Samsung NX Mini - test aparatu
3. Użytkowanie i ergonomia
Omawiając wygodę użytkowania Samsunga NX Mini należy go w zasadzie traktować jako aparat kompaktowy. Pod względem rozmiarów i kształtu korpusu bowiem jest bardzo do nich zbliżony. Brak nawet namiastki uchwytu i niewielkie rozmiary sprawiają, że trzymanie aparatu standardowo w prawej dłoni nie należy do najwygodniejszych. Co prawda na tylnej ściance jest miejsce na oparcie kciuka, a z przodu całkiem sporo miejsca na ułożenie palców, jednak pewne chwycenie aparatu w taki sposób powoduje, że wciśnięcie spustu migawki wymaga znacznego wygięcia palca wskazującego. Wygodniej jest zatem aparat złapać pomiędzy palcem wskazującym, a kciukiem podpierającym go od spodu. Pozostałe palce można wówczas swobodnie oprzeć na przedniej ściance. Warto też w takiej sytuacji przełożyć dłoń przez opaskę, która jest dołączona do aparatu, a którą mocuje się w prawym górnym rogu tylnej ścianki. Uchroni to przed upadkiem aparatu, gdyby ten wyśliznął nam się z dłoni przez przypadek.
Jeśli chodzi o wygodę obsługi aparatu, to jej ocena nie jest do końca jednoznaczna. Jeśli nie lubimy dotykowej obsługi i w operowaniu aparatem ograniczymy się do przycisków (choć jak wspominaliśmy w poprzednim rozdziale nie wszystkie operacje daje się w ten sposób wykonać), wówczas okazuje się, że ergonomia elementów sterujących nieco kuleje. Zdecydowanie brakuje chociaż jednego pokrętła sterującego, które mogłoby poprawić szybkość i komfort obsługi aparatu. Sposób zmiany podstawowych parametrów ekspozycji (przysłona, migawka, ISO oraz kompensacja) jest bowiem mało efektywny. Wciśnięcie dolnego przycisku kierunkowego aktywuje dostęp do pierwszego z elementów (w zależności od trybu pracy jest to migawka lub przysłona). Ustawień dokonujemy natomiast przyciskami kierunkowymi prawo-lewo. Przejście do następnych elementów wymaga kolejnego wciskania dolnego przycisku kierunkowego. Cały proces odbywa się zatem dość wolno, a próby jego przyspieszenia zazwyczaj kończą się pomyłkami w ustawieniach. Należy też ponarzekać na wybór funkcji możliwych do przypisania pod guzikiem CUSTOM. Nie dość że lista opcji jest skromna, to dodatkowo znajdują się na niej stosunkowo mało użyteczne elementy. Sytuację mogłaby poprawić na przykład możliwość przypisania ustawień ISO.
Sytuację ratuje interfejs dotykowy. Wówczas do poszczególnych parametrów ekspozycji mamy bezpośredni dostęp z poziomu ekranu. Ponadto dostępne staje podręczne menu, które umożliwia łatwe regulowanie kolejnych ustawień. Dotykowa obsługa jednak, choć funkcjonalna z punktu widzenia szybkości dokonywania ustawień, ma jedną wadę. Nie potrzeba bowiem wcale dużo czasu aby w ten sposób pozostawić na ekranie całą masę śladów po palcach, które raczej dla większości są irytujące i przeszkadzają. Rozwiązaniem jest noszenie przy sobie ściereczki i regularnie przecieranie ekranu.
Niewątpliwym plusem z punktu widzenia wygody użytkowania jest możliwość odchylania wyświetlacza. Szkoda, że odchylenie możliwe jest tylko ku górze, ale i takie rozwiązanie jest lepsze niż stały wyświetlacz. Możemy zatem spokojnie fotografować z niskiej perspektywy, ale na wykonywanie zdjęć znad głowy też jest sposób. Wystarczy bowiem aparat obrócić do góry nogami. Zdjęcie po wykonaniu i tak będzie miało właściwą orientację.
Obiektywy
Z aktualną listą obiektywów z mocowaniem NX-M można zapoznać się w naszej bazie. Jak widać, do dyspozycji mamy zaledwie trzy obiektywy. Ponadto, na usta ciśnie się pytanie o sensowność NX-M 9 mm f/3.5 ED. Tę samą ogniskową i przysłonę odnajdziemy bowiem w kitowym zoomie NX-M 9–27 mm f/3.5–5.6 ED OIS. Plusem wspomnianego obiektywu stałogniskowego są jego niewielkie rozmiary. Niewykluczone również, że może być on nieco lepszy optycznie niż zoom przy tej samej ogniskowej. Z drugiej jednak strony jego konstrukcja uniemożliwia dokręcenie jakiegokolwiek filtra, a co gorsza założenie z przodu jakiegokolwiek dekielka. Dlatego też jest on bardziej podatny na uszkodzenie.
Do Samsunga NX Mini można podłączyć również obiektywy z typowym mocowaniem NX. Do tego jednak potrzebny jest adapter MA4NXM.
Szybkość
Szybkość działania Samsunga NX Mini można uznać w ogólności za zadowalającą. Aparat po wciśnięciu włącznika jest gotowy do fotografowania po nieco ponad sekundzie. Większość podstawowych czynności (przeglądanie menu, dokonywanie ustawień, przeglądanie zdjęć) odbywa się bez denerwujących opóźnień. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy wykonywaniu zdjęć w surowym formacie aparat nieco ospale powraca z podglądu zdjęcia do ekranu fotografowania, co jest związane najprawdopodobniej z procesem zapisu na kartę. Szybkie ponowne wciśnięcie spustu migawki w takiej sytuacji nie przynosi zazwyczaj efektu. Opóźnienie to jednak nie jest szczególnie uciążliwe, bowiem trwa około 1.5 sekundy. Drobne opóźnienie pojawia się również przy ładowaniu widoku miniaturek. Na około sekundę lub dwie (w zależności od poziomu indeksu) pojawia się bowiem komunikat „przetwarzanie”. Usuwanie pojedynczych zdjęć odbywa się w zasadzie natychmiastowo, a formatowanie karty zabiera nieco ponad sekundę. Ponarzekać można jedynie na szybkość składania fotografii w trybie HDR. Proces ten może trwać bowiem nawet ponad 15 sekund, w ciągu których aparat jest w zasadzie bezużyteczny i nie reaguje na żadne przyciski.
Zdjęcia seryjne
W Samsungu NX Mini mamy jeden podstawowy tryb zdjęć seryjnych umożliwiający fotografowanie z prędkością 6 kl/s oraz tzw. tryb BURST. Pierwszy umożliwia zapis zdjęć w pełnej rozdzielczości (w tym RAW-ów), natomiast tryb BURST dostępny jest jedynie dla JPEG-ów (zdjęcia mają automatycznie ustawianą rozdzielczość 5.0M – 2736×1824 pix) i oferuje trzy warianty: 10 kl/s przez 3 sekundy, 15 kl/s przez 2 sekundy oraz 30 kl/s przez jedną sekundę (aparat za każdym razem wykonuje 30 zdjęć).
Test szybkości wykonaliśmy z kartą SanDisc Extreme Pro microSDHC 8GB UHS-I, przy czułości wynoszącej 1600 ISO i czasie migawki ustawionym na 1/1000 sekundy. Zdjęcia w RAW zajmowały około 25.8 MB, a pliki JPEG najwyższej jakości o rozdzielczości 5472×3648 pikseli około 7.8 MB.
Dla trybu podstawowego otrzymaliśmy następujące rezultaty dla trwającej 30 sekund serii:
- 65 zdjęć JPEG (2.17 kl/s),
- 32 zdjęcia RAW (1.07 kl/s),
Spójrzmy teraz na szczegółowe wyniki pomiarów.
Dla JPEG-ów aparat faktycznie osiąga w początkowej fazie prędkość 6 kl/s. Trzeba jednak zauważyć, że bufor zapełnia się już po około 1.7 sekundy, i w tym momencie fotografowanie zwalnia do szybkości około 1.9 kl/s. Dla RAW-ów początkowa prędkość wyniosła 5.8 kl/s, zatem do deklarowanej wartości brakuje niewiele. Tym razem seria jest bardzo krótka i zawiera zaledwie 4 zdjęcia. Po zapełnieniu bufora dalsze fotografowanie odbywa się ze średnią prędkością na poziomie 1 kl/s.
Sprawdziliśmy również w działaniu tryb BURST. Aparat faktycznie osiąga w nim deklarowane prędkości 10, 15 i 30 kl/s, wykonując w serii 30 zdjęć. Po wykonaniu serii trzeba odczekać około 5–6 sekund aby zdjęcia zapisały się na karcie i było możliwe wykonanie kolejnej serii.
Stabilizacja obrazu
Podobnie jak wcześniejsze bezlusterkowce Samsunga, również NX Mini nie ma systemu stabilizacji matrycy. Na obecną chwilę w optyczną stabilizację obrazu zostały wyposażone dwa systemowe obiektywy: Samsung NX-M 9–27 mm f/3.5–5.6 ED OIS oraz NX-M 17 mm f/1.8 OIS.
Czyszczenie matrycy
Samsunga NX Mini nie wyposażono niestety w żadem system automatycznego czyszczenia matrycy. W testowanym aparacie matryca osadzona jest jednak bardzo płytko, zatem w razie potrzeby łatwo ją przedmuchać typową gruszką fotograficzną.
Wi-Fi
Samsung NX Mini został wyposażony w kartę sieciową Wi-Fi z obsługą NFC (Near Field Communication) i oferuje rozbudowane funkcje związane z bezprzewodową komunikacją z urządzeniami zewnętrznymi. Zostały one zgrupowane w osobnym trybie o nazwie Wi-Fi. Został on podzielony na 8 kategorii w zależności od urządzenia i wykonywanej czynności. Opisujemy je pokrótce poniżej.
MobileLink
Tryb ten umożliwia połączenie aparatu ze smartfonem lub tabletem obsługującym funkcję MobileLink i kopiowanie wykonanych zdjęć oraz filmów. Funkcja MobileLink jest obsługiwana przez smartfony serii Galaxy lub modele Galaxy Tab z systemem operacyjnym Android w wersji 2.3 lub nowszej oraz urządzenia z systemem iOS. Przed rozpoczęciem korzystania z tej funkcji należy zainstalować aplikację Samsung SMART CAMERA App na telefonie lub innym urządzeniu. Z poziomu smartfona funkcja umożliwia podgląd oraz przesyłanie maksymalnie do 1000 plików za jednym razem. Niemożliwe jest przesyłanie plików RAW.
Group share
Funkcja podobna do poprzedniej z tą różnicą, że umożliwia wysyłanie zdjęć i filmów na kilka smartfonów i/lub tabletów jednocześnie. W tym przypadku również konieczne jest zainstalowanie na urządzeniu zewnętrznym aplikacji Samsung SMART CAMERA App.
Remote Viewfinder
Ten tryb daje nam możliwość wykorzystania naszego smartfonu lub tabletu jako pilota zdalnego wyzwalania migawki. Wykonane w ten sposób zdjęcie wyświetli się na urządzeniu. Funkcja jest obsługiwana przez te same urządzenia wspomniane wcześniej, a do jej działania konieczne jest zainstalowanie aplikacji Samsung SMART CAMERA App. Z poziomu urządzenia możemy ustawić między innymi tryb fotografowania (Auto lub PASM), balans bieli tryb migawki, pomiaru światła, lampy błyskowej, opcje samowyzwalacza, rozmiar i jakość zdjęcia oraz miejsce zapisu. W trybach półautomatycznych i ręcznym mamy oczywiście pełną kontrolę nad charakterystycznymi dla nich ustawieniami parametrów ekspozycji.
Baby Monitor
Funkcja tworząca z aparatu kamerę monitoringu. Funkcja Baby Monitor jest obsługiwana za pomocą smartfonów z obsługą rozdzielczości WVGA (800×480) lub wyższej i zainstalowanymi systemami Android lub iOS. Przed rozpoczęciem korzystania z tej funkcji na smartfonie należy zainstalować aplikację Samsung Home Monitor. Poza przesyłaniem obrazu na żywo z aparatu do smartfona, można również skorzystać z opcji monitorowania dźwięku. Przesyłanie obrazu na żywo zostaje wówczas wstrzymane. Jeśli aparat wykryje dźwięk o dostatecznym natężeniu (poziom ten można ustawić), aktywowany zostanie alarm.
Automatyczne wykonywanie kopii zapasowych
Funkcja ta umożliwia wykonywanie kopii zapasowej zdjęć i filmów w komputerze za pośrednictwem sieci. Wymaga ona zainstalowania odpowiedniego oprogramowania na komputerze oraz dokonania niezbędnej konfiguracji z jednocześnie podłączonym do komputera aparatem (za pomocą kabla USB). Można wysłać maksymalnie 1000 ostatnich plików.
Tryb ten umożliwia przesyłanie zdjęć oraz filmów za pomocą poczty elektronicznej. Jednocześnie można przesyłać maksymalnie do 20 plików. Ich łączna wielkość nie może przekroczyć 7 MB. Maksymalna rozdzielczość przesyłanych zdjęć wynosi 2 Mpix. Jeśli wybrane zdjęcie będzie miało większy rozmiar, zostanie automatycznie zmniejszone. Maksymalna długość filmu, który można przesłać ograniczona jest do 30 sekund, a rozdzielczość obrazu do formatu QVGA.
SNS & Cloud
Ten tryb pozwala na przesyłanie zdjęć i filmów do wybranych portali społecznościowych, witryn umożliwiających udostępnianie plików lub usług chmury. Jednocześnie można przesyłać maksymalnie do 20 plików. Ich łączna wielkość nie może przekroczyć 10 MB (łączny rozmiar lub liczba plików może się różnić w zależności od usługi udostępniania). Maksymalna rozdzielczość przesyłanych zdjęć wynosi 2 Mpix. Jeśli wybrane zdjęcie będzie miało większy rozmiar, zostanie automatycznie zmniejszone. Maksymalna długość filmu, który można przesłać ograniczona jest do 30 sekund, a rozdzielczość obrazu do formatu QVGA.
Samsung Link
Funkcja ta umożliwia wysyłanie zdjęć z aparatu do pamięci online Samsung Link. Można również przeglądać pliki na urządzeniu obsługującym Samsung Link połączonym z tym samym punktem dostępowym. Aby korzystać z tej funkcji, konieczne jest utworzenie konta Samsung Link oraz konta w powiązanej pamięci online przy użyciu komputera. Maksymalnie można przesłać 20 plików. Do pamięci online Samsung Link nie można przesłać plików wideo.
Ponadto NX Mini umożliwia automatyczne zapisywanie zdjęć na smartfonie, dzięki funkcji AutoShare dostępnej w menu fotografowania. Po jej uruchomieniu wykonywane zdjęcia będą zapisywane standardowo w aparacie, a następnie automatycznie przesyłane do urządzenia mobilnego. Funkcja ta jest obsługiwana przez smartfony i tablety z systemem operacyjnym Android oraz urządzenia z systemem iOS. Konieczne jest zainstalowanie aplikacji Samsung SMART CAMERA App na telefonie lub innym urządzeniu.
Do korzystania z opisanych przed chwilą funkcji można również wykorzystać przycisk DIRECT LINK, znajdujący się na górnej ściance aparatu. Umożliwia on uruchomienie jednego z trybów: AutoShare, MobileLink, Remote Viewfinder, Group Share, Baby Monitor, Autom. wyk. kop. zap., Email, SNS & Cloud lub Samsung Link bez konieczności przełączenia trybu pracy aparatu na Wi-Fi. Wcześniej należy jedynie w menu ustawień użytkownika zdefiniować, która funkcja ma być obsługiwana.
Lampa błyskowa
Samsunga NX Mini wyposażono we wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 4 (ISO 100). Aparat oferuje następujące ustawienia trybu pracy lampy błyskowej:
- lampa wyłączona,
- inteligentna lampa błyskowa – automatyczna regulacja siły błysku,
- auto – automatyczne wyzwalanie lampy przy słabym oświetleniu,
- auto, z redukcją efektu czerwonych oczu,
- lampa wypełniająca – wyzwalana przy każdym zdjęciu,
- lampa wypełniająca z redukcją efektu czerwonych oczu,
- synchronizacja z pierwszą kurtyną migawki,
- synchronizacja z drugą kurtyną migawki.
Ponadto do NX Mini przewidziano również opcjonalną zewnętrzną lampę błyskową SEF7A, którą mocuje się do specjalnego gniazda na górze aparatu. Jej liczba przewodnia wynosi 7 (ISO 100).
Siłę błysku porównujemy zawsze wykonując zdjęcie w zupełnie ciemnym pomieszczeniu przy czułości ISO 100, migawce 1/100 sekundy i przysłonie f/8.0. Wszystkie pozostałe ustawienia, jak na przykład kompensacja błysku, są w pozycji neutralnej. Zdjęcie z lampą wbudowaną w trybie manualnym (M) z opisanymi wcześniej parametrami przedstawiamy poniżej.
NX Mini | A5000 | ||
Tryb M | |||
Tryb P | |||
Widać że lampa w NX Mini daje błysk o bardzo słabej mocy. Teoretycznie jej liczba przewodnia jest taka sama jak lampy błyskowej w Sony A5000. Daje się jednak zauważyć, że w trybie M zdjęcie z testowanego Samsunga jest nieco ciemniejsze.
Ze względu na to, że razem z aparatem do testu otrzymaliśmy również wspomnianą wcześniej zewnętrzną lampę błyskową SEF7A, dla niej również przeprowadziliśmy standardowy test.
NX Mini | NX Mini (lampa zewnętrzna) | ||
Tryb M | |||
Tryb P | |||
Choć zdjęcia wykonane z lampą zewnętrzną są nieco jaśniejsze, praktyczny zysk wydaje się być raczej niewielki. Można stwierdzić, że zarówno lampa wbudowana jak i zewnętrzna wystarczą jedynie do doświetlenia bliskiego planu.
Autofokus
Samsung NX Mini ustawia ostrość w oparciu o detekcję kontrastu. W przypadku małej ilości światła, mechanizm wspierany jest przez diodę świecącą (LED). Ustawianie ostrości może odbywać się w następujących trybach:
- autofokus pojedynczy (SAF),
- autofokus ciągły (CAF),
- ustawianie ręczne (MF).
- Wybór AF – ostrość ustawiana na wybranym przez użytkownika obszarze,
- Multi AF – aparat sam wybiera odpowiedni obszar,
- Wykryj twarze – aparat będzie ostrzył na twarzach, a w przypadku grupy osób – na najbliższej z nich,
Podczas ręcznego ustawiania ostrości możemy się wspomóc funkcją powiększenia wybranego fragmentu obrazu. Do wyboru mamy powiększenie 5-krotne lub 8-krotne. Niestety, w NX Mini nie odnajdziemy funkcji „focus-peaking”.
Standardowo w teście celności autofokusa wykonujemy serię 40 zdjęć. Przysłonę w obiektywie ustawiamy na f/2.8 i fotografujemy tablicę rozdzielczości, każdorazowo przeogniskowując obiektyw. Wyniki przedstawiamy w postaci histogramu, który prezentuje procentowe wartości odchyłek od najlepszego pomiaru MTF50 w serii. Podczas testowania NX Mini nie mieliśmy dostępu do odpowiednio jasnego obiektywu zatem test AF przeprowadziliśmy przy użyciu obiektywu NX-M 9 mm f/3.5 ED.
Trzeba przyznać, że NX Mini nie zachwyca celnością autofokusa. Co prawda sytuacja nie jest zła, bowiem niemal 40% to trafienia w punkt, a w 85% przypadków odchyłki nie przekroczyły 9%. Z drugiej jednak strony, starszy brat testowanego Samsunga poradził sobie w tym teście znacznie lepiej.
Sprawdziliśmy także celność systemu AF przy pracy w świetle żarowym, a wyniki prezentujemy na poniższym wykresie.
Tym razem aparat również się nie popisał. Liczba trafień w punkt zmalała, a ponadto wzrosła liczba zdjęć z odchyłkami przekraczającymi 9%. W tym pojedynku NX Mini również wyraźnie przegrywa z modelem NX2000.
Pomiar światła
Samsung NX Mini został wyposażony w 221-strefowy system pomiaru światła działający w zakresie od 0 do 18 EV (ISO 160, 9 mm, f/3.5), który pracować może w następujących trybach:
- multi (matrycowy),
- centralnie ważony,
- punktowy.
W trybie punktowym pomiar światła może odbywać się w aktualnie wybranym polu AF. Kompensację ekspozycji możemy kontrolować w zakresie ±3.0 EV z krokiem 1/3 EV. Bracketing ekspozycji pozwala na wykonanie trzech zdjęć o różnicy w zakresie od ±1/3 do ±3.0 EV. Podczas testowania aparatu przy pomiarze matrycowym zauważyliśmy nieznaczną tendencję do niedoświetlania. Przy zdjęciach przykładowych stosunkowo często bowiem korzystaliśmy z dodatniej kompensacji ekspozycji na poziomie 2/3 EV.