Obiektywy Tamron z mocowaniem Canon RF (Aktualizacja)
Na stronie firmy Tamron pojawił się komunikat o pracach nad wariantem obiektywu 11-20mm F/2.8 Di III-A RXD wyposażonym w mocowanie Canon RF.
Pod względem specyfikacji technicznej wariant z mocowaniem Canon RF najprawdopodobniej nie będzie się różnił od już oferowanych wersji tego obiektywu z mocowaniami Fujifilm X i Sony E. Póki co potwierdzono jedynie, że poza zakresem ogniskowych i światłosiłą, wersja Canon RF ma oferować także identyczną minimalną odległość ogniskowania (0.15 m) oraz skalę odwzorowania (1:4) jak istniejące warianty omawianego instrumentu.
We wspomnianym komunikacie przekazano, że nowy obiektyw będzie miał swoją premierę jeszcze w tym roku oraz że będzie produkowany na licencji firmy Canon, czyli za pełną wiedzą i zgodą twórców bagnetu RF. Jak konieczność wniesienia dodatkowej opłaty licencyjnej wpłynie na cenę obiektywu? Przekonamy się zapewne już po jego oficjalnej premierze.
Aktualizacja – otrzymaliśmy od polskiego dystrybutora marki Tamron, firmy Focus Nordic, oficjalną informację prasową na temat dzisiejszej nowości. Zamieszczamy ją poniżej.
INFORMACJA PRASOWA
Tamron zapowiada pierwszy obiektyw z mocowaniem Canon RF!
Najlepsza wiadomość od dawna! Z pewnością zachwyci aktualnych i potencjalnych Użytkowników systemu Canon RF!
Tamron z impetem wchodzi w świat RF! Wraz z debiutem obiektywu Tamron 11-20mm F/2.8 Di III-A RXD, pierwszego obiektywu Tamron zaprojektowanego specjalnie dla mocowania Canon RF firma udowadnia, że niemożliwe stało się możliwe!
Stworzony do pracy z aparatami Canon RF wyposażonymi w matrycę APS-C, nowy obiektyw jest lekki i kompaktowy — gotowy na każdą fotograficzną przygodę, od fotografii przyrodniczej i astrofotografii po fotografię uliczną.
Zaprojektowany z myślą o mobilności, obiektyw ten zachowuje równowagę między wysoką wydajnością optyczną a mobilnością. Wyposażony w silnik krokowy Tamron RXD, posiada szybki i cichy autofokus, który sprawdza się zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów. Dodatkowo jego odporna na wilgoć konstrukcja oraz powłoka fluorowa gwarantują niezawodność w różnorodnych warunkach zewnętrznych.
Premiera nowego obiektywu planowana jest na rok 2024. Sugerowana cena detaliczna zostanie podana w późniejszej wiadomości.
Kluczowe specyfikacje:
- Ekwiwalent pełnoklatkowy 17,6-32 mm
- Kompaktowy i lekki
- Światło F/2,8 w całym zakresie zoomu
- Minimalna odległość ostrzenia wynosząca zaledwie 15 cm
- Szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości (silnik RXD)
- Konstrukcja odporna na wilgoć i kurz
- Przednia soczewka pokryta fluorem zapobiega wilgoci
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Czyżby błyskawiczna odpowiedź na ruch Sigmy?
link
Gdyby pozwolili Tamronowi wyprodukować 18-300 z mocowaniem RF to by było coś...
安定した22/2パンケーキレンズをお願いします!
[ link ]
Może być tylko do 150 mm, byle na dole od 15 mm :-) Ale wiadomo, każdy ma swoje potrzeby i styl focenia.
@Bahrd - żadna third party firma nie będzie się kopać z robieniem relatywnie szerokiej stałki ze stabilizacją w sytuacji, gdy większość producentów ładuje już stabilizację matrycy absolutnie wszędzie.
@andirek
"Może być tylko do 150 mm, byle na dole od 15 mm :-) Ale wiadomo, każdy ma swoje potrzeby i styl focenia."
Jak zbierasz chętnych to dopisz mnie do listy!
To jest prawdopodobnie najlepszy UWA zoom na rynku pod apsc.
Szkoda, że tak późno.
Amadi - możesz masz rację, okay - pewnie ją masz... No dobrze: masz rację! :)
PS
Ale... Oryginalny EF-M 22/2 był pod APS-C (made in Japan w komplecie z EOS M z 2012), stabilizację Canon jest w stanie upchnąć w najtańszych nawet kitach, a patrząc nawet na konstrukcję pokrewnego EF-M 28/2.8 [ link ] widać, że daje się zrobić IS stabilizując raptem jedną soczewkę...
@RobKoz
"..dopisz mnie do listy!"
Chyba rzeczywiście wypadałoby taką listę stworzyć, jakiś lobbing uruchomić, bo w apsc od zawsze panuje bieda w superzoomach zaczynających się od małoobrazkowych 24 mm. FF potrafi, mikro4/3 też, a dla apsc nima.
Premiery Sigmy i Tamrona na RF-C najbardziej zabolą... Fuji. Zestaw R7 + UWA + S16mm 1.4, 23mm 1.4, 56mm 1.4 będzie w bardzo podobnej cenie co XT- 5 z tymi samymi szkłami. Ba zestaw z canonem R7 będzie nawet tańszy od zestawu z Fuji X-H2. Dla klientów to bardzo dobra wiadomość bo w pojawi się wybór - ktoś chce lepszy AF idzie do Canona, ktoś chce lepszą matrycę i kolory idzie do Fuji. Jednak prawdziwa zabawa zacznie się jak Sigma wyda ARTy DG DN na RFa. S 50mm 1.2 zamówię w dniu premiery.
@andirek
"Chyba rzeczywiście wypadałoby taką listę stworzyć, jakiś lobbing uruchomić, bo w apsc od zawsze panuje bieda w superzoomach zaczynających się od małoobrazkowych 24 mm. FF potrafi, mikro4/3 też, a dla apsc nima."
Na lustrzankach Canon robił świetny optycznie 15-85. Owszem nie jest to superzoom do 150mm, ale przy jego ostrości ma zapas na kadrowanie.
Po przejściu z EF na RF ja go sobie zostawiłem i używam z R10. Testowałem też z R7. Z R7 jest lepiej wyważony, z R10 niestety trochę niewygodny ale jakość jest warta tego poświęcenia.
Do 80-85 trochę szkieł jest. Powyżej to już chyba tylko Sony 16-105. No i Tamron 16-300 - mało używalny już przy 200 mm. Poza tym i tak nie podchodzi do bezluster bo mu softu nie zaktualizowali.
@kojotek85
"Czy któreś firmy chciały produkować szkła RF z AF, tak, dwie to robiły i zostały zablokowane przez Canona."
Chciały kupić licencję i Canon im odmówił?