Test kompaktów pod choinkę 2013
2. Canon PowerShot SX280 HS
![]() |
Podstawowe właściwości aparatu fotograficznego Canon PowerShot SX280 HS:
- szerokokątny obiektyw z 20-krotnym zoomem optycznym o odpowiedniku ogniskowych 25–500 mm i światłosile f/3.5–6.8,
- 12-megapikselowa matryca BSI CMOS o wielkości 1/2.3 cala,
- czułość w zakresie ISO 80–6400,
- optyczna stabilizacja obrazu,
- 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tysięcy punktów,
- szybkie zdjęcia seryjne (14 kl/s),
- filmowanie Full HD 1080 60p,
- ładowanie przez port USB.
Budowa i jakość wykonania
Canon SX280 HS odznacza się kompaktową konstrukcją. Elementy kontrolne, w liczbie typowej dla aparatów tej klasy, są ułożone w sposób pozwalający na wygodne posługiwanie się tym modelem. SX280 wyposażony jest we wbudowaną lampę błyskową, która automatycznie wysuwa się i chowa. Rozmiary aparatu to 106.4×62.8×32.6 mm, a jego całkowita waga – 233 g.
Na przedniej ściance dominuje obiektyw, który o około 0.5 cm wystaje ponad płaszczyznę korpusu. Nad nim, po jego lewej stronie, umieszczono diodę, której funkcją jest wspomaganie układów autofokusu oraz sygnalizacja samowyzwalacza. W jej otoczeniu widzimy otwory mikrofonu stereofonicznego. W prawym dolnym rogu dostrzegamy 3 małe otwory głośnika.
![]() |
Ścianka górna to miejsce, gdzie odnajdziemy lampę błyskową, antenę odbiornika GPS, spust migawki otoczony dźwignią zmiany ogniskowej oraz sporych rozmiarów włącznik zasilania. Musimy przyznać, że jego lokacja nie jest najszczęśliwsza – wielokrotnie zdarzało się nam aktywować aparat, po prostu sięgając po niego do torby fotograficznej.
![]() |
Ścianka tylna to centrum sterowania aparatem. Znajduje się tu ekran LCD oraz 6-elementowy panel kontrolny. Patrząc od góry obudowy, widzimy główne koło trybów (które stosunkowo trudno obracać samym kciukiem – lepiej sprawdza się uchwyt w dwa palce), poniżej którego znajduje się przycisk nagrywania. W jego sąsiedztwie, po lewej, bliżej ekranu LCD znajduje się przycisk odtwarzania. Dalej widzimy 4-kierunkowy wybierak, który jednocześnie jest obrotowym pierścieniem wyboru. Możemy dzięki niemu przejść do następujących funkcji szybkiego dostępu:
- korekta ekspozycji / WiFi ,
- tryb makro lub ręczne ostrzenie,
- sterowanie lampą błyskową,
- samowyzwalacz / kasowanie.
![]() |
Ekran LCD, który zastosowano w tym modelu, wykonany jest w technologii TFT (PureColor II G), ma wielkość 3 cali i rozdzielczość 460 tysięcy punktów. Prezentowane na nim obrazy cechuje dobra kolorystyka, także w warunkach silnego nasłonecznienia obraz jest dobrze widoczny. Możemy też regulować jasność jego podświetlenia w 5-stopniowej skali.
Boczna ścianka pod zabezpieczającą plastikową osłoną kryje złącze HDMI i wielofunkcyjne złącze USB. Poniżej widzimy przepust na pasek nadgarstkowy.
Na dolnej ściance znajduje się gwint statywowy oraz pokrywa komory akumulatora i karty pamięci. Na karcie o pojemności 4 GB zmieści się 680 zdjęć w najlepszej rozdzielczości oraz ok. 15 minut filmu w najwyższej dostępnej jakości.
![]() |
Aparat zasila akumulator litowo-jonowy NP-6L o pojemności 1000 mAh, którego pojemność wystarcza na zrobienie około 210 zdjęć lub zarejestrowanie 25 minut materiału filmowego. Producent dostarcza w zestawie handlowym standardową ładowarkę. Musimy stwierdzić, że w praktyce nie udało się nam osiągnąć nawet połowy deklarowanej liczby zdjęć. Taki wynik traktujemy jako bardzo słaby.
Obiektyw
Obiektyw, w który wyposażony jest aparat, charakteryzuje się zakresem ogniskowych 4.5–90 mm, co w przeliczeniu na format małoobrazkowy daje 25–500 mm, czyli 20-krotne przybliżenie. Światłosiła obiektywu to f/3.5 przy szerokim kącie oraz f/6.8 dla pozycji „tele”.
![]() |
Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia wykonane na skrajnych nastawach ogniskowych obiektywu:
4.5 mm (ekwiwalent 25 mm) |
![]() |
90 mm (ekwiwalent 500 mm), zoom 20 x |
![]() |
Aktywując w menu opcję zoomu cyfrowego o krotności 4, w połączeniu z zoomem optycznym dostajemy równowartość 80-krotnego przybliżenia (ekwiwalent 2000 mm dla formatu małoobrazkowego).
Dodatkowy zoom cyfrowy 4 x (ekwiwalent 2000 mm) |
![]() |
Użyteczność tak pozyskanego obrazka jest stosunkowo niewielka. Wynika to przede wszystkim z samego procesu powiększania obrazu, ale także – gdy fotografujemy z ręki – z niewydolnej przy tak dużym powiększeniu stabilizacji.
Aparat SX280 HS posiada dedykowany tryb makro, który umożliwia fotografowanie z odległości 1 cm od przedniej soczewki. Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcie wykonane w trybie makro dla największego możliwego przybliżenia.
![]() |
Menu i użytkowanie
Menu aparatu jest podzielone na część dotyczącą fotografowania (uruchamianą przyciskiem FUNC) i część konfiguracyjną (aktywowaną przyciskiem MENU).
![]() |
Podstawowe parametry ekspozycji ustawiamy w menu podręcznym, aktywowanym klawiszem FUNC/SET.
![]() |
Oferowane przez producenta główne tryby pracy:
- Auto – inteligenta automatyka,
- Hybrydowy – tryb przeglądu filmowego,
- Live – tryb z uproszczonym sterowaniem jasnością (ciemny/jasny), nasyceniem (naturalny/wzmocniony) i kolorystyką (chłody/ciepły),
- P – automatyka programu, w którym aparat sam dobierze wartość przysłony i czas migawki, ale pozwala nam kontrolować inne nastawy, takie jak czułość, balans bieli itd.
- Tv – preselekcja czasu migawki,
- Av – preselekcja wartości przysłony,
- M – tryb manualnego sterowania czasem migawki i wartością przysłony,
- Sport – umożliwia fotografowanie serią obiektów w ruchu,
- SCN – tryby tematyczne,
- Filtry kreatywne,
- Tryb dyskretny (dźwięki i lampa błyskowa są niedostępne),
- Filmowanie.
Dostępne tryby tematyczne to:
- portret,
- inteligentna migawka – wyzwalanie migawki wykrytą twarzą lub uśmiechem, samowyzwalacz
- mrugnięciem,
- szybka seria HQ – maksymalnie 7 zdjęć w wysokiej rozdzielczości,
- sceny nocne z ręki,
- podwodne,
- śnieg,
- fajerwerki.
![]() |
Aparat nie posiada wizjera – oferuje bezpośredni podgląd na ekranie LCD. Możemy na nim wyświetlać informacje o ustawionych parametrach w sposób uproszczony lub rozszerzony. Wyświetlimy też linie kadrowania, aktywując odpowiednią opcję w menu.
![]() |
W trybie odtwarzania możemy zmieniać liczbę informacji na wyświetlaczu według poniższej listy:
- brak informacji,
- podstawowe informacje,
- pełne informacje z histogramem,
- dane GPS i histogram.
![]() |
Dostępne jest też powiększenie oraz przeglądanie zdjęć w postaci miniatur.
![]() |
Podczas przeglądania zdjęć możemy je edytować. Po wciśnięciu przycisku MENU i wybraniu menu odtwarzania skorygujemy cienie, usuniemy czerwone oczy, skadrujemy, zmienimy wielkość oraz poprawimy kolorystykę zdjęć.
Układ autofokusu pracuje w trybie jednopunktowym (centralnym), wykrywania twarzy w trybach pojedynczym oraz ciągłym (servo AF, śledzenie). W warunkach gorszego oświetlenia wspomoże nas specjalna zielona dioda. Autofokus pracuje celnie, choć niezbyt szybko. Wykrywanie twarzy działa dobrze, a nawet dość znaczne odchyłki od pozycji en face nie powodują zgubienia celu.
SX280HS wykonuje zdjęcia seryjne z maksymalną prędkością wynoszącą aż 14 kl/s, choć wymusza w tym trybie ograniczenie rozdzielczości. Używając pełnego rozmiaru zdjęcia, ograniczeni jesteśmy do szybkości 5.1 kl/s. Zdjęcia niezależnie od trybu są zapisywane do wewnętrznej pamięci, co powoduje, że aparat potrafi zarejestrować w serii jedynie 7 zdjęć.
Wartości ekspozycji dobierane są na zasadzie cyfrowego pomiaru matrycowego, centralnie-ważonego lub punktowego (tylko mały obszar w środku kadru). Aparat oferuje możliwość regulacji korekty ekspozycji w zakresie ± 2 EV z krokiem 1/3 EV. W praktyce okazuje się, że aparat dość dobrze ustala parametry ekspozycji – w większości przypadków pomyłka nie przekroczyła + ⅓ EV.
Dalekie umieszczenie lampy od osi obiektywy zapewniło, że nie dochodzi do kolizji torów optycznych w żadnej z pozycji obiektywu. Dostępne tryby wbudowanej lampy błyskowej to:
- automatyczny,
- włączony,
- wolna synchronizacja,
- wyłączona.
Aby ustawić balans bieli, możemy skorzystać z następujących opcji:
- automatyczne,
- światło dzienne,
- pochmurnie,
- żarowe,
- oświetlenie jarzeniowe (2 wersje),
- pod wodą,
- ustawienie według wzorca.
Do pracy algorytmu automatycznie wyznaczającego balans bieli nie można mieć zastrzeżeń. Tak jak inne aparaty tego producenta, tak i SX280 tworzy zdjęcia o lekko cieplejszym zabarwieniu oraz delikatnie zwiększonym nasyceniu. Musimy też pochwalić zachowanie aparatu w świetle żarowym – oprogramowanie wyjątkowo dobrze sobie radzi w takich warunkach.
Konstruktorzy wyposażyli Canona SX280 HS w matrycę BSI CMOS o wielkości 1/2.3 cala, rozdzielczości 12 megapikseli i proporcji boków 4:3. Aparat potrafi rejestrować zdjęcia, korzystając z czułości ISO w zakresie od 80 do 6400. Zapisuje fotografie i filmy na kartach standardu SD, SDHC lub SDXC. Obrazy zapisywane są jako pliki JPEG o aspekcie boków 4:3 , 3:2, 16:9 oraz 1:1. Dostępne rozdzielczości dla pełnego kadru (4:3) to:
- 4000×3000,
- 2816×2112,
- 1600×1200,
- 640×480.
Filtry cyfrowe
Jednym z trybów pracy aparatu są filtry cyfrowe. Ich pełna lista to:
- rybie oko,
- miniatura (rozmywa poziomą lub pionową część kadru o wybranym położeniu; umożliwia rejestrację filmów o definiowanej szybkości 5, 10 oraz 20 x),
- aparat zabawka (standardowy, ciepły, chłodny),
- miękka ostrość,
- monochromatyczny (czerń i biel, sepia, niebieski),
- super-żywe kolory,
- efekt plakatu.
![]() |
Po wykonaniu zdjęcia aparat potrzebuje kilku sekund, aby je przetworzyć, a efekty jego pracy są następujące:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Filtrów superżywe kolory, efekt plakatu, miniatura i monochromatyczny można używać także podczas filmowania.
Filmowanie
Filmowanie w testowanym modelu aktywujemy w sposób bezpośredni lub poprzez wybór dedykowanej ikonki na kole trybów, który daje nam dostęp do trybów filmowania w zwolnionym tempie. Podczas nagrywania dostępna jest stabilizacja obrazu, a rejestrowany dźwięk jest stereofoniczny, można także zredukować szum wiatru. Możliwe jest rejestrowanie klipów filmowych przy użyciu kodeków AVC h.264 w następujących rozdzielczościach:
- 1920×1080 60 lub 30 kl/s,
- 1280×720 30 kl/s,
- 640×480 120 kl/s,
- 320×240 240 kl/s.
Inną możliwością jest tryb hybrydowy pozwalający oprócz standardowego fotografowania w trybie auto także rejestrować sekwencję kilkusekundowych scen przed każdym wciśnięciem spustu migawki. Tak zebrany materiał jest łączony w jeden plik w formacie iFrame dla każdego dnia, w którym robimy zdjęcia. W ten sposób powstaje film będący skróconym zapisem wydarzeń, które skłoniły nas do fotografowania.
Przykładowe klipy:
- Film w trybie miniatury: 2.3 MB,
- Film w trybie HS 240 kl/s: 5 MB,
- Demonstracja pracy mechanizmu zoom: 43.5 MB,
- Demonstracja pracy stabilizacji przy maksymalnym optycznym powiększeniu: 23.8 MB.
Łączność WiFi
Wbudowana w aparat obsługa sieci bezprzewodowej umożliwia:
- połączenie z internetem / serwisami społecznościowymi (za pośrednictwem CANON iMAGE GATEWAY),
- połączenie z komputerem, smartfonem lub tabletem tak, by móc przeglądać wykonane zdjęcia (z wykorzystaniem aplikacji CANON CameraWindow),
- połączenie z innym aparatem.
Podsumowanie
Aparat Canon SX280 jest bardzo ciekawą ofertą dla nieco bardziej zaawansowanych miłośników fotografii. 20-krotne powiększenie, jakie oferuje nam użyty obiektyw, daje sporą elastyczność w wykonywanych zbliżeniach. Aparat obsługuje się łatwo, choć struktura menu nie należy do najbardziej ergonomicznych. Najciekawszymi funkcjami wydały nam się efekt filmowania w miniaturze oraz przegląd filmowy – bez wątpienia mogą przyczynić się do atrakcyjnego upamiętnienia wakacji, tym bardziej że aparat jest wyposażony w odbiornik GPS. Szkoda, że zabrakło w nim trybów panoramy, HDR i 3D.
![]() |
-
Zalety:
- niskie szumy na obrazie,
- dobra jakość zdjęć,
- manualna kontrola ekspozycji,
- opcje filmowania w zwolnionym tempie,
- wbudowany odbiornik GPS,
- opcja rejestratora trasy.
- brak trybu panoramy,
- mało komfortowy uchwyt.
Wady:
Zdjęcia przykładowe
Zdjęcia przykładowe, poza nielicznymi wyjątkami, były robione w trybie automatyki P, przy najwyższej dostępnej jakości pliku JPG oraz minimalnym wyostrzaniu.