Potrzeba wody w Sudanie - wystawa w Leica Gallery
Działalność Leica Gallery to prezentacja wybitnej sztuki fotograficznej, także tej która porusza ważne problemy – społeczne czy ekologiczne. Wystawą 32 czarnobiałych zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego wykonanych w Sudanie, Leica Gallery wspiera akcję budowania studni przez Polska Akcję Humanitarną.
Informacja prasowa
WOJCIECHA GRZĘDZIŃSKIEGO
pod tytułem
Potrzeba wody w Sudanie
![]() |
Działalność Leica Gallery to prezentacja wybitnej sztuki fotograficznej, także tej która porusza ważne problemy – społeczne czy ekologiczne. Wystawą 32 czarnobiałych zdjęć Wojciecha Grzędzińskiego wykonanych w Sudanie, Leica Gallery wspiera akcję budowania studni przez Polska Akcję Humanitarną. Wspólnie chcemy skłonić widzów do refleksji i konkretnych działań.
Sudan – pustkowia, trawiaste przestrzenie gdzieniegdzie poprzecinane ubitymi duktami. To przyroda decyduje, kiedy spadnie deszcz, kto będzie miał wodę i kto przeżyje kolejne miesiące. W miejscu, gdzie temperatura w cieniu dochodzi do pięćdziesięciu stopni a wilgotność bliska jest zeru, brak wody to wyrok śmierci.
Długa kolejka baniaków na wodę wskazuje odległość do studni. Kobiety dniami i nocami czekają by napełnić dwudziestolitrowy pojemnik. Na jedną osobę przypada tu około sześciu litrów wody dziennie, często mniej. Musi to wystarczyć na gotowanie, picie, mycie. To jedna trzecia minimalnych potrzeb.
Brak wody to też brak higieny. Mieszanina pyłu i wyschniętych odchodów zwierzęcych unosząca się nad rozgrzaną ziemią to częste zagrożenie, zmiany najzwyklejszego zadrapania w śmiertelną infekcję. Brak opieki zdrowotnej sprawia, że ten kto dożywa 50 lat uważany jest za starca. Mówi dr Murray Trubshaw z Lekarzy bez Granic: „Tu nie ma kobiety, która nie straciłaby dziecka. A takie które straciły nawet czwórkę nie są rzadkością. Brak wody to główny problem ludzi w Sudanie”.
Polska Akcja Humanitarna misję w Sudanie Południowym prowadzi od 2006 roku. Ze środków zgromadzonych dzięki Kampanii Wodnej, oraz w ramach innych projektów, między innymi z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, udało się wywiercić i naprawić w sumie 46 studni. Zdarza się, że studnie są eksploatowane 24 godziny na dobę, a jedno ujęcie przypada nawet na 1.500 mieszkańców.
„Planujemy budowę kolejnych ujęć wody pitnej, bo wierzymy, że każda nowa studnia w znaczącym stopniu przyczynia się do rozwiązania kryzysu wodnego w tym kraju” – mówi Janina Ochojska, założycielka PAH.
Wojciech Grzędziński
Fotograf, urodzony w 1980 roku w Warszawie.
Studia: Stosowane Nauki Społeczne, Antropologia i Pedagogika Rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim.
Pracował jako etatowy fotoreporter dla „Super Ekspressu”, „Rzeczpospolitej” i „Dziennika”.
Brał udział w warsztatach fotograficznych organizowanych przez agencję VII.
Jest współzałożycielem agencji NapoImages.
Na polu fotografii interesuje go człowiek w jego codziennym otoczeniu jak i postawiony wobec sytuacji ekstremalnych.
Nagrody: wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej min. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. Za reportaż konfliktu zbrojnego w Gruzji otrzymał w 2009 trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo w kategorii Reportaż/Wydarzenia; honorowe wyróżnienie w konkursie NPPA, oraz nagrodę Visa D'or News 2009 Award.
Wernisaż wystawy odbędzie się
28 lipca o godzinie 18:30 w Leica Gallery
Centrum Handlowe BlueCity
Warszawa, Aleje Jerozolimske 179, poziom +1
Wystawa będzie czynna do końca sierpnia
Wstęp wolny
Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
Radze przeczytac dokladnie teks z linka,zanim dacie sie nabrac na tzw. akcje humanitarne,ktore rzekomo maja komus pomagac [kilkadziesiat tysiecy odwiertow wodnych stoi w Afryce bez uzytku].
link
Zamiast wody i jedzenia powinno się wysyłać kondomy do całej Afryki bo to co robią akcje (humanitarne) od dziesięcioleci nie zdaje egzaminu a wręcz pogarsza sprawę.
Może gdyby rząd Sudanu nie koncentrował się tak bardzo na eksterminacji mniejszości narodowych starczyłoby im pieniędzy z własnego budżetu....
Co Wy piszecie?! To bardzo piękna akcja! Ja na pewno się wybiorę.
Miałem okazję być w Afryce, tak poza "trasą dla turystów".
Sporo moich znajomych z Afryką związało większą lub mniejszą część swojego życia.
Niestety artykuł którego link podesłał Agnaton w 100% pokrywa się z tym co sam zaobserwowałem lub opowiadali moi znajomi.
"Pomoc dla Afryki" w wykonaniu euro-amerykańskim mimo że idzie w miliardy dolarów bardziej degraduje społeczności afrykańskie niż stymuluje do rozwoju.
Amerykanie i Europejczycy pławią się w samozachwycie że wysłali do głodującej afryki miliony ton zboża i wody, nie wiedząc że tym samym doprowadzili do bankructwa tysiące rolników, a nabili kabzę setkom kacyków parających się handlem darmową wydawałoby się pomocą.
O wiele lepie sprawdza się zdawało by się brutalne podejście Chińczyków "pomogę Ci ale musisz na pomoc zapracować". Chińczycy za nieduże pieniądze uzyskują dostęp do bogactw naturalnych Afryki, ale tworzą w miarę zdrowe podstawy gospodarki tych państw.
Paradoksalnie, dając coś możemy wyrządzić człowiekowi straszną krzywdę, bo uzależniamy go od siebie.
Dawać trzeba, ale bardzo mądrze.
Jak mądrości brak to lepiej sprawdza się prymitywny handel.
nie nie i jeszcze raz nie... to kraj arabski.. i zabijają chrzescijan o czym u nas sie nie mowi, link
* arabski=muzłumański
link
- wysylanie pomocy dla afryki to marnowanie czasu i pieniedzy
- poprawnosc polityczna zakazuje mowic o tym co napisal semimatt: przesladowania chrzescijan i mordowanie bialych ludzi (RPA - od kiedy czarni dorwali sie tam do wladzy zamordowano ponad 3000 bialych osadnikow)
- za niedlugo bedzie afryka w europie - mieszkam w uk - niektore dzielnice londynu wygladaja jak kraje trzeciego swiata - syf, kila i mogila
- zatrzymac islam i czarnych
dleee, a ja jestem ciekaw zdjęć
thorgal - jak Ci się nie podoba, nie musisz tam siedzieć. Przyjedz na polska wies gdzie nienawidzi sie czarnych, zydow i wszystkiego co inne - powinienes sie odnalezc, bo z takimi pogladami pasujesz idealnie.
To że w RPA tak się dzieje to sami biali są sobie winni a podawanie uogólnień nic nie wnosi, tym bardziej ze to nie na temat...
Wystarczy, ze pokazali zdjecie czarnego z wystawy i się zaczęło... rasistowski kraj.
@semimatt - zabijanie chrześcijan i czynienie z nich męczenników, to umacnianie filarów chrześcijaństwa, więc jest działaniem na korzyść Kościoła...:P
@jaad75... idąc twoim tokiem rozumowania, powinniści okaleczac i mordować własne dzieci bo bedziemy je bardziej kochać... poprzewracało Ci sie w głowie, a to nie jest śmieszny temat do żartów. Zobacz co sie dzieje w Libanie (który był kiedys krajem katolickim i mordowanie przez muzłuman katolików wcale im nie pomaga) albo Sudanie
@semimatt "Zobacz co sie dzieje w Libanie (który był kiedys krajem katolickim"
Mówisz po tych dwustu latach, kiedy był pod okupacją krzyżowców?...:P
to jest dokładnie tak, jak w Polsce; opieka społeczna daje nierobom zasiłki, to taki delikwent woli nic nie robić i mieć hajs za darmo niż się trochę wysilić,,, Moja ciocia pracuje w MOPSie i czasem opowiada co tam za nieroby czasem przychodzą. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki
@MusicMan - przejdź się choćby w Tunezji, czy Egipcie trochę poza dzielnice turystyczne. Albo kup sobie wakacje w trochę za tanim hotelu w tych krajach....
Sporo ludzi ode mnie z fabryki jeździ do RPA służbowo - wszyscy jak jeden mąż wracają z dużymi uprzedzeniami na tle rasowym. Owszem biali są po części odpowiedzialni za narosły antagonizm ale teraz togo się nie da zatrzymać. Jak napisał -Adam-: Chińczycy kolonizują Afrykę. Bo robią to dobrze: zamiast organizować charytatywne koncerty U2, powodują, że tamci stają się partnerami handlowymi.
Czy wiesz, że są tam kraje, gdzie nie opłaca się być rolnikiem (mimo 2-3 plonów rocznie), bo są podatki na poziomie 70% (a czasem uznaniowym) - lepiej czekać na pomoc humanitarną? Poczytaj sobie w wikipedii historię Zimbabwe (to i tak jest lajtowa wersja tego co tam się działo)
Zła pomoc jest gorsza niż brak pomocy.