Phantom T2110
Oferta kamer marki Phantom powiększyła się o model T2110. Oferuje on matrycę o rozdzielczości zaledwie 1 megapiksela, ale za to potrafi nagrać z jej pełnym wykorzystaniem nawet 21000 kl/s.
Wspomniana matryca to sensor o rozmiarze zbliżonym do fotograficznego APS-C (23.7 × 14.8 mm) i maksymalnej rozdzielczości 1280 × 800. Przekłada się to na dość monstrualny rozmiar pojedynczego piksela wynoszący 18.5 µm. Co ciekawe, pomimo tak dużych pikseli, czujnik pracuje jedynie z 12-bitową głębią, a deklarowany przez producenta zakres tonalny to 52.15 dB. Matrycę wyposażono oczywiście w jednoczesny odczyt („global shutter”). Dostępne są jej warianty rejestrujące obrazy monochromatyczne lub kolorowe, a także wersja wrażliwa również na promieniowanie UV.
W maksymalnej rozdzielczości urządzenie pozwala na zarejestrowanie do 21010 kl/s. Przy odczycie mniejszego wycinka możliwe jest oczywiście osiągnięcie jeszcze wyższych klatkaży, na przykład dla rozdzielczości 640 × 64 jest to 483330 kl/s. Najniższy możliwy do ustawienia klatkaż to 100 kl/s, a najkrótszy czas migawki oferowany przez kamerę to 190 ns.
Zapis odbywa się na wbudowaną pamięć RAM o pojemności 32, 64, 128 lub 256 GB zależnie od wybranego wariantu kamery. 256 GB pamięci pozwala na zapis 8 sekund materiału w pełnej rozdzielczości i maksymalnym klatkażu. Zgrać materiał możemy na nośniki CineMag lub wykorzystując gniazdo 10 Gbit Ethernet, w które kamera jest wyposażona.
Co ciekawe, kamera jest domyślnie wyposażona w aktywne mocowanie obiektywów Nikon F. W razie czego można je jednak wymienić na bagnety Arri PL, Canon EF, C-Mount lub M42. Całe urządzenie mierzy 12.7 × 12.7 × 21 cm i waży 4.3 kg.
Cena ani data wejścia do sprzedaży kamery Phantom T2110 nie zostały jeszcze ogłoszone.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
1Mpx to nie jest aż tak mało, szczególnie biorąc pod uwagę klatkarz. Skąd tylko ta waga?
Obstawiam wielki radiator w środku, to ciągnie 280 W zasilania. Obudowa też wygląda na solidną stal. Ewidentnie minimalizacja wagi nie była priorytetem inżynierów.
Moc faktycznie duża.
BTW, być może głupie pytanie, ale nie każdy w tym siedzi...
Do czego ona służy?
Przy tak małej rozdzielczości zapewne do badań naukowych. Pewne zjawiska lepiej się analizuje, jak można je nagrać z dużą dokładnością.
Modele wykręcające 4K pojawiają się z kolei czasem na planach filmowych do specjalistycznych ujęć wymagających bardziej zwolnionego tempa niż oferują klasyczne kamery filmowe.
I właściwe gniazdo :D