O tym się mówi, czyli plotki i ploteczki z ostatniego tygodnia
Mijający tydzień przyniósł nam kilka ciekawych nowości od Nikona i OM System. W sieci można także znaleźć sporo plotek na temat przyszłych premier, a ich zestawienie przygotowaliśmy jak co tydzień.
Uwaga! Poniższe informacje w większości nie są oficjalnymi informacjami producentów i pochodzą często z nieznanych i niepotwierdzonych źródeł, które publikowane są w portalach:
Artisans
Nowe mocowania w dwóch obiektywach
Wg informacji z serwisu weibo.com, dwa obiektywy 7Artisans z autofokusem – 50 mm f/1.8 oraz 85 mm f/1.8 - zyskają mocowania L-mount. Premiera ma się odbyć podczas targów CP+.Canon
EOS R7 V i R7 Mark II
Podobno Canon pokaże w przyszłości dwa modele będące następcami R7. Pierwszy z nich, R7 V, miałby być urządzeniem dla filmowców. Drugi natomiast, R7 Mark II, mógłby zbliżyć się funkcjonalnie do flagowca R1, przy zachowaniu sensora w rozmiarze APS-C.EOS R50 V
Wg ostatnich doniesień, Canon planuje premierę modelu R50 V, czyli wersji R50 adresowanej szczególnie do osób filmujących. Jedyną informacją, jaka się przy okazji pojawiła, to że będzie to urządzenie przypominające pudełko.PowerShot V1
Kompakt PowerShot V1, o który już wspominaliśmy tydzień temu, ma ponoć mieć troszkę większy sensor niż Mikro 4/3. Może to oznaczać powrót do matrycy o rozmiarze znanym z PowerShot-ów G1 X i G1 X Mark II (18.7x14 mm).Coś dla miłośników patentów
W sieci pojawiły się wnioski patentowe opisujące kilka konstrukcji optycznych obiektywów, w które będą zawierać soczewki z żywicy epoksydowej:- 24-35 mm f/2,
- 24-35 mm f/3.5,
- 28-105 mm f/4.
W opracowaniu są ponoć nowe soczewki z tego typu materiału (stabilizowanego), odporne na wpływ temperatury i wilgotności. Zgodnie z tym podejściem, pojawiły się kolejne konstrukcje optyczne:
- 24-50 mm f/2.8,
- 24-70 mm f/2.8,
- 28-105 mm f/4.
Fujifilm
Coś dla miłośników patentów
W sieci pojawiły się wnioski patentowe, opisujące konstrukcje optyczne następujących obiektywów:- XF 18-300 mm f/3.5-6.3,
- XF 18-135 mm f/3.5-5.6,
- XF 50-135 mm f/2.8.
Leica
Nowa M-ka
Plotka głosi, że jeszcze w 2025 roku, Leica może poszerzyć swoje portfolio o aparat systemu M. Nie zostanie on jednak wyposażony w klasyczny celownik dalmierzowy, ale w wizjer elektroniczny.Panasonic
Lumix S1R II
Wg nieoficjalnych doniesień, premiera Lumiksa S1R II odbędzie się 25 lutego br.Sigma
6.3/800
Podobno pod koniec lutego, Sigma pokaże nowy superteleobiektyw: 800 mm f/6.3 DG DN OS z mocowaniami dla aparatów Sony FE oraz L-mount.Mówi się także o nowym zoom-ie, ale bez żadnych dodatkowych informacji.
Sony
Premiery 26 lutego
Jak podaje serwis sonyalpharumors, obiektywy 16 mm f/1.8 i 400-800 mm f/6.3-8.0 zostaną zaprezentowane 26 lutego br. O tych instrumentach plotkuje się od jakiegoś czasu, natomiast źródła potwierdziły datę premiery.W plotkach wspomina się także o bezlusterkowcu A7 V, który może mieć swoją premierę wkrótce po targach CP+ oraz nowym, nieznanym obiektywie topowej serii G Master.
Tamron
Coś dla miłośników patentów
W sieci pojawił się wniosek patentowy, opisujący konstrukcję optyczną obiektywu 200-800 mm f/6.7. Ma to być instrument pełnoklatkowy, przeznaczony do aparatów Sony FE.Tokina
Nowy, jasny obiektyw zoom
Tokina planuje podobno poszerzenie oferty o jasnego zoom-a dla aparatów Fujifilm X. Może tu chodzić o model ATX-M 11-18 mm f/2.8, dostępny aktualnie do systemu Sony E.Viltrox
AF 35 mm f/1.2 LAB
Podobno obiektyw Viltrox AF 35 mm f/1.2 LAB będzie mieć swoją premierę już w lutym br. podczas targów CP+.Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
NIKON
Patent 85-135mm f/1.8-2.8
link
Wkradł się błąd tłumaczenia: 'resin' oznacza po prostu żywicę, ale niekoniecznie żywicę epoksydową. Istnieje wiele rodzajów żywic i w zastosowaniach optycznych najważniejsze jest, żeby nie degradowały pod wpływem światła zmieniając barwę i właściwości. W pierwszej kolejności oznacza to, że muszą to być żywice alifatyczne (bez pierścieni aromatycznych). Wiem, że istnieją tego typu żywice poliuretanowe przeznaczone do takich zastosowań.
Poliwęglan?
"plastik"? a soory, to nie m4/3, więc może raczej "Poliwęglan".
Piasek drożeje, ropa tanieje. ;)
Kiedyś kupiłem okulary do czytania , "szkła" były z żywicy epoksydowej i po tygodniu musiałem wyrzucić ;)
@LiSzajFuj:
Szkła do okularów inne niż szklane są fajne, bo ze względu na swoją miękkość rysują się tak szybko, że trzeba je wyrzućić, zanim zmętnieją od upływu czasu.
@LarsikOwen
Rzecz w tym, że nowoczesne polimery optycznie nie mętnieją od upływu czasu.
@ryszardo
Na pewno, nikt tego nie neguje. Postęp jest ogromny. Ale archeologia odnajduje wielotysiącletnie artefakty ceramiczne a nie polimerowe (bursztynu nie liczę) i stąd moja intuicyjna większa sympatia do szkła.
Jest tego tyle, że...
link
"Polimery optyczne" są bardzo popularne ..od soczewek kontaktowych ...do soczewek wszczepianych w celu korekcji "gałki ocznej" - to fakt.
Sporo obiektywów w telefonach też jest z soczewek polimerowych...ale używając polimerowego obiektywu do prawdziwego apartu czułbym się jak ..pijąc bezalkoholowe whisky.
Są pierwsze filmiki działania Viltrox E-Z AF Lens Mount Adapter
umożliwiającego podłączenie obiektywów Sony E do bezlusterkowców Nikon Z.
link
link
a to adapter link
i lista kompatybilności link
instrukcja link
"R7 Mark II, mógłby zbliżyć się funkcjonalnie do flagowca R1, przy zachowaniu sensora w rozmiarze APS-C."
A na drodze do takiego awansu nie stoi R3?
"używając polimerowego obiektywu do prawdziwego apartu czułbym się jak ..pijąc bezalkoholowe whisky"
-Być może używasz.
Wczoraj tego nie wymyślili.
"Later, Canon also succeeded in developing plastic-molded (PMo) aspherical lenses, which can be mass produced in larger quantities at a lower cost, and large-diameter glass-molded (GMo) aspherical lenses, which are molded in a machine that incorporates a high-precision aspherical metal mold*.
* 1982: Release of the Canon Snappy 50, the world’s first camera lens for 35mm full-frame to incorporate a PMo aspherical lens element.
1985: Release of the New FD35-105mm f/3.5-4.5, the world’s first interchangeable lens for 35mm full-frame cameras to incorporate a GMo aspherical lens element.
In 1990, Canon developed a fourth aspherical lens production technology that produces replica aspherical lenses by using ultraviolet-light-hardening resin to form an aspherical lens surface layer on a spherical lens element.
Taking such factors as desired image quality and intended use into consideration, Canon chooses the most appropriate of its four aspherical lens production technologies for each lens in its continuing efforts to develop high-quality lenses.
/.../"
więcej link
PDamian
Canon poszukuje wysokomarżowych produktów, ale ceny nie mogą rosnąć do nieba...więc " plastic-molded (PMo)" soczewki to dobry patent na wykreowanie wysokich marż i bardzo ...w stylu Canona.
Ale nie obiektywy z PMo będą drogie, nie te obiektywy będą tanie....zdrożeją obiektywy ..szk"L"ane.
molon_labe
"Niższa jakość obrazowania w porównaniu z optyką szklaną sprawiają, że optyka z tworzywa sztucznego nie jest stosowana w urządzeniach o wysokiej rozdzielczości, takich jak teleskopy, drogie aparaty fotograficzne itp."
Canon na przekór trendom udowadnia, że można w drogich urządzeniach to stosować.
:)
A tu zalety.
W przeszłości optyka z tworzywa sztucznego była częściej wykorzystywana w prostych zastosowaniach, takich jak: B. okulary, soczewki kontaktowe czy optyka do aparatów z niższej półki cenowej, stały się one obecnie integralną częścią różnych rozwijających się rynków. Są one zintegrowane z bardzo złożonymi aplikacjami; możliwości zastosowań są ogromne. Optyka wykonana z przezroczystych polimerów lub lustrzanych tworzyw sztucznych oferuje wiele zalet: dużą swobodę projektowania, elastyczną odkształcalność, wysoką wytrzymałość na zerwanie, niską masę części, niskie koszty materiałów i ekonomiczną produkcję seryjną. Dzięki formowaniu wtryskowemu 2K można łączyć różne właściwości, co nie byłoby możliwe w przypadku jednego materiału.
@LiSzajFuj
Skąd masz ten cytat o "niższej jakości obrazowania"?
Canona podałem tylko jako przykład,
bo pamiętałem, że oni pierwsi
i łatwo było link znaleźć. 😉
......................
Tu jakiś smartfonowy obiektyw link
-takich krzywizn przy tej wielkości to w szkle nie wypolerujesz
[albo nie chcesz wiedzieć ile by to kosztowało]
Ryszardo od Jenoptik
@LiSzajFuj
Jakiś link? Bo na ich stronie widzę informacje o zwiększaniu rozdzielczości dzięki stosowaniu asferycznych soczewek polimerowych, zastosowaniu w obiektywach i ogólnie same superlatywy, a tego cytatu jakoś nie widzę.
Wyszukiwanie dokładnie Twojego cytatu dwiema wyszukiwarkami też nie zwróciło żadnych wyników.
Jak dasz linka, że tak nie jest to ci odpowiem!
intetesujące zapowiedzi Sigma 800 i Tamron 200-800...
A ten Viltrox 35 to fullfrejm, prawda? Skoro się odważają dać mu desygnację LAB, to się zapowiada killer
Wprawdzie nie jestem "targetem," ale bardzo ciekawie zapowiada się ten supertele od Sony. I oby, mając na uwadze jak wyceniono 200-600, też był w atrakcyjnej cenie. A jeszcze lepsze jest to, że szykuje się odpowiedź Tamrona. Tylko że biorąc pod uwagę większy zakres i (nieco) większą jasność, "Tammy" będzie zapewne i większy i cięższy od "Soniaka" jak i też może być droższy... Trzeba jeszcze chwilę poczekać, żyjemy w ciekawych czasach.
@LiSzajFuj
Ja nie twierdzę, że to nie istnieje. Ja twierdzę, że nie znalazłem. Przez przykład nie da się udowodnić nieistnienia czegoś.
Ale jak chcesz to proszę. Dwie przykładowe podstrony 'jenoptik.com' na których chwalą się jakością swoich soczewek polimerowych i nie ma tam wzmianek o gorszej jakości w porównaniu z soczewkami szklanymi:
link
link
Wszystkiego na ich stronach nie przeczytałem. Nie znalazłem tego, o czym piszesz, więc zapytałem. Czy powyższe jest wystarczające?
Dlaczego w plotkach nie ma nic nt. OM SYSTEM? ;-)
Rysiek!
Kupowałem ostatnio okulary wieloogniskowe i optyk który latata w Jenoptik pracował mi to powiedział ,)
Czyli to tylko opinia optyka od okularów, można zignorować.
Spotkałem się już z wypowiedziami podobnego optyka, który twierdził, że okularów (i innej optyki) nie można czyścić żadnymi nasączanymi szmatkami i najlepiej wycierać soczewki koszulką!
Ryszardo czyli gość który ma sieć sklepów, optyk inżynier który projektował urządzenia optyczne się nie za?
Tu też możesz poczytać
link
Sigma miała pokazać obiektyw, jakiego jeszcze nie było, a tymczasem 800mm f/6.3 ma Nikon, a Canon ma nawet jaśniejsze obiektywy 800mm zarówno EF, jak i RF
Twierdzę, że każdy ma prawo być w błędzie.
To, że ktoś jest ekspertem od soczewek okularowych nie oznacza, że ma jakąkolwiek wiedzę z zakresu projektowania obiektywów fotograficznych. A nawet gdyby miał doświadczenie nie oznaczałoby to, że ma całkowitą wiedzę dotyczącą stanu techniki w innych firmach.
Kończąc zabawę powiem wprost:
Twierdzenie, że polimerowe soczewki nie są stosowane w wysokiej jakości optyce ze względu na niższą jakość obrazowania jest nieprawdziwe. Ktokolwiek tak twierdzi myli się, bez względu na swoją wiedzę i doświadczenie.
Dowód: Canon BR optics. To jest technologia wykorzystująca elementy polimerowe. Została użyta między innymi w obiektywie EF 35 mm f/1.4L II USM, który niewątpliwie nie jest szkłem niskiej klasy lub nieudaną konstrukcją optyczną.
@gamma
Nie ma też o Nikonie, natomiast 25. będzie Panas, a 26. Sony, czyli fanboj Nikona będzie miał dwa dni intensywnego przekopywania internetu.
Co Wy tak z tą żywica jakby to jakaś nowość była.
Wiele drogich szkieł ma takie elementy. Tu przykład całej serii:
link
Bardzo cieszy mnie powrót zza światów systemu 4/3. Co prawda, jaskółka wiosny nie czyni, ale nie ma odwrotu od miniaturyzacji i mimo ględzenia o wyższości FF, to jest kierunek dający wolność i swobodę. Wraz ze wzrostem czułości matryc, ten system będzie się umacniał. Podobnie jak aps-c.
Chyba faktycznie wróciłeś z Kosmosu...
@1backspace65
"Wraz ze wzrostem czułości matryc, ten system będzie się umacniał. Podobnie jak aps-c."
Niektórzy swoje a rynek swoje. Osiągi matryc rosną, jednak udział formatów cropowych maleje.
A po co Canon chce robić kolejne aparaty APSC skoro w tym systemie nie ma szkieł??? Nie licząc tych 2 dziwnych szkieł DUAL, mamy "aż" 4 szkła zoomy, o jasności na długim końcu 6.3 - 7.1... śmiech na sali...
Minęły prawie 3 lata od debiutu R aspc... i brakuje odpowiednika 35mm, 24mm, 50mm... 85mm... oraz jednego przyzwoitego zoomu typu 24-70 o świetle 2.8...
@lord13
Udział formatów cropowych maleje, ergo użytkownicy APS-C Canona i Nikona mają nadal do dyspozycji jedynie obiektywy FF. Brawo!
@gamma
Smiechem na sali jest to, że towarzystwo to nadal kupuje. Po co Canon ma się wysilac i wydawac kasę na nowe obiektywy, skoro klienci są bardzo zadowoleni z tego co mają?
@gamma
ehh nadal nie rozumiesz? Dzięki czemu Canon ma taką pozycję z systemem RF?
Właśnie dzięki temu. Jakby nie patrzeć, to właśnie APS-C jest pierwszym wyborem w rozmiarze matrycy na entry-lvl, jako złoty środek cena/jakość/gabaryt. Mało tego, to APS-C Canona jest tym pierwszym wyborem, jaki każdemu zielonemu laikowi przychodzi na myśl fotografia. Wideo już nie bo bardziej Sony lub m4/3 Lumix. Canon to wie i chce to zmienić.
Ludzie kupują APS-C Canona do fotografowania przyrody a nie street-foto. Tak było w czasach lustrzanek tak jest teraz. Brak jasnych stałek nie ma w tym zastosowaniu znaczenia.
Najwyraźniej zwolenników fotografowania zwierząt z użyciem APS-C jest więcej niż zwolenników fotografowania przechodniów bo Canon sprzedaje więcej swoich aparatów niż Fuji, który znacznie lepiej nadaje się do street-photo.
@kojotek85
Może rzeczywiście użytkownicy canona asps są bardzo zadowoleni z tej ciemnicy...
@RobKoz
W czasach lustrzanek wcale tak nie było z dwóch powodów:
1. Lustrzanki FF były bardzo drogie, więc większość do wszystkich zastosowań kupowało apsc
2. Wtedy nie było komórek, które mogły teoretycznie zastąpić mniejsze formaty typu aspc/ m43.
Więc ludzie kupowali aspc nie tylko do focenia ptaków, ale też ludzi, portretów, krajobrazów itd...
Larsik: pewnie nie nosisz okularów i nie masz pojęcia jak wygodne w noszeniu są lekkie szkła plastikowe w porównaniu z ciężkimi szklanymi. Ja od wielu lat noszę szkła plastikowe i co kilka lat zmieniam ale ze względu na pogarszający się wzrok a nie ze względu na porysowanie lub mętnienie. Poza tym do szkieł okularowych stosuje się różnego rodzaju powłoki utwardzające, antyrefleksyjne, blokujące światło niebieskie, hydrofobowe, oleofobowe, antystatyczne. Tyle tytułem edukacji optycznej ;)) Ale jeśli zamierzasz czyścić soczewki papierem ściernym to rzeczywiście nie będą Ci długo służyły :))
Rob: "Fuji, który znacznie lepiej nadaje się do street-photo."
Ale czego brak w tym względzie serii RF 16, 24, 28, 35, 50 (zwłaszcza biorąc pod uwagę R8 - nie tyle przez wzgląd na rozmiar matrycy, co z powodu AF z R6 Mk II - czyli zdaje się nawet lepszego od i tak znakomitego w R50)?