Nowe tablice do testów rozdzielczości
W ostatnich dniach do naszej redakcji dotarły zamówione wcześniej nowe tablice do badania rozdzielczości testowanych obiektywów i aparatów. Jest kilka istotnych modyfikacji, a tablice są teraz dostępne w czterech rozmiarach (C1, A1, A2 i A3).
Mówiąc szczerze, modyfikacja tablic była spowodowana chęcią oszczędzenia sobie pracy. Wygląda jednak na to, że na razie wcale nie będziemy mieli lekko, bo obecnie pracy jest więcej.
Ostatnio liczba testów obiektywów na Optyczne.pl spadła. Było to spowodowane koniecznością testowania obiektywów pełnoklatkowych zarówno na matrycy FF jak i na APS-C/DX, a przez to z większym nakładem pracy, który trzeba było poświęcić na wykonanie i przeanalizowanie testu. Co nas najbardziej martwiło, to fakt, iż część pracy była dublowana. Pełnoklatkowy Canon EOS 1Ds MkIII ma dokładnie taką samą gęstość pikseli jak EOS 20D. Pełnoklatkowe Nikon D3x i Sony A850/A900 mają gęstość pikseli tylko nieznacznie większą niż D200 i A100, używane w naszych testach. Pokazywanie wykresów rozdzielczości w centrum kadru dla korpusu pełnoklatkowego i jego odpowiednika z matrycą APS-C/DX, było więc owym dublowaniem pracy. Uniknięcie tej podwójnej pracy było głównym motywem zaprojektowania i zamówienia nowych tablic.
![]() |
Na nowych tablicach pojawiły się dodatkowe pola do pomiaru rozdzielczości. Robiąc teraz zdjęcia tablicy aparatem pełnoklatkowym, będzie można ocenić ostrość w centrum oraz ostrość na brzegu pełnej klatki (dokładnie tak jak było to poprzednio), ale dzięki naniesieniu dodatkowych pól, pojawi się też możliwość sprawdzenia ostrości w miejscu gdzie przypada brzeg matrycy APS-C/DX.
Dodatkowe pola pojawiły się także w centrum kadru. Będą one używane jako pomocnicze pola do pomiarów, dla obiektywów u których zachowanie jest z jakiegoś względu nietypowe.
Chcąc oszczędzić sobie pracy, mamy jej na razie więcej. Ostatnia sesja testowa, w której udział wzięły trzy zacne stałki z pewnego znanego systemu, była wykonana już na nowych tablicach. Aby jednak sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, została ona przeprowadzona dodatkowo na tablicach starych, przy czym wszystko jednocześnie w oparciu o dwa korpusy: pełnoklatkowy i APS-C/DX.
Wyniki pracowicie analizujemy. Ze względu na dużą ilość materiału do obrobienia, prosimy jednak o cierpliwość. Testy pojawią się na naszej stronie od razu po zakończeniu pracy nad nimi.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
dlaczego rozdzielczości nie są badane także dla kolorowych tablic?
Wtedy inaczej by sie przedstawiały matryce FOVEON
Czy ktoś wie, gdzie można zamówić takie tablice w r o z s ą d n e j cenie?
Skoro macie nowe fajne tablice - to moze dawajcie po 2-3 zdjecia tablic przy okazji testow obiektywow ?
Zdjecie tablicy testowej przy prawidlowym ostrzeniu puszki potrafi wiele powiedziec o szkle. Dobrze o tym wiecie :]
Dpreview daje (przynajmniej cropy), fotopolis tez czasem.
MaciekP - rozdzielczość to rozdzielczość. Określa ona liczba szczegółów uzyskanych na zdjęciu. Takie rzeczy najlepiej bada się na wysoko kontrastowych tablicach cz-b. To o czym Ty piszesz to dynamika tonalna, od jej badania są różnokolorowe paski, od pełnego nasycenia do bieli.. lub od nasycenia do czerni, lub od czerni do bieli. Tam faveon może się popisać, w rozdzielczości kolorowe tablice niewiele mu dadzą, no chyba że tablica była by w tak jasnym odcieniu szarości, że zwykła matryca nic by nie zarejestrowała, a faveon by wychwycił kolory, jednak to raczej nie o to biega...
Przynajmniej ja to tak rozumiem, ale może się mylę i ktoś bardziej zaawansowany z optycznych mnie poprawi?
CYBERANT:
link
MaciekP - no fakt, przejrzałem link. Teraz jarzę o co ci chodzi. :) wyobrażałem sobie trochę inaczej taki test.
Z jednej strony to faktycznie ma sens, z drugiej. Czy aby nie za bardzo wchodzimy w techniczne drobiazgi zapominając od samej fotografii? Skupiać się czy dana matryca lepiej odwzorowuje jakiś kolor, czy wydobywa więcej szczegółów w zieleni niż w czerwieni, a tamta więcej dupereli wydobędzie na granatowym niebie... bo ma więcej fotopunktów tego koloru a mniej innego... Z kliszami fotograficznymi były podobne problemy, a i tak każdy używał tego co lubił. Roboty przy takich testach od groma... ich użyteczność dla końcowego pstrykacza niewielka, bo amator nie zrozumie, a zawodowiec i tak ma to w 4 literach... bo po prostu jedzie na najlepszym dostępnym sprzęcie na rynku w swoim ulubionym systemie.
Może kiedyś dorobimy się kolorowych tablic. Na razie gra nie była warta świeczki. Przez 4 lata istnienia Optyczne.pl przetestowany został jeden aparat z matrycą Foveon. Drukowanie jednego zestawu tablic, aby użyć go raz.... Hmmm... Można, ale...
niedługo będzie sd15, będzie to drugi aparat z prawie tym samym foveonem :)
Arku będą też dwa nowe DP i SD15.
A dlaczego kolorowych testów nie używać do wszystkich aparatów, również z filtrem Bayera?
Hurrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!
:)))
bo wyjdzie, ze matryca B jest do .....
O, nawet marketing największego producenta matryc z filtrem Bayera wyraża zachwyt dla testowania kolorowymi testami.
Kolorowe testy są bez sensu. Standardowa tablica ISO12233 w zupełności wystarczy żeby zmierzyć wszystkie podstawowe aberracje, z chromatyczną włącznie. Testy w obecnej formie są praktycznie kompletne (boke i plastyka NIE są mierzalne :P )
Dobry pomysł z tą modyfikacją tablicy, pionowe pola wizualnej oceny MTF i tak nie były używane.
Jak się portal rozrośnie to może zaczniecie robić testy odwrócone, zakładając obiektyw do projektora. To pozwala całkowicie odciąć się od body (tak jak się to robi w działach QC producentów optyki). Szkoda że taka impreza jest tak kosztowna :/ Choć z drugiej strony potencjalnych nabywców raczej interesuje zachowanie podczas realnego używania...
Nie, ja wyrażam zachwyt ogólny :)
Nowe tablice - nowe wyniki ;))))
Tablice do sciagniecia tutaj :
link
To stara wersja do 2000 LWPH. Nie starcza już do pomiarów 18-24 MPix FF, które przekraczają ten poziom.
O średnim formacie nie wspomniawszy...
Szykują się testy średniego formatu? :D
tego nie wiedzialem, ale moze komus sie przydadza, np.: do wyboru i zakupu obiektywu, szczegolnie jezeli chodzi o modele ktore trzeba "przebierac". Pomiaru rozdzielczosci obiektywu mozna dokonac ogladajac zdjecia tablic na roznych przeslonach, wykonanych w RAWach w duzym powiekszeniu.
Skoro prawdopodbnie 90% zdjęć to fotografia kolorowa do testów uzywa sie czarno białej tablicy? Wiadomo ze większość współczesnych matryc ma obniżona rozdzielczość dla okrelonych barw wiec test powinien obejmować kolory. Podobnie jak ograniczenie się do MTF50 a niższe wartości są pomocne np w określeniu przenoszenia kontrastu a nie tylko drobnych detali. To straszne uproszczenie
wspaniale ! teraz wszyscy możemy odetchnąć... nowiutkie tablice... ahhh
I znowu narzekanie..
nie narzekanie tylko dążenie do perfekcji, ale wiem, że wymaga to czasu i pieniędzy.
link
GRATULUJĘ :)
Ten zacny system z trzema zacnymi stałkami to rozumiem Leica S2 + 35 mm / 70 mm / 120 mm?
Das Grosse System , czy jakoś tak... ;)))
Brzmi prawie jak "za grosze"..
MaciekP, dzięki. Wykorzystując wiedzę z tego linku oraz z cambridgeincolour ściągnąłem z usa.canon wykresy MTF-ów 10 i 30 dla EF 70-200/2.8 IS I i II i po podkoloryzowaniu nałożyłem je na siebie w JPSP. Ponieważ obrazki są w małej rozdzielczości (292x284) efekt nie jest piorunujący, ale mimo to pozwala wyraźnie zobaczyć o ile nowa wersja lepsza jest zarówno pod względem kontrastu, rozdzielczości jak i bokehu. Różnica jest duża, naprawdę. Oczywiście to są MTF-y projektowe a nie wynikowe. Zobaczymy co wyjdzie Optycznym.
cedrys, naprawdę umiesz powiedzieć coś o bokeh z wykresów MTF?
Arek,
Ja nie, ale ten gościu z luminous-landscape.com pisze tak:
"One of the areas of image quality that MTF can help determine is bokeh. This is a Japanese word used to describe the manner in which a lens reproduces the out of focus areas of an image. Some lenses are harsh in this regard, while others produce a much more pleasing out of focus image. This is where the meridonial and sagital lines come in, and as you'll recall are represented by the dotted and dashed lines. The closer these lines are to each other the more pleasing the bokeh of the lens. Fascinating, huh?"
Byłbym Ci wdzięczny za wyrażenie swej opinii.
Obawiam się, że to co tam napisano to tylko muśnięcie problemu. To co on opisał to raczej ocena astygmatyzmu niż bokeh.