Jak testujemy obiektywy?
1. Metody pracy
Główną część testu stanowi sesja zdjęciowa z udziałem tablicy testowej zgodnej z normą ISO 12233. Tablica taka została zaprojektowana przez Stephena H. Westina z Cornell Unniversity, a następnie lekko zmodyfikowana na potrzeby serwisu Optyczne.pl. Zdjęcia tablicy testowej odbywają się w ściśle kontrolowanych warunkach studyjnych. Stosujemy się do następujących zasad:
- Zdjęcia wykonywane są lustrzanką cyfrową średniej lub wysokiej klasy z matrycą 8-16 MPix w przypadku obiektywów niepełnoklatkowych (Canon 20/50D, Nikon D200/D7000, Pentax K10D/K20D/K-5, Sony A100, Olympus E-3), a w przypadku obiektywów pełnoklatkowych aparatami z matrycami klasy 18-24 Mpix (Canon 1Ds MkIII/5D MkIII, Leica M9, Nikon D3x, Sony A850/A900). W przypadku bezlusterkowców Mikro 4/3 używamy Olympusa E-PL1. Do testów obiektywów systemu Fuji X używany jest Fujifilm X-E1, a w przypadku Samsunga model NX10.
- Aparat jest umieszczony na stabilnym statywie.
- Migawka jest wyzwalana za pomocą elektronicznego wężyka spustowego lub pilota.
- Zdjęcia są wykonywane z włączoną opcją wstępnego podnoszenia lustra.
- Zdjęcia są zapisywane jednocześnie w formacie RAW i w JPG najlepszej rozdzielczości.
- Czułość aparatu jest ustawiona w przedziale ISO od 100 do 800.
- Tablica jest oświetlona dwoma profesjonalnymi lampami studyjnymi zawierającymi żarówki o mocy 500 W i dającymi światło o temperaturze barwowej 5000 K.
- Balans bieli aparatu jest ustawiony na 5000 K.
- Soczewki obiektywu są sprawdzane pod kątem czystości i rys.
- Dla każdej wartości przesłony wykonujemy od 5 do kilkunastu ekspozycji w trybie AF. Obiektyw jest po każdej ekspozycji ponownie przeogniskowany. Dodatkowo, dla każdej przysłony wykonujemy od 5 do kilkunastu zdjęć ustawiając ostrość manualnie. Ze wszystkich zdjęć dla danej przysłony jest wybierane jedno najlepsze. Przez najlepsze rozumiemy to zdjęcie, dla którego średnia z pionowych i poziomych wartości funkcji MTF50 uzyskana w centrum kadru była najwyższa.
- Używamy w sumie czterech rozmiarów tablic ISO wydrukowanych na specjalnych foliach formatu A0, A1, A2 i A3, tak aby sprawdzić funkcjonowanie obiektywów dla różnych odległości od celu. Wyniki są później uśredniane. Nie dla wszystkich obiektywów daje się użyć wszystkich rozmiarów tablic.