Steiner Cobra 10x42 - test lornetki
Lornetki zostały zaliczone do kategorii myśliwskiej, co jest o tyle zaskakujące, że w tej kategorii Steiner ma już serię Ranger Xtreme, w której znajdziemy m.in. modele 8x42 i 10x42. Wytłumaczeniem może być tutaj cena, bo Rangery są o około 1000 zł droższe od odpowiednich modeli Cobra.
Producent chwali się zastosowaniem specjalnych powłok, które zwiększają kontrast podczas obserwacji w lesie, pozwalając łatwiej dojrzeć zwierzynę na tle zieleni. Lornetki są całkowicie wodoodporne na zanurzenie na głębokość 3 merów, wypełnione azotem i mogą pracować w zakresie temperatur od -20 do + 80 stopni C. Objęte są 10-letnią gwarancją producenta.
Powiększenie | Średnica obiek. | Pole widzenia | Typ pryzmatów | Odstęp źrenicy | Waga | Cena |
---|---|---|---|---|---|---|
10 | 42 | 100/1000(5.7o) | BaK-4/dachowe | ? mm | 798 g | 1495 PLN |
Podsumowanie
Zalety
- bardzo solidna i wytrzymała obudowa,
- rozsądnie korygowana aberracja chromatyczna,
- niewielki astygmatyzm,
- dobrze korygowana koma,
- prawidłowe wyczernienie tubusu wewnątrz lornetki,
- dobrej klasy pryzmaty ze szkła BaK-4,
- obraz ostry już od 1.6 metra.
Wady:
- zbyt mała transmisja w centrum zakresu widzialnego i w barwie niebieskiej,
- słaba ostrość obrazu na brzegu pola widzenia,
- zauważalnie ścięta prawa źrenica.
Steiner Cobra 10x42 byłaby naprawdę ciekawą lornetką, gdyby nie dwie poważne wpadki. Pierwsza to oczywiście transmisja, której wykres prezentujemy poniżej.
Sztuczne ograniczanie transmisji w centrum zakresu widzialnego i podnoszenie jej w czerwonej części widma, tak aby łatwiej było wypatrywać brązowej zwierzyny na tle zieleni lasu zupełnie do mnie nie przemawia. Myślę wręcz, że loretka z płaskim wykresem transmisji ustawionym na poziomie 92-93% sprawiłaby się nawet lepiej, a jednocześnie dawała bardziej naturalny obraz.
Druga sprawa to ostrość obrazu na brzegu pola widzenia. Lornetka nie rzuca nas na kolana wielkością tego pola. Najlepsze modele w klasie 10x42 potrafią dawać pole na poziomie 6.5-6.8 stopnia. Rezultat Steinera wynoszący 5.7 stopnia nie jest zły, bo takiego pola używa się dość komfortowo i nie mamy wrażenia spoglądania przez wąski tunel. Tyle, że jeśli pole ograniczono zauważalnie w stosunku do najlepszych, powinno być ono znacznie bardziej płaskie i dawać lepszą ostrość na brzegu.
W pozostałych kategoriach lornetka osiąga wyniki dobre lub średnie i nie notuje żadnych zauważalnych wpadek. Biorąc to pod uwagę, a także pamiętając o solidności jej wykonania, naprawdę była blisko zdobycia naszego uznania. Niestety wspomniane powyżej niedociągnięcia powodują, że uznajemy ją za produkt średni. W tej klasie cenowej na rynku wybór jest duży i sporo bezpośrednich konkurentów prezentuje się podobnie lub lepiej.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Ja myślę że tą transmisją było nieco inaczej. Firma wyznaczyła krzywą transmisji, zobaczyli gdzie jest płasko, gdzie jest górka i odpowiednio do tego naciągnęli informację prasową, że niby lornetka "preferuje" czerwień.
Chociaż z drugiej strony lekko ocieplona kolorystyka jest korzystna przy obserwacjach pejzażowych, gdy zamglenie atmosfery powoduje zaniebieszczenie obrazu. Ostatnio będąc z Monarchem7 10x42 w górach, trochę mi brakowało lekkiego ocieplenia.
Ja trochę tej lornetce kibicowałem i dlatego wziąłem ją do testów. Gdyby transmisja była normalna i pole dobrze skorygowane, mielibyśmy wynik na poziomie 130 pkt. Do tego solidne steinerowskie wykonanie. A wszystko to w miarę normalnej cenie 1500 zł... No ale wyszło jak wyszło...
Psuje do stereotypu Steinera; dobra mechanicznie, optycznie taka sobie....
A czy można prosić zaktualizowanie rankingu w globalnym teście lornetek 10x42? Ciekawi mnie na którym miejscu się znajdzie ta lornetka.
Ranking generuje się na bieżąco więc Cobra tam jest na 61 miejscu...
Kobra śnięta. Niestety cienizna. Taki trochę Forest II. Po co komu slaba i niezniszczalna lornetka.
Do Arek
To czemu tu link się nie wyświetla? Tam jest do 57 miejsca.
link
No bo to podsumowanie zamkniętego testu, który był zrobiony kilka lat temu.
Tutaj masz aktualny ranking:
link
widoczek mnie ubiegł :)
Steiner niestety rozmienia się na drobne - zamiast inwersotwać w topowe porro, napiera w kiepskie dachówki. Nie jest to jeszcze pełne "zaculonienie", ale prognoza jest słaba :(
Dzięki za link :)
Mnie zaciekawił jeden parametr, temperatura pracy do 80 stopni. Na takim polowaniu to musi być gorąco...
Rasterus, Jak zostawisz lornetke w samochodzie na sloncu to moze byc goraco.
Goornik, jakie zakulonienie? Aculon to przeciez glownie porro ;)
Mam wrazenie, ze ta lornetka zostala pogorszona na sile by zaoferowac cos taniego, a nie zaszkodzic drozszym.
Kivi, u nas w Europie jest tak:
Aculon T51 - dach
Aculon A30 - dach
Aculon T11 - dach
Aculon T01 - dach
Aculon A211 - porro
Kto wymyślił te nazwy i symbole... Dramat...
@kivirovi - mowa jest o temperaturze pracy, a nie przechowywania :)
Myslalem, ze dachowych Aculonow jest mniej niz porro. Mnie to wyglada na nazwy developerskie: T jak Tom i nr projektu. Albo rozne nazwy dla wersji kolorystycznych :)
Lornetka pracuje caly czas, nie ma stand by, niby lezy w samochodzie nagle podnosisz, wyciagasz i do roboty.