Nowa matryca od Canona
Firma Canon poinformowała o opracowaniu nowego pełnoklatkowego sensora wyróżniającego się rekordową rozdzielczością aż 410 megapikseli.
Nowa matryca przy wspomnianych już pełnoklatkowych rozmiarach może rejestrować obrazy o maksymalnym rozmiarze 24592 × 16704 pikseli. Konstrukcyjnie jest to sensor BSI CMOS o architekturze warstwowej („stacked”). Rozwiązanie to pozwoliło na zaoferowanie prędkości odczytu wynoszącej 3280 megapikseli na sekundę, co oznacza, że w pełnej rozdzielczości możemy osiągnąć prędkość 8 kl/s. Oprócz tego nowa matryca ma też tryb odczytu, w którym piksele są grupowane. W trybie tym możliwy jest zapis 100-megapikselowych obrazów z prędkością do 24 kl/s.
Póki co nie wiadomo niestety, do jakiego rodzaju urządzeń trafi nowy wysokorozdzielczy sensor, ani też kiedy ewentualnie mogłoby to nastąpić.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
".. do jakiego rodzaju urządzeń trafi nowy wysokorozdzielczy sensor.."?
eee..raczej ...wiadomo...
..i teraz już z całą pewnością będzie można stwierdzić, czy żołnierz dokładnie się ogolił.
Niekoniecznie tylko militarne zastosowanie. Z tego co wiem, to czasem są wykorzystywane do nagrywania imprez masowych, żeby łatwo identyfikować osoby na trybunach. Cropp z tego idzie niesamowity :D
Będzie też nieocenionym instrumentem w fotografii krajobrazowej o ile pod jego kątem zostanie opracowany odpowiedni soft i optyka.
Crop? A co tu cropować? Niedoskonałości obiektywu? A co z granicą rozdzielczości dla światła widzialnego? Czy ten wyścig na mpx może iść w nieskończoność? W którym momencie traci to sens?
Pamiętam artykuł, jeszcze w czasach czasopism, w DFV, w którym autor rozpisywał się nt.granicznej rozdzielczości obiektywów i uwzględniał tam barwę światła. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale mowa była maksymalnie o nastu mpx rozdzielczości. Z drugiej strony, nawet taka matryca 40mpx ma co najwyżej 20mpx zielonych pikseli, i po 10 R i B. Ale przy 400mpx z FF? Tu chyba zyski są niewspółmierne do nakładów? Tak sobie gdybam.
magic: zastosowań przemysłowych może być mnóstwo ale najłatwiej przychodzą tu ludziom na myśl szpiedzy, wojsko, agenci itp itd. ;)) A swoją drogą dobrze że Canon trzyma formę zaskakując nowymi technologiami
Nie ma się co denerwować, sam korzystam z matrycy, gdzie jest 48mpix a finalnie wychodzi 12mpix.
1. Mniejsza moire
2. Wieksza dynamika bo zdjecia mozna robić od razu w HDR
3. Jak jest potrzeba można użyć 48mpix, a nie bawić się w jakieś pixelshifty zawierające tonę błędów
Matrycę HDR od dawna są używane w canonie c300 i c70 używając konstrukcji DP,
A przy quadpixelach efekt może być tylko lepszy.
I proszę nie gadać o studni potencjałów, bo już o tym było i większe pixele nie mają szans z kilkoma poxelami na raz :D
Chętnie miałbym body do pracy na codzień z 100Mpix wypluwające finalnie 25Mpix. Jeśli miałbym 400mpix robiące 100Mpix, to nadal by to miało piksele większe od niejednego telefonu, więc i detal by się podniósł. Ktokolwiek kto downsamplował zdjęcia wie, że finalne zdjęcie mimo takiej samej rozdzielczości będzie wyglądało lepiej z tego zmniejszonego 4x z racji lepszego demozaikowania. To już prawie jak foveon ;)
Chyba tylko komputery NASA uciągną rawy, aby je wywołać. Biorąc pod uwagę, że z matrycy 45mpx raw zajmuje 60mb, to z 410mpx bedzie zajmowal 600mb? Powodzenia xD
Dyfrakcja i szumy ?
@Amator79
Nie ma co panikować, matryce o takiej lub większej gęstości od dawna są wykorzystywane w fotografii.
Taka matryca byłaby idealna do testów optyki, bo stalaby się "przezroczysta" dla obiektywów (limit dyfrakcyjny w całym zakresie przysłon).
"Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale mowa była maksymalnie o nastu mpx rozdzielczości"
Naście mpix na ff? Przecież to bzdura, wystarczy zajrzeć tutaj do kilku testów puszek o różnej rozdzielczości.
@Amator79
Limit rozdzielczości ze względu na długość fali światła widzialnego jest raczej rzędu kilku gigapikseli na matrycy 24x36mm.
Ogólnie o dojściu do tego limitu będzie można mówić, jak wielkość piksela będzie porównywalna z długością fali. Tutaj cały czas mamy piksel o rozmiarach > 1 µm, więc jeszcze spory zapas jest.
Ciekawostka: powyższy limit już dawno został osiągnięty w przypadku mikroskopów świetlnych. Dlatego największe powiększenia optyczne osiąga się w świetle niebieskim, a do większych rozdzielczości zostały stworzone mikroskopy elektronowe.