Test wakacyjnych kompaktów 2015
3. Nikon Coolpix S9900
Wstęp
Nikon Coolpix S9900 to najnowszy przedstawiciel rodziny aparatów, których charakterystyczną cechą są niewielkie rozmiary przy zachowaniu dużego zoomu optycznego i szerokiej funkcjonalności.
W pudełku oprócz aparatu odnajdziemy następujące elementy:
- dedykowaną baterię litowo-jonowa,
- zasilacz USB,
- przewód USB,
- pasek nadgarstkowy,
- skróconą instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.
- 30-krotny zoom, obiektyw 25–750 mm,
- matryca BSI CMOS 16.7 Mpix,
- komunikacja WiFi ze wsparciem dla NFC,
- obrotowy ekran LCD 3",
- wbudowany odbiornik GPS z mapami.
Budowa i jakość wykonania
Jakość wykonania aparatu stoi na wysokim poziomie i nie mamy w tej kwestii żadnych zastrzeżeń. Elementy składowe metalowej obudowy są bardzo dobrze dopasowane.
Przednia ścianka to delikatnie zaznaczony uchwyt oraz obiektyw, po którego lewej stronie odnajdziemy lampę z diodą wspomagającą autofokus oraz sygnalizującą pracę samowyzwalacza. W jej pobliżu znajduje się stereofoniczny mikrofon.
Patrząc na aparat od góry dostrzeżemy od lewej wysuwaną na niewielką odległość lampę błyskową, obok której znajduje się ikonka anteny GPS. Po prawej stronie umieszczono koło trybów, włącznik zasilania, spust migawki otoczony dźwignią zmiany ogniskowej oraz rolkę sterowniczą.
Na tylnej ściance, na prawo od obrotowego wyświetlacza, odnajdziemy główny panel sterujący aparatu. Składają się na niego przycisk nagrywania, odtwarzania oraz WiFi. Poniżej widzimy czterokierunkowy wybierak z pierścieniem sterowniczym. Na samym dole odnajdziemy przyciski MENU oraz usuwania zdjęć. Nad ekranem LCD umieszczona jest mała dźwigienka zwalniająca zaczep lampy.
Dolna ścianka wykorzystana została standardowo: umieszczono na niej gwint statywowy oraz komorę karty pamięci i akumulatora. Dodatkowo na samym skraju odnajdziemy otwory głośnika. Przymocowanie aparatu do statywu w tak dużej odległości od środka ciężkości jest trochę ryzykownym posunięciem producenta, niewątpliwie jednak pozwala na otwarcie komory baterii, gdy aparat znajduje się na statywie.
Na lewej ściance znajduje się tylko jeden przycisk - oznaczony ikonką mapy. Uaktywnia on wbudowaną mapę odbiornika GPS.
Prawa ścianka wykorzystana została na schowanie pod zabezpieczającą klapką gniazd USB oraz HDMI.
Menu i użytkowanie
Obsługa Nikona jest prosta i intuicyjna. Menu jest co prawda uproszone, ale trudno odmówić mu przejrzystości.
Większość przycisków obok wyświetlacza jest wkomponowanych w korpus i mimo niewielkiego skoku ich używanie jest wygodne. Ekran LCD spisuje się bardzo dobrze, obraz jest wyraźny i wyświetlany bardzo płynnie. Możliwość jego obrotu docenią osoby, które zamontują aparat na statywie lub będą chciały fotografować z ptasiej bądź żabiej perspektywy.
Aparat umożliwia fotografowanie w następujących trybach:
- Tryb automatyczny – optymalne ustawienia dla określonej scenerii dobierane są automatycznie przez aparat.
- P – automatyka programu, w którym aparat sam dobierze wartość przysłony i czas migawki, ale pozwala nam kontrolować inne nastawy, takie jak czułość, balans bieli, itd.
- S – preselekcja czasu migawki.
- A – preselekcja wartości przysłony.
- M – tryb manualnego sterowania czasem migawki i wartością przysłony.
- Filmowanie krótkich ujęć.
- Inteligentny portret – umożliwia dodawanie do zdjęć różnych efektów (wygładzanie skóry, rozmycie, korekta jasności czy nasycenia kolorów) w trakcie fotografowania.
- SCENE – umożliwia fotografowanie z ustawieniami optymalnymi dla określonych scenerii.
- lampa błyskowa,
- kompensacja ekspozycji,
- tryb makro,
- samowyzwalacz.
Wbudowany obiektyw może pochwalić się zakresem ogniskowych o ekwiwalencie dla pełnej klatki od 25 do 750 mm – przy tak dużym powiększeniu optycznym i kompaktowej budowie pojawia się wymóg stosunkowo dużych liczb przysłony. W zależności od użytej ogniskowej do dyspozycji mamy otwór względy odpowiadający liczbom f/3.7 oraz f/6.4.
Poniżej przedstawiamy przykłady kątów widzenia dla skrajnych położeń obiektywu.
4.5 mm (ekwiwalent 25 mm) |
135 mm (ekwiwalent 750 mm), zoom 30 x |
Nikon S9900 oferuje także zbliżenie cyfrowe, maksymalnie o wartości 4x.
Dodatkowy zoom cyfrowy 4 x (ekwiwalent 3000 mm) |
Choć minimalna odległość ostrzenia wynosi 1 cm, nie udało nam się wykonać ostrego zdjęcia z takiej odległości. Musieliśmy fotografowany motyw delikatnie odsunąć, co poskutkowało uzyskaniem skali równej 1:1.4.
Aparat nie posiada wizjera – oferuje bezpośredni podgląd na ekranie LCD. Możemy na nim wyświetlać informacje o ustawionych parametrach w sposób uproszczony. Niestety, nie mamy możliwości zmiany zestawu prezentowanych informacji. W menu aparatu możemy ustawić jedynie dodatkowe linie kadrowania lub ramkę filmowania bądź też wybrać całkowite wyłączenie informacji.
Podobnie w trybie odtwarzania możemy co najwyżej wyłączyć wyświetlanie uproszczonej informacji.
Podczas przeglądania zdjęć możemy je edytować. Po wciśnięciu przycisku OK dostępne menu korekcji to szybki retusz, korekcja dynamiki (D-Lighting), usuwanie efektu czerwonych oczu, retusz glamour, także skadrujemy zdjęcie lub zmienimy jego wielkość. Ciekawą opcją są szybie efekty, która pozwalają nanieść na fotografię jeden z kilku dostępnych efektów filtrów cyfrowych, które pokazujemy poniżej:
Malowidło | Ilustracja |
Miękki portret | Portret |
Rybie oko | Filtr gwiazdkowy |
Efekt miniatury (poziomy) | Monochromatyczna winieta |
Autofokus jest stosunkowo szybki. Ważne, że raczej rzadko się myli. Niestety, w ciemnym otoczeniu potrafi błędnie nastawić ostrość, jednak są to dość ekstremalne warunki, więc trudno mocno ganić za to aparat. Przyznać musimy, że podczas testu w typowych sytuacjach nie mamy mu nic do zarzucenia, nawet na dłuższych ogniskowych.
Tryby pracy światłomierza to:
- wielosegmentowy (związany z ramką wykrywania twarzy),
- centralnie ważony, uśredniony.
- punktowy (tylko gdy używamy cyfrowego zooma)
Wbudowana lampa błyskowa może pracować w następujących trybach:
- auto – zostanie automatycznie włączona w przypadku słabego oświetlenia,
- włączona – wyzwalanie lampy przy każdym zdjęciu,
- włączona z redukcją efektu czerwonych oczu,
- SLOW – wyzwolenie lampy przy długim czasie naświetlania.
Aby ustawić balans bieli, możemy skorzystać z następujących opcji:
- AUTO,
- PRE - programowany według wzorca,
- słoneczny dzień,
- żarówki,
- świetlówki,
- pochmurny dzień,
- lampa błyskowa.
Piętą achillesową jest słaba sprawność baterii, która dość szybko się wyładowuje i wystarczy niewiele ponad 200 ujęć, by aparat odmówił współpracy.
Funkcje specjalne
Kryjące się pod trybem “Portret inteligentny” funkcje detekcji twarzy, wykrywania mrugnięć i wyzwalania migawki przy pomocy uśmiechu fotografowanych osób działają bardzo dobrze i zdecydowanie mogą ucieszyć użytkownika aparatu.
Dostępne tryby tematyczne SCN to:
- wybór automatyczny,
- portret,
- krajobraz,
- film poklatkowy,
- sport,
- portret nocny,
- przyjęcie / wnętrza,
- plaża,
- śnieg,
- zachód słońca,
- zmierzch / świt,
- krajobraz nocny,
- makro,
- żywność
- sztuczne ognie,
- zdjęcie pod światło,
- łatwa panorama,
- portret zwierzaka,
- efekty specjalne.
Dostępne efekty specjalne to:
- zmiękczenie,
- nostalgiczna sepia,
- monochromatyczne o wysokim kontraście,
- kolor selektywny,
- pop,
- krosowanie,
- efekt aparatu zabawki 1,
- efekt aparatu zabawki 2.
Efekty działania poszczególnych filtrów zdjęć są następujące:
Zmiękczenie | Nostalgiczna sepia |
Monochromatyczne o wysokim kontraście | Kolor selektywny |
Pop | Krosowanie |
Efekt aparatu zabawki 1 | Efekt aparatu zabawki 2 |
Wykonywanie panoram przy pomocy S9900 jest łatwe i przyjemne. Po wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku migawki przesuwamy aparat w żądanym kierunku, starając się trzymać go równo i dbać o płynność ruchu. Najlepiej prezentują się poziome panoramy, gdy trzymamy aparat pionowo. Końcowy obraz ma najwyższą rozdzielczość, a co za tym idzie - liczbę zarejestrowanych szczegółów.
Powyższe panoramy są dowodem na dobrą jakość algorytmów odpowiadających za ich stworzenie. Łączenie krawędzi jest prawidłowe jedynie przy dynamicznych scenach możemy przypadkowo uzyskać duplikowane elementy - co ciekawe nie widać typowego dla takich sytuacji efektu duszka.
Innym trybem dostępnym w menu SCENE jest zdjęcie pod światło, czyli fotografowanie HDR. Podczas wykonywania takiego zdjęcia aparat wykonuje 2 naświetlenia, po czym składa finalną fotografię.
HDR wyłączony | HDR włączony |
Efekty nie są imponujące. Widzimy wyraźnie, że aparat próbuje ratować przede wszystkim partie jasne pozostawiając prawie nietknięte cienie pod drzewami.
S9900 wyposażono w elektroniczny kompas. W zakładce menu dotyczącej ustawień GPS możemy aktywować wyświetlanie na ekranie paska z zaznaczonymi kierunkami świata.
Wbudowany odbiornik GPS oprócz możliwości geotagowania zdjęć wyposażony został w mapę świata, która - co tu dużo mówić - jak na mały aparat imponuje detalami.
Komunikacja WiFi może służyć do:
- zdalnego fotografowania,
- wysyłania zdjęć do smartfonu.
Filmowanie
Nagrywanie klipów możemy rozpocząć w każdej chwili za pomocą dedykowanego przycisku na obudowie. Nagrywanie odbywa się z użyciem kodeka H.264/MPEG-4 AVC (pliki MOV z dźwiękiem stereo PCM 48 kbit). Dostępne rozdzielczości filmów to:
- FHD 1920×1080,
- HD 1280×720,
- VGA 640×480.
- HS 4x (640x480)
- HS 0.5x (1920x1080)
MOV, 1920x1080 25 kl/s 22 MB, 11.00 s, 16.9 Mbps |
MOV, 1920x1080 25 kl/s 28 MB, 14.00 s, 16.8 Mbps |
MOV, 1920x1080 25 kl/s 14 MB, 7.00 s, 17 Mbps |
MOV, 1920x1080 29.97 kl/s 24 MB, 12.01 s, 16.7 Mbps |
Nagrywanie filmów jest bardzo proste. Działanie stabilizacji powoduje, że obraz delikatnie drga, jednak przy odtwarzaniu może ten efekt być w ogóle niezauważalny. Automatyka ostrości działa poprawnie przy mniej dynamicznych scenach. Często doświadczyć możemy charakterystycznego "pompowania" przy poszukiwaniu ostrych planów. Zastrzeżenia mamy też do jakości korygowania szumu wiatru.
Interesujący może być tryb krótkich klipów, dostępny na głównym kole trybów. Po jego wybraniu aparat skleja krótkie klipy w ciągły materiał o maksymalnej długości 30 s dodatkowo podkładając muzykę w tle rejestrowanego dźwięku.
Ciekawe efekty można uzyskać stosując tryby wysokiej prędkości. Poniżej prezentujemy przykład takiego materiału pozyskanego za pomocą opisywanego aparatu.
Kolejnym wartym adnotacji trybem jest rejestracja filmów poklatkowych. Ta opcja w opisywanym modelu Nikona jest stosunkowo mocno rozbudowana. Do wyboru mamy jeden z 5 trybów nagrywania filmów z niestandardowymi prędkościami o nazwach odpowiadających określonym zjawiskom.
Pejzaż miejski | Krajobraz |
Smugi gwiazd | Zachód słońca |
Podsumowanie
Musimy przyznać, że pierwsze wrażanie z obcowania z tym aparatem nie było najlepsze. Jednak wraz z upływem czasu i odkrywaniem nowych funkcji testowany Nikon jawi się jako całkiem ciekawa propozycja. Problemem jest menu, które choć czytelne, wydaje się bardzo ograniczone. Także poupychanie interesujących trybów kreatywnych jako programów tematycznych może wiele osób zniechęcić. Mimo wszystko aparat ten okazuje się bardzo dobry w wielu kategoriach, jakie podlegały ocenie w tej recenzji. Złożyły się na to m.in. uchylny i wyrazisty wyświetlacz, tryby filmów poklatkowych, ciekawe filtry cyfrowe i obecność odbiornika GPS. Konkluzja może być tylko jedna: użyteczny zakres ogniskowych, jakość obrazu i prostota obsługi czynią z modelu S9900 jeden z lepszych w kategorii „aparat na wakacje”.
-
Zalety:
- łatwa obsługa,
- obrotowy LCD,
- wbudowany odbiornik GPS i kompas,
- tryby filmów timelapse,
- niskie szumy w całym zakresie czułości.
- poukrywane w menu funkcje specjalne ,
- szybkie rozładowywanie się baterii,
- niewzmocnione metalem obudowa.
Wady:
Zdjęcia przykładowe
Zdjęcia przykładowe, poza nielicznymi wyjątkami, były robione w trybie automatyki P, przy najwyższej dostępnej jakości pliku JPG przy zachowaniu domyślnych nastaw wyostrzania i odszumiania.