Zwycięzcy Sony World Photography Awards 2025
Podczas uroczystej gali w Londynie World Photography Organisation ogłosiła zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Sony World Photography Awards.
INFORMACJA PRASOWA
SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS:
OGŁOSZONO ZWYCIĘZCÓW EDYCJI 2025
- Nazwiska zwycięzców konkursu Sony World Photography Awards 2025 ogłoszono podczas wieczoru galowego w Londynie
- Zed Nelson został uhonorowany prestiżowym tytułem Fotografa Roku
- Susan Meiselas otrzymała nagrodę za wybitny wkład w fotografię
- Ogłoszono także nazwiska 10 zwycięzców kategorii konkursu profesjonalnego
- Rozpoczynająca się w londyńskim Somerset House wystawa konkursowa będzie czynna od 17 kwietnia do 5 maja
Ogłoszono nazwiska zwycięzców 18. edycji konkursu Sony World Photography Awards. Tegorocznych laureatów uhonorowano podczas wieczoru galowego w Londynie, w obecności wielu czołowych postaci z branży.
Prestiżowy tytuł Fotografa Roku 2025 przyznano znanemu brytyjskiemu fotografowi Zedowi Nelsonowi za cykl The Anthropocene Illusion (Złudzenie antropocenu). Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 25 000 dolarów, cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony oraz możliwość zaprezentowania dodatkowych prac na wystawie Sony World Photography Awards 2026.
Nelson został wybrany spośród zwycięzców 10 kategorii konkursu profesjonalnego, których nazwiska ogłoszono razem ze zdobywcami drugich i trzecich miejsc w każdej kategorii. Podczas gali uhonorowano ponadto zwycięzców konkursów otwartego, studenckiego i młodzieżowego, jak również tegoroczną zdobywczynię nagrody za wybitny wkład w fotografię — znaną dokumentalistkę Susan Meiselas.
Na przestrzeni prawie dwóch dekad konkurs stał się ważną okazją do odkrywania i promowania współczesnej fotografii. Każdego roku wyróżniane są na nim historie i obrazy, które kształtują nasz język wizualny i pobudzają wyobraźnię, a także dają globalne spojrzenie na stale rozwijającą się fotografię. Na wystawie Sony World Photography Awards 2025, czynnej w londyńskim Somerset House od 17 kwietnia do 5 maja, znalazło się ponad 300 odbitek, setki zdjęć w formie cyfrowej, a dodatkowo specjalna prezentacja dorobku Susan Meiselas.
FOTOGRAF ROKU
![]() |
![]() |
![]() |
The Anthropocene Illusion (Złudzenie antropocenu) to realizowany przez sześć lat na czterech kontynentach projekt dokumentalny, który bada głęboki rozłam relacji między ludźmi a światem przyrody. Bazując na pojęciu „antropocenu” — określającego obecny okres w historii Ziemi, który charakteryzuje się dominującym wpływem człowieka na środowisko — Nelson koncentruje się na reakcji ludzkości na wpływ, jaki sama wywiera na planetę. Przedstawia sztuczne przestrzenie stworzone przez ludzi jako sposób na „doświadczanie” i interakcję z naturą — od parków safari, rezerwatów przyrody i ośrodków wypoczynkowych po muzea historii naturalnej, ogrody zoologiczne i zielone miasta. Wytwory te służą mu za soczewkę, przez którą ukazuje dysonans między ludzkim pragnieniem pozostania w kontakcie z naturą a ciągłym niszczeniem środowiska spowodowanym działalnością człowieka.
— Jury nagrodziło Nelsona za prezentację palącego tematu i zdolność do przekładania złożonych kwestii środowiskowych na nieszablonowe narracje wizualne — komentuje zwycięski projekt Zeda Nelsona Monica Allende, przewodnicząca jury edycji 2025. — Cykl The Anthropocene Illusion ukazuje świat, w którym zacierają się granice między tym, co rzeczywiste, a tym, co sztuczne, gdzie dzikość przetrwała w kontrolowanych zagrodach, a wyrazem ludzkiej nostalgii za naturą jest bardziej pokaz niż działanie. Cykl Nelsona zmusza widza do refleksji nad jego własną rolą w tym paradoksie i nad skutkami coraz większego oddalania się społeczeństwa od świata natury. To niezwykle aktualne dzieło opowiada jedną z najważniejszych historii naszych czasów, a jego znaczenie jest teraz większe niż kiedykolwiek.
ZWYCIĘZCY KATEGORII PROFESJONALNYCH
Wyboru zwycięskich serii w konkursie profesjonalnym 2025 dokonało jury złożone z ekspertów w branży. Wszyscy nagrodzeni fotografowie wykazali się oryginalnym podejściem do narracji i wyjątkową techniką.
Nowym, wprowadzonym w tym roku elementem nagrody dla zwycięzców kategorii profesjonalnych jest zaproszenie do udziału w jednodniowych specjalistycznych warsztatach Insights w Londynie. Poprowadzą je eksperci z branży wywodzący się z różnych środowisk komercyjnych i instytucjonalnych. Uczestnicy sesji dowiedzą się, jak mogą rozwijać swoje platformy i zwiększać zasięg. Wszyscy zwycięzcy kategorii otrzymają ponadto cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony. Dalsze informacje o zwycięzcach i finalistach tegorocznego konkursu profesjonalnego można znaleźć na stronie worldphoto.org.
Zwycięzcami tegorocznej edycji są:
ARCHITEKTURA I DESIGN
![]() |
![]() |
![]() |
- I miejsce: Ulana Switucha (Kanada) za cykl The Tokyo Toilet Project (Projekt „Toaleta w Tokio”)
- Laureaci: II miejsce Andre Tezza (Brazylia); III miejsce Owen Davies (Wielka Brytania)
KREATYWNOŚĆ
![]() |
![]() |
![]() |
- I miejsce: Rhiannon Adam (Wielka Brytania) za cykl Rhi-Entry
- Laureaci: II miejsce Irina Shkoda (Ukraina); III miejsce Julio Etchart i Holly Birtles (Wielka Brytania)
PROJEKTY DOKUMENTALNE
![]() |
![]() |
![]() |
- I miejsce: Toby Binder (Niemcy) za cykl Divided Youth of Belfast (Podzielona młodzież z Belfastu)
- Laureaci: II miejsce Florence Goupil (Peru); III miejsce Alex Bex (Francja)
ŚRODOWISKO NATURALNE
![]() |
![]() |
![]() |
- I miejsce: Nicolás Garrido Huguet (Peru) za cykl Alquimia Textil
- Laureaci: II miejsce Maria Portaluppi (Ekwador); III miejsce Cristóbal Olivares (Chile)
KRAJOBRAZ
![]() |
![]() |
![]() |
- I miejsce: Seido Kino (Japonia) za cykl The Strata of Time (Warstwy czasu)
- Laureaci: II miejsce Lalo de Almeida (Brazylia), III miejsce Mischa Lluch (Hiszpania)
PERSPEKTYWY
![]() |
![]() |
![]() |
- I miejsce: Laura Pannack (Wielka Brytania) za cykl The Journey Home from School (Droga ze szkoły do domu)
- Laureaci: II miejsce Giovanni Capriotti (Włochy); III miejsce Valentin Valette (Francja)
PORTRET
![]() |
![]() |
![]() |
- I miejsce: Gui Christ (Brazylia) za cykl M’kumba
- Laureaci: II miejsce Raúl Belinchón (Hiszpania); III miejsce Tom Franks (Wielka Brytania)
SPORT
![]() |
![]() |
![]() |
- I miejsce: Chantal Pinzi (Włochy) za cykl Shred the Patriarchy (Zniszczyć patriarchat)
- Laureaci: II miejsce Michael Dunn (Boliwia); III miejsce Antonio López Díaz (Hiszpania)
MARTWA NATURA
![]() |
![]() |
![]() |
- I miejsce: Peter Franck (Niemcy) za cykl Still Waiting (Wciąż czekam)
- Laureaci: II miejsce KM Asad (Bangladesz); III miejsce Alessandro Gandolfi (Włochy)
DZIKA PRZYRODA I NATURA
![]() |
![]() |
![]() |
- I miejsce: Zed Nelson (Wielka Brytania) za cykl The Anthropocene Illusion (Złudzenie antropocenu)
- Laureaci: II miejsce Pascal Beaudenon (Francja); III miejsce Kevin Shi (USA)
FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE OTWARTYM
![]() |
Konkurs otwarty ma na celu docenienie siły i dynamiki pojedynczego zdjęcia. O wyborze zwycięzców decyduje ich zdolność do uchwycenia i wyodrębnienia wyjątkowej chwili oraz stworzenia szerszej narracji. Fotografem Roku w konkursie otwartym 2025 został Olivier Unia (Francja). Nagrodą dla niego jest 5000 dolarów USA i cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony.
Olivier Unia został wybrany spośród 10 zwycięzców kategorii konkursu otwartego. Jego zdjęcie Tbourida La Chute ukazuje niebezpieczny i emocjonujący moment, w którym jeździec uczestniczący w tradycyjnej marokańskiej paradzie jeździeckiej tbourida spada z wierzchowca.
— Jestem bardzo dumny z przyznania mi tytułu Fotograf Roku w kategorii otwartej w tym ważnym konkursie — komentuje swoje zwycięstwo Olivier Unia. — Dzięki wyróżnieniu zyskałem pewność, że nadal powinienem prezentować swoje prace. Zdjęcie Tbourida La Chute pochodzi z projektu poświęconego marokańskiej formie sztuki jeździeckiej tbourida. Pracowałem nad nim przez ostatnie dwa lata i cieszę się, że moje zdjęcie zostało docenione.
FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE STUDENCKIM
![]() |
![]() |
![]() |
Uczestnicy tegorocznego konkursu studenckiego musieli zmierzyć się z tematem Na początku. Studenci kierunków fotograficznych z czołowych placówek z całego świata otrzymali zadanie udokumentowania początkowych etapów jakiejś historii. Tytuł Fotografki Roku w konkursie studenckim 2025 zdobyła Micaela Valdivia Medina (Peru) z Instituto Profesional Arcos w Chile. Jej projekt The Last Day We Saw the Mountains and the Sea (Ostatni dzień, w którym widziałyśmy góry i morze) skupia się na więzieniach dla kobiet w Chile i dynamice, która kształtuje życie uwięzionych kobiet i ich rodzin.
— Zwycięstwo w konkursie Sony World Photography Awards jest bardzo ważne dla mnie samej, ale też dla wszystkich kobiet, z którymi współpracowałam w ramach tego projektu — komentuje swoje zwycięstwo Micaela Valdivia Medina. — Mówienie o miejscach takich jak więzienia i fotografowanie ich nigdy nie jest łatwe, ale takie zdjęcia muszą powstawać i docierać do widzów. Jako studentka doceniam tę szansę i uznanie. Moim zdaniem ważne jest, by w czasach kryzysu fotografii i edukacji artystycznej studenci, nauczyciele i zawodowi fotografowie zjednoczyli się w celu ich ochrony.
FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE MŁODZIEŻOWYM
![]() |
Uczestnicy konkursu młodzieżowego 2025, adresowanego do fotografów w wieku do 19 lat, mogli zgłaszać swoje najlepsze zeszłoroczne zdjęcia o dowolnym temacie. Fotografem Roku w konkursie młodzieżowym 2025, wybranym spośród 11 finalistów, został Daniel Dian-Ji Wu (Tajwan, 16 lat) — autor przykuwającego uwagę zdjęcia deskorolkarza, który wykonuje trik na tle zachodzącego słońca w Venice Beach w Los Angeles.
— To niesamowity zaszczyt zostać Fotografem Roku w konkursie młodzieżowym — mówi o swoim zwycięstwie Daniel Dian-Ji Wu. — Jestem niezmiernie wdzięczny i szczęśliwy. Przez ostatnie siedem lat fotografia zajmowała bardzo ważne miejsce w moim życiu, więc to zwycięstwo wiele dla mnie znaczy. Nie chodzi tylko o uznanie, ale i przypomnienie, dlaczego lubię to, co robię. Otwiera też drzwi do nowych możliwości i kontaktów, przez co dalsza podróż nabiera jeszcze większego znaczenia. Bardzo dziękuję Sony World Photography Awards za wybranie mnie i z niecierpliwością czekam, co będzie dalej.
NAGRODA ZA WYBITNY WKŁAD W FOTOGRAFIĘ
Prestiżową nagrodę Za wybitny wkład w fotografię 2025 otrzymała Susan Meiselas. Ta znakomita fotografka-dokumentalistka jest znana z opartego na współpracy podejścia do portretowania i z zainteresowania mniej popularnymi tematami. Jej prace odegrały kluczową rolę w kształtowaniu współczesnych technik dokumentalnych i w dyskusji o uczestnictwie w fotografii.
Na wystawie Sony World Photography Awards w Somerset House znajdzie się ponad 60 zdjęć Meiselas, w tym również pochodzących z jej najbardziej znanych projektów. Pozwolą one poznać główne tematy i ścieżki narracji z ostatnich pięciu dekad jej twórczości.
ZWYCIĘZCY KATEGORII I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE PROFESJONALNYM
ARCHITEKTURA I DESIGN
I miejsce
- Ulana Switucha, Kanada
II miejsce
- Andre Tezza, Brazylia
III miejsce
- Owen Davies, Wielka Brytania
Wyróżnienia
- Alejandro Fernández-Llamazares Vidal, Hiszpania
- Maciej Leszczyński, Polska
- Márton Mogyorósy, Węgry
- Miku Yokoyama, Japonia
- Peter Franck, Niemcy
- Yu Ting Lei, Chiny kontynentalne
KREATYWNOŚĆ
I miejsce
- Rhiannon Adam, Wielka Brytania
II miejsce
- Irina Shkoda, Ukraina
III miejsce
- Julio Etchart i Holly Birtles, Wielka Brytania
Wyróżnienia
- Alice Poyzer, Wielka Brytania
- Carolina Krieger, Brazylia
- Giorgia Lisi, Włochy
- Mariana Greif, Urugwaj
- Valentina Fusco, Włochy
- Yinna Higuera, Kolumbia
PROJEKTY DOKUMENTALNE
I miejsce
- Toby Binder, Niemcy
II miejsce
- Florence Goupil, Peru
III miejsce
- Alex Bex, Francja
Wyróżnienia
- Alessandro Grassani, Włochy
- Alfredo Bosco, Włochy
- Caroline Gutman, USA
- Da Yang, Chiny kontynentalne
- Giovanni de Mojana, Włochy
- Jodi Windvogel, RPA
- Noriko Hayashi, Japonia
ŚRODOWISKO NATURALNE
I miejsce
- Nicolás Garrido Huguet, Peru
II miejsce
- Maria Portaluppi, Ekwador
III miejsce
- Cristóbal Olivares, Chile
Wyróżnienia
- Daniele Vita, Włochy
- Kasia Strek, Polska
- Matteo Bastianelli, Włochy
- Per-Anders Pettersson, Szwecja
- Shunta Kimura, Japonia
- Skander Khlif, Tunezja
KRAJOBRAZ
I miejsce
- Seido Kino, Japonia
II miejsce
- Lalo de Almeida, Brazylia
III miejsce
- Mischa Lluch, Hiszpania
Wyróżnienia
- Dudu Roth, Israel
- Francisco Gonzalez Camacho, Hiszpania
- Gunnar Knechtel, Niemcy
- Javi Parejo, Hiszpania
- Kazuaki Koseki, Japonia
- Lorenzo Poli, Włochy
- Masood Talebi, Iran
PERSPEKTYWY
I miejsce
- Laura Pannack, Wielka Brytania
II miejsce
- Giovanni Capriotti, Włochy
III miejsce
- Valentin Valette, Francja
Wyróżnienia
- Bárbara Monteiro, Portugalia
- Carlos Folgoso Sueiro, Hiszpania
- Jed Bacason, Filipiny
- Lea Greub, Niemcy
- Lina Czerny, Niemcy
- Lorraine Turci, Francja
- Mauricio Holc, Argentyna
PORTRET
I miejsce
- Gui Christ, Brazylia
II miejsce
- Raúl Belinchón, Hiszpania
III miejsce
- Tom Franks, Wielka Brytania
Wyróżnienia
- Alena Grom, Ukraina
- Cletus Nelson Nwadike, Szwecja
- Constance Jaeggi O'Connor, Szwajcaria
- Ivan Ryaskov, Kazachstan
- Jean-Marc Caimi i Valentina Piccinni, Włochy
- Niccolò Rastrelli, Włochy
- Stas Ginzburg, USA
DZIKA PRZYRODA I NATURA
Fotograf Roku
- Zed Nelson, Wielka Brytania
II miejsce
- Pascal Beaudenon, Francja
III miejsce
- Kevin Shi, USA
Wyróżnienia
- Amit Eshel, Izrael
- Brent Stirton, RPA
- Efrain Sueldo, USA
- James Wylie, Wielka Brytania
- Marielle van Uitert, Holandia
- Melina Schildberg, Niemcy
- Thomas Nicolon, Francja
SPORT
I miejsce
- Chantal Pinzi, Włochy
II miejsce
- Michael Dunn, Boliwia
III miejsce
- Antonio López Díaz, Hiszpania
Wyróżnienia
- Matthew Joseph, Wielka Brytania
- Mihaela Ivanova, Bułgaria
- Robin Tutenges, Francja
- Svenja Wiese, Niemcy
- Tanara Stuermer, Brazylia
MARTWA NATURA
I miejsce
- Peter Franck, Niemcy
II miejsce
- K M Asad, Bangladesz
III miejsce
- Alessandro Gandolfi, Włochy
Wyróżnienia
- Amanda Harman, Wielka Brytania
- Elaine Duigenan, Wielka Brytania
- Li Sun, Chiny kontynentalne
- Miriam Bräutigam, Niemcy
- Oded Wagenstein, Izrael
- Rui Caria, Portugalia
- Shinya Masuda, Japonia
ZWYCIĘZCY KATEGORII I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSIE OTWARTYM
ARCHITEKTURA
I miejsce
- Xuecheng Liu, Chiny kontynentalne
Wyróżnienia
- Alessio D'Addato, Włochy
- Andrew Newman, Wielka Brytania
- David Eliud Gil Samaniego Maldonado, Meksyk
- Hans Wichmann, Niemcy
- Jason Smith, Australia
- Max van Son, Holandia
- Michael Echteld, Holandia
- Michael Echteld, Holandia
- Pati John, Holandia
- Radek Pohnán, Czechy
- Robert Fülöp, Rumunia
- Thibault Drutel, Francja
- Ute-Christa Scherhag, Niemcy
KREATYWNOŚĆ
I miejsce
- Jonell Francisco, Filipiny
Wyróżnienia
- Ana Leal, Brazylia
- Ana Peiró Muñoz, Wielka Brytania
- Enda Burke, Irlandia
- Hardijanto Budyman, Indonezja
- Ian Knaggs, Wielka Brytania
- Marina Tsaregorodtseva, Wielka Brytania
- Mobolaji Ogunrosoye, Nigeria
- Rachel Nixon, Kanada
- Vida Khani, Iran
- Yijing Yang, Chiny kontynentalne
KRAJOBRAZ
I miejsce
- Ng Guang Ze, Singapur
Wyróżnienia
- Dan Liao, Chiny kontynentalne
- Francisco Negroni, Chile
- KunPeng Zhu, Chiny kontynentalne
- Marcin Zając, Polska
- Martin Stranka, Czechy
- Patrick Ems, Szwajcaria
- Timo Zilz, Niemcy
- Victor De Valles Ibañez, Hiszpania
- Vilhelm Gunnarsson, Islandia
- Witold Ziomek, Polska
- Xiaoying Shi, Chiny kontynentalne
- Yoshiaki Kudo, Japonia
- Zhu Yang, Chiny kontynentalne
STYL ŻYCIA
I miejsce
- Hajime Hirano, Japonia
Wyróżnienia
- Barry Mayes, Wielka Brytania
- Emma Rogers, Nowa Zelandia
- Enamur Reza, Bangladesz
- Kathryn Mussallem, Kanada
- Kevin Molano, Kolumbia
- Lucero Mora Ardila, Meksyk
- Maira Ray, Brazylia
- Scott Seager, USA
- Syed Mahabubul Kader, Bangladesz
- Wan Yong Chong, Malezja
- Yaping Du, Chiny kontynentalne
- Yevhen Kostiuk, Ukraina
- Zhang Xun, Chiny kontynentalne
RUCH
Fotograf Roku w konkursie otwartym
- Olivier Unia, Francja
Wyróżnienia
- Ahmed Abdallah, Egipt
- Alex Halloway, USA
- Antonio Flores García, Meksyk
- Cristopher Rogel Blanquet Chavez, Meksyk
- Eduardo Schneider, USA
- Hao Guo, Chiny kontynentalne
- Joe Wakefield, Wielka Brytania
- Leo Huang, Tajwan
- Nick Alston, Wielka Brytania
- Sergey Geller, USA
- Swee Choo Oh, Malezja
- Tim Jenka, Szwajcaria
- Tuan Nguyen Tan, Wietnam
- Wan Yong Chong, Malezja
ŚWIAT NATURY I DZIKA PRZYRODA
I miejsce
- Estebane Rezkallah, Francja
Wyróżnienia
- Anirban Dutta, Indie
- Christopher Baker, USA
- Daniel Hannabuss, Wielka Brytania
- Gianni Maitan, Włochy
- Hasan Bağlar, Cypr
- Hira Punjabi, Indie
- Ilena Fasci, Włochy
- Jake Virus, USA
- Klára Zamouřilová, Czechy
- Martin Steenhaut, Belgia
- Mohammad Anisur Rahman, Bangladesz
- Pedro Jarque Krebs, Peru
- Peter Delaney, Irlandia
- Tara Keane, Irlandia
PRZEDMIOT
I miejsce
- Sussi Charlotte Alminde, Dania
Wyróżnienia
- Angelo Brancaccio, Włochy
- Carol Santiago, Meksyk
- Edyta Kopcio, Polska
- Fabi Bick, Niemcy
- Ieva Gailė, Litwa
- Muhammad Amdad Hossain, Bangladesz
- Natalia Hresko, Ukraina
- Oliver Lahrem, Niemcy
- Petia Angelova, Bułgaria
- Rajeev Gaikwad, Indie
- Rakibul Alam Khan, Bangladesz
- Ralf Hanisch, Niemcy
- Robert Bolton, Wielka Brytania
- Yuting Li, Chiny kontynentalne
PORTRET
I miejsce
- Yeintze Boutamba, Gabon
Wyróżnienia
- Adolphe Maillot, Francja
- Elena Subach, Ukraina
- Emmanuel Lucky, Nigeria
- Ivana Dostálová, Czechy
- Mark Harrison, Wielka Brytania
- Mark Harrison, Wielka Brytania
- Matthieu Quatravaux, Francja
- Panagiotis Rontos, Grecja
- Piotr Skubisz, Polska
- Robbie Murrie, Wielka Brytania
- Svetlana Jovanovic, Holandia
FOTOGRAFIA ULICZNA
I miejsce
- Khairizal Maris, Indonezja
Wyróżnienia
- Angela Magalhães, Portugalia
- Francisco Mira Vicent, Hiszpania
- Gavin Bragdon, USA
- Kathryn Mussallem, Kanada
- Manex Sungahid, Filipiny
- Nina Papiorek, Niemcy
- Osvaldo Torres Reyes, Meksyk
- Pranto Chakraborty, Bangladesz
- Samuel Terry, Wielka Brytania
- Sean Lim Choon Hean, Malezja
- Seyed Ali Hosseini Far, Iran
- Sohel Ahmed, Bangladesz
- Stefano Ruggiero, Włochy
- Yusof Salimi Namin, Iran
PODRÓŻ
I miejsce
- Matjaž Šimic, Słowenia
Wyróżnienia
- Akram Menari, Algieria
- Arun Saha, Indie
- Britt Knierim, Holandia
- Chim Oanh, Wietnam
- Karolina Jurkiewicz, Polska
- Khai Chuin Sim, Malezja
- Kunal Gupta, Indie
- Liu Song, Chiny kontynentalne
- Mike Hellebrand, Wielka Brytania
- Nicola Ducati, Włochy
- Ryo Yamamoto, Japonia
- Shubhodeep Roy, Indie
- Spyridon Gennatas, Grecja
ZWYCIĘZCY I ZDOBYWCY WYRÓŻNIEŃ W KONKURSACH STUDENCKIM i MŁODZIEŻOWYM
KONKURS STUDENCKI
Fotograf Roku w konkursie studenckim
- Micaela Valdivia Medina, Peru
- Instituto Profesional Arcos, Chile
Wyróżnienia
- Albert Słowiński, Polska, Akademia Sztuki w Szczecinie
- Honorata Kornacka, Polska, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
- Ilana Grollman, USA, Emerson College
- Joel Potter, Nowa Zelandia, Aut University
- Louna Pauly, Francja, Ecole Nationale Supérieure Louis Lumière
- Montenez Lowery, USA, Georgia State University, Ernest G. Welch School of Art & Design
- Peter Stougård Maunsbach, Dania, DMJX Danish School of Media and Journalism
- Thapelo Mahlangu, RPA, Stellenbosch Academy of Design and Photography
- Xingyu Fan, Chiny kontynentalne, Nanjing University of the Arts
KONKURS MŁODZIEŻOWY
Fotograf Roku w konkursie młodzieżowym
- Daniel Dian-Ji Wu, Tajwan
Wyróżnienia
- Ankit Ghosh, Indie
- Chidima Ugwuedeh, Nowa Zelandia
- Claire Gonzalez, USA
- Joshua Hasanoff, Australia
- Landon Chong Chung Yi, Malezja
- Matteo Botta, Szwajcaria
- Oliver Marks, USA
- Shayna Cuenca, USA
- Tinnapat Netcharussaeng, Tajlandia
- Zachariah Levens, Wielka Brytania
INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE
SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS
Konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Jego organizatorem jest World Photography Organisation, będąca częścią organizacji Creo odpowiedzialną za fotografię. Udział w konkursie, który odbywa się już po raz osiemnasty, jest bezpłatny. SWPA to globalny głos całego środowiska fotograficznego i okazja do wglądu w fascynujący świat współczesnej fotografii. Uczestniczący w nim fotografowie, zarówno uznani, jak i początkujący, mają wyjątkową okazję do zaprezentowania światu swoich dokonań. W ramach konkursu SWPA wyróżnieni zostają także najbardziej wpływowi artyści zajmujący się fotografią — otrzymują oni nagrodę za wybitny wkład w fotografię. W 2025 r. laureatem tej nagrody została znana fotografka Susan Meiselas, dołączając tym samym do znamienitej listy największych nazwisk w branży, takich jak William Eggleston (2013), Mary Ellen Mark (2014), Martin Parr (2017), Graciela Iturbide (2021), Edward Burtynsky (2022) czy Sebastião Salgado (2024). Prace zwycięzców i finalistów konkursu prezentowane są na prestiżowej, corocznie organizowanej wystawie w londyńskim Somerset House. worldphoto.org/exhibition
JURORZY EDYCJI 2024
Konkurs profesjonalny: Monica Allende, niezależna kuratorka i konsultantka ds. fotografii, przewodnicząca jury; Yves Chatap, niezależny kurator, wydawca i krytyk sztuki, Kamerun i Francja; Aldeide Delgado, założycielka i dyrektorka Women Photographers International Archive (WOPHA), USA; Vicky Ismach, kuratorka-koordynatorka w Montevideo Center of Photography (CdF), Urugwaj; Manuel Sigrist, dyrektor ds. wystaw i programów, Photo Elysée, Szwajcaria; Isabella Tam, kuratorka sztuki wizualnej, M+, Hongkong
Konkurs otwarty i konkurs młodzieżowy: Claudia Grimaldi Marks, Senior Manager programu New Creator Strategy, Getty Images, USA
Konkurs studencki: Charlotte Jansen, autorka, dziennikarka i krytyczka, Wielka Brytania
ZED NELSON
Fotograf Roku
Zed Nelson zyskał uznanie za długoterminowe projekty, które badają współczesne społeczeństwo i poddają krytycznej obserwacji wzajemne przenikanie się współczesnego kapitalizmu i ludzkiej psychologii. Opublikował trzy monografie: Gun Nation, Love Me i A Portrait of Hackney.
OLIVIER UNIA
Fotograf Roku w konkursie otwartym
Olivier Unia jest francuskim fotografem pochodzącym z Maroka. Fotografuje od kilku lat i zdobył wiele nagród. Współpracował również z wydawnictwami.
MICAELA VALDIVIA MEDINA
Fotograf Roku w konkursie studenckim
Micaela Valdivia Medina studiuje na kierunku „Fotografia profesjonalna” w Instituto Profesional Arcos w Chile. Jej prace fotograficzne charakteryzuje ciągły ruch — zmieniają się konteksty społeczne, formy twórczości i zbiorowości będące przedmiotem jej zainteresowania. Porusza tematy związane z płcią, kulturą, przemocą i terytorium.
DANIEL DIAN-JI WU
Fotograf Roku w konkursie młodzieżowym
Daniel Dian-Ji Wu to 16-letni fotograf i filmowiec z Tajwanu, który nieustannie poszukuje możliwości wyrażenia swojej kreatywności za pomocą obiektywu. Tworzył filmy i materiały promocyjne, utrwalał też wydarzenia. Jego prace były wystawiane w National University of the Arts w Tajpej.
SUSAN MEISELAS
Nagroda za wybitny wkład w fotografię
Susan Meiselas jest fotografką-dokumentalistką mieszkającą w Nowym Jorku. Jej dorobek obejmuje takie projekty, jak Carnival Strippers (1976), Nicaragua (1981), Kurdistan: In the Shadow of History (1997), Pandora’s Box (2001), Encounters with the Dani (2003), Prince Street Girls (2016), A Room of Their Own (2017), Tar Beach (2020) czy Carnival Strippers Revisited (2022). W swoich pracach wielokrotnie podejmowała temat praw człowieka w Ameryce Łacińskiej. Jej fotografie znajdują się w kolekcjach na całym świecie. W 1992 r. artystka otrzymała grant MacArthur Fellows Program, a w 2015 roku została stypendystką Guggenheima. Ostatnio zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Women in Motion przyznawaną przez firmę Kering i festiwal Rencontres d'Arles (2019), nagrodę Deutsche Börse Photography Foundation (2019) oraz nagrodę im. Ericha Salomona od Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego (2022). Stworzona przez paryskie muzeum Jeu de Paume wystawa Mediations (Mediacje), stanowiącą przegląd prac artystki od lat 70. do chwili obecnej, była później prezentowana między innymi w Fundació Antoni Tàpies, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco i Instituto Moreira Salles w São Paulo. Od 2007 r. Meiselas jest prezeską Magnum Foundation — organizacji stawiającej sobie za cel zwiększanie różnorodności i kreatywności w fotografii dokumentalnej.
WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION
World Photography Organisation to czołowa globalna platforma poświęcona rozwojowi i propagowaniu kultury fotograficznej. Jej inicjatywy programowe i konkursy stwarzają ogromne możliwości dla artystów zajmujących się fotografią i pomagają upowszechnić dyskusje dotyczące ich twórczości. Konkurs Sony World Photography Awards to najważniejsza inicjatywa World Photography Organisation. Organizowany od 2007 roku, jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Uczestniczą w nim zarówno uznani artyści, jak i początkujący fotografowie, a wystawy prac konkursowych na całym świecie przyciągają co roku dziesiątki tysięcy odwiedzających. World Photography Organisation jest częścią organizacji Creo. Zajmuje się sztuką fotograficzną i inicjuje wydarzenia i programy z trzech dziedzin: fotografii, filmu i sztuki współczesnej. worldphoto.org
WORLD PHOTOGRAPHY ORGANISATION W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
- Instagram: @worldphotoorg
- X: @WorldPhotoOrg
- LinkedIn/Facebook: World Photography Organisation
CREO
Creo inicjuje i organizuje wydarzenia i programy z trzech głównych nurtów: fotografii, filmu i sztuki współczesnej. Creo powstało w 2007 pod nazwą World Photography Organisation. Z biegiem czasu organizacja rozrosła się. Rozszerzyła swoją misję, którą jest tworzenie znaczących możliwości dla twórców, i zwiększyła zasięg działań kulturalnych. Jej flagowymi projektami są obecnie konkursy Sony World Photography Awards i Sony Future Filmmaker Awards oraz targi PHOTOFAIRS i Photo London. Współpracując z grupą Angus Montgomery Arts, Creo współorganizuje między innymi czołowe światowe targi sztuki. Nazwa organizacji pochodzi od łacińskiego słowa „tworzę”. Działając w tym duchu, Creo stara się wzmacniać i reprezentować głosy twórców. creoarts.com
SONY GROUP CORPORATION
Sony Group Corporation to firma twórczej rozrywki opartej na solidnych fundamentach technologicznych. Działając na rynku gier, serwisów sieciowych, muzyki, filmów, produktów i rozwiązań elektronicznych, rozwiązań do obrazowania i detekcji oraz usług finansowych, Sony stawia sobie za cel wypełnianie świata emocjami dzięki potencjałowi kreatywności i technologii. Dalsze informacje: sony.com/en
SONY CORPORATION
Sony Corporation jest podmiotem całkowicie zależnym od Sony Group Corporation. Odpowiada za działalność w segmencie rozrywki, technologii i usług (Entertainment, Technology & Services, ET&S). Naszą misją jest „razem z twórcami budować przyszłość rozrywki poprzez potęgę technologii”. Realizując ją, pragniemy dalej zapewniać Kando* ludziom z całego świata. Dalsze informacje: sony.net
*Kando to japońskie słowo, które w przybliżeniu oznacza „uczucie zachwytu i emocje doświadczane pod wpływem zetknięcia się pierwszy raz z czymś pięknym i niesamowitym”.
ALBUM SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS 2025
Katalog wystawy w twardej oprawie będzie można kupić w sklepie na wystawie w Somerset House lub zamówić na stronie shop.worldphoto.org (w cenie 24,99 GBP).
Ten kolekcjonerski album zawiera niezwykłe fotografie z poprzedniego roku i przybliża fascynujące historie, zarówno wielkie, jak i małe, które zainspirowały autorów zdjęć. Zamieszczone w nim nagrodzone zdjęcia reprezentują pełen wachlarz stylów, gatunków i tematów i pozwalają poznać niepowtarzalne punkty widzenia fotografów z całego świata. Uzupełnieniem warstwy wizualnej jest esej poświęcony Susan Meiselas, tegorocznej laureatce nagrody Za wybitny wkład w fotografię.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Bądź pierwszy!
Napisz komentarz