Minox HG 8.5x52 BR MIG - test lornetki
Jeszcze kilka lat temu najwyższa jakościowo seria lornetek Minoxa oznaczona symbolem HG była produkowana w Japonii. W 2009 roku Minox zdecydował, że seria ta będzie jednak znów produkowana w Niemczech. Obecnie obejmuje ona lornetki o parametrach 8x33, 10x33, 8x43, 10x43, 8.5x52, 10x52 i 8x56.
Lornetka Minox HG 8.5x52 BR MIG jest zbudowana w systemie dachowym opartym o pryzmaty ułożone w układzie Schmidta-Pechana, które są pokryte powłoką fazową i specjalną, opartą o srebro powłoką odbijającą Mino-Bright. Optyka jest wykonana ze szkła firmy SCHOTT AG. Wszystkie granice powietrze-szkło mają być pokryte 21-warstwowymi powłokami antyodbiciowymi M*. W rezultacie maksymalna transmisja lornetki ma sięgać poziomu 92%. Korpus lornetki jest wykonany ze stopów magnezu, a ponadto wodoodporny (do 5 m) i wypełniony azotem. Kupujący dostaje w zestawie dekielki na obiektywy i okulary, wygodny pasek i etui. Na wszystkie lornetki z serii HG producent udziela gwarancji aż 30 letniej.
Powiększenie | Średnica obiek. | Pole widzenia | Typ pryzmatów | Odstęp źrenicy | Waga | Cena |
---|---|---|---|---|---|---|
8.5 | 52 | 102/1000(5.8o) | BaK-4/dachowe | 19.4 mm | 775 g | 3490 PLN |
Podsumowanie
Zalety:
- solidna, zwarta i niezbyt duża jak na te parametry obudowa,
- bardzo mała waga jak na obiektyw 52 mm,
- dobry poziom transmisji,
- znikomy astygmatyzm,
- znikoma dystorsja,
- niewielka koma,
- małe pociemnienie na brzegu pola widzenia,
- obraz ostry w prawie całym polu widzenia lornetki,
- wysokiej klasy pryzmaty i powłoki,
- dobre odwzorowanie bieli,
- dobre wyczernienie i czystość wewnątrz tubusów,
- prawie idealnie okrągłe źrenice na ciemnym tle,
- długa gwarancja.
Wady:
- spora aberracja chromatyczna,
- pole widzenia mogłoby być większe.
Firma Minox lubi nietypowe parametry. Jest chyba jedynym producentem na rynku, który oferował lornetki o obiektywach o średnicy 58 mm i 52 mm. W przypadku tej ostatniej grupy instrumentów, nie dziwią bliskie klasycznym lornetki o parametrach 10x52. Zresztą jedną z nich mieliśmy okazję testować przy okazji dużego testu lornetek 10x50. Mając już taki instrument, zwykle do kompletu firmy oferują modele 7x50 i 12x50. Od niedawna, na rynku znajduje się także dość wąska kategoria 8x50. Minox poszedł tutaj pół kroku dalej i zaoferował model jeszcze bardziej nietypowy czyli HG 8.5x52 BR.
Wbrew pozorom, ma to dość duży sens. Przy tej średnicy obiektywu, powiększenie 8.5x jest niejako w pół drogi pomiędzy typowo nocnymi lub wodnymi parametrami 7x50, a bardzo uniwersalnym 10x50. Nietypowa kombinacja 8.5x52 daje równie nietypową źrenicę wyjściową, której średnica wynosi 6.12 mm. W efekcie dostajemy instrument ukierunkowany na obserwacje w kiepskich warunkach oświetleniowych, ale nie z tak dużą źrenicą jak u klasycznych nocnych modeli 7x50, 8x56 czy 9x63.
Średnica obiektywu wynosząca 52 mm powoduje, że lornetka taka zbiera 8% więcej światła niż typowa 50-tka, ale w stosunku do obiektywu 56 mm traci 16%. W efekcie parametry 8.5x52 to sprzęt dla starszych osób, których źrenica oka nie rozszerza się do 7 mm, albo dla tych, który obserwują głównie w nocy, ale nie chcą tracić na uniwersalności i od czasu do czasu używają lornetki w lepszych warunkach świetlnych. Nie zawsze przez to są zainteresowani dużymi i ciężkimi lornetkami typu 8x56. Minox, konstruując model HG 8.5x52 BR chyba dokładnie to miał na myśli, bo skupił się na zagwarantowaniu małej wagi lornetki. Odchudzanie było tak skuteczne, że testowana lornetka waży tyle, co cięższe lornetki klasy 42 mm i jest lżejsza od znacznej większości 50-tek obecnych na rynku. Atut w stosunku do dużej i ciężkiej klasy 8x56 jest więc niepodważalny. Dostajemy bowiem poręczną i jednocześnie lekką lornetkę do zastosowań nocnych, która tylko młodym osobom pokaże mniej niż klasyczne 8x56.
W przypadku lornetek, odchudzanie najlepiej wychodzi na pryzmatach, a ich nadmierne zmniejszanie często odbija się na mocno pościnanych źrenicach wyjściowych. Minox na szczęście ustrzegł się tego efektu, ale zapłacił inną cenę. Poświęcone zostało bowiem pole widzenia, które wynosi tylko 5.8 stopnia, co jak na powiększenie 8.5x nie jest wynikiem rzucającym na kolana. Wystarczy tutaj przypomnieć, że znaczna większość dobrych lornetek klasy 8x56 ma pola widzenia powyżej 6 stopni, a niektóre nawet na poziomie 7 stopni. Zresztą wystarczy rzut okiem na niniejszą tabelę, żeby zobaczyć że najpoważniejsi konkurencji Minoxa w tej klasie jakościowo-cenowej mają większe pola widzenia.
Drugą i ostatnią wadą produkowanego w Niemczech Minoxa HG 8.5x52 BR jest zbyt duża aberracja chromatyczna. To też po części może być efekt oszczędzania na gabarytach. Lornetka jest bowiem tym krótsza, im krótsza jest ogniskowa obiektywu. Przy zadanej średnicy, wymusza to stosowanie światłosilnych soczewek, a te trudniej skorygować na aberrację chromatyczną.
Na szczęście lista wad testowanego Minoxa jest krótka. Gdy dołożymy do tego korygowanie większości wad optycznych na poziomie co najmniej dobrym, a wielu kategoriach nawet świetnym i wysoką jakość wykonania, dostajemy końcowy wynik na imponującym poziomie prawie 136 punktów. To powoduje, że każdej osobie, dla której duże pole widzenia lornetki nie jest priorytetem, Minoxa HG 8.5x52 BR MIG można polecać z czystym sumieniem.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Arek otworzyl szuflade szeroko i teraz co i rusz cos z niej wyskakuje. Czekam na dalsze testy, a zwlaszcza wszelkie nietypowe odkrycia.