Test aparatów podwodnych 2013 - część I
1. Wstęp
Przyszła pora na zaprezentowanie wyników pierwszej części naszego corocznego testu wodoodpornych kompaktów. Rynek tego typu aparatów wciąż się rozwija, gdyż każdego roku pojawia się kilkanaście nowych produktów tego typu.
Do naszego testu postanowiliśmy wybrać na początek trzy najdroższe i najbardziej zaawansowane:
- Nikon Coolpix AW110,
- Olympus Tough TG-2,
- Panasonic Lumix FT5.
Wszystkie z testowanych aparatów wytrzymują też upadek z wysokości 2 metrów i nie straszne im temperatury sięgające −10 stopni Celsjusza, a ich szczegółowe parametry możecie porównać korzystając z tej tabeli.
Tradycyjnie aparaty przetestowaliśmy podczas nurkowań w wodach otwartych, bowiem zanurzenie się z nimi na basenie nie pozwala na określenie ich rzeczywistych możliwości. Zatem mieliśmy okazję nurkować z nimi w Morzu Czerwonym, w Oceanie Indyjskim, a także w mętnych i zielonych wodach kaszubskiego jeziora Kłodno. Testy trwały dość długo, a w ich trakcie nie ustrzegliśmy się kilku uszkodzeń i awarii. Wszystko to pozwoliło nam dość dokładnie sprawdzić możliwości tych trzech modeli i ocenić je według następującej skali:
- Parametry: 0–5 pkt,
- Eksploatacja: 0–4 pkt,
- Funkcje dodatkowe: 0–3 pkt,
- Użytkowanie pod wodą: 0–5 pkt,
- Jakość zdjęć podwodnych: 0–10 pkt,
- Jakość filmów podwodnych: 0–10 pkt,
- Jakość zdjęć na powierzchni: 0–10 pkt,
- Jakość filmów na powierzchni: 0–10 pkt.
Podwodne testy w Egipcie. |
Więcej o sposobie testowania przez nas wodoodpornych kompaktów i wykonywaniu zdjęć w środowisku wodnym można przeczytać we wstępie do testu z 2011 roku.
Dziękujemy firmie:
za udostępnienie kart pamięci i czytników wykorzystywanych w teście.
Dziękujemy także Centrum Nurkowemu Tryton za wypożyczenie sprzętu nurkowego.