Olympus SP-800 UZ oraz SP-600 UZ
Firma Olympus już od jakiegoś czasu systematycznie udoskonala swoją linię aparatów kompaktowych posiadających szeroki zakres ogniskowych. Dziś mamy możliwość poznania dwóch kolejnych modeli z tej serii: SP-800 UZ i SP-600 UZ. Pierwszy z nich wyróżnia się 30-krotnym, a drugi 15-krotnym zoomem optycznym.
Zakres ogniskowych obiektywu Olympusa SP-800 UZ jest imponujący i dla ekwiwalentu aparatu małoobrazkowego wynosi on 28–840 mm, przy światłosile f/2.8–5.6. Przypomnijmy, że w ofercie Olympusa rekordzistą w tej kategorii był model SP-590 UZ posiadający obiekty z 26-krotnym zoomem o zakresie 26–676 mm. Nowy obiektyw to nie jedyna zmiana w stosunku do modelu SP-590 UZ. Aparat otrzymał także nową, stabilizowaną mechanicznie 14-megapikselową matrycę CCD oraz panoramiczny, 3-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli. W SP-800 UZ nie zabrakło także możliwości nagrywania sekwencji wideo w trybie HD (720p) oraz złącza HDMI. Wykonane zdjęcia lub filmy możemy nagrywać w pamięci wewnętrznej o pojemności 2 GB oraz na kartach pamięci SD/SDHC. Zasilanie aparatu stanowi akumulator litowo-jonowy, który może być ładowany poprzez złącze USB.
![]() Olympus SP-800 UZ |
![]() Olympus SP-800 UZ |
![]() Olympus SP-800 UZ |
![]() Olympus SP-800 UZ |
Mniejszy, siostrzany model SP-600 UZ wyposażony został w obiektyw o zakresie ogniskowych 28–420 mm i światłosile f/3.5–5.4. Aparat posiada także stabilizowaną mechanicznie, 12-megapikselową matrycę CCD oraz 2.7-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli. Podobnie jak w modelu SP-800 UZ mamy możliwość rejestracji filmów w trybie HD i wyświetlania zdjęć i filmów na telewizorze poprzez złącze HDMI. Aparat wyposażono w pamięć wewnętrzną o pojemności 1 GB oraz złącze kart pamięci SD/SDHC. W przypadku tego modelu producent zdecydował się na zastosowanie zasilania za pomocą baterii lub akumulatorków typu AA.
![]() Olympus SP-600 UZ |
![]() Olympus SP-600 UZ |
![]() Olympus SP-600 UZ |
![]() Olympus SP-600 UZ |
W obu aparatach nie zabrakło także trybu inteligentnej automatyki (i-Auto), trybu śledzenia AF, trybu panoramy oraz takich funkcji jak: zaawansowana detekcja twarzy, magiczne filtry, zintegrowana w aparacie instrukcja obsługi, czy kompensacja cienia.
Na koniec należy napisać o istotnych minusach nowych kompaktów w stosunku do wcześniejszego modelu SP-590 UZ. W obu aparatach nie znajdziemy ani elektronicznego wizjera, ani trybów ręcznej lub półautomatycznej ekspozycji (PASM). Szczególnie tej drugiej cechy może brakować.
Nowe kompakty dostępne będą w sprzedaży od marca 2010 roku, w dwóch wersjach kolorystycznych czarnej oraz srebrnej.
Pełne specyfikacje nowych aparatów można znaleźć w naszej bazie:
Informacja prasowa
Najsilniejszy na świecie zoom w kompaktowym aparacie fotograficznym
Warszawa, 2 lutego 2010 – Wznosząc się ku nowym możliwościom wśród kompaktowych aparatów fotograficznych, Olympus z dumą prezentuje najnowsze modele ze swojej gamy ultra-zoomów. Wyposażony w niesamowity szerokokątny obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym pokrywającym ogniskowe 28–840 mm, 14-megapikselowy SP-800 UZ sprawia, że konkurenci wypadają blado na jego tle. Niezależnie od tego czy robisz zdjęcia czy też wypróbowujesz nową funkcję filmowania HD duża, wewnętrzna 2 GB pamięć daje dużą swobodę zapisu obrazów. 3" ekran LCD wyświetla obraz w formacie 16:9, dzięki czemu prezentowanie owoców swojej pracy przyjaciołom sprawia jeszcze większą frajdę. Mniejszy siostrzany model SP-600 UZ również wykorzystuje zintegrowaną w aparacie Podwójną stabilizację obrazu, która zapewnia nieporuszony i wyrazisty obraz na zdjęciach. Nowe oprogramowanie [ib] pozwoli na wygodne oznaczanie zdjęć różnymi etykietami, natomiast przeglądanie albumów staje się znacznie prostsze dzięki funkcji Foto Surfowania. Ułatwiające fotografowanie i dzielenie się zdjęciami aparaty Olympus SP-800 UZ oraz SP-600 UZ będą dostępne w tytanowo srebrnej kolorystyce począwszy od marca 2010 r.
![]() Olympus SP-800 UZ |
Nowe funkcje najsilniejszego na świecie kompaktowego ultra-zoomu, modelu SP-800 UZ, oferują doskonałą wszechstronność pozwalającą na innowacyjne fotografowanie bez potrzeby korzystania z ciężkiego, często nieporęcznego sprzętu. Spośród funkcji należy przede wszystkim wymienić:
- szerokokątny obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym,
- 14 megapikseli,
- 3" szeroki ekran LCD o formacie 16:9,
- filmowanie HD oraz technologię HDMI,
- 2 GB wewnętrznej pamięci oraz gniazdo kart pamięci SD slot,
- funkcja surfowania po zdjęciach – Photo Surfing,
- oprogramowanie [ib],
- ładowanie poprzez złącze USB.
Dysponując przełomowym 30-krotnym zoomem optycznym (28–840 mm) możesz znaleźć się w samym sercu akcji, jak gdybyś stał przy samym ringu. Deklasując wszystkich pretendentów do tytułu króla zoomu wśród kompaktowych aparatów fotograficznych model SP-800 UZ sprawi, że zawsze będziesz miał miejsca w pierwszym rzędzie. Wbudowana podwójna stabilizacja obrazu tego 14-megapikselowego aparatu gwarantuje wyraziste obrazy, zaś funkcja szybkich zdjęć seryjnych 10 kadrów/sek. oznacza, że udokumentujesz akcję cios po ciosie. A czemu nie zarejestrować by całego wydarzenia korzystając z nowej opcji filmowania HD? Duża 2 GB pamięć wewnętrzna sprawia, że jest wystarczająco miejsca do zapisu filmów i zdjęć, zaś gniazdo kart SD stanowi dodatkowe rozszerzenie możliwości rejestrowania obrazów. Swoje zdjęcia możesz sprawdzać na nowym 3" szerokoekranowym monitorze LCD o formacie 16:9. Jeśli zaś potrzebujesz pomocy lub po prostu chcesz sprawdzić kreatywne opcje, wystarczy, że zajrzysz do zintegrowanej w aparacie instrukcji obsługi – choć trzeba podkreślić, że dzięki nowemu pokrętłu przewijania poszczególne funkcje aparatu można ustawiać w pełni intuicyjnie. Dodajmy też, że port USB pozwoli teraz nie tylko na komunikację z komputerem, ale również na doładowanie baterii aparatu.
![]() Olympus SP-600 UZ |
Mniejszy siostrzany model SP-600 UZ dysponuje również silnym ciosem wraz ze swoim obiektywem szerokokątnym z 15-krotnym zoomem optycznym (28–420 mm), 2.7" ekranem LCD czy też 1 GB pamięcią wewnętrzna i gniazdem kart SD. Ta 12-megapikselowa edycja ma większość rodzinnych cech łącznie z Podwójną stabilizacja obrazu, możliwością filmowania HD oraz obsługą technologii HDMI.
Łatwiej dzielić się zdjęciami
Aparaty SP-800 UZ oraz SP-600 UZ przerzucają prawdziwy pomost pomiędzy wykonywaniem zdjęć a późniejszym ich prezentowaniem i udostępnianiem. Gdy jest akurat czas podziwiania twoich prac oraz prezentowania ich przyjaciołom możesz swobodnie eksplorować swoje archiwa wykorzystując nowe narzędzia Foto Surfowania. Dzięki oprogramowaniu [ib], postaci na twoich zdjęciach (w oparciu o technologię rozpoznawania twarzy), miejsca (dzięki technologii GPS), a także wydarzenia mogą stanowić podstawę dla automatycznego oznaczania zdjęć etykietami. Możesz nawet surfować od jednego zdjęcia do drugiego wyświetlając je w wysokiej rozdzielczości na ekranie telewizora HD podłączonego kablem HDMI.
Wśród różnorodnych funkcji serii SP ułatwiających uzyskiwanie najlepszych zdjęć warto jeszcze wspomnieć o Śledzeniu AF, które śledzi w kadrze poruszających się obiekt, czy też o trybie i-Auto, jaki identyfikuje warunki fotografowania i automatycznie dobiera odpowiednie ustawienia aparatu. Dostępne począwszy od marca 2010 aparaty Olympus SP-800 UZ oraz SP-600 UZ oferują wszystko, co potrzebne do ambitnego fotografowania i dzielenia się zdjęciami.
Modele Olympus SP-800 UZ oraz SP-600 UZ – podstawowe cechy i właściwości:
- szerokokątny obiektyw z 30-krotnym zoomem optycznym (28–840 mm) (SP-600 UZ: 15-krotny, 28–420 mm),
- podwójna stabilizacja obrazu (łączy cyfrową oraz mechaniczną stabilizację obrazu),
- szybkie zdjęcia seryjne 10 kadrów/sek.,
- filmowanie HD oraz technologia HDMI,
- 14-megapikseli (SP-600 UZ: 12 megapikseli),
- 2 GB pamięci wewnętrznej (SP-600 UZ: 1 GB) oraz kompatybilność z kartami SD Card,
- funkcja surfowania po zdjęciach (Photo Surfing) oraz oprogramowanie [ib] software,
- 3" szerokoekranowy monitor LCD o formacie 16:9 (230,000 punktów) (SP-600 UZ: 2.7" LCD (230,000 punktów)),
- zaawansowana Detekcja Twarzy oraz Technologia Kompensacji Cienia,
- tryb inteligentnej automatyki (i-Auto) oraz Śledzenie AF,
- magiczne filtry, Tryb upiększania, Zintegrowana w aparacie funkcja Panoramy,
- wbudowana lampa błyskowa,
- zintegrowana w aparacie fotograficznym instrukcja obsługi,
- Ładowanie poprzez USB (tylko model SP-800 UZ).
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Niedawno Olympus oglosił "Koniec wojny na pixele" ... i dał 14mpx i zrezygnował z PASM.
Widocznie klienci o to nie pytali...
... ale jest za to Tryb Upiększania
este, a może tak przeczytasz tą wiadomość o rezygnacji z wojny na piksele, a nie piszesz głupoty. Ogłosili koniec wojny w segmencie dSLR, a nie w kompaktach.
A konkretnie system 4/3 mial sie zatrzymac na 12mpx. Wiec nie jest wykluczone ze jajoglowi z Olka. wymysla jakis inny system w przyszlosci i i przekrocza te bariere.
Mój błąd - biję się w pierś.
Przecież matryce w kompaktach Olympusa maja taką wielkość że piksele można upychać w nich bez końca...
Ktoś okradł te aparaty z większości klawiszy...
Można by nerwicy dostać chcąc coś przestawić :)
A ja się zastanawiam czy więcej pikseli się nie da umieścić na matrycy wielkości małego paznokcia, bo wszyscy zatrzymali się na 14 mega. Może dalej tych zdjęć nie da się oglądać ? A, tak serio to mogliby trochę odpuścić. No i w aparacie brak pokrętła trybów - wielka szkoda.
este a pomyślałeś, że zwykli użytkownicy dalej chcą jak najwięcej MP? Tryby PASM byłyby przydatne ale bez nich i tak się aparaty sprzedadzą, bo głównym odbiorcą takich ultra zoomów są niedzielni pstrykacze, których interesuje auto i tyle.
Co do wojny na MP w dSLR to pisali bodajże,że jak ktoś chce ponad 20MP to wybierze inny system. Pierwszy tekst o 12MP został "odszczekany"
zoom 30x + matryca 2,33 + 14 mpix = zaden przecietny konsument nie ma pojecia co to oznacza. Kazdy wtajemniczony ma juz lustro lub kompakt, ktorego wszystkie powyzsze parametry sa mniejsze ;) bo rozumie co one oznaczaja. Wiec na olka nie spojrzy nawet.
Czyli nawet jak korekcję ekspozycji chcę zrobić, to muszę grzebać w menu? Frustrujące.
Moim zdaniem nawet najprostszy kompakt powinien mieć ten guzik (choćby ten jedyny) na wierzchu. Bez tego nikt nie umie zrobić zdjęć na śniegu. Rozjaśnić/Przyciemnić to jest podstawa i to amatorzy wiedzą, ale nie wiedzą jak korzystać, i potem jest narzekanie - że taki wypasiony aparat kupiłem i nie wychodzi. Ale cóż.
No ale za ponad 800 mm to szacun.
Sam jestem posiadaczem SP570uz, który przy tych nowościach wydaje się być ostatnim przejawem zdrowego rozsądku (zaledwie 20xzoom, 10mpx)
Pomimo duzych szumów pow. ISO200 był całkiem sensowny i dobrze wyposazony - m.in w pełni uzytkowy PASM.
Z tego punktu widzenia nowe propozycje Olka to regres.
Przecież trzeba być chorym zeby kupić aparat co ma 14Mpix na matrycy 1/2.33 cala
NAJSILNIEJSZY NA SWIECIE JEST PUDZIAN:-)
a nie olympus :-)
a tak na powaznie to -- przy wadze np 750 gram to juz wolalbym kupic
lustrzanke np. nikon d40 lub podobny canona waga podobna a jakosc zdjec 3 razy lepsza niz
z tak wieeeeelkiegoooo zooooma i matrycy 14 mpix upchanej w kompakcie
bez zadnych recznych ustawien
to juz NOWY FUJI dzis pokazany wypada wiele ciekawiej
A gdzie tryb manualny !!!
600" ma 12 mpx i może być ciekawszą propozycją.
Jakoś nowa stylistyka Olympusa w ogóle do mnie nie przemawia., Sp-570 jest i tej kwestji znacznie ciekawszy. Na szczęście są "Magiczne filtry" :)
Nawalili kropek w matrycy, a stopki na lampę już nie byli łaskawi zamontować. O klawiszologii nie wspomnę bo to chyba widać. A może da się do nich podpiąć myszkę i obsługiwać menu. Z tej serii najrozsądniejszy był SP-570UZ. Dość intensywnie go używałem. Nowe Fuji HS-10 wygląda (na papierze) dużo ciekawiej, obiecujący przetwornik BSI, chociaż ten zoom x30 może się okazać porażką. Ale zdrowia im (Fuji) życzę :-)
Nie patrzcie na te aparaty aż tak wąsko. Widać Olympus przestawia nieco grupy docelowe. Osoby wybierające kompakty częściej chcą zoom i dużo mpx (mimo, że i tak wołają 10x15), mają wrodzoną niechęć do czytania instrukcji i rozgryzania do czego służy dany przycisk (im ich mniej tym lepiej) i wcale nie dokupią zewnętrznej lampy. I tu propozycja Olympusa wygląda na trafioną. Zauważcie, że te kompakty mają wbudowaną instrukcję, więc pewnie w menu wszystko będzie opisane. W sam raz dla leniwych. Z resztą nie wiemy, czy w menu nie ma też PASM.
Mnie osobiście brakuje małych kompaktów z serii SP, ale widać, że Olympus dla zaawansowanych, chcących więcej przycisków i rolek oraz pełnej kontroli przygotowuje serię PEN. Dla chcących jeszcze więcej są lustrzanki.
PS. Fajny pomysł z ładowaniem przez usb i wbudowaną pamięcią przyzwoitej pojemności.
Jako fan Olympusa muszę powiedzieć nie, nie i jeszcze raz nie! Jak dla mnie koncepcja aparatu z dużym zoomem w stylu "idioten-kamera" to błąd i chybiony pomysł. Jak można z takiego aparatu usuwać PASM(Chyba, że gdzieś głęboko schowano w menu)? Rozumiem, że nie każdy z tego korzysta ale wielu by skorzystało a tak? Przypomina mi się Nikon L100- tragikomiczny model gdzie prawie nic nie dało się ustawić... no ale był zoom.. Po co dawać 14Mpx na tak małej matrycy?Ten model może i bije rekord jeśli chodzi o wielkość zoomu ale nic poza tym. Dużo bardziej podoba mi się nowy Fuji.
Mam nieszczęście posiadać Olka SP-570 UZ. Aparat świetny pod względem jakości i niezawodności, jedyny mankament to konieczność używania tragicznych kart xD (poprawiono to, widzę, w nowym modelu).
Natomiast jakość zdjęć to jest totalna porażka! Trzymać się z daleka od superzooooooooomów!!!
Aparat jest kompletnie bezużyteczny w słabym świetle, chyba że ktoś lubi lampę i efekt "sarny w reflektorach auta". Szumy są nie do zaakceptowania już od ISO100 w górę, do tego koszmarne dystorsje obiektywu, jak sen wariata...
Aparat skutecznie wyleczył mnie z chęci na jakiekolwiek zoooooooomy, już niekoniecznie te super :)... Nigdy więcej!
Zasada jest jedna: im większa matryca (fizycznie a nie pixelowo) tym lepiej dla jakości zdjęć. No i stałki, stałki... dużo stałek! :)
I mocny kręgosłup by to wszystko dźwigać! :)))
Ale tak to już jest w życiu, że coś za coś... cudów nie ma, niestety.
Takie sobie te modele... Ale mamy nowy korpus micro 4/3 - link
Samaeldb ze specyfikacji którą otrzymaliśmy z Olympusa wynika że w menu nie ma trybu PASM.
Jak nie ma PASM, to szkoda, ale dla amatora to i tak zbyt skomplikowane. Seria SP z serii zaawansowanej i "kreatywnej" zmieniła się w ultrazoomy, a w miejsce starej idei wskakuje PEN. To ma sens trzeba przyznać.
I ciągle do przooodu :-) kupiłem z pierwszego rzutu SP-550, powiem szczerze, nie jest taki zły: ergonomia i jakość wykonania bdb ale najważniejsze czyli jakość zdjęć... średnio i w dół, pozostał niedosyt, no i kupiłem lustro. SP-550 został i jest świetnym aparatem na wycieczki, żona jest bardzo zadowolona :-) Jako uniwersalne aparaty "zoom'y" sprawdzają się całkiem, całkiem, co prawda kosztem jakości ale nie wszystkim to przeszkadza.
Witam wszystkich. Zgadzam się z przedmówcami, z jednym wyjątkiem, nie mogę przejść obojętnie wobec miażdzącej krytyki modelu SP570 po raz któryś z rzędu zaserwował nam ilDottore. Tak się składa że modelem tym zrobiłem setki pięknych zdjęć w różnych warunkach, i choć od maja ub. roku jestem szczęśliwym posiadaczem Lumixa G1, to nie raz "z łezką w oku" wspominam czasy w których jednym i nie tak wielkim aparatem mogłem zrobić zdjęcie makro od 1 cm, panoramę górską z szerokim kątem, czy krzyż na Giewoncie z widoczną konstrukcją kratową stojąc w centrum Zakopanego. A do tego aparacik ten miał rasowy wygląd małej lustrzanki i super leżał w ręce. Myślę że nie czas i miejsce aby w tym temacie omawiać tamten starszy model, ale jakby coś to chętnie wyślę na maila oryginalne zdjęcia w pełnej rozdzielczości, nie poprawiane w żaden sposób na kompie.
P.S. ilDottore, nie gniewaj się że się z Tobą nie zgodzę, ale kojarzę cię jeszcze z www.recenzje.net gdzie mieliśmy przyjemność oceniać ten aparat, i naprawdę jak się ma pasję robienia zdjęć to (prawie) każdym aparatem można robić piękne zdjęcia, w szczególności także tym Olkiem.
pozdrawiam
Tomek, GG 3184695