Test kompaktów pod choinkę 2017
3. Canon PowerShot SX730 HS
Wstęp
Canon PowerShot SX730 HS to najnowszy przedstawiciel rodziny SX wprowadzonej na rynek w 2007 roku. Aparaty tej serii charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, szerokim zakresem zoomu i rozbudowaną funkcjonalnością.
W pudełku oprócz aparatu znajdziemy również:
- dedykowaną baterię litowo-jonową,
- ładowarkę z zasilaczem sieciowym,
- pasek na nadgarstek,
- podstawową instrukcję.
- kompaktowa konstrukcja,
- 30-krotny zoom, obiektyw 24–960 mm,
- matryca CMOS 20.3 Mpix, procesor DIGIC 6 z technologią iSAPS,
- komunikacja WiFi ze wsparciem dla NFC,
- ekran LCD 3" PureColor II G (922 tys. punktów),
- rozbudowane tryby kreatywne.
Budowa i jakość wykonania
Do jakości wykonania nie można mieć absolutnie żadnych zastrzeżeń, nie da się odczuć problemów z dopasowaniem elementów składowych metalowej obudowy. Aparat sprawia wrażenie solidnego.
Przednia ścianka to delikatnie zaznaczony uchwyt oraz obiektyw, obok którego znajduje się dioda wspomagająca autofokus oraz sygnalizująca pracę samowyzwalacza.
Opis przycisków zaczniemy standardowo od górnej ścianki. Po jej lewej stronie dostrzeżemy lampę błyskową wysuwaną na niewielką odległość od obudowy. Obok niej znajduje się otwór głośnika. Po prawej stronie skupione obok siebie zostały: włącznik zasilania, spust migawki otoczony dźwignią zmiany ogniskowej oraz przycisk nagrywania wideo. Znalazło się tu też miejsce dla pokrętła wyboru trybów fotograficznych.
Na tylnej ściance, na prawo od na wyświetlacza, odnajdziemy główny panel sterujący aparatu. Składa się on z czterokierunkowego wybieraka z pierścieniem sterującym, który otoczony jest czterema przyciskami: przycisk wspomagający kadrowanie, łączność Wi-Fi, trybu przeglądania oraz klawisz MENU. Mały punkcik ponad przyciskiem uruchamiającym tryb przeglądania to dioda statusowa.
Dolną ściankę zaprojektowano standardowo: mieszczą się na niej gwint statywowy oraz komora karty pamięci i akumulatora. Przymocowanie aparatu do statywu uniemożliwia otwarcie komory baterii. Sam gwint umiejscowiony jest poza osią obiektywu.
Na prawej ścianie pod gumową zaślepką znalazły się porty micro HDMI oraz micro USB, służący do ładowania i podłączenia aparatu do komputera.
Na lewej ściance aparatu znalazło się miejsce dla dźwigni wysuwającej lampę błyskową.
Menu i użytkowanie
Menu w aparacie jest rozplanowane klasycznie dla urządzeń Canona z tego segmentu. Mamy tu dwie zakładki – jedną poświęconą ustawieniom fotografowania i drugą, która służy do konfiguracji ustawień samego sprzętu. Na poniższej animacji prezentujemy opcje w każdej z zakładek.
Do szybkiej zmiany parametrów rejestracji obrazu służy przycisk FUNC/SET, znajdujący się pośrodku wybieraka na tylnej ścianie. Po jego wciśnięciu, naszym oczom ukazuje się niezbyt wiele opcji – zmienić możemy bowiem jedynie tryb działania autofokusa. Aby uzyskać dostęp do chociażby korekty ekspozycji, należy wcisnąć górny przycisk wybieraka. Wszystkie inne zmiany wprowadza się z poziomu menu aparatu.
Aparat bardzo dobrze trzyma się w dłoniach. Na przedniej ścianie znajduje się delikatnie zarysowana, gumowana rękojeść, która wspomaga chwyt. Wspomniany wyżej przycisk wspomagający kadrowanie również spisuje się świetnie. Jego stosowanie umożliwia chwilowe oddalenie ze wskazaniem na ekranie obszaru oryginalnego kadru – w ten sposób możemy szybko zorientować się, w którą stronę obrócić aparat, gdy nasz motyw wyjdzie poza kadr. Gdy przycisk puścimy, powracamy do pierwotnej ogniskowej.
Nie zauważyliśmy również żadnych spowolnień, czy przycięć w korzystaniu z urządzenia. Przyciski są dobrze rozłożone, a dzięki ich sporym rozmiarom są łatwe w użytkowaniu. Canon także nie wykazuje zwłoki przy poruszaniu się po menu, czy zmianie nastawy ogniskowej. Ekran LCD spisuje się bardzo dobrze, obraz jest wyraźny i płynnie wyświetlany. Wygodnie się z niego korzystało również w pełnym słońcu.
Aparat umożliwia fotografowanie w następujących trybach:
- Tryb automatyczny/hybrydowy automatyczny – w pełni zautomatyzowany z ustawieniami dobieranymi przez aparat,
- Tryb zdjęć twórczych – filtry kreatywne,
- Tryb autoportret – fotografowanie samego/ej siebie z optymalnymi ustawieniami,
- Tryb sport – rejestrowanie zdjęć z ustawieniem ostrości na ruchomych obiektach,
- Tryb szczególnych scenerii – fotografowanie z ustawieniami optymalnymi dla określonych scenerii,
- Tryb filmowania – przeznaczony do nagrywania filmów,
- Tryb P,
- Tryb M – ustawienia w pełni manualne,
- Tryb Av – tryb półautomatyczny, preselekcja przesłony,
- Tryb Tv – tryb półautomatyczny – preselekcja czasu.
Wbudowany obiektyw może pochwalić się zakresem ogniskowych o ekwiwalencie dla pełnej klatki od 24 do 960 mm – tak duże powiększenie optyczne przy zachowaniu kompaktowej budowy wymusiło zastosowanie stosunkowo dużych liczb przysłony. W zależności od użytej ogniskowej do dyspozycji mamy otwór względny od f/3.3 do f/6.9. Korzystanie zatem z najdłużej ogniskowej przy niewielkiej ilości padającego światła okupione będzie podbijaniem czułości ISO.
Poniżej przedstawiamy przykłady kątów widzenia dla skrajnych położeń obiektywu.
4.3 mm (ekwiwalent 24 mm) |
172 mm (ekwiwalent 960 mm) |
Canon SX730 HS oferuje także zbliżenie cyfrowe, do dyspozycji mamy tryb telekonwertera o krotności 1.4x oraz 2x. Wybranie go powoduje zmianę o stały czynnik zakresu pracy obiektywu – tak jakbyśmy w lustrzance wkręcili pomiędzy aparat a obiektyw odpowiedni telekonwerter. Innym trybem jest płynna zmiana powiększenia, czyli tradycyjny cyfrowy zoom. Maksymalnie możemy w taki sposób powiększyć obraz 4-krotnie.
Dodatkowy zoom cyfrowy 4x |
Aparat oferuje też tryb makro. Choć minimalna odległość ogniskowania jest imponująca i wynosi 1 cm, to praktyka pokazuje, że oświetlenie fotografowanego motywu z takiej odległości może być problematyczne.
Uzyskane zdjęcie ukazuje problemy optyki na brzegach kadru. Ulegają bowiem one nasileniu wraz ze wzrostem skali odwzorowania. Najprościej mówiąc – im krótsza odległość, z której robimy zdjęcie, tym jakość obrazu gorsza. Sugerujemy zatem, zamiast korzystać z minimalnej odległości ogniskowania nieco odsunąć się od fotografowanego motywu i zrobić zdjęcie na dłuższej ogniskowej.
Canon oferuje również tryby preselekcji przysłony oraz migawki. Zatem do dyspozycji producent oddaje nam wszystkie cztery podstawowe tryby PASM – jes to miła odmiana w stosunku do opisywanego wcześniej SX430 IS.
Dzięki czterokierunkowemu wybierakowi mamy natychmiastowy dostęp do następujących nastaw:
- kompensacja ekspozycji,
- lampa błyskowa,
- INFO,
- tryb makro/ręczne ustawianie ostrości.
Wybierak jak i pokrętło trybów działają skokowo i z bardzo wygodnym oporem. Rozmiar pokrętła jest dość mały, co jednak w aparacie tego segmentu jest uzasadnione.
Aparat nie posiada wizjera – kadrujemy na ekranie LCD. Oczywiście możemy na nim wyświetlać informacje o ustawionych parametrach – do dyspozycji mamy tryb uproszczony lub rozszerzony. Wyświetlić też możemy linie kadrowania, aktywując odpowiednią opcję w menu.
W trybie odtwarzania możemy zmieniać liczbę informacji na wyświetlaczu według poniższej listy:
- brak informacji,
- podstawowe informacje,
- pełne informacje z histogramem.
Podczas przeglądania zdjęć możemy je w uproszczony sposób edytować poprzez korekcję kadru czy kontrastu, usunięcie czerwonych oczu, obrót oraz zmianę wielkości.
Ciekawa wydaje się funkcjonalność opisywana już przez nas w poprzednim rozdziale – inteligentne wyszukiwanie zdjęć. Wystarczy wcisnąć klawisz kierunkowy DÓŁ, oznaczony ikonką książki, by uruchomić menu pozwalające na selektywne przeglądanie kolekcji zdjęć wg kryterium:
- wcześniej zdefiniowane albumy,
- zdarzenia,
- data,
- ludzie,
- własna nastawa.
Dodatkowo, producent oferuje funkcję inteligentnego wybierania, pokazującą podobne fotografie.
Autofokus pracuje dobrze, szybko i pewnie nastawiając ostrość. W menu do dyspozycji mamy opcję Servo AF, czyli ustawianie ostrości, gdy spust migawki wciśnięty jest do połowy. Tryb wykrywania twarzy spisuje się bardzo dobrze, tak jak i wyzwalanie migawki uśmiechem. Naszym zdaniem lepiej wyłączyć ciągłą zmianę ostrości – ta domyślnie załączona opcja powoduje, że w trybie fotografowania aparat nieustannie stara się ustawić ostrość, nawet gdy nie dotykamy spustu migawki. Takie zachowanie powoduje szybsze wyczerpywanie się akumulatora.
W testowanym Canonie znalazła się również opcja wyboru trybów pracy światłomierza, które prezentują się następująco:
- wielosegmentowy (związany z ramką wykrywania twarzy),
- centralnie ważony, uśredniony,
- punktowy.
Wbudowana lampa błyskowa zamocowana jest tak, że można ją delikatnie odchylić, by zamiast bezpośredniego oświetlenia motywu odbić światło np. od sufitu. Taki prosty zabieg spowoduje, że oświetlenie będzie bardziej miękkie, co nada zdjęciom naturalności. Lampa pracować może w następujących trybach:
- auto,
- włączona – wyzwalanie lampy przy każdym zdjęciu,
- błysk + długi czas – synchronizacja z długim czasem naświetlania.
Funkcje specjalne
Tryb „Szczególne scenerie” optymalnie dobiera ustawienia dla wskazanej mu sceny. Dostępne opcje to:
- Portrety,
- Zdjęcia nocne z ręki,
- Słabe oświetlenie,
- Fajerwerki.
Dodatkowo, do fotografowania można dodać jeden z dostępnych efektów:
- Superżywe kolory,
- Zdjęcia plakatowe,
- Gładka cera,
- Efekt rybiego oka,
- Efekt miniatury,
- Efekt aparatu zabawki,
- Miękka ostrość,
- Tryb monochromatyczny:
- Czarno-białe,
- Sepia,
- Odcień niebieski.
Efekty pracy wszystkich filtrów prezentują się następująco:
Gładka cera | Monochromatyczny |
Miękka ostrość | Rybie oko |
Efekt aparatu zabawki | Tryb miniatury |
Super żywe kolory | Tryb plakatowy |
Innym ciekawym trybem pracy aparatu są tzw. zdjęcia twórcze. Po jego wybraniu i wciśnięciu spustu migawki aparat próbuje zanalizować fotografowany motyw oraz warunki oświetleniowe w celu dobrania najciekawszej kompozycji oraz profilu konwersji kolorów. Do dyspozycji mamy kilka zestawów efektów:
- automatyczny – wybiera ze wszystkich efektów,
- retro – zdjęcia przypominające stare fotografie,
- monochromatyczny,
- specjalny – wyraźne obrazy o zwiększonym kontraście i podbitym kolorze,
- naturalny – stłumiona kolorystyka.
Poniżej prezentujemy przykład wykorzystania trybu zdjęć twórczych przy wybranym automatycznym zestawie efektów.
Widzimy, że tryb ten cechuje pewna przypadkowość używanych efektów, która zależy od wykrytej zawartości kadru.
Kolejną ciekawą funkcją jest inteligentna migawka, która działa w kilku trybach:
- Wyzwolenie uśmiechem,
- Samowyzwalacz mrugnięciem,
- Samowyzwalacz twarzą (automatyczne fotografowanie przy wykryciu nowej osoby).
Canon SX730 HS posiada bardzo rozbudowaną aplikację mobilną. Umożliwia ona m.in. kontrolę nad parametrami ekspozycji, czy przeglądanie i wysyłanie zdjęć na smartfona. Możliwe jest połączenie aparatu ze smartfonem za pomocą modułu NFC – co działa bardzo szybko i sprawnie. Podczas korzystania z aplikacji nie zdarzyło się, aby zostało zerwane połączenie, czy jakkolwiek spowolniła się praca aparatu.
Filmowanie
Choć tryb filmowy w Canonie PowerShot SX730 HS został wyszczególniony na kole trybów pracy aparatu, nagrywanie możemy rozpocząć tak naprawdę w każdej chwili za pomocą dedykowanego przycisku na obudowie. Możliwe jest zablokowanie ekspozycji na pierwszej klatce filmu.
Nagrane filmy zapisywane są w aparacie jako pliki MP4 (H.264). Dostępne rozdzielczości filmów to:
- Full HD 1920×1080 pix,
- HD 1280×720 pix,
- VGA 640×480 pix.
Nagrywanie filmów odbywa się w sposob prosty i przyjemny. Stabilizacja działa poprawnie, jednak niewielkie uwagi mamy do systemu autofokusu. Szczególnie przy zmianie ogniskowej potrafił on się gubić i przed nastawieniem ostrości obserwować mogliśmy charakterystyczne „pompowanie”.
Podsumowanie
Canon PowerShot SX730 HS to kolejne urządzenie z serii SX7xx – nie spodziewaliśmy się w nim zatem żadnych znaczących zmian, a bardziej drobnych poprawek. Oczekiwania te zostały spełnione. Znajdziemy tu zarówno dobre tryby automatyczne, jak i szereg opcji manualnych. Nie poskąpiono również przycisków ani udogodnień dla bardziej świadomych fotografów – każdy z trybów PASM ma dedykowaną pozycję na kółku trybów pracy, a obrotowy wybierak ułatwia zmianę parametrów. Choć aparat dysponuje efektami cyfrowymi, wydają się one ubogie jak na dzisiejsze standardy.
-
Zalety:
- łatwa obsługa,
- duże i wygodne w użyciu przyciski,
- wspomaganie kadrowania,
- solidna obudowa,
- rozbudowana aplikacja mobilna.
- brak fotografii HDR,
- brak trybu panoramy,
- skąpa oferta filtrów cyfrowych.
Wady:
Zdjęcia przykładowe
Zdjęcia przykładowe, poza nielicznymi wyjątkami, były robione w trybie automatyki P, przy najwyższej dostępnej jakości pliku JPG przy zachowaniu domyślnych nastaw wyostrzania i odszumiania.
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 4 mm, f/3.3, exp. 1/20 s, ISO 500 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 9.31 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 4 mm, f/3.3, exp. 1/60 s, ISO 1000 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.62 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 4 mm, f/3.3, exp. 1/60 s, ISO 250 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 6.65 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 37 mm, f/5.6, exp. 1/60 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.67 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 14 mm, f/4.5, exp. 1/80 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.69 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 172 mm, f/6.9, exp. 1/25 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.55 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 44 mm, f/5.6, exp. 1/125 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.86 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 13 mm, f/4.5, exp. 1/80 s, ISO 1000 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.25 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 13 mm, f/4.5, exp. 1/80 s, ISO 1000 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.28 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 19 mm, f/5.0, exp. 1/100 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.53 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 19 mm, f/5.0, exp. 1/5 s, ISO 80 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 6.22 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 19 mm, f/5.0, exp. 1/6 s, ISO 100 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 6.17 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 19 mm, f/5.0, exp. 1/13 s, ISO 200 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 6.71 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 19 mm, f/5.0, exp. 1/25 s, ISO 400 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 6.74 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 19 mm, f/5.0, exp. 1/50 s, ISO 800 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.25 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 19 mm, f/5.0, exp. 1/100 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.52 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 19 mm, f/5.0, exp. 1/200 s, ISO 3200 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.17 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 4 mm, f/3.3, exp. 1/1250 s, ISO 80 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.86 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 4 mm, f/3.3, exp. 1/1250 s, ISO 80 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 6.13 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 18 mm, f/5.6, exp. 1/25 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.83 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 7 mm, f/5.6, exp. 1/25 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.25 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 4 mm, f/5.6, exp. 1/30 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.59 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 4 mm, f/5.6, exp. 1/50 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.06 MB |
Aparat: Canon SX730 HS
Parametry: 4 mm, f/5.6, exp. 1/30 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.05 MB |