Sirui 40 mm T1.8 1.33x S35 AF Anamorphic
W ofercie marki Sirui pojawił się jeden z pierwszych na świecie obiektywów anamorficznych wyposażonych w układ automatycznego ustawiania ostrości.
Ostatnie lata wyraźnie pokazały, że granica między sprzętem fotograficznym, a filmowym coraz mocniej się zaciera i chyba nikogo nie dziwi już ekipa filmowa korzystająca z aparatu, czy fakt, że kamerą da się też zrobić zdjęcie. Wraz z tą konwergencją postępuje też transfer technologii pomiędzy sprzętem fotograficznym a filmowym, a jednym ze sztandarowych przykładów tego transferu są technologie związane z automatycznym ustawianiem ostrości, czyli autofokusem.
Jeszcze do niedawna większość zaawansowanych filmowców wzdrygała się na myśl o korzystaniu z autofokusa. Trudno im się zresztą dziwić, biorąc pod uwagę zawodność starszych układów automatycznego ustawiania ostrości w kamerach i pierwszych filmujących aparatach. Dziś natomiast jest to po prostu kolejne narzędzie dostępne w filmowym arsenale, które mądrze użyte potrafi uprościć pracę. Za trendem tym idą producenci sprzętu, którzy instalują układy autofokusa nawet przeznaczonych dla zaawansowanego użytkownika kamerach, takich jak Canon C400 czy Sony Burano. Pojawiają się też pierwsze obiektywy filmowe pozwalające na automatyczne ustawianie ostrości.
Przez lata niezdobytym bastionem dla technologii autofokusa były jednak konstrukcje anamorficzne, gdzie sama mechanika ustawiania ostrości jest zauważalnie bardziej skomplikowana ze względu na konieczność wyostrzenia dwóch układów optycznych (części sferycznej i części cylindrycznej obiektywu). Teraz jednak i ten bastion pomału upada, a jeden z pierwszych przykładów tego faktu mamy właśnie przed sobą. Jest nim wyposażony w autofokus obiektyw Sirui 40 mm T1.8 1.33x S35 AF Anamorphic.
Oto jego bardziej szczegółowa specyfikacja:
- Ogniskowa: 40 mm,
- Transmisja: T1.8,
- Średnica koła obrazowego: 37 mm,
- Pole widzenia: 55° w poziomie, 25.4° w poziomie,
- Współczynnik ściskania obrazu w poziomie: 1.33x,
- Ostrość od: 0.6 m,
- Maksymalne powiększenie: 0.05x w poziomie, 0.07x w pionie,
- Dwa możliwe warianty kolorystyczne, jeśli chodzi o anamorficzne flary,
- Maksymalna wartość przysłony: T22,
- Liczba listków na przysłonie: 11,
- Mechanizm ustawiania ostrości: AF,
- Konstrukcja: 16 elementów / 12 grup (5 elementów cylindrycznych, 1 element asferyczny),
- Rozmiar filtra: 77 mm,
- Dostępne mocowania: Fujifilm X, Mikro Cztery Trzecie, Nikon Z, Sony E,
- Waga: 614 g.
Aby wejść w posiadanie nowego obiektywu, należy wesprzeć kampanię jego twórców w serwisie finansowania społecznościowego Indiegogo. Minimalna wymagana kwota to 639 dolarów. Wbudowany w stronę kalkulator walutowy przelicza to na 2625 zł. Dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Bądź pierwszy!
Napisz komentarz