Carl Zeiss Terra ED 8x42 - test lornetki
Porównanie danych technicznych lornetek Terra ED prezentuje niniejsza tabela. Mamy tutaj do czynienia z instrumentami, w których zastosowano pryzmaty dachowe Schmidta-Pechana wykonane ze szkła BaK-4 i pokryte powłokami fazowymi. W konstrukcji optycznej, jak sama nazwa wskazuje, użyto szkła niskodyspersyjnego ED.
Lornetki są wodoodporne na zanurzenie (ciśnienie 100 mbar) i mogą być używane w temperaturach od -15 do +60 stopni C. Producent udziela na nie dwuletniej gwarancji.
Powiększenie | Średnica obiek. | Pole widzenia | Typ pryzmatów | Odstęp źrenicy | Waga | Cena |
---|---|---|---|---|---|---|
8 | 42 | 125/1000(7.1o) | BaK-4/dachowe | 18 mm | 720 g | 1800 PLN |
Podsumowanie
Zalety:
- solidnie wyglądająca obudowa,
- świetnie korygowana dystorsja,
- umiarkowane pociemnienie na brzegu pola widzenia,
- niewielkie odblaski,
- dobre wyczernienie i czystość wewnątrz tubusów,
- dobrej klasy pryzmaty ze szkła BaK-4,
- rozsądnie wyglądające powłoki.
Wady:
- trochę za duża koma,
- przeciętna ostrość na brzegu pola widzenia.
Wynik jaki uzyskał chiński Zeiss w naszym teście jest niewątpliwie dobry, ale w zasadzie tylko dobry. Jeśli ktoś usilnie chce mieć Zeissa, a nie stać go na modele Conquest HD czy Victory, może zainteresować się linią Terra ED i dokonując zakupu będzie raczej zadowolony.
Nie zmieni to jednak faktu, że konkurencja nie śpi. W podobnej cenie możemy kupić lornetki takie jak np. Nikon Monarch 7, Kowa BD Prominar XD, Vanguard Endeavor ED, Bushnell Elite ED, Vixen New Foresta HR czy Olympus EXWP I, które kosztują mniej więcej tyle samo co Zeiss, a w większości przypadków są od niego trochę lepsze optycznie.
Zeiss Conquest HD 8x32, Zeiss Terra ED 8x42 i Zeiss Conquest HD 8x56. |
Dla odmiany, jak ktoś w podobnej cenie chce mieć solidną lornetkę dachową wyprodukowaną w Niemczech, a nie w Chinach, która ma podobne własności optyczne do modeli Terra ED, to może zwrócić swój wzrok na Steinery z serii Ranger lub SkyHawk.
Podsumowując, modele Terra ED nie mają łatwego życia i ich sytuacja rynkowa wcale nie jest godna pozazdroszczenia. Konkurencja jest ogromna i wcale nie zamierza oddawać pola tylko dlatego, że Terra ED ma na obudowie niebieskie logo firmy Zeiss.
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
A sprawdziliście, czy lornetka nie ma wgranego oprogramowania polepszającego jej parametry podczas testów? ;-)
Trochę się zawiodłem na tym Zeissie. Ale z drugiej strony gdyby zrobili go lepiej, to kto by kupował HD czy Victory.
Aczkolwiek jako lornetka turystyczna to generalnie może być. Taki SEAT w linii Zeissa :-)
No i za 1800 zeta to wybrałbym coś innego.
SEAT w "tedeiku PDI z wytartym wałkiem rozrządu".
Taka sobie, uważam, że topowi producenci nie powinni mieszać produkcji z Europy (Austria, Niemcy i Węgry) z Chrl. To zaburza poczucie kupowania i obcowania z produktem nie budżetowym, tylko przepłaconym-bo pewnie to made i germany -jest na lipę, a produkcja i tak po taniości. Powinno się już budować tanią markę, a nie rozmieniać się na drobne. Patrząc na Steinera widać, że i Europa schodzi na psy. Ehhh...Panie, przed wojną to były ROLNETKI!
Jeden z moich lepszych zakupów to Lidl'owski Bresser :)
Cienka ta lornetka. Optycznie.
za 1800 PLN to bym sobie kupił dwie Delty 8x42 i do tego dwie Delty 10x42. Na razie kupiłem (a właściwie przyniósł mi Gwiazdor pod ostatnią choinkę) tylko Deltę 10x42 i bez dwóch zdań nie zamieniłbym jej na tego Zeissa, zwłaszcza gdybym musiał dopłacić 1300 PLN.
BTW, warto porównać te dwie, zaskakująco do siebie podobne:
link
Parametry w zasadzie identyczne, obie Made-In-China i wcale bym się nie założył, czy nie pochodzą z tej samej fabryki. Z punktu widzenia użytkownika różnią się jedynie logo i, rzecz jasna, CENĄ!
Ja się nie dałem na to nabrać i kupiłem DO, z której jestem bardzo zadowolony.
Poprawcie literówkę Wypdorukowana w Chinach.
@rasterus: poprawione, dzięki.
SQ30PH, jeśli zakup lornetki Bresser (jakiejkolwiek) uważasz za dobry zakup, to Ci współczuję.
W dziedzinie szkła w Lidlu kupuję tylko wina.....
Może lepiej cieszyć się z zakupu za 100zł niż martwić wywalenie 1800 ;)
Ale masz rację goornik, nic ze szkła poza winem z tego sklepu.
Ważne jest, żeby sobie uświadomić, gdzie posiadana lorntka lokuje się w całej stawce. Jeśli mamy świadmość, że jest to entry level, z biegiem czasu przyjdzie ochota na coś lepszego, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia. Gorzej z osobami, które są przekonane, że ich "wypasiona" lornetka z Allegro za 30 zł jest szczytem optyki instrumetalnej....
Oj tam oj tam ;)
Pamiętam swoją pierwszą "nieruską" lornetkę - Skymastera 15x70.
Pierwszej pogodnej nocy wbiło mnie w fotel i zachwyt trwał do momentu, gdy nieopatrznie wziąłem do ręki lepszy sprzęt. Od tamtej pory żadna lornetka jaką miałem nie dała mi już tyle frajdy.
Szanowny SQ30PH, trzymaj się z daleka od dobrej optyki a będziesz nadal zadowolony.
Oj tam, oj tam ;)
Na temat popularnej "lidletki" zostało już napisane dużo. Bardzo dużo. Na Astropolis aż za dużo. Opinie użytkowników, w szczególności tych od obserwacji nocnego nieba, w zdecydowanej większości pozytywne, dość jasno wyjaśniają sprawę Bressera. Oczywiście, nie neguję tego, że są o niebo lepsze na rynku (i odpowiednio też drogie). Ja nadmiar gotówki wolę wydać na porządne szkło do body, z którego, w przeciwieństwie do lornetki mam jakiś pożytek ;)
Jeśli z lornetki nie masz pożytku, to bez sensu ją kupować.
Arek, nie byłbyś w stanie zrobić pomiaru dla barwy niebieskiej? Zielona i czerwona pomierzona, ale ile jest dla niebieskiej to nie wiadomo. Wolałem te pełne wykresy, ale jeśli teraz jest szybciej to ok tylko przydałoby się dorobić ten 1 pomiar więcej żeby był cały zakres pomierzony.
Coś koło 450-480nm. Są np. lasery 473nm