Nikon Coolpix P1100 (Aktualizacja)
Nikon Coolpix P1100 to najnowszy aparat kompaktowy w ofercie tego producenta. Następca modelu P1000 zachował matrycę 1/2.3'' i obiektyw o imponującym ekwiwalencie ogniskowych 24-3000 mm.
Konkretniej, odziedziczony po poprzedniku sensor to układ BSI CMOS o wspomnianym już rozmiarze 1/2.3'' i rozdzielczości 16 megapikseli przy proporcjach 4:3, co daje maksymalny rozmiar zdjęć 4608 × 3456. Matrycę sparowano z również znanym z poprzednika obiektywem 4.3-549 mm f/2.8-8. Jego konstrukcja obejmuje 17 elementów w 12 grupach, w tym 5 soczewek ze szkła ED i 1 soczewkę ze szkła Super ED. Obiektyw jest stabilizowany, a deklarowana wydajność stabilizacji to 4 EV. Aparat może wykonywać zdjęcia w formatach RAW i JPEG z szybkością do 7 kl/s oraz filmować w 4K maksymalnie w 30 kl/s i w Full HD z prędkością do 60 kl/s.
Bez zmian w porównaniu z poprzednikiem pozostały także inne parametry, takie jak wizjer i ekran czy bazujący jedynie na detekcji kontrastu autofokus. Główną zmianą, podobnie jak w przypadku innych niedawnych premier kompaktów, wydaje się być wymiana gniazda USB na złącze USB-C oraz dodanie możliwości ładowania aparatu z jego użyciem, tak, by spełnić wymogi prawne Unii Europejskiej.
Nikon Coolpix P1100 ma wejść do sprzedaży pod koniec lutego. Sugerowana międzynarodowa cena to niecałe 1100 dolarów. Polskiej ceny jeszcze nie ogłoszono.
Aktualizacja – otrzymaliśmy od polskiego oddziału firmy Nikon oficjalną informację prasową na temat dzisiejszej nowości. Zamieszczamy ją poniżej.
INFORMACJA PRASOWA
Nikon wprowadza kompaktowy aparat cyfrowy COOLPIX P1100
ze 125-krotnym zoomem optycznym
Nikon wprowadza niezwykle prosty w obsłudze kompaktowy aparat cyfrowy COOLPIX P1100 wyposażony w 125-krotny zoom optyczny. Zaprojektowany z myślą o entuzjastach fotografii COOLPIX P1100 umożliwia robienie wysokiej jakości zdjęć, zapewniając jednocześnie lepsze wrażenia podczas korzystania z superteleobiektywu.
Łatwość obsługi zaawansowanych funkcji aparatu
Wykorzystując dziedzictwo swojego poprzednika, docenianego modelu COOLPIX P1000, COOLPIX P1100 oferuje ułatwioną obsługę i zaawansowane funkcje. Jego 125-krotny zoom optyczny obejmuje imponujący zakres ogniskowych od 24 do 3000 mm1. Zapewnia to wszechstronny wybór kątów widzenia od szerokiego do supertele. Użytkownicy poszukujący jeszcze większego zasięgu mogą korzystać z funkcji Dynamic Fine Zoom, która zwiększa zakres ogniskowych do oszałamiającego 250-krotnego powiększenia2 (odpowiednik 6000 mm). Oprócz rozszerzonego zoomu aparat COOLPIX P1100 oferuje tryb pola AF „Obserwacja ptaków”, co pozwala na precyzyjniejsze kadrowanie. Co więcej, użytkownicy mogą przypisywać funkcje do przycisków Fn1/Fn2 na opcjonalnym pilocie zdalnego sterowania ML-L73, co daje im lepszą kontrolę podczas fotografowania zdalnego.
COOLPIX P110 do przekraczania granic twórczej kreatywności
Podobnie jak COOLPIX P1000, nowy COOLPIX P1100 łączy w sobie zaawansowany procesor obrazu Nikon EXPEED i wysokiej jakości obiektyw NIKKOR, aby niezmiennie zapewniać doskonały kontrast przy ekstremalnych wartościach powiększenia. Optyczna redukcja drgań (VR) z podwójną detekcją zapewnia stabilizację umożliwiającą wydłużenie czasu otwarcia migawki o 4,0 stopnie4. Dzięki redukcji drgania aparatu zapewnia ujęcia o wysokim poziomie szczegółowości — nawet podczas fotografowania z ręki odległych obiektów, takich jak ptaki czy ciała niebieskie.
Miłośnicy wideo mogą za pomocą aparatu COOLPIX P1100 nagrywać filmy w rozdzielczości 4K UHD z szybkością 30p, a także korzystać z opcji filmów poklatkowych i superpoklatkowych. Dzięki wszechstronnej funkcjonalności i kompatybilności z szeroką gamą akcesoriów aparat ten pozwala użytkownikom przekraczać granice kreatywności i eksperymentować z różnymi możliwościami obrazowania. – Bazując na sukcesie aparatu COOLPIX P1000, model COOLPIX P1100 oferuje rozszerzony 125-krotny zoom optyczny i udoskonaloną stabilizację obrazu, co pomaga fotografom rejestrować ulotne chwile z większą wyrazistością. Z dumą przedstawiamy aparat COOLPIX P1100 - doskonały wybór dla fotografów poszukujących niezawodnej wydajności, elastyczności i swobody twórczej w odkrywaniu nowych granic w fotografii, niezależnie od tego, czy kierują swój obiektyw na dziką przyrodę, księżyc czy odległe krajobrazy – komentuje Dirk Jasper, Product Manager w firmie Nikon Europe.
Podsumowanie najważniejszych cech
- 125-krotny zoom optyczny z zaawansowaną stabilizacją. Obiektyw NIKKOR aparatu COOLPIX P1100 o zakresie ogniskowych odpowiadającym 24–3000 mm, z soczewkami Super ED i ED zapewniającymi ostre obrazy o wysokiej jakości w całym zakresie. Optyczna redukcja drgań (VR) z podwójną detekcją kompensuje drganie aparatu przy wydłużeniu czasu otwarcia migawki nawet o 4,0 stopni, umożliwiając wykonywanie z ręki wyraźnych zdjęć odległych obiektów, takich jak ptaki i ciała niebieskie.
- Ulepszone tryby fotografowania zapewniające kreatywną precyzję. Dostęp do dedykowanych trybów „Obserwacja ptaków” i „Księżyc” można łatwo uzyskać za pomocą pokrętła trybu pracy, a konfigurowalne opcje pola AF w trybie „Obserwacja ptaków” zapewniają ostrzejsze i bardziej precyzyjne ujęcia. Nowy tryb „Sztuczne Ognie” zapobiega prześwietleniu jasnych obszarów, umożliwiając robienie niezwykłych zdjęć z długim czasem naświetlania.
- Filmy 4K UHD z wykorzystaniem superteleobiektywu. Nagrywanie niesamowitych filmów 4K UHD z szybkością 30p z użyciem zoomu odpowiadającego ogniskowej 3000 mm i zapisywanie klatek jako zdjęć o wysokiej rozdzielczości, aby uchwycić chwile poza zasięgiem zdjęć seryjnych.
- Lekka konstrukcja umożliwiająca bezproblemowe fotografowanie z superteleobiektywem. Ważący zaledwie 1410 g5 aparat COOLPIX P1100 jest łatwiejszy w obsłudze niż lustrzanki cyfrowe czy aparaty bezlusterkowe. Głęboki wyprofilowany uchwyt zapewnia stabilność, a wybierak trybu ustawiania ostrości i pierścień sterujący dają szybki dostęp do najważniejszych ustawień, takich jak balans bieli i ręczne ustawianie ostrości.
- Ulepszone fotografowanie dzięki rozszerzonej obsłudze akcesoriów. Aparat COOLPIX P1100 jest wyposażony w sanki mocujące i gniazdo kompatybilne z szeroką gamą akcesoriów Nikon, która obejmuje lampy błyskowe i celownik kolimatorowy ułatwiający kompozycję zdjęć z użyciem teleobiektywu. Opcjonalny pilot zdalnego sterowania ML-L7 zapewnia pełną funkcjonalność przycisków za pośrednictwem interfejsu Bluetooth®︎6, zmniejszając drganie aparatu i rozszerzając możliwości fotografowania zdalnego.
Dodatkowe funkcje
- Ruchomy monitor TFT LCD z szerokim kątem oglądania o przekątnej 3,2 cala
- Kompatybilny z formatem NRW (RAW) (format własny firmy Nikon)
- System COOLPIX Picture Control7 umożliwiający dopasowanie ustawień w zależności od obiektu, warunków i preferencji
- Tryb kreatywny ułatwiający uzyskanie idealnej ekspresji obrazu
- Możliwość nagrywania filmów poklatkowych i superpoklatkowych
- Obsługa wyjścia HDMI bez kompresji danych8, które przekazuje sygnał wyjściowy obrazu bez nakładki informacyjnej do zewnętrznego monitora podczas nagrywania
- Możliwość ustawienia redukcji szumów przy długim czasie naświetlania na [Auto] lub [Wyłącz]
- Złącze wejścia/wyjścia USB typu C
1) Odpowiednik ogniskowej w przeliczeniu na format małoobrazkowy.
2) Powiększenie uzyskane za pomocą funkcji Dynamic Fine Zoom odnosi się do całkowitego powiększenia przy szerokokątnej pozycji obiektywu po uwzględnieniu połączenia zoomu optycznego i zoomu cyfrowego. Przy ustawieniu największego rozmiaru zdjęcia. Maksymalne powiększenie zależy od rozmiaru zdjęcia.
3) Funkcje, które można przypisać do przycisków Fn1/Fn2, są takie same.
4) Zgodnie ze standardami stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association na rok 2024. Wydajność kompensacji ruchu w pionie i poziomie. W trybie fotografowania. Pomiar przy ogniskowej ok. 350 mm (w przeliczeniu na format małoobrazkowy). Należy pamiętać, że ta funkcja działa identycznie jak w modelu P1000, ale jest oparta na najnowszych ścisłych wytycznych stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association.
5) Z akumulatorem i kartą pamięci.
6) Nazwa Bluetooth® jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Bluetooth SIG, Inc. Znak ten jest wykorzystywany przez firmę Nikon Corporation na podstawie licencji.
7) Przepisy na zdjęcia nie są obsługiwane.
8) Nie można wysyłać zdjęć o jakości 4K UHD.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Bardzo uniwersalny sprzęt. Tylko z oczywistych względów duży i ciężki. Parametry ma fenomenalne :) Ciekawy jestem zdjęć przykładowych z tego sprzętu :)
@Marek B ten aparat w ogole nie jest uniwersalny, to jest aparat dla amatora, ktory chce sie pobawic dlugimi ogniskowymi. W zasadzie to glownie nadaje sie do zdjec ksiezyca. Na uniwersalny aparat ma za mala matryce, za ciemny obiektyw i za duzy gabaryt. Ogniskowe powyzej ok 200-300 mm malo komu sa potrzebne, a taszczyc to trzeba. Takze jest to aparat bardzo precyzyjnie ztargetowany. A co do sampli to zobacz sobie te z poprzednika - P1000, bo on sie rozni tylko kosmetyka od poprzednika.
@Marek B ten aparat w ogole nie jest uniwersalny, to jest aparat dla amatora, ktory chce sie pobawic dlugimi ogniskowymi. W zasadzie to glownie nadaje sie do zdjec ksiezyca. Na uniwersalny aparat ma za mala matryce, za ciemny obiektyw i za duzy gabaryt. Ogniskowe powyzej ok 200-300 mm malo komu sa potrzebne, a taszczyc to trzeba. Takze jest to aparat bardzo precyzyjnie ztargetowany. A co do sampli to zobacz sobie te z poprzednika - P1000, bo on sie rozni tylko kosmetyka od poprzednika.
´Bez zmian w porównaniu z poprzednikiem pozostały także inne parametry, takie jak wizjer i ekran czy bazujący jedynie na detekcji kontrastu autofokus´
Odgrzewany kotlet? U Nikona? Myślałem, że to tylko domena OMDS...
´Główną zmianą, podobnie jak w przypadku innych niedawnych premier kompaktów, wydaje się być wymiana gniazda USB na złącze USB-C´
Droga dla OM-5 II jest otwarta ;-)
´odziedziczony po poprzedniku sensor to układ BSI CMOS o wspomnianym już rozmiarze 1/2.3''´
Poprzednik z AD 2018.
lesheck ... zgadzam się. Chociaż są chwile kiedy chciałoby się mieć "wszystko w jednym" :) Pozdrawiam :)
@MarekB
"Bardzo uniwersalny sprzęt."
Byłby znacznie bardziej uniwersalny gdyby zaczynał się gdzieś w okolicach ekwiwalentu 18 mm, a kończyć mógłby się znacznie krócej, dzięki czemu całość mogłaby być znacznie mniejsza.
Znam dwie osoby, które używają P900 i P1000 do fotografii ptaków. Kobieta i dziewczynka (12-14 lat?), ona narzeka na wagę aparatu.
Ja też znam taką osobę, która używa takiego aparatu. Nie narzeka na ciężar (on naprawdę nie jest ciężki) natomiast jakość obrazu na długich ogniskowych jest zaskakująco dobra.
Też znam ptasiarza, który używa P900. Często razem "polujemy".
Jak jest dużo słońca (np. nad wodą) zdjęcia z P900 wychodzą całkiem dobre. Pod względem ilości szczegółów bywają lepsze niż odpowiadające im cropy z r10 i 400@8.
Jak robi się ciemniej to niestety jakość szybko spada i mimo tej samej liczby przysłony mniejsze piksele dają o sobie znać. Szum zjada szczegóły i fotki z r10 stają się wyraźnie lepsze.
A mogli poprawić. Chociażby mechanizm zoomu, bo podobno są z nim problemy. Interesowałem się tym, bo poza zdjęciami Księżyca (handycamem z zoomem 90x też daje radę), to można jeszcze planety galileuszowe fotografować. No i do fotografii ptactwa. Podejść ptaki, nawet płochliwe, na 50m to nie sztuka, a 3000mm da całkiem niezłe zbliżenie z tej odległości. Szkoda, że nie zrobili większych aktualizacji. W ten sposób tylko obniżyli nieco ceny na rynku wtórnym. Największą aktualizacją jest chyba cena, bo stara wersja kosztuje ponad 6500zł, a 1100$ + podatki, to ile to może być? Chyba nie więcej niż 6500zł?
> Chociaż są chwile kiedy chciałoby się mieć "wszystko w jednym"MarekB
tu masz nawet więcej niż wszystko, ale tylko w jedną stronę - próbowałem znaleźć obiektyw fufu o ogniskowej 3m i takich najwyraźniej w powszechnej sprzedaży nie ma i nie było, najdłuższy to 1,2m; i to jest pewnie główny atut tego urządzenia; choć podejrzewam, że tylko do zdjęć w jasny dzień;
> Nie narzeka na ciężar (on naprawdę nie jest ciężki) [krisss]
nie jest ciężki? prawie 1,5 kg, większy chyba od Nikona 9 a na pewno od tych o mniejszych numerkach; po prostu bardzo cierpliwy gość;
Co się dzieje z Nikonem? P1100 to kpina z ludzi w stosunku do P1000, żadnego postępu. To mniej niż kosmetyka. A przecież był B700 z matrycą 20 mln pix i piszący RAW-y a optyka 1440 mm (ekwiwalent), Wprawdzie obiektyw ciemny, mały ekranik, kiepski wizjer ale do fotografii ptaków super i kosztował połowę tego co P900 wtedy. Czy nie można było matrycy 20 mln zastosować w P1100? Ten sam rozmiar. Miałem okazje porównać P950 z B700 i zdjęcia z B700 lepsze, ostrzejsze. Gabaryty B700 - mniejszy i lżejszy. A z innej beczki były zapowiedzi Nikona Z90 jako następcy lustrzanki D500 i co? Od lat cisza. Zrobiono Z50 II, który w porównaniu do Z50 to też przypudrowany stary kotlet. Więc jeszcze raz pytam co się dzieje z Nikonem?
@JdG
"próbowałem znaleźć obiektyw fufu o ogniskowej 3m i takich najwyraźniej w powszechnej sprzedaży nie ma i nie było, najdłuższy to 1,2m"
1200 był tylko na zamówienie, a nie w powszechnej sprzedaży. I jeśli dobrze pamiętam powstało ich tylko kilkanaście, albo małe kilkadziesiąt.
Długich szkieł na zamówienie było zresztą więcej. Największy FF jaki znam to ten:
link