Phase One 645DF i trzy nowe obiektywy
Duńska firma Phase One zaprezentowała nowy aparat średnioformatowy Phase One 645DF, który został opracowany przy współpracy z firmą Mamiya. Jednocześnie producent poinformował o rozpoczęciu współpracy z firmą Schneider Kreuznach, czego owocem są trzy pokazane dziś obiektywy.
Jak podano w informacji prasowej, Phase One 645DF jest jedynym aparatem formatu 645, który może korzystać zarówno z migawki szczelinowej jak i listkowej znajdującej się w obiektywie. Minimalny czas synchronizacji błysku oferowany przez nową lustrzankę wynosi 1/1600 sek., a możliwy czas otwarcia migawki mieści się pomiędzy 1/4000 sek. a 1 godziną. Producent zapewnia, iż sporo uwagi poświęcił na dopracowanie szybkości działania aparatu, a w szczególności automatycznego ustawiania ostrości. Dzięki czemu model 645DF charakteryzuje się nawet 5 razy lepszą wydajnością od poprzednika. Na kole wyboru trybów pracy aparatu znalazło się także miejsce dla własnych predefinowanych programów.
Phase One 645DF w sprzedaży ma pojawić się w czwartym kwartale br. w cenie $5990/€4290.
![]() |
![]() |
Jak już wspominaliśmy, wraz z lustrzanką światło dzienne ujrzały trzy nowe obiektywy do niej przeznaczone. Są to modele o ogniskowych 55 mm, 80 mm oraz 110 mm - wszystkie ze światłem f/2.8, które zostały wyposażone w migawkę listkową. Do sklepów trafią równocześnie z 645DF, a ich ceny mają zaczynać się od $2490/€1790.
![]() |
![]() |
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
znowu nic o matrycy nie napisaliście.
Winston w takim aparacie możesz zainstalować różne matryce (plecki), z różnymi parametrami oraz cenami... (od 36,9x36,9 mm do 40,4x53,9 mm)
o kurna. sorry.
pomyliło mi się z pentaxem.
wyposażone w migawkę listkową - tzn. przyslone
przysłona z migawką listkową (centralną) poza wyglądem ma mało wspólnego...
"który może korzystać zarówno z migawki szczelinowej jak i listkowej znajdującej się w obiektywie" - na co migawka w obiektywie. Czy to nie przeżytek z czasów starożytnej wielkoformatowej fotografii?
Oświećcie mnie, fotociemniaka: Jak działa migawka listkowa w obiektywie? Bo szczelinowa w aparacie to rozumiem. Spada sobie jedna kurtyna a za nią zasuwa druga i cała klatka jest oświetlona równomiernie. A listkowa ? Bo jeśli ma to coś podobnego do przesłony to centrum będzie przejarane: pierwsze dostaje światło i oststnie je traci...
@marcinek, nie jestem pewien, ale wydaje mi się że taka migawka działa w podobny sposób co przesłona i pewnie może pełnić także jej funkcję. Przymykając przesłonę w obiektywie pociemnieniu ulega przecież cały obraz, a nie tylko brzegi.
@Bucefal - twoja ignorancja jest porownywalna do liczba bajtow wygenerowanych przez skan wielkoformatowego negatywu lub przez cyfrowa scianke skanujaca stosowana w starozytnej fotografii wielkoformatowej. po co jest migawka centralna wiedza chyba wszyscy na swiecie od inzynierow Leici, Mamiyi, Hasselblada, Rodenstocka, Schneidera, Sinara az po ludzi ktorzy uwaznie przeczytali powyzszy artykul...
"... możliwy czas otwarcia migawki mieści się pomiędzy 1/4000 sek. a 1 godziną"
A nie zjara się matryca? Nie pójdzie z dymem? :-)
@krzys13k - fakt. Tylko, że przysłona zamyka się do zdjęcia, migawka musi się otwierać. No i chodzi o zapewnienie równego naświetlenia dla każdego obszaru matrycy. Przy migawce działającej jak przesłona kołowa nie dałoby się tego osiągnąć. Na chłopski rozum biorąc, mogłoby wyglądać to tak:
ustawiamy dziurę, naciskamy migawkę. zanim lustro pójdzie do góry, przesłona zamyka się całkowicie, na czas naświetlania otwiera się do zadanej wielkości ma zadany czas. a potem znowu zamyka. ale to nie rozwiązuje problemu o którym wspomniałem.... Być możę przy długich czasach w wielkoformatowcach to nie robi różnicy, ale przy 1/4000 wineta może być ogromna jak sądzę ;-)
O jak tanio... Teraz tylko czekac na chińskie ścianki ktore dalo by sie do tego podlączyc ;)
@zaszkowski: "przysłona z migawką listkową (centralną) poza wyglądem ma mało wspólnego" - czy hasło na Wikipedii link myli się pisząc, że "migawka centralna pełni jednocześnie rolę przysłony"?
Co do winiety, to wystepuje ona na ogol przy duzych otworach - nie malych. Teraz mozecie chwile sie zastanowic dlaczego tak jest, a dopiero potem pisac.
Migawka centralna zapewnia znacznie krotsze czasy synchronizacji z lampami blyskowymi, a takie aparaty sa prawie zawsze uzywane z dodatkowym oswietleniem.
@marcinek, nie rozumiem skąd miałaby się wziąć winieta nawet na najkrótszych czasach otwarcia. Oczywiście migawka nie jest idealna i nie może się otworzyć i zamknąć w momencie, a więc przez pewną chwilę ilość światła padającego na element światłoczuły stopniowo wzrasta, a następni stopniowo maleje aż do całkowitego zamknięcia migawki.
Ale czy przymykając przysłonę w obiektywie pojawia się winieta? Nie. Po prostu obraz staje się ciemniejszy na całej powierzchni elementu światłoczułego. Jedyne co mogłoby stanowić problem to zmieniająca się głębia ostrości w czasie otwierania i zamykania migawki.
marcinek,
nie ważne w które miejsce apertury wstawisz przesłonę i jakiego będzie kształtu. Ilość wpadającego światła zmniejszy się tak samo na całej powierzchni. Jeżeli jednak wstawisz przesłonę gdzie indziej, to będzie ona wprowadzała winietowanie. To jest zwyczajna optyka geometryczna.
Gdybym miał wybór, chciałbym mieć taką migawkę w swoich obiektywach. Wtedy lampy błyskowej można użyć z autentycznie każdym czasem naświetlania, kadr zawsze będzie naświetlony równo, tylko dla czasów otwarcia dużo krótszych niż czas błysku nie wykorzystamy całego światła jakie da lampa.
Marcinek - migawka dziala dokladnie tak jak w Smienie 8m
"Przesłona" jest błędnie, tylko "PRZYSŁONA" jest poprawnie! Bo przesłona coś przesłania, a przysłona tylko przysłania, czyli dokładnie tak jak to jest w obiektywie z przysłoną.
Migawka centralna jest też cichsza.
Dla krótszych czasów migawka szczelinowa może deformować szybko poruszające się obiekty np z kwadratu zrobi romb. Z migawką centralną tego problemu nie ma. Napisali nie wprost ale podejrzewam, że najkrótszy czas migawki centralnej w tym aparacie to 1/1600s a szczelinowej 1/4000s.
Migawka Compur :-) .
do Bucefal00: ja bym Ci do tego nick'a dopisał jeszcze kilka zer... masakra... chłopie zanim coś napiszesz pomyśl, a jak nie jesteś pewien poczytaj i wtedy pisz... jedyny plus Twojej absolutnej i neofickiej ignorancji to to że mnie rozbawiłeś do łez i od razu humor mi się poprawił... OK., rozumiem, że temat migawki centralnej już przerobiłeś... :), kolejne zadanie: poczytaj sobie o migawce wachlarzowej... może kiedyś na nią trafisz to przynajmniej będziesz wiedział o co chodzi i nie chlapniesz takiej głupoty jak tutaj :) Pozdrawiam, photolo.
Faktem jest, że migawki centralne wprowadzają pewne zmniejszenie efektywności naświetlania. Na ogół miewały trzy listki a to powodowało że w trakcie otwierania i zamykania światło wpadało nie przez kołowy otwór lecz coś w rodzaju trzy-promieniowej zdeformowanej gwiazdki. W każdym razie przy najkrótszych czasach migawki ten efekt jest istotny, ogranicza czas wykorzystania całej efektywnej apertury.