount jest znakiem towarowym lub zarejestrowanym znakiem towarowym Leica Camera AG.
* Projekt i specyfikacje mogą ulec zmianie bez uprzedzenia.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
"wyróżniający się kompaktowymi rozmiarami i wagą poniżej 300 g"
Fajnie jakby do tych kompaktowych stałek opracowali też prawdziwie kompaktowy korpus, bo ważące prawie 3/4 kilo S5 / S5 II do tej kategorii - wg moich kryteriów - się nie zaliczają. To pisałem ja, posiadacz dziewczęcych rączek :-P
Wygląda naprawdę ciekawie. Szczególnie niewielka długość zwraca uwagę. Bardzo mnie zastanawia jaką będzie miał odległość roboczą przy maksymalnym odwzorowaniu i jaki będzie dawał obraz. Ogólnie się wyłamuje z trendów. Zobaczymy, jakie są tego efekty.
> Fajnie jakby do tych kompaktowych stałek opracowali też prawdziwie kompaktowy korpus,
spoko, pasuje do Soniego a tu masz chyba największy wybór fufu, które sa nieduże.
No nie, to jednak mount L, więc tylko przez przejściówkę;
ale to i tak lepiej niż w przypadku NiC; no i Leiki też są, choć one chyba nie mniejsze niż S5.
link
Aha! pasuje do tego też Sigma (Fp, czy coś takiego), ona jest rzeczywiście mała (ale niezbyt wygodna za to).
Recka link
link
JdG
"... Sigma (Fp, czy coś takiego), ona jest rzeczywiście mała (ale niezbyt wygodna za to)."
Po co wypisujesz takie rzeczy?
A żeby Ci się utrwaliło: to jest Sigma Fp z matrycą 24Mpix i Sigma Fp L z 60Mpix.
To najmniejszy pełnoklatkowy aparat z modułową budową. Można go dowolnie konfigurować ..bez gripu jest dla małych rak, o grip dla "normalnych" rąk i grip dla dużych dłoni. Modułowy jest także wizjer.
Są testy na optyczne.pl, np:
link
Z rozdziału "Użytkowanie i ergonomia" możesz się dowiedzieć, że, jak pisze autor "Funkcjonalność aparatu Sigma fp oceniamy wysoko".
Więc twój wpis, to ..taka "plotka z magla". Po co?
Mam ..komentarz do zapisu w specyfikacji:
"Dostępne mocowania: L-mount/Leica-SL,"
Moim zdaniem "L-mount" i "Leica SL" to jest to samo mocowanie (?), więc taki zapis wydał mi się "jakiś dziwny"
Jest mały i lekki,
ale Canon w tej cenie link
daje powiększenie 1.4x i stabilizację.
:)
PDamian
...ale canon jest 2,5x cięższy, i waży 730g w porównaniu do 293g i jest prawie 2x dłuższy 148mm w porównaniu do 82mm, co, moim zdaniem, ma istotne znaczenie dla fotografii macro "z ręki".
Nie znam się na tego typu fotografii, ale w systemie m4/3 wolałem Olympus 30/ 3,5 od Olympus 60/2,8, choć fotografowałem sezonowo tylko płatki śniegu... :)
Porównuję tylko co kto daje za 1000$.
Mniej soczewek, brak stabilizacji, mniejsza skala odwzorowania,
z tego co piszą to nie najostrzejszy -mógłby być tańszy.
@molon_labe
'Po co wypisujesz takie rzeczy?'
Uwaga @JdG jest słuszna. Sigma fp jest mała i dzięki temu/przez to niewygodna w użytkowaniu, o ile nie zamontuje się dodatkowych akcesoriów. O tym wspominają Optyczni na początku rozdziału testu, z którego i Ty wykorzystałeś cytat
'Aparat użytkuje się wygodnie jedynie z bardzo małymi obiektywami. Zdecydowanie zalecamy używanie dużego gripu, choć musimy przyznać, że ocena jakości uchwytu zależy od subiektywnych odczuć operatora. Problemem jest to, że przy niewielkich rozmiarach aparatu grip jest głęboki, ale niezbyt wysoki. Brakuje także wypustki na kciuk.'
Jako posiadacz dziewczęcych rączek potwierdzę, że Sigma fp z Lumixami S komponuje się zacnie, a z tym maleństwem to już w ogóle będzie cud, miód i orzeszki. Tyle, że problemem dla niektórych może być w tej sytuacji brak jakiejkolwiek stabilizacji. Niektórym Sigma fp znakomicie leży nawet z Sigmą 40/1.4 także plotki o braku komfortu są przesadzone ;)
Najgorszy byl 20-60 typowa pompka powietrza - na tyle szczelna ze slychac bylo swisty - od razu odeslalem... 50mm 1,8 daje super fajny obraz...
Ale może dobry do napompowania materaca -?
ten powinien byc fajny, a ze lekki :-)
JarekB
Zastanów się co Ty, z kolei wypisujesz...
"Sigma fp jest mała i dzięki temu/przez to niewygodna w użytkowaniu"
....a Olympus Pen, to w takim razie gdzie jest na tej skali, "cieńszy" o 8 mm to lepszy?
Sigma z założenia jest indywidualnie konfigurowalna i przeznaczona do rozbudowy o oprzyrządowanie, które subiektywnie uznaje się za odpowiednie, w tym rozmiar gripu. Jeśli nie znasz systemu, nie używasz, masz pojęcia o użytkowych cechach rozwiązania, to dlaczego je oceniasz i w dodatku krytycznie?
Przecież takie właśnie podejście , to był korony (Wasz) zarzut w stronę w stronę krytykujących m4/3.?
W takim razie poproszę o komentarz na temat ergonomii PEN-a ...
przekopiować komentarze czy wycofacie z tych "opinii"?
@molon_labe
Najpierw z testu Optycznych wyciagasz to, co jest Tobie wygodne, potem tniesz moją wypowiedź, aby pasowało do Twojej narracji. Napisałem wszakże ' Sigma fp jest mała i dzięki temu/przez to niewygodna w użytkowaniu, o ile nie zamontuje się dodatkowych akcesoriów.' To się całkiem zgadza z opinią Optycznych.
Nie wiem o jakim PENie piszesz, chcesz mnie wrzucić do grupy fanbojów, ale chyba strzelasz ślepakami... Przeszukaj komentarze, why not? Skoro nie masz niczego lepszego do roboty, to przeszukaj. Użytkuję E-M1 i E-M1X i jak słusznie się domyślasz - również ze względu na wygodę obsługi. Napisałem niedawno (choć nie uczę się moich cennych komentarzy na pamięć), że E-M5 był dla mnie zbyt mały.
Mały i fajnie wyglądający obiektyw, którego realną jakość i wartość pokażą testy optycznych. Ten rodzaj szkieł moim zdaniem najbardziej nadaje się do testów, bo techniczne kryteria dla makro są najistotniejsze. W przypadku innych instrumentów pole do rozważań poetyckości rozmyć, charakteru czy nerwowości w rozmyciach jest zdecydowanie większe.
A test Optycznych już w 2028... pomimo istnienia aż "trzech" producentów korpusów :)
@molon_labe: testy Optycznych czytuję regularnie, więc znam i te o Sigmie Fp;
z faktu, ze można z tego aparatu zrobić bardzo wygodne urządzenie wynika już, że zanim osiągnie się ten miły i pożądany stan, to trzeba się nieco wysilić, zebrać komponenty, zapłacić; no i wtedy pewnie będzie to wygodny przyrząd, choć pewnie raczej do filmowania (załóżmy, że dobrze go rozbudowaliśmy); ale już taki mały zapewne nie będzie, niestety;
jak pisze *JarekB*, aparat ma pewien potencjał, ale "goły" sporo odbiega w zakresie ergonomii od przeciętnego fotoaparatu dla fotoamatora.
> W takim razie poproszę o komentarz na temat ergonomii PEN-a ...
nie ma sprawy, aczkolwiek mogę tylko o E-PL8 (7 i 9-10 są wszakże mało odróżnialne): bardzo wygodny aparat, jeden z lepszych, jakie zdarzyło mi się użytkować; w dodatku kieszonkowy;
wysokiej oceny nie zmienia fakt dość mocno okrojonej specyfikacji i nawet ergonomii (tylko jedno pokrętło regulacyjne, co jest pewnym problemem, czasami); ma też oczywiście wady - lista drobnych mankamentów byłaby całkiem długa, w tym crop w video; w części to wady wszystkich innych Olympusów (wyjąwszy może E-M1);
ale jest mały, poręczny (i bardzo estetyczny), ma sprawną migawkę 1/4K-60" (te nowsze nawet 1/16K", elektroniczną), matrycę 16 MP (więc niezbędne minimum), bardzo sprawny ekran dotykowy pozwalający szybko wyzwalać migawkę (może nawet szybciej niż dedykowanym spustem), sam aparat jest wystarczająco szybki (pewnie ok. lub deczko ponad 1" od włączenia); jakość budowy też jest OK (jak na sprzęt bardzo amatorski), choć wykonano go z tanich materiałów, dzięki czemu jest też chyba najtańszy na rynku;
w zakresie ergonomii i tak jest wygodniejszy od np. E-M5 (tego 1.), bo da się go w rękawiczkach obsługiwać; mimo zrozumiałego przy cenie 1 tys. PLN braku uszczelnień znosi każde warunki w naszych stronach, w tym zawilgocenie bliskie nasycenia - a jakby akurat nie zniósł, co zdarzyć się może, to inwestycja w następcę nie stanowiłaby ruiny; no i zawsze można włożyć go do kieszeni, nawet z obiektywem typu 8-25, który mały nie jest; a w zimie, poniżej 0 C, to spora zaleta; powyższa lista zalet chyba każdemu starczy?
dla mnie super aparat, brak mu tylko wizjera (migawkę elektroniczną następcy już posiadają, wbudowaną lampkę błyskawiczną też);
a co do ocen Optycznych, to są to oceny Optycznych, rzecz do pewnego stopnia subiektywna; przecież nawet na tym forum jest całe ugrupowanie kontestujące liczbowe wyliczenia tych zalet i wad po każdym teście.
"spoko, pasuje do Soniego"
"Aha! pasuje do tego też Sigma (Fp, czy coś takiego) "
"nie ma sprawy, aczkolwiek mogę tylko o E-PL8 (7 i 9-10 są wszakże mało odróżnialne): bardzo wygodny aparat, jeden z lepszych, jakie zdarzyło mi się użytkować; w dodatku kieszonkowy; "
Fp, czy coś takiego :)
krótki kurs jak doprowadzić dyskusję do absurdu, byleby tylko przemycić coś o m43? No ale przecież ktoś pytał "o jeden z lepszych aparatów" :PP
@sanescobar
Tym razem pudło, bo m4/3 wniósł do tej dyskusji inny forumowicz ;-) Z drugiej strony - pod artykułem o lornetce koledzy piszą o dzikach, kotach i psach bojowych, i w tym kontekście m4/3 jest jakoś tam zbliżony do tematu artykułu. Z trzeciej strony - pod ostatnimi Plotkami jeszcze ktoś inny musiał się wypowiedzieć o m4/3 (który to format w Plotkach nie był wspominany), co stało się przyczynkiem do radosnego (acz krótkiego) trollowania...
JdG
- o Sigmie Fp o wymiarach:112,6 x 69,9 x 45,3 mm i wadze 422 g piszesz:
"Sigma (Fp, czy coś takiego), ona jest rzeczywiście mała (ale niezbyt wygodna za to).
- o PEN ie o wymiarach 114.9 x 67 x 38.4 mm i wadze 357 g piszesz:
" bardzo wygodny aparat, jeden z lepszych, jakie zdarzyło mi się użytkować; w dodatku kieszonkowy;"
Eee...jest was dwóch w jednej osobie?. To jest pytanie retoryczne, oczywiście.
nie oczekuję odpowiedzi, bo kiedy chcę przeczytać fantazję, to czytam "Alicję w krainie czarów"
@molon_labe
W grę wchodzi jeszcze klawiszologia niekoniecznie może być uznana za wygodną.
nie rockatansky, Sformułowania nie były konkretne, opisywały "całość".
Kolega JdG, nie wiedział jak aparat się nazywa....więc możemy przyjąć, że mu się coś pomyliło. To dobre wytłumaczenie.
> Kolega JdG, nie wiedział jak aparat się nazywa....więc możemy przyjąć, że mu się coś pomyliło. To dobre wytłumaczenie. [molon_labe]
nic się nie pomyliło, kwestia rozmiarów Sigmy była i jest dla mnie bezsporna, co zresztą sam napisałem, każdy może sprawdzić;
co nie zmienia, że w użyciu aparat o takich gabarytach, czyli "goły" nie jest szczytem ergonomii - to był zarzut w jego stronę, z mojej strony; kol. rockatansky ma pewnie rację, ale nie wnikam, bo nigdy Sigmy nawet nie próbowałem używać;
natomiast porównanie z Olympusem PEN jest o tyle nieszczególnie sensowne, że optyka do niego jest w rozmiarze m4/3, nie fufu, co jednak robi różnicę;
poza tym Sigma jest dość kanciastym pudełkiem, nawet mniejszej szerokości niż PEN za to z większym mocowaniem obiektywu, więc z uchwytem mogą być niejakie problemy i na to testujący zwracają uwagę - to w końcu aparat do zabudowy/obudowy;
a PEN jednak ma ładnie pozaokrąglane boki, co np. robi różnicę przy wkładaniu do kieszeni; ma nawet zaczep na palce na przedniej ściance i jest faktycznie wygodny, co stwierdzam jako użytkownik;
powyższe napisałem, choć problem wydaje się dość oczywisty, nawet porównując oba urządzenia w camerasize.
@JarekB, napisał:
"Tym razem pudło"
Mogę się mylić ale po tym co tu przeczytałem, nawet jakbyś sobie nałożył pudło na głowę nie zauważyłbyś, że to pudło, taki jesteś bystry :)
Jeszcze 9 stycznia 2024, (utc+1) 01:06 twój kolega rozgarnięty inaczej myślał, że to szkło pod E, potem nagle przyszła refleksja, że cyt. " Sigma (Fp, czy coś takiego)". Nie jest do pominięcia, że cała jego wiedza o tej sigmie jest z testu optycznych, niestety przeczytanego dopiero po zbyt krótkim śnie, na powiedzmy następny dzień :PP
@JdG, napisał:
" kwestia rozmiarów Sigmy była i jest dla mnie bezsporna, co zresztą sam napisałem, każdy może sprawdzić"
Zacznij może korzystać z czegoś takiego jak doświadczenie, czytanie nagłówków testów jak widać powoduje pisanie takich koszmarów jak wyżej i zwyczajowe doprowadzanie dyskusji do absurdu.
@sanescobar
Ej no byku, stać Cię na więcej niż tylko proste cha*stwo, którym się zanadto chełpisz. Jeżeli piszesz do mnie, to formy grzecznościowej używaj w sposób prawidłowy, zatem -> *Twój. 'I to by było na tyle.'
@JarekB, weź sobie to przeczytaj jeszcze raz zanim zaczniesz grać w statki. Tylko proponuje bez pudła na linii oczy wyświetlacz. Cała dyskusja o dość niszowym aparacie, tylko dlatego, że jeden trol nie ogarnia co czyta po północy.
No ale jak ktoś wcześniej napisał, nie ma takiej godziny dla @JdG, w której nie mozna popisać truizmów albo kompletnych bzdur.
@sanescobar
Weź sobie poczytaj jeszcze raz zanim zaczniesz grać w statki. Możesz zacząć od tego 'krótki kurs jak doprowadzić dyskusję do absurdu, byleby tylko przemycić coś o m43?'. Odezwałem się do Ciebie nie na okoliczność słabej jakości komentarzy o Sigmie fp, lecz na okoliczność Twojego nietrafionego komentarza. Koniec wypowiedzi.
Jakie maleństwo w porównaniu do innych macro :D
Zapowiada się świetnie.
Małe, fajne, może pod względem jakości nie mieli sesnu konkurować z Sigma, więc poszli w miniaturyzacje, tylko że Panasonic ma u43, nie wiem czy tam ma on Macro soczewkę, Olek ma, więc pewnie spółka L Mount jest wazniejsza/nowsza niż u43.