Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM
Firma Canon zaprezentowała pierwszy na świecie obiektyw zoom typu „rybie oko”, oferujący zarówno obraz okrągły, jak i pełnokadrowy, dzięki niezmiernie szerokiemu kątowi widzenia 8–15 mm. EF 8–15 mm f/4 L Fisheye USM, zastępujący model EF 15 mm f/2,8 Fisheye, jest jednym z najnowszych profesjonalnych obiektywów serii L firmy Canon.
Pełna specyfikacja jest już dostępna w naszej bazie:
Informacja prasowa
![]() |
Londyn, Wielka Brytania, 26 sierpnia 2010 – Firma Canon zaprezentowała pierwszy na świecie obiektyw zoom typu „rybie oko”, oferujący zarówno obraz okrągły, jak i pełnokadrowy, dzięki niezmiernie szerokiemu kątowi widzenia 8–15 mm. EF 8–15 mm f/4 L Fisheye USM, zastępujący model EF 15 mm f/2,8 Fisheye, jest jednym z najnowszych profesjonalnych obiektywów serii L firmy Canon. Zapewnia wysoką jakość obrazu, stałe światło w pełnym zakresie dostępnych ogniskowych oraz wytrzymałą konstrukcję, która nie zawiedzie użytkowników podczas pracy w trudnych warunkach pogodowych.
Podczas pracy z pełnoklatkowymi cyfrowymi lustrzankami takimi jak EOS 5D Mark II czy EOS 1Ds Mark III, profesjonalni fotografowie mogą wybrać pomiędzy pełnokadrowym a okrągłym obrazem typu „rybie oko”. Dzięki takiej opcji wyboru użytkownicy zyskują więcej możliwości podczas fotografowania scen takich jak nocne niebo, gdzie pełne 180-stopniowe pionowe i poziome pole widzenia (FOV) pozwala oddać wszystkie szczegóły na jednym obrazie z niezmierną przejrzystością.
![]() |
Podczas pracy z lustrzankami EOS wyposażonymi w matryce APS-C lub APS-H obiektyw EF 8–15 mm f/4 L Fisheye USM ukazuje bardziej tradycyjny pełnokadrowy obraz typu „rybie oko”. Mechanizm blokady ogniskowej na korpusie aparatu ogranicza zakres ogniskowych do wartości gwarantującej najlepszy możliwy obraz pełnokadrowy, pozbawiony nieestetycznego winietowania na krawędziach. Oznaczenia „C” i „H” obok pierścienia nastawy ogniskowej wskazują kąt widzenia, przy którym można wykonać zdjęcie pozbawione winietowania, co pozwala uzyskać optymalną jakość obrazu przy pracy z dowolnym korpusem EOS.
Zaawansowana optyka
Obiektyw EF 8–15 mm f/4 L Fisheye USM posiada 14 soczewek ułożonych w 11 różnych grupach, w tym jedną soczewkę asferyczną i jedną ultradyspersyjną (UD), która koryguje aberrację chromatyczną i odpowiada za wysoką jakość zdjęć, wysoki kontrast oraz znakomitą reprodukcję barw.Efekty ducha i efekt flary spowodowane zbyt jaskrawym źródłem światła mogą stanowić nie lada wyzwanie podczas fotografowania pod tak szerokim kątem. Aby temu zapobiec wszystkie soczewki obiektywu pokryto powłoką SuperSpectra marki Canon. Wewnętrzna powierzchnia przedniej soczewki otrzymała dodatkowo powłokę SubWavelength Structure Coating (SWC), która używa mikroskopijnych struktur w kształcie rożka, mniejszych niż długość fali światła widzialnego na powierzchni soczewki. Takie rozwiązanie zapewnia stopniową redukcję prędkości światła aż do wartości, z jaką przechodzi przez soczewkę, redukując ryzyko flary powstałej przed dotarciem światła do matrycy.
W celu zapewnienia optymalnej jakość obrazu, przednie i tylne soczewki obiektywu pokryto powłoką fluorytową, która nie dopuszcza do osadzana się wody, kurzu i brudu. Takie rozwiązanie ułatwia czyszczenie obiektywu i zapobiega zablokowaniu obiektywu przez drobne zanieczyszczenia.
Prędkość i precyzja regulacji ostrości plus wydajność działania w słabym świetle
Ultra-szerokokątny zoom EF 8–15 mm f/4 L Fisheye USM umożliwia użytkownikom nowe podejście do fotografii sportu lub architektury. Stały maksymalny otwór względny f/4 pozwala na zastosowanie krótszego czasu naświetlania, aby zdjęcia wykonane w słabym świetle wyglądały naturalnie. Ultradźwiękowy silnik USM typu pierścieniowego zapewnia szybką i precyzyjną regulację ostrości oraz umożliwia nieustanne działanie w pełni ręcznej regulacji ostrości nawet podczas aktywacji systemu AF.
Profesjonalna wydajność
EF 8–15 mm f/4 L Fisheye USM charakteryzuje się wysokiej jakości konstrukcją. Odporność na wodę i kurz pozwala na pracę w wielu trudnych warunkach, a w zestawie z profesjonalnymi korpusami lustrzanek EOS obiektyw umożliwia ciągłą pracę w najsurowszych warunkach pogodowych. Nowa faktura obudowy odpowiada za profesjonalny wygląd charakterystyczny dla wszystkich nowych modeli serii L.
Wysokiej klasy akcesoria
Zestaw z obiektywem EF 8–15 mm f/4 L Fisheye USM zawiera dedykowany dekiel przedni, miękki futerał i wyłożoną filcem osłonę przeciwsłoneczną EW-77 przydatną podczas pracy przy ogniskowej 15 mm w celu ochrony przed efektem flary.Komentarz można dodać po zalogowaniu.
Zaloguj się. Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta zarejestruj się.
no przydałby mi się bardzo, ciekawe jaką cenę zaserwują...
Nieprawda, że pierwszy na świecie zoom fisheye. Pentax ma od dawien dawna w ofercie 10-17 Fish Eye. Samsung zas jego klona.
riddlerpl- szanowny kolega przeczyta tekst ponownie i się zastanowi nat zarzutem :) " Firma Canon zaprezentowała pierwszy na świecie obiektyw zoom typu „rybie oko”, oferujący zarówno obraz okrągły, jak i pełnokadrowy " O ile Pentax ma fish zooma o tyle nie daje on na raz okrągłego oraz pełnokadrowego obrazu a tylko i wyłącznie pełnokadrowy :) i w tym jest inny... po za tym zapomniałeś o Tokinie ;)
"najlepszy możliwy obraz pełnokadrowy, pozbawiony nieestetycznego winietowania na krawędziach" ... a mi sie tam podobają winiety ;P
Rybka Canona była już bardzo wiekową konstrukcją, najwyższy czas na następce. Pytanie ile będzie taki zoom kosztował (tj. ile będzie droższy od starej rybki).
I pytanie jak będzie wyglądał obraz na tych 15mm w porównaniu do tego co mamy z 16-35 lub 17-40.
No obraz bedzie jak z rybiego oka ;]
A tak serio to bardzo ciekawa nowość (czekamy na cene)
Rybka Canona 15/2.8 była wiekowa, ale najlepsza w klasie rybek 15-16mm. Szkoda że kończą produkcję. f/2.8 jest często używane w tej rybce. A tutaj już dużo ciemniej.
Cena zabije wszytskich chętnych zanim będzie dostępny w jakimkolwiek polskim sklepie internetowym.
Tokina 10-17 z wyciętą osłoną pozwoli na podobne efekty na pełnej klatce...
Zgadzam sie z canoesem!! Dlatego zostaje przy starej rybce... a juz sie łudziłem że wypuszcza 14-24 2.8 jak w N :(
@lennykrawiec - na forach piszą o 1400$, pożyjemy...
No to w Europie dadzą 1400 ojro i pozamiatane. :/
W bazie danych podaliscie 'Rozmiar filtra - 67mm'. Na tym chyba sie filtra jednak nie da zalozyc, nawet systemu Cokin(myslac o calym kadrze).
Canon EF 8-15 mm f/4 L Fisheye USM na rynku zadebiutuje dopiero w styczniu przyszłego roku. Sugerowana cena obiektywu wyniesie 1789,99 EUR czyli około 7150 PLN.
Ciekawe jak to szklo wyglada na 15 mm na FF. Bardziej okragle rybie oko, cos samyangowatego czy blizsze zwyklemu UWA? macie doswiadczenia z czyms podobnym?
"dzięki niezmiernie szerokiemu kątowi widzenia 8–15 mm" >>> podajecie długość ogniskowej a piszecie o kątach
chyba najciekawsza z dzisiejszych premier. No i kanonierzy mają dziś swoje święto. Z zazdrością patrzę na to jak szczodrze zostali obdarowani.
@maczetka, przecież masz napisane: 8mm - kołowy FE, 15mm - klasyczny pełnokadrowy...
"oferujący zarówno obraz okrągły, jak i pełnokadrowy " czyli możemy wybrać sobie czy to ma mieć efekt fish-eye'a czy nie? I czy na FF na 8mm można uniknąć takich zniekształceń???
@panmarecq - nie, w obydwu przypadkach będzie to naturalny obraz bez korekcji linii... To chyba zresztą oczywiste...
@panmarecq - nie, to znaczy, że C myśli, że kogoś nabierze na swój marketingowy bełkot...
szkoda tylko ze taki ciemny jest ten obiektyw... no i cena pewnie astronomiczna... no ale jak ktos ma za duzo "dziengów"... to ok :-)
P 10-17 samo się nasuwa, ale pierwszy z tym nie będę....
@ jaad75
czyli co? UWA na 15mm i fisheye na 8 mm? no normalnie cud miod.
@maczetka, masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, czy nie rozróżniasz FE kołowego, od FE standardowego, gdzie obraz wypełnia cały kadr?
@ jaad75
a ty masz problemy z agresja czy nie rozrozniasz tonu chamskiego od standardowego? kim ty jestes zeby pisac do mnie w ten sposob?
wez sie zastanow
tak szeroki kąt ... i stałe światełko ... hmm ... a cena ... ??
Na tej stronie są miniatury 2 sampli:
link
A tutaj: link
pole widzenia na różnych puszkach i ogniskowych
link