Test kompaktów pod choinkę 2017
2. Canon PowerShot SX430 IS
Wstęp
Canon PowerShot SX430 IS pochwalić może się sensorem CMOS w rozmiarze 1/2.3 cala o rozdzielczości 20.5 megapikseli. Na uwagę na pewno zasługuje zakres zoomu - ten bowiem rozciąga się od 24 mm do aż 1080 mm, co daje 45-krotne zbliżenie. Oprócz tego aparat posiada wbudowane Wi-Fi, NFC oraz stabilizację obrazu. Warto również wspomnieć o cenie - PowerShot SX430 IS jest bowiem najtańszym superzoomem w ofercie japońskiej marki, jak i w naszym zestawieniu. Zapłacić bowiem trzeba za niego około tysiąca złotych.
W pudełku oprócz aparatu znajdziemy również:
- dedykowaną baterię litowo-jonową,
- ładowarkę z zasilaczem sieciowym,
- pasek na nadgarstek,
- podstawową instrukcję.
- kompaktowa konstrukcja,
- 45-krotny zoom, obiektyw 24-1080 mm,
- matryca CMOS 20.5 Mpix, procesor DIGIC 6 z technologią iSAPS,
- komunikacja Wi-Fi ze wsparciem dla NFC,
- ekran TFT, przekątna 7.5 cm (3 cale), około 230.000 punktów,
- tryby kreatywne.
Budowa i jakość wykonania
Aparat jest wykonany z twardego plastiku, wszystkie elementy są dobrze spasowane i nie mamy co do jakości wykonania żadnych zastrzeżeń. Po wzięciu urządzenia do ręki na pewno uderza fakt, że jest dość lekkie - waży bowiem jedynie 323 g (z akumulatorem i kartą pamięci).
Na przedniej ścianie aparatu znajduje się wyraźnie zaznaczony uchwyt, zapewniający pewny chwyt, obiektyw oraz dioda wspomagająca pracę AF i samowyzwalacza.
Na górnej ścianie nie znajdziemy wiele przycisków. Umieszczono tu bowiem jedynie spust migawki ze zintegrowaną z nim dźwignią służącą do zmiany ogniskowej oraz przycisk służący do włączania i wyłączania aparatu. Z lewej strony górnej ścianki znajuduje się lampa błyskowa, jednak nie zastosowano nigdzie przycisku, który pozwalałby ją podnieść - trzeba to zrobić ręcznie.
Na tylnej ściance, na prawo od zamontowanego na stałe wyświetlacza, odnajdziemy główny panel sterujący aparatu. Składa się on z wybieraka kierunkowego, przycisku włączającego podgląd zdjęć, automatykę, a także guzików: Wi-Fi, Menu oraz nagrywanie.
Dolną ściankę zaprojektowano standardowo: mieszczą się na niej gwint statywowy oraz komora karty pamięci i akumulatora. Przymocowanie aparatu do statywu uniemożliwia otwarcie komory baterii. Sam gwint umiejscowiony jest poza osią obiektywu. Również na dolnej ścianie znajduje się moduł NFC, służący do szybkiego nawiązywania komunikacji ze smartfonem.
Aparat posiada tylko jeden port i jest to mini USB mieszczący się na prawej ścianie. Nie jest możliwe ładowanie aparatu za jego pomocą - w tym celu trzeba korzystać z dedykowanej ładowarki.
Menu i użytkowanie
Menu aparatu dzieli się na dwie zakładki - opcje dotyczące fotografowania oraz ustawienia.
Aby zmienić jakiekolwiek parametry rejestracji obrazu należy przełączyć się z domyślnego trybu automatycznego na tryb "P". Cały czas niemożliwa będzie manipulacja parametrami ekspozycji, ale użytkownik otrzyma wtedy nieco więcej możliwości zmian parametrów - jak chociażby czułości ISO, balansu bieli czy rozdzielczości wynikowego pliku.
Niemożliwe jest wybranie trybu manualnego.
Dzięki wyprofilowanemu uchwytowi aparat bardzo dobrze trzyma się w dłoniach. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że konstrukcja ma raczej niewielkie wymiary i jest bardzo lekka - zatem osoby z większymi dłońmi mogą mieć problemy z jej komfortową obsługą.
Co do szybkości działania urządzenia nie mamy żadnych zastrzeżeń. Aparat szybko się włącza i bez wahania wykonuje wybrane opcje. Przyciski są dobrze rozłożone, a dzięki ich sporym rozmiarom są łatwe w użytkowaniu. Płynnie odbywa się też zmiana ogniskowej i nawigacja po menu. Ekran aparatu ma dość niską rozdzielczość i słabe kąty widzenia, jednak w niewymagającym świetle również i on nie sprawiał problemów.
Wbudowany obiektyw może pochwalić się zakresem ogniskowych o ekwiwalencie dla pełnej klatki od 24 do 1080 mm – jest to wynik, trzeba przyznać, dość imponujący. Nieco gorzej prezentuje się światłosiła użytego układu optycznego, bowiem zmienia się od f/3.5 na krótszym końcu do f/6.8 na dłuższym.
Poniżej przedstawiamy przykłady kątów widzenia dla skrajnych położeń obiektywu. Oprócz tego, opisywany Canon oferuje również czterokrotne zbliżenie cyfrowe.
4.5 mm (ekwiwalent 24 mm) |
135 mm (ekwiwalent 1080 mm) |
Bardzo interesujący jest tryb makro - pozwala bowiem na złapanie ostrości już od przedniej krawędzi tubusu obiektywu. W praktyce oczywiście niemożliwe jest odpowiednie doświetlenie przedmiotu znajdującego się tak blisko.
Dzięki czterokierunkowemu wybierakowi mamy natychmiastowy dostęp do następujących nastaw:
- GÓRA - kompensacja ekspozycji,
- PRAWO - lampa błyskowa,
- DÓŁ - info,
- LEWO - tryb makro.
Mimo faktu, że przyciski są stosunkowo płytko osadzone w obudowie, to wciskanie ich nie sprawia większych problemów, nawet osobie z większymi dłońmi.
Aparat nie posiada wizjera – kadrowanie odbywa się za pomocą ekranu LCD. W miejscu, gdzie powinien znaleźć się wizjer umieszczony został głośnik.
Bardzo bogata jest liczba opcji dostępnych w trybie odtwarzania po wciśnięciu przycisku MENU. Pełną ich listę prezentujemy na poniższej animacji.
Sam tryb przeglądania prezentuje się następująco:
Ciekawą funkcją jest na pewno wyszukiwanie obrazów na karcie pamięci. Odbywa się to wedle czterech kategorii:
- wcześniej zdefiniowane albumy,
- zdarzenia,
- data,
- ludzie,
- własna nastawa.
Ciekawa również wydaje się funkcja inteligentnego wybierania podobnych obrazów czy pokazu slajdów.
Co do pracy autofokusa mamy drobne zastrzeżenia. Choć szybko nastawia on ostrość, to jednak w toku naszego testu czasem zdarzało mu się nie trafić. Były to jednak przypadki na tyle sporadyczne, że generalnie można uznać pracę autofokusu za zadowalającą.
Tryby pracy światłomierza to:
- wielosegmentowy (związany z ramką wykrywania twarzy),
- centralnie ważony, uśredniony,
- punktowy.
W toku testu nie zauważyliśmy żadnych problemów związanych z pracą światłomierza. Pomiar światła odbywał się prawidłowo i, poza skrajnymi przypadkami oświetlenia, nie było potrzeby korekcji ekspozycji.
Aby skorzystać z wbudowanej lampy błyskowej należy podnieść ją ręcznie - nie znajdziemy bowiem na korpusie przycisku pozwalającego na jej podniesienie. Mieliśmy co do takiego rozwiązania pewne wątpliwości, ale lektura instrukcji utwierdziła nas w przekonaniu, że to jedyny sposób na skorzystanie z lampy.
Funkcje specjalne
Generalnie - aparat nie imponuje ilością funkcji specjalnych. Do dyspozycji użytkownika zostały bowiem oddane jedynie filtry kreatywne. Wspomnieć można tutaj również o opisanych wyżej funkcjach inteligentnego wyszukiwania czy segregacji zdjęć, nie są one jednak stricte związane z fotografowaniem.
Efekty działania poszczególnych filtrów są następujące:
Zdjęcia portretowe | Fotografowanie w niekorzystnych warunkach |
Tryb monochromatyczny | Rybie oko |
Aparat zabawkowy | Miniatura |
Super żywe kolory | Barwy wzmocnione |
Trzeba tu również wspomnieć o komunikacji Wi-Fi. Smartfon można połączyć z aparatem za pomocą modułu NFC, co dzieje się szybko i bezproblemowo. Podczas korzystania z dedykowanej aplikacji nie doświadczyliśmy również zerwania połączenia. Umożliwia ona na przeglądanie i pobranie zrobionych zdjęć, oraz wykonywanie fotografii. Wśród opcji znajdziemy dotykowy autofokus czy powiększenie live view po dwukrotnym dotknięciu ekranu.
Filmowanie
Filmowanie w SX430 IS możemy rozpocząć w każdym momencie korzystając z dedykowanego do tego przycisku. Podczas nagrywania niemożliwa jest zmiana parametrów rejestracji obrazu. Nagrane filmy zapisywane są w aparacie jako pliki MP4 (H.264). Dostępne rozdzielczości filmów to:
- HD 1280×720,
- VGA 640×480.
Poniżej prezentujemy kilka filmów przykładowych, nagranych opisywanym aparatem.
Nagrywanie filmów nie stwarza większych problemów. Stabilizacja działa poprawnie natomiast drobne zastrzeżenia można mieć do automatyki ostrości. Zmiany ogniskowej mogą powodować, że obraz przez dłuższą chwilę będzie utrzymywał lekko rozmyty.
Podsumowanie
PowerShot SX430 IS jest kolejną iteracją tej serii amatorskich modeli Canona. Pochwalić się może bardzo dużym zakresem ogniskowych (24-1080 mm, co daje 45-krotny zoom), a jednocześnie na próżno szukać w nim zaawansowanych trybów manualnych lub półautomatycznych. Z aparatu korzysta się wygodnie, przyciski na obudowie mają odpowiedni skok. Dla osób, które korzystają jedynie trybu automatycznego, a jednocześnie z szerokiego zakresu zoomu propozycja Canona może wydać się idealna. Choć aparat dysponuje efektami cyfrowymi, wydają się one ubogie jak na dzisiejsze standardy. Brakuje także panoram, czy fotografii HDR.
-
Zalety:
- łatwa obsługa,
- duże i wygodne w użyciu przyciski,
- ciekawe tryby odtwarzania zdjęć,
- możliwość segregacji zdjęć w trybie przeglądania,
- aplikacja mobilna o szerokiej funkcjonalności.
- brak fotografii HDR,
- brak trybu panoramy,
- skąpa oferta filtrów cyfrowych,
- brak możliwości ładowania przez port USB,
- brak trybów półautomatycznych oraz manualnego,
- brak możliwości nagrywania w Full HD.
Wady:
Zdjęcia przykładowe
Zdjęcia przykładowe, poza nielicznymi wyjątkami, były robione w trybie automatyki P, przy najwyższej dostępnej jakości pliku JPG przy zachowaniu domyślnych nastaw wyostrzania i odszumiania.
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 4 mm, f/3.5, exp. 1/60 sek., ISO 200 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 7.65 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 12 mm, f/5.0, exp. 1/20 sek., ISO 200 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 8.32 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 11 mm, f/5.0, exp. 1/20 sek., ISO 200 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 7.73 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 24 mm, f/5.0, exp. 1/10 sek., ISO 200 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 10.06 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 7 mm, f/4.0, exp. 1/60 sek., ISO 200 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 7.24 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 16 mm, f/5.0, exp. 1/20 sek., ISO 200 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 7.61 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 16 mm, f/5.0, exp. 1/10 sek., ISO 100 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 7.17 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 16 mm, f/5.0, exp. 1/40 sek., ISO 400 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 6.98 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 16 mm, f/5.0, exp. 1/80 sek., ISO 800 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 7.25 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 16 mm, f/5.0, exp. 1/160 sek., ISO 1600 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 8.3 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 15 mm, f/5.6, exp. 1/1000 sek., ISO 1600 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 8.91 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 4 mm, f/3.5, exp. 1/20 sek., ISO 400 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 8.76 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 4 mm, f/3.5, exp. 1/25 sek., ISO 400 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 7.01 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 4 mm, f/3.5, exp. 1/25 sek., ISO 400 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 7.86 MB |
Aparat: Canon SX430 IS
Parametry: 4 mm, f/3.5, exp. 1/20 sek., ISO 400 Plik: JPEG, 5152 x 3864 pix, 7.73 MB |