Dzisiaj w nocy częściowe zaćmienie Księżyca
W nocy z 17 na 18 września, nad ranem, dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca o fazie 0.0848. Zjawisko to, prawie w całości, będzie można obserwować i fotografować z terenu naszego kraju, do czego oczywiście zachęcamy!
Do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy nasz naturalny satelita chowa się w cień lub/i półcień rzucany przez Ziemię. Ponieważ Księżyc świeci odbitym światłem słonecznym, wejście w cień naszej planety powoduje, że do jego tarczy prawie nie docierają promienie naszej dziennej gwiazdy.
Schemat zaćmienia Księżyca. Źródło: Wikipedia. |
Gdy Księżyc chowa się całkowicie w cień naszej planety mamy do czynienia z zaćmieniem całkowitym, w którym tarcza Srebrnego Globu świeci czerwonawo tylko dzięki promieniom ugiętym w ziemskiej atmosferze. Gdy Księżyc chowa się częściowo w cień Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Gdy Księżyc chowa się w półcień, występuje zaćmienie półcieniowe, które objawia się tylko lekkim osłabieniem blasku tarczy naszego naturalnego satelity.
Do najbliższego zaćmienia częściowego dojdzie już w nocy z 17 na 18 września. Zjawisko to w całości widoczne będzie we wschodniej części Ameryki Północnej, w całej Ameryce Południowej, prawie na całym terytorium Antarktydy, na Grenlandii, na całym Atlantyku, zachodniej Afryce oraz w zachodniej i północnej Europie. W Polsce nie zobaczymy tylko samej końcówki tego zjawiska.
Rozmiary tarczy Księżyca na pełnej klatce w zależności od użytej ogniskowej. |
Najbliższe zjawisko stwarza pole do popisu zarówno dla posiadaczy obiektywów standardowych jak i dłuższych instrumentów. Srebrny Glob będzie zachodził więc obiektywy klasy kilkudziesięciu milimetrów mogą pozwolić na wykonanie interesujących pejzaży zachodzącego i zaćmionego Księżyca. Można pokusić się o wykonanie kilku czy kilkunastu ekspozycji oddzielonych od siebie okresem kilkunastu minut, a potem złożenie ich do jednego zdjęcia, by pokazać ruch naszego naturalnego satelity na tle sfery niebieskiej, a także zmienne fazy zaćmienia.
Końcowe fazy zaćmienia Księżyca z 28 września 2015 roku. Fot. A. Olech |
Fazy zaćmienia Księżyca z 27 lipca 2018 roku. Fot. A. Olech |
Warto pamiętać, że na jasnym Księżycu możemy ustawić ostrość przy pomocy autofokusa, ale potem należy go przełączyć w tryb manualny. Zawsze też warto wspomagać się trybem live view. Na powiększonym obrazie tarczy Księżyca łatwo zobaczymy czy ostrość jest ustawiona poprawnie.
Na następne zaćmienie Księżyca przyjdzie nam poczekać do 25 marca 2025 roku - będzie to zaćmienie całkowite, ale w Polsce zobaczymy tylko sam początek tego zjawiska.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Są pomiary, modele i prognozy stanu wody w rzekach. W piątek było trzynastego a teraz to zaćmienie - chyba nikt nie może powiedzieć, że go nie ostrzeżono...
@Barhard - tylko przed czym???
No - my się niestety szykujemy na przerwanie wałów.
No ale to będzie - jeśli chodzi o fazę częściową (a nie półcieniową) - zaćmioneczko. Ledwo będzie widać ugryźnięcie.
Za to dość życzliwe - wystarczy nieco wcześniej wstać ;-)
Rąbek taki - ale i tak zaspałem... do marca!
Nie dobrze było.
O północy księżyc tak jasny że raził w oczy przez lornetkę 10x.
A jak było zaćmienie to nic nie było, ani księżyca ani gwiazd ani nieba.
Także smutkuje.
Dużo hałasu o nic. Szekspir.
♪♫ Wrong Place, Right Time♫♪ - albo na odwrót [ link ]. Dr. John (z Claptonem na wiośle).
Arek lojalnie ostrzegał przecież - i nawet szkic zacienionego fragmentu dodał.
A czy to jest "nic" albo nawet "tyle co nic"? Tak na oko mogłaby z tego być rozcięta opona albo nawet wgięta obręcz... ;) A to już jest coś!