BenQ SW242Q
BenQ SW242Q to najnowszy monitor graficzny w ofercie tego producenta. Oferuje on odwzorowanie przestrzeni barwnych 100% sRGB, 99% Adobe RGB i 98% DCI-P3.
INFORMACJA PRASOWA
BenQ SW242Q: profesjonalny 24” monitor fotograficzny IPS 2K 98% DCI-P3
Dzięki technologii AQCOLOR™ SW242Q zapewnia wierne i jednolite wyświetlanie szerokiej gamy kolorów 100% sRGB, 99% Adobe RGB, 98% /DCI-P3/Display P3, Delta E ≤ 1,5, 16-bit 3D LUT. Obsługa formatów wideo i HDR10. Raport z fabrycznej kalibracji każdego egzemplarza.
Czerwiec 2024 – Firma BenQ, znany i ceniony na świecie producent profesjonalnych urządzeń do wyświetlania obrazów, wprowadza na polski rynek nowej generacji profesjonalny monitor fotograficzny z 24 calowym panelem IPS 2560x1600 z cienką, matową powłoką antyodblaskową. Panel jest certyfikowany przez TÜV Rheinland pod względem skuteczności tłumienia odbić – ma Anti-Reflection TUV Certificate, co w praktyce daje efekt przypominający papier. W połączeniu z oprogramowaniem Paper Color Sync (https://bit.ly/BenQ_PaperColorSync) daje to najwyższą jakość i komfort pracy w całym procesie od wyświetlenia i obróbki zdjęcia aż do jego wydruku.
![]() |
Kalibracja fabryczna
Każdy egzemplarz monitora jest indywidualnie kalibrowany sprzętowo w fabryce, a użytkownik otrzymuje drukowany raport z tej kalibracji. Wykorzystując kolorymetr (nie jest dostarczany z SW242Q) i opracowane przez BenQ oprogramowania do sprzętowej kalibracji kolorów - BenQ Palette Master Ultimate – użytkownik może samodzielnie kalibrować monitor i precyzyjnie zarządzać kolorami wykorzystując 16-bitową tablicę LUT. Monitor oferuje również pełne wsparcie rozwiązań firm trzecich do kalibracji wyświetlaczy takich jak np. Calman, Colorspace i innych. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie: https://www.benq.eu/pl-pl/monitor/photographer/palette-master-ultimate.html).
Przestrzeń barw i tryby koloru
Monitor zapewnia pokrycie 100% pokrycie palety sRGB, 98% P3, 99% Adobe RGB z dokładnością ΔE ≤ 1,5, gamma 1,6-2,2.
Dostępne są tryb koloru: Adobe RGB, Czarno-biały, DCI-P3, DICOM, Display P3, HDR, M-Book, Paper Color Sync, Rec.709, sRGB oraz Kalibracja 1, Kalibracja 2, Kalibracja 3 i Własny.
![]() |
Jednolitość jasności i koloru na całym ekranie
Technologie BenQ Uniformity i Colour Consistency trzeciej generacji wykorzystują precyzyjne rozwiązanie sprzętowej regulacji parametrów setek podobszarów ekranu. Zapewnia to jednakową jasność i jednolite wyświetlanie kolorów na całej powierzchni wyświetlacza co umożliwia doskonałe zgranie kolorów przy pracy na wielu monitorach.
GamutDuo i tryby koloru
Funkcja GamutDuo w połączeniu z funkcją PbP (Picture by Picture) pozwala podzielić ekran na dwie części i wyświetlać na nich obraz z dwóch zewnętrznych źródeł (komputerów) w dwóch różnych paletach barw dla porównania różnic – np. Adobe RGB i sRGB.
Złącza
SW242Q ma wbudowany czytnik kart pamięci SD/SDHC/SDC/MMC oraz w złącza sygnałowe HDMI v2.0, Display Port DP1.4, USB-C/Tunderbolt 3 z 90W zasilaniem, a także USB 3.1, USB-C i USB typ B.
Certyfikaty
SW242Q ma certyfikaty Pantone® Validated, Pantone® SkinTone i CalMan Verified w zakresie wydajności kolorów i kalibracji.
Monitor SW242Q dostępny będzie w Polsce w lipcu br. w sugerowanej cenie detalicznej 2239 zł. Gwarancja 36 miesięcy, ewentualne naprawy w trybie door-to-door.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Zapowiada się atrakcyjnie, w sensie specyfikacji i ceny.
Ale tak zupełnie prywanie, mam już "profesjonalny 24” monitor fotograficzny" od dość dawna, dalej jest bardzo dobry :) i tylko z pustoty (czy rozpusty) przychodzą mi do głowy myśli o większym, takim o 2x większej powierzchni i 4x większej rozdzielczości. Czyli ca. 32" i 3840 x 2400. Czyli jakieś 8 tys. zł, a jak się sprawdzi ceny, to pewnie więcej.
A potem stukam się w głowę, pytając "po co ci?" i mam spokój do czasu, aż echo zaniknie.
Pod ewentualną rozwagę przy rozważaniu zakupu monitora.
W tej informacji prasowej pominięto ważny dość szczegół - jak kodowany jest kolor; sądząc po cenie (nader atrakcyjnej) raczej nie będzie to prawdziwe 10 bitów.
@JdG
To czy matryca jest 8bit+FRC czy 10bit, nie ma tak dużego znaczenia, szczególnie przy monitorze o wyższym PPI (to już nie jest jakieś 6bit+FRC, które jeszcze dało się zobaczyć przy niezbyt wielkim PPI). Istotniejsze jest, jaka jest precyzja przetwarzania wewnętrznego (tutaj mamy fenomenalne 16bit/kanał).
Monitor ciekawy z jeszcze jednego powodu: wreszcie mamy sensowne PPI (2560x1600 @ 24") a nie te bieda przedpotopowe 1920x1200 na 24" (EIZO ... obudź się!)
@rsaw
Znasz jakiś model monitora 32" z rozdzielczością 3840x2400? Prędzej kupisz ~31" 4096x2160, no i mają się pojawić nowe modele 31,5" 6016 x 3384.