Leica SL3-S
Leica SL3-S to najnowszy bezlusterkowiec z mocowaniem L-Mount w ofercie tego producenta. Wyposażono go w 24-megapikselową matrycę BSI CMOS pozwalającą na zdjęcia seryjne z prędkościami do 30 kl/s.
INFORMACJA PRASOWA
Informacja prasowa: Leica SL3-S – Zatrzymuj chwile bez ograniczeń!
2025.01.16 – Leica Camera AG z dumą prezentuje Leica SL3-S, pełnoklatkowy aparat systemowy, który łączy w sobie wyjątkową szybkość, wszechstronność i legendarną jakość obrazu Leica. Stworzony z myślą o profesjonalnych i wymagających użytkownikach, SL3-S jest potężnym narzędziem, które pozwala uchwycić idealny moment i ożywić go w dynamicznych produkcjach wideo.
Niespotykana szybkość i precyzja
Leica SL3-S została zaprojektowana z myślą o szybkości w każdym aspekcie swojej pracy (lub działania). Od błyskawicznego autofokusa po intuicyjną obsługę i wielowymiarową łączność – aparat ten sprosta nawet najbardziej wymagającym zadaniom.
- Błyskawiczny autofokus: SL3-S oferuje zdjęcia seryjne z prędkością do 30 klatek na sekundę z pełnym autofokusem, co czyni go najszybszym aparatem Leica w historii pod względem szybkości zdjęć seryjnych. Połączenie detekcji fazy, obiektów i kontrastu oraz zaawansowane algorytmy zapewniają niezawodne rozpoznawanie obiektów w każdej sytuacji.
- Intuicyjna obsługa: Płynne przełączanie między trybami zdjęć i wideo dzięki przejrzystemu menu, konfigurowalny interfejs i bogaty zestaw złączy zapewniają maksymalną elastyczność.
- Bezprzewodowa łączność: Bluetooth i Wi-Fi z technologią MIMO gwarantują stabilne i szybkie połączenie z aplikacją Leica FOTOS, ułatwiając przesyłanie zdjęć i filmów, zdalne sterowanie aparatem, aktualizacje oprogramowania i stosowanie presetów Leica Looks.
Wyjątkowa jakość obrazu i niesamowite wideo
Sercem aparatu Leica SL3-S jest pełnoklatkowy przetwornik BSI CMOS o rozdzielczości 24 megapikseli, zaprojektowany z myślą o uzyskaniu wyjątkowej jakości obrazu w szerokim zakresie warunków oświetleniowych. Technologia BSI (Back-Side Illuminated), charakteryzuje się umieszczeniem warstwy przewodzącej światło za fotodiodami, co skutkuje większą efektywnością sensora i poprawą stosunku sygnału do szumu. Dzięki temu nawet przy wysokich czułościach ISO, zdjęcia charakteryzują się niskim poziomem szumów i zachowaniem szczegółowości. Matryca ta oferuje szeroki zakres dynamiczny. Użytkownikom SL3-S nie umkną szczegóły zarówno w jasnych, jak i ciemnych partiach obrazu.
Za przetwarzanie danych z matrycy odpowiada zaawansowany procesor Maestro IV. Jego moc obliczeniowa pozwala na szybkie odczytywanie danych z sensora, co przekłada się na wysoką prędkość zdjęć seryjnych (do 30 kl./s) i sprawną pracę autofokusa. Procesor ten optymalizuje również redukcję szumów, zapewniając naturalny wygląd obrazu nawet przy wysokich czułościach ISO. Dodatkowo Leica SL3-S została wyposażona w efektywną stabilizację obrazu, co jest szczególnie istotne podczas fotografowania z ręki w słabym oświetleniu lub przy dłuższych czasach naświetlania.
Leica SL3-S oferuje zaawansowane funkcje wideo, umożliwiając nagrywanie w rozdzielczości 6K Open Gate, 5.9K RAW, a także 5.8K ProRes 442 HQ. Przestrzeń barw L-Log zapewnia szeroki zakres dynamiczny, dając twórcom większe możliwości w postprodukcji. Nagrywanie w formacie RAW przez HDMI pozwala na rejestrowanie nieskompresowanego materiału wideo z pełną informacją o obrazie, co daje maksymalną elastyczność w procesie edycji. Tryb Open Gate (3:2) umożliwia wykorzystanie całej powierzchni sensora, co jest szczególnie przydatne przy zmianie formatu obrazu i pozwala na uzyskanie unikalnych kadrów.
Ergonomia i design Leica
Każdy, kto miał w ręku aparat Leica, doceni jego perfekcyjną ergonomię i najwyższą jakość wykonania. W pełni metalowy korpus został uszczelniony i może pochwalić się stopniem ochrony IP54. Wizjer o rozdzielczości 5,76 miliona pikseli zapewnia krystalicznie czysty obraz i precyzyjne kadrowanie. Intuicyjne menu, automatycznie dostosowujące się do orientacji aparatu, ułatwia nawigację i dostosowanie ustawień do indywidualnych potrzeb. Osobom chcącym wykorzystać potencjał filmowy tego aparatu na pewno przyda się odchylany ekran, który ułatwia pracę w trudno dostępnych miejscach.
Przyszłość cyfrowego workflow
Leica SL3-S została wyposażona w szereg tradycyjnych złącz jak pełnowymiarowe HDMI, USB-C, złącze mikrofonowe i słuchawkowe. Zdjęcia są zapisywane na kartach CF Express typ B oraz SD. Ale ten aparat wyznacza także przyszłość cyfrowego workflow. Planowana na 2025 rok integracja technologii Camera to Cloud poprzez frame.io umożliwi bezpośrednie udostępnianie danych z planu filmowego, usprawniając współpracę i proces postprodukcji.
Ochrona autentyczności treści
Leica SL3-S jest pierwszym aparatem systemu SL wyposażonym w technologię Content Credentials, opracowaną w ramach Content Authenticity Initiative (CAI). Funkcja ta pozwala na cyfrowe podpisywanie zdjęć metadanymi, chroniąc je przed manipulacją i potwierdzając ich autentyczność.
Podsumowanie
Leica SL3-S to idealne narzędzie dla profesjonalistów i profesjonalistek, którzy cenią sobie szybkość, elastyczność i bezkompromisową jakość. Ten hybrydowy aparat łączy w sobie najlepsze cechy fotografii i wideofilmowania, otwierając nowe możliwości dla kreatywnych twórców. W połączeniu z unikalną jakością obrazu oraz wykonaniem w najwyższych standardach otrzymujemy produkt, który będzie służył długie lata.
Leica SL3-S wchodzi do sprzedaży już dziś w cenie 24 500 PLN brutto. Aparat jest dostępny w Leica Store’ach oraz u oficjalnych dealerów marki.
Najważniejsze cechy:
- Pełnoklatkowy sensor BSI CMOS 24 MP
- Procesor Maestro IV
- Zdjęcia seryjne do 30 kl./s z pełnym AF
- Nagrywanie wideo do 6K
- Stabilizacja obrazu
- Łączność Bluetooth i Wi-Fi z MIMO
- Technologia Content Credentials
- Planowana integracja z frame.io
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
No proszę, chyba pierwsza Leica, która zbliżyła się specyfikacją, i ceną (!!!), do mainstreamu! niewiarygodne!
wygląda przy tym całkiem atrakcyjnie, ma dobry odchylany ekranik, fajne.
Coraz mniej firm robi aparaty dla fotografów - Leica jest jedną z nich. Gdyby tak S5II miał odpowiednio gibany ekranik...
Leica zrobiła A7 III
A7 III miał 30 kl/s ?
link
@mihmih
'Leica zrobiła A7 III'
Coś w tym jest, bo z tak 'niską' ceną Leica może trafić pod strzechy. W Sony za fotograficzne gibanie ekranu (i nikomu niepotrzebne 60 Mpix) trzeba dać niemal 19k w 2,5 letnim A7RV. To już lepiej wygląda Z8, bo i zbędnych pikseli mniej, no i cena znacząco niższa (za to wagomiar większy...).
Tak sobie patrzę na ten aparat i dochodzę do wniosku, że designem sprzętu Leiki zajmuje się najprawdopodobniej Fred Flinston.
Witam
Leica potrafi zaskoczyć ....
Można sprzedać ich zegarek i kupić dwie SL3
a na serio podoba mi się jak na razie
Pozdrawiam serdecznie
Kolejnemu producentowi nie chce się zrobić ekranu odchylanego na bok?
'Kolejnemu producentowi nie chce się zrobić ekranu odchylanego na bok?'
Nareszcie ktoś zrobił ekran odchylany tylko gór/dół.
@JarekB
+1
Co prawda rozwiązanie w Z8 i X-T5 lepsze, ale to też cieszy.
A aparat niby tańszy, ale cały czas za drogi jak na to, co sobą reprezentuje.
Obiektyw APO-Sumicron-SL-1,2/35 przebija wszystkie inne z tego zakresu. Dla tego obiektywu cena tego zestawu jest odpowiednia, a aparat sam w sobie - klasa
Ten aparat to jak.....
...Guinness Black Velvet ...Mix the cold Guinness Original and Champagne, serve in a Champagne flute
Komfortowe w piciu, luksusowe w smaku.....
"nikomu niepotrzebne 60 Mp..." ROTFL
Specyfikacja bardzo podobna do Panasonica S5II
@vulkanwawa
Również opis za bardzo mi przypomina Lumix S5II. Podejrzewam że matryca, jak i cały AF jest ten sam co w S5II.
@mihmih
Leica zrobiła S5II a nie A7III
Kluczowe pytanie to jak dobry będzie AF
@orcinus na to pytanie zapewne odpowiadają testy Panasonica S5II, bo wyglada na to że Leica zrobiła po prostu luksusową wersję tego aparatu z niewielkimi zmianami wynikającymi z innej obudowy i firmware. Aparat tani jak na Leicę ale drogi biorąc pod uwagę pierwowzór. Chyba wolałbym "oryginał" Zresztą dla mnie Leica jest synonimem producenta aparatów dalmierzowych, nigdy nie miałem ochoty kupić ich lustrzanki z serii R, tak samo nie ciągnie mnie do SL
To, że Leica i Panasonic współdzielą "core" apartów to, podstawowe założenie i oś Aliansu L-mount, ale samo projektowanie aparatów to maleńki problem, w porównaniu do wyzwań utrzymania i rozwoju tej współpracy.
Moim zdaniem, bez względu na przyszłość biznesu .."obrazów fotograficznych" o sojuszu firm w Aliansie L, będzie się uczyć w szkołach biznesu.
Jestem użytkownikiem sprzętu z "L" i jeszcze .."uszami wyobraźni" słyszę dźwięk migawki Leica SL. Z perspektywy czasu, obecny obraz stanu spraw w tym klubie to ..skok kwantowy. No... a jeszcze ...w każdym bądź razie pogłoski o śmierci fotografii....jak pokazuje ten aparat, są przesadzone.
Dźwięk migawki Copal raczej.
>> JdG
>> 16 stycznia 2025, 15:17
>> No proszę, chyba pierwsza Leica, która zbliżyła się specyfikacją, i ceną (!!!), do
>> mainstreamu! niewiarygodne!
Po części dlatego, że mainstream swoje ceny podnosi.
L-mount to sojusz planktonu runku aparatów.
Brakuje w towarzystwie Pentaksa i OM.
PDamian ... natomiast Ciebie jest tutaj w nadmiarze. Czy tutaj istnieje jakaś moderacja ??? ... Ziejesz nienawiścią do użytkowników sprzętu innych niż Ty uznajesz. Zapytam więc ponownie - CZY TUTAJ FUNKCJONUJE MODERACJA ???
PDamian "L-mount to sojusz planktonu runku aparatów."
:)
dla mnie to podstawowa zaleta... i kryterium wyboru.....a pytanie... "a jakim apartem robił Pan to zdjęcie?" ...uwielbiam.
W interesującym mnie zakresie najlepszej kombinacji: IQ-fotografii, Q-optyki, sprawności technicznej, szybkości zwrotu z inwestycji i obsługi serwisowej ..też są.... rajską wysepką w tej samej sadzawce .
Dostawy bezlusterkowców w 2023 r.
Canon – 1.96 miliona sztuk
Sony – 1.53 miliona sztuk
Nikon – 630 tysięcy sztuk
Fujifilm – 380 tysięcy sztuk
Panasonic – 140 tysięcy sztuk
OM Digital – 120 tysięcy sztuk
Dostawy lustrzanek cyfrowych w 2023 r.
Canon – 920 tysięcy sztuk
Nikon – 130 tysięcy sztuk
Ricoh Imaging – 10 tysięcy sztuk
link
-Sigma ze swoimi aparatami...
Orcinus: "Kluczowe pytanie to jak dobry będzie AF"?
Sądząc po ustawieniach: [ link ], to Maestro pewnie by chciał "prestissimo", ale nie wszyscy muzycy w orkiestrze wtedy wyrabiają z "tempo giusto"...
—–—–—–—–—–—–—–
Molon: "Komfortowe w piciu, luksusowe w smaku..."
Ɑ: :D
Dobry inżynier (zwłaszcza ten od dusz†) nigdy nie lekceważy placebo. A jak ono działa, to - w końcu nawet z niego wychodzi człowiek - gotów jest zwiększyć jego dawkę.
—–—–—–—–—–—–—–
Marek B, "Why so serious?" [ link ] Taki Internet twierdzi, że: "biomasa planktonu może być porównywalna lub nawet przewyższać biomasę roślin lądowych w pewnych aspektach, mimo że oceaniczne ekosystemy są bardziej rozproszone." - mamy zatem do czynienia (z być może niezamierzonymi?) wyrazami uznania?
—
† Słowacki w drugiej części Beniowskiego (opublikowanej zdaje się już pośmiertnie) użył - zdaje się, że po raz pierwszy w polskiej literaturze pięknej - pojęcia cybernetyka w znaczeniu sterowania/kierowania ludźmi [ link pieśń XII, str. 100]:
"Cybernetyka!... Zda się dla ochłody
Ksantypa, która czysto dom umiata,
Na Sokratesa leje ceber wody
A potem mydli tę pochodnię świata,
Łeb inclusive z nosem, aż do brody.
Dobra Niemkini! ale nie skrzydlata
Jak Psyche - a swe dziatki pół-niemczyki
Sadząca często do cybernetyki."
Jak Panasonic ma poniżej 3% rynku bezlusterkowców
-a są tam także m4/3
to ile może mieć udziału ten cały L-Mount Alliance?
Poniżej 1% ?
PDamian
Możesz sobie porządkować świat jak chcesz, ale "Popularność" to nie jest jakieś uniwersalne kryterium.
Można też przecież spojrzeć na "popularność" w następujący sposób:
Inteligencja ludzi na Ziemi ..podobno(?)...poddaje się rozkładowi normalnemu Gaussa,
link
więc ludzi o ..."przeciętnej" inteligencji jest najwięcej...wiec to oni tworzą "popularność". Logiczne? Zgoda?
No teraz pytanie: czy zgadzasz się, że nieprzejednany lojalista ...powiedzmy-Nikona, ...jest inteligentny ..poniżej przeciętnej? No tak przecież pokazuje "popularność"...
Ja ze swoim wyborem L-systemu mogę być wtedy postrzegany albo jako "idiota" albo "geniusz" . W zasadzie.... mi to odpowiada...bo mnie nie obchodzi, popularność
...m czipsy tez sa bardziej popularne od pozostałej żywności :))) ... ciekawe jaki jest udział w rynku ???
´Czy tutaj istnieje jakaś moderacja ??? ´
Moderacja jest delikatna, koniec konców to jednak nawet patofan jakiejś marki (przykładowo Nikona) daje jednak dużo klików.
Eee... tu nie ma czego cenzurować...
.... a jak mówi stara łacińska maksyma o czarno-białej fotografii....
..."In Contras est veritas" - tj. tylko w kontraście jest prawda :)
Nuda panie. Nic nowego.
"Kluczowe pytanie to jak dobry będzie AF"
W jakiego typu fotografii?
Leica Summilux-M 90 f/1.5 ASPH.
trafiła na listę wycofanych z produkcji.
Ostatnia szansa żeby nabyć z pierwszej ręki.
caramba: "«Kluczowe pytanie to jak dobry będzie AF»
W jakiego typu fotografii?"
Dlaczego typ miałby tu mieć znaczenie?
No cóż patrząc na tą premierę to chyba sprzedaż S5IIx podskoczy. Za tą cenę to ja dołożę proszę państwa i kupię A9 III z globalną migawką.
Szczerze to taka niska sprzedaż L-Mount jest dla mnie zastanawiająca. Pytanie jest takie czemu żadna z firm tego sojuszu nie robi takiego marketingu jak np. Sony?
Ale co ja tam wiem - kiedyś był taki Hasselblad na bazie Sony A77 mark 2?
Dlaczego określenie: "plankton runku aparatów"
jest odbierane jako: Zianie nienawiścią do użytkowników sprzętu innych niż Ty uznajesz" -?
-Poniżej 3% udziału w rynku bezlusterkowców marki Panasonic
(gdy pewnie większość stanowią tam m4/3 -nie l-mount
... i gdy udział lustrzanek nie był brany pod uwagę
-a to w 2023 wciąż było wtedy z 18% rynku z wym. optyką... [w luszczankack l-mount nie istnieje]
...to ile zgarnął te tuz który - "bez względu na przyszłość biznesu .."obrazów fotograficznych" o sojuszu firm w Aliansie L, będzie się uczyć w szkołach biznesu. [molon_labe]
?
> wyglada na to że Leica zrobiła po prostu luksusową wersję tego aparatu [S5II] z niewielkimi zmianami wynikającymi z innej obudowy i firmware.
zważywszy, że poza obudową, różnymi detalami konstrukcji i firmware inne niewątpliwie firmowe elementy, to głównie logo i koncepcja urządzenia, może jeszcze procesor, bo już jego poszczególne elementy, od elektroniki do śrubek to już raczej dostawcy zewnętrzni, przypuszczam; może te bardziej kosztowne mają nieco więcej firmowego;
zatem ta Leica może się od Lumiksa S5II różnić nie tylko obudową i firmware, co i tak bardzo dużo (ergonomia).
corr.:
zważywszy, że poza obudową, różnymi detalami konstrukcji i firmware inne niewątpliwie firmowe elementy obecnych aparatów różnych firm, to głównie logo i koncepcja urządzenia ...; Cwanon sam produkuje matryce i chyba inne firmy foto tego nie używają, w odróżnieniu od Sony, które chyba zaopatruje resztę.
RobinsonR66
"... Za tą cenę to ja dołożę proszę państwa i kupię A9 III z globalną migawką."
:)
...jeśli warunkiem decyzyjnym jest czas odczytu matrycy, to oczywiście A9III,
ale z kolei IQ zdjęć z tego apartu (czy S5IIx) jest o klasę wyższa niż z A9III...
.
..więc te aparaty to ..rożne wybory.
ad. Bahrd
"Dlaczego typ miałby tu mieć znaczenie?"
Ani Porsche 911 nie ma rywalizować z Solarisem, ani SL3-S z Z9, A9 III czy 1D X III. Wszystko ma być na swoim miejscu.
W sumie fakt. Ale efektywność AF umieściłbym jednak w kategorii parametrów technicznych, a nie jako rodzaj politury użytej do wykończenia wnętrza "prosiaczka". A te pierwsze - zwłaszcza w 911 - są przecież ponadprzeciętne nawet w klasie samochodów sportowych.
Gość z YT - do którego wstępnej recenzji podałem link - zauważa, że maksymalna szybkość AF przy korzystaniu z 14 bitowych przetworników to jednak 5 fps, a nie 30. Nie twierdzę, że to mało, ale to jednak bliżej Solarisów niż Carrery.
Myślę też, że typ fotografii determinują w większym stopniu obiektywy niż aparat.
Gość z YT - ... - zauważa, że maksymalna szybkość AF przy korzystaniu z 14 bitowych przetworników to jednak 5 fps, a nie 30.
Coś tu chyba zostało pomieszane.