Rybacy. Portrety przemijającego czasu – wernisaż wystawy fotografii Szymona Szcześniaka
Już jutro, 31.08.2024, o godzinie 19:00 w Surfhouse Kuźnica odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Szymona Szcześniaka prezentującej portrety rybaków z tej miejscowości.
INFORMACJA PRASOWA
"Rybacy. Portrety przemijającego czasu" – wernisaż wystawy fotografii Szymona Szcześniaka w Surfhouse Kuźnica
Kuźnica, 26 sierpnia 2024 r. – już 31 sierpnia, w sobotę, o godzinie 19:00 w Surfhouse Kuźnica (dawny budynek szkoły podstawowej, ul. Helska 45) odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Szymona Szcześniaka prezentującej portrety rybaków z Kuźnicy.
Kuźnica. Miejsce naznaczone zapachem morza i opowieściami rybaków. Miejsce, gdzie czas płynie własnym rytmem, a tradycja odbija się w oczach mieszkańców. Morze, łodzie i sieci od pokoleń kształtowały charakter tego miejsca. Dziś, gdy tradycyjne rybołówstwo odchodzi
w zapomnienie, wraz z nim znikają bohaterowie codziennych zmagań z żywiołem.
Wystawa, to portrety rybaków z Kuźnicy, uchwycone obiektywem Szymona Szcześniaka, który wnikając w głąb duszy Kuźnicy, ukazał prawdziwe oblicza jej bohaterów.
Te portrety to nie tylko zdjęcia, ale opowieści o ludziach, ich pasji, trudzie i oddaniu tradycji. To świadectwo przemian i próba uchwycenia tego, co ulotne, niepowtarzalne i prawdziwe.
"Czy ktoś kiedyś przypuszczał, że port w Kuźnicy zamieni się w skansen, gdzie dostojne rybackie, uśpione łodzie czekają na swoich bohaterów, którzy nie są wstanie kontynuować swego życiowego powołania, rodzinnej pokoleniowej tradycji, czegoś czym przesiąknięta jest każda część Kuźnicy. Każde ziarenko, mewa, zapach, sztorm, flauta, cała architektura tego miejsca"
– mówi Maciej Szulikowski, pomysłodawca wystawy i gospodarz Surfhouse Kuźnica.
Projekt fotograficzny Szymona Szcześniaka to próba udokumentowania i oddania hołdu tym niezwykłym ludziom – rybakom Kuźnicy. To nostalgiczne zdjęcia, które uświadamiają proces przemijania i dokumentują te ważne postaci, które kształtują tożsamość Kuźnicy i jej mieszkańców.
"Wraz z moim przyjacielem Szymonem Szcześniakiem, autorem zdjęć, postanowiliśmy stworzyć portret lokalnego kaszubskiego rybaka. To była praca oparta na relacjach, rozmowie i prawdzie. Kaszub jest dumny. Jak akceptuje to akceptuje, jak nienawidzi to nienawidzi, jak kocha to kocha. To nie jest łatwa relacja: ‘nie-Kaszuba’ z Kaszubem, ale jak już uda się nawiązać taką więź, to jest to relacja prawdziwa."
– dodaje Maciej Szulikowski.
Sam autor zdjęć, Szymon Szcześniak o swojej pracy mówi tak: "Udany portret to złożony proces tworzenia wzajemnych relacji, łamania osobistych barier i technicznych zależności. Same zdjęcia nigdy nie są ważniejsze od osób, które fotografuję. Lubię ludzi, a samo portretowanie jest silnym pretekstem do spotkania. Aparat daje mi szansę poznania drugiego człowieka w bardziej osobistym kontekście. Swoim bohaterom staram się uświadomi
, że są wyjątkowi i że nie przypadkiem stanęliśmy po obu stronach obiektywu. Powierzchowność mnie nie interesuje. Szukam czegoś nieoczywistego, ulotnego, jednej chwili kiedy człowiek zapomina się i przez moment jest sobą, bez udawania, bez lepszego profilu – po prostu szczerość i prawda. Kiedy osoba oddaje mi choć cząstkę swojej prywatności czuję, że udało mi się, uchwyciłem w obrazie czas który już zawsze będzie trwał w umysłach tych, którzy będą oglądali moje portrety."
Zapraszamy na spotkanie z autorem portretów, Szymonem Szcześniakiem. Będzie to okazja do rozmowy o Kuźnicy, sztuce portretów i rybołówstwie. Wszystko w niepowtarzalnej atmosferze dawnej szkoły podstawowej, dziś Surfhouse Kuźnica.
Szymon Szcześniak
Urodzony w Polsce w 1975 roku, portrecista i fotograf komercyjny. Współpracuje z agencjami reklamowymi i najbardziej znanymi tytułami na polskim rynku prasowym. Jego specjalnością są portrety znanych osób, w tym tych ze świata kultury.
Prywatnie inspiruje go codzienność. Jak sam twierdzi, zarówno w pracach komercyjnych, jak
i osobistych, silnie oddziałują na niego abstrakcja i surrealizm otaczającego świata.
Absolwent Instytutu Fotografii Kreatywnej w Opawie (Czechy). Od 2008 roku wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie i Krakowie. W swojej pracy używa aparatów Fujifilm GFX 50S, X100F i X-Pro2.
Reprezentowany przez Agencje Visual Crafters.
Zdjęcia wykonano aparatem Fujifilm GFX. Wystawę wydrukowano na profesjonalnym papierze fotograficznym DPII.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Bądź pierwszy!
Napisz komentarz