Test kompaktów pod choinkę 2017
6. Panasonic Lumix DMC-TZ90
Wstęp
Panasonic TZ90 zdecydowanie wyróżnia się w naszym zestawieniu. Zaawansowane funkcjonalności dodatkowe plasują go bliżej większego FZ82, natomiast kompaktowa konstrukcja na myśl przywodzi inne modele opisywane w niniejszym teście. Do tego należy dodać szeroki zakres ogniskowych – ten bowiem rozciąga się od 24 mm na szerokim kącie, do aż 720 mm na dłuższym (ekwiwalenty dla małego obrazka).
W pudełku wraz z aparatem znajdziemy:
- dedykowaną baterię litowo-jonową,
- zasilacz sieciowy z przewodem USB,
- pasek na nadgarstek,
- skróconą instrukcję obsługi,
- kartę gwarancyjną i informację o warunkach użytkowania.
Najważniejsze cechy tego modelu to:
- matryca CMOS 1/2.3 cala o rozdzielczości 21 Mpix,
- procesor Venus Engine,
- zakres czułości ISO 100–3200 (możliwość podbicia do ISO 6400),
- zapis RAW (RW2),
- odpowiednik ogniskowych 24–720 mm (30-krotny zoom optyczny),
- stabilizowany obiektyw o jasności f/3.3–6.4,
- uchylny ekran LCD o przekątnej 3 cali i rozdzielczości 1.4 mln pikseli,,
- elektroniczny wizjer o rozdzielczości 1.166 mln punktów,
- interfejs WiFi 802.11 b/g/n z NFC,
- nagrywanie filmów w jakości 4K,
- dodatkowy pierścień na obiektywie umożliwiający manualne ostrzenie i zmianę ogniskowej.
Budowa i jakość wykonania
Lumix TZ90 posiada dobrze spasowaną, metalową obudowę z elementami z plastiku oraz gumy, które poprawiać mają chwyt. Co do jakości wykonania urządzenia nie mamy żadnych zastrzeżeń, warto jednak zauważyć, że mimo solidności wykonania konstrukcja nie jest dodatkowo uszczelniona.
Patrząc na przód aparatu, dostrzeżemy zajmujący znaczną część przedniej ścianki obiektyw. Obok niego znajduje się standardowa lampka wspierająca działanie autofokusu oraz informująca o pracy samowyzwalacza. Na przedniej ściance znajduje się również lampa błyskowa, która oddalona jest od osi obiektywu.
Na ściance górnej, poczynając od prawej strony, odnajdziemy: przycisk filmowania i włącznik, spust migawki zintegrowany z dźwignią zmiany ogniskowej oraz kółko zmiany trybów pracy aparatu. Odnajdziemy tu również grupy otworów mikrofonu stereofonicznego oraz głośnika.
Główną część tylnej ścianki stanowi 3-calowy ekran, posiadający rozdzielczość 1.4 mln punktów. Jest on uchylny, możliwe jest jego podniesienie o 180 stopni. W lewym górnym rogu Lumiksa umieszczono wizjer elektroniczny z czujnikiem zbliżenia – obecnie jest to rozwiązanie rzadko spotykane w aparatach tej klasy. Cieszy dodatkowy czujnik zbliżenia, który w toku testu nie sprawiał nam większych problemów. Obok wizjera znajduje się rolka korekcji dioptrażu. Obok wizjera dostrzeżemy przycisk funkcyjny LVF. Na głównym panelu sterującym aparatu znajdują się (od góry): przycisk funkcyjny Fn1, domyślnie służący do włączenia funkcji 4K Photo, przyciski Fn2 (domyślnie funkcja Post Focus), przycisk uruchamiający tryb odtwarzania i wybierak kierunkowy. Dodatkowo, z wybierakiem zintegrowane jest pokrętło sterujące a poszczególne jego przyciski pełnią funkcje: góra – korekta ekspozycji, prawo – ustawienia lampy błyskowej, dół – tryb seryjny/samowyzwalacz, lewo – tryb AF/MF/makro. Pod wybierakiem znajdują się przyciski Fn3 (Q.menu/usuwanie zdjęć) oraz DISP, służący do zmiany trybu wyświetlania.
Spód aparatu to miejsce, gdzie standardowo ulokowano gwint statywowy oraz klapkę, pod którą schowano baterię i kartę pamięci.
Na prawej ściance znajduje się klapka, pod którą schowano złącze micro HDMI oraz uniwersalne micro USB (służące m.in. do ładowania czy podłączenia do komputera).
Menu i użytkowanie
Menu zostało rozplanowane klasycznie dla urządzeń marki Panasonic. Odnajdziemy tutaj 5 kart, składających się z kilku zakładek: menu fotografowania, menu filmowania, menu ustawień własnych, menu ustawień oraz menu przeglądania. Pełen przegląd menu prezentujemy na poniższym gifie.
Szereg parametrów ekspozycji możemy ustawić w menu podręcznym, aktywowanym klawiszem Fn3 (Q.Menu). Wybór parametrów odbywa się klawiszami kierunkowymi LEWO/PRAWO, natomiast ich wartość ustawiamy pokrętłem sterującym.
TZ90 to model umożliwiający też przyporządkowanie różnych funkcji pod niektóre przyciski. Warto z niej skorzystać, gdy chcemy bardziej spersonalizować obsługę aparatu. Do dyspozycji, oprócz fizycznych przycisków na obudowie, producent oddaje również kilka umieszczonych na ekranie dotykowym. Łącznie wszystkich przycisków funkcyjnych jest dziewięć.
Aparat włącza się szybko i momentalnie reaguje na komendy przycisków. Przyciski funkcjonalne są bardzo dobrze rozmieszczone. Obsługa menu jest bardzo łatwa, a jego budowa przejrzysta. Autofokus działa poprawnie i nie zauważyliśmy żadnych błędów w jego działaniu. Ekran LCD spisuje się bardzo dobrze, obraz jest wyraźny i wyświetlany płynnie. Nawet w pełnym słońcu korzysta się z niego komfortowo, a dodatkowo cieszy możliwość odchylenia ekranu. Dobre wrażenie sprawia zastosowany w Lumiksie wizjer elektroniczny, choć ma on tendencję do smużenia, szczególnie w warunkach gorszego oświetlenia. Nie imponuje też jego powiększenie, wynoszące 0.46x.
Oferowane przez producenta główne tryby fotografowania to:
- iA – inteligentny auto, optymalne ustawienia dla określonej scenerii dobierane są automatycznie przez aparat,
- P – automatyka programu, w którym aparat sam dobierze wartość przysłony i czas migawki, ale pozwala nam kontrolować inne nastawy, takie jak czułość i balans bieli,
- A – preselekcja przysłony,
- S – preselekcja czasu migawki,
- M – tryb manualny,
- Tryb filmowania kreatywnego,
- C – tryb własny,
- Tryb zdjęć panoramicznych,
- SCN – umożliwia zrobienie zdjęcia z automatycznymi ustawieniami optymalnymi dla sceny tematycznej,
- Kreatywne sterowanie,
Poniżej prezentujemy zdjęcia dla skrajnych wartości ogniskowych dostępnych w modelu TZ90.
4.3 mm (ekwiwalent 25mm) |
129 mm (ekwiwalent 750 mm) |
Aparat posiada tryb makro, pozwalający fotografować (dla ogniskowej szerokokątnej) z odległości od 1 cm. W praktyce jednak, nieco problematyczne może być oświetlenie fotografowanego motywu z takiej odłegłości. Polecalibyśmy zatem korzystać z dłuższych ogniskowych kosztem odwzorowania.
Dodatkowo, TZ90 pozwala na skorzystanie z trybu Makro-zoom, oferującego możliwość fotografowania kosztem jakości obrazu – wspominany zoom jest bowiem operacją stricte cyfrową.
Podczas nagrywania możemy śledzić kadr lub dodatkowo wyświetlać na ekranie informacje. Przełączanie ich zakresu realizujemy, wciskając sukcesywnie klawisz DISP. W menu aparatu możemy też ustalić, czy wyświetlana ma być elektroniczna poziomica.
W trybie odtwarzania możemy zmieniać liczbę informacji na wyświetlaczu według poniższej listy:
- brak informacji,
- podstawowe informacje,
- rozszerzone informacje.
Analogicznie, jak w opisywanym w poprzednim rozdziale FZ82, w TZ90 dostępne są następujące tryby odtwarzania:
- 1 obraz na ekranie,
- 12 obrazów na ekranie,
- 30 obrazów na ekranie,
- kalendarz – odtwarzanie według wybranej daty.
Podczas przeglądania zdjęć możemy przełączać się między trybami widoku korzystając z dźwigni zmiany ogniskowej. Obrazy można też powiększać – dostępne jest powiększenie 2x, 4x, 8x i 16x. Zdjęcia, zarejestrowane za pomocą funkcji 4K Photo, zdjęć poklatkowych oraz animacji poklatkowej wyświetlić można pojedynczo, lub jedno po drugim.
Autofokus Lumiksa oferuje rozpoznawanie twarzy, śledzenie bądź tryb obszarowy. Do dyspozycji mamy też opcję Quick AF, która oznacza ciągłe śledzenie ostrości, nawet wtedy, gdy nie dotykamy spustu migawki. Funkcja śledzenia AF spisuje się całkiem dobrze i nie gubi się nawet po chwilowym zniknięciu obiektu. Również do działania funkcji rozpoznawania twarzy nie mamy żadnych zastrzeżeń.
Pomiar światła dostępny jest w trzech standardowych trybach:
- inteligentny wielostrefowy – automatyczny pomiar jasności na całym ekranie,
- centralnie ważony,
- punktowy.
Lampa błyskowa w Lumiksie TZ90, jak już wspomnieliśmy wcześniej, umieszczona została na przedniej ścianie konstrukcji i nie znajduje się w osi optycznej obiektywu. Nie powinien zatem często występować na zdjęciach problem czerwonych oczu. Niemniej jednak, TZ90 oferuje każdy z poniższych trybów w opcją redukcji tego zjawiska. Dostępne są następujące tryby pracy:
- auto – automatyczne uruchamianie w zależności od warunków,
- wymuszenie – lampa błyskowa uruchamiana jest za każdym razem,
- synchronizacja z długimi czasami.
Dostępne profile balansu bieli to:
- automatyczny,
- światło dzienne,
- chmury,
- cień,
- światło jarzeniowe,
- ustawiony wg wzorca,
- lampa błyskowa,
- według temperatury barwowej.
Funkcje specjalne
Aparat udostępnia szereg trybów tematycznych, których pełną listę prezentujemy poniżej:
- czysty portret,
- jedwabista cera,
- miękkie podświetlenie,
- czysty podświetlony,
- nastrój zrelaksowania,
- słodka twarzyczka dziecka,
- wyrazista sceneria,
- czyste błękitne niebo,
- romantyczna zorza zachodu,
- żywa poświata zachodu,
- lśniąca woda,
- pogodna noc,
- chłodne nocne niebo,
- ciepły krajobraz nocny,
- nocny krajobraz artystyczny,
- roziskrzone oświetlenie,
- zdjęcie nocne z ręki,
- czysty portret nocny,
- miękki obraz kwiatu,
- apetyczne danie,
- smakowity deser,
- zatrzymaj zwierzę w ruchu,
- czyste zdjęcie sportowe,
- monochromatyczny,
W trybie kreatywnym dostępne są następujące filtry cyfrowe:
- ekspresyjny,
- retro,
- dawne czasy
- wysoka tonacja,
- niska tonacja,
- sepia,
- monochromatyczny,
- dynamiczne czarno/białe,
- monochromatyczny rough,
- monochromatyczny silky,
- mocny obraz,
- duża dynamika,
- efekt krosowania,
- efekt zabawki,
- jasny i żywy efekt zabawki,
- bleach bypass,
- efekt miniatury,
- miękka ostrość,
- fantazja,
- filtr gwiezdny,
- obraz jednobarwny,
- światło słoneczne.
Efekty działania owych filtrów przentujemy w tabeli poniżej.
Ekspresyjny | Retro |
Dawne czasy | Wysoka tonacja |
Niska tonacja | Sepia |
Monochromatyczny | Dynamiczne czarno białe |
Monochromatyczny rough | Monochromatyczny silky |
Mocny obraz | Duża dynamika |
Efekt krosowania | Efekt zabawki |
Jasny i żywy efekt zabawki | Bleach bypass |
Efekt miniatury | Miękka ostrość |
Fantazja | Filtr gwiezdny |
Obraz jednobarwny | Światło słoneczne |
W TZ90 możliwa jest rejestracja panoram. Odbywa się to w sposob znany ze smartfonów – zatem jest proste i przyjemne. Podobnie jak w FZ82, w TZ90 funkcja działa bardzo dobrze, błędy łączenia obrazów zdarzają się sporadycznie, podczas fotografowania obiektów w ruchu lub poruszania aparatem w trakcie rejestracji.
Możliwy jest również tryb i.Dynamiki – czyli, najprościej mówiąc, zdjęcie HDR o rozszerzonej dynamice tonalnej.
Bezprzewodowa komunikacja wbudowana w Panasonika TZ90 umożliwia:
- zdalne sterowanie za pośrednictwem smartfonu/tabletu,
- wyświetlanie zdjęć na ekranie TV,
- bezprzewodowe drukowanie,
- wysyłanie obrazów do komputera.
- odtwarzanie i zapisywanie obrazów na smartfonie/tablecie,
Filmowanie
Proces filmowania rozpoczynamy wciśnięciem przycisku, który jest do tego dedykowany. Aparat używa formatów AVCHD bądź MP4. Nie można niestety zmieniać parametrów rejestracji obrazu podczas filmowania, możliwe natomiast jest zrobienie zdjęcia lub serii zdjęć.
W menu możemy wybrać jeden z następujących formatów:
- kodek AVCHD
- 1920×1080 pix, 50p,
- 1920×1080 pix, 50i,
- 1920×1080 pix, 25p,
- kodek MP4
- 3840×2160 pix, 30p,
- 3840×2160 pix, 25p,
- 1920×1080 pix, 60p,
- 1920×1080 pix, 50p,
- 1920×1080 pix, 30p,
- 1920×1080 pix, 25p,
- 1280×720 pix, 30p,
- 1280×720 pix, 25p.
M2TS, 1920×1080 50 kl/s 46 MB, 13.58 s, |
M2TS, 1920×1080 50 kl/s 35 MB, 10.45 s, |
MP4, 1920×1080 25 kl/s 18 MB, 7.20 s, 20.1 Mbps |
MP4, 1920×1080 25 kl/s 16 MB, 11.04 s, 11.9 Mbps |
Nie mamy zastrzeżeń co do obsługi filmowania w TZ90. Nie zauważyliśmy problemów z wbudowaną stabilizacją, bardzo dobrze radzi sobie również autofokus. Jedynie sporadycznie, szczególnie przy zmianie ogniskowej, można zauważyć chwilowe się jego gubienie i charakterystyczne pompowanie.
Podsumowanie
Panasonic Lumix DMC-TZ90, to obok FZ82 to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli w tej recenzji. Wyróżnia się na pewno obecnością wizjera elektronicznego, który, mimo niewielkiego rozmiaru, spełnia swoje zadanie. Cieszy również obecność pierścienia na obiektywie, któremu przypisać możemy szereg funkcji. Takie rozwiązanie znacznie poprawia ergonomię urządzenia, a pośród opisywanych aparatów znajdziemy je jedynie w TZ90. Także dobrze działające Wi-Fi i zdalna kontrola są silnymi argumentami przemawiającymi za wyborem tego aparatu. Na plus jest również obecność trybów PASM, licznych trybów tematycznych czy filtrów kreatywnych. Nie można też zapomnieć o filmowaniu w 4K.
-
Zalety:
- zapis fotografii w formacie RAW,
- bogactwo trybów tematycznych,
- wizjer elektroniczny,
- niskie szumy w całym zakresie czułości,
- bogate możliwości filmowania,
- funkcja nagrywania filmów w 4K,
- rozbudowana aplikacja mobilna,
- pierścień funkcyjny na obiektywie.
- małe powiększenie wizjera,
Wady:
Zdjęcia przykładowe
Zdjęcia przykładowe, poza nielicznymi wyjątkami, były robione w trybie automatyki P, przy najwyższej dostępnej jakości pliku JPG przy zachowaniu domyślnych nastaw wyostrzania i odszumiania.
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 8 mm, f/4.0, exp. 1/80 s, ISO 800 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 9.41 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/3.3, exp. 1/200 s, ISO 800 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.32 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 8 mm, f/3.9, exp. 1/160 s, ISO 800 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.45 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 18 mm, f/5.0, exp. 1/5 s, ISO 80 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.03 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 18 mm, f/5.0, exp. 1/6 s, ISO 100 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.46 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 18 mm, f/5.0, exp. 1/13 s, ISO 200 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.7 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 18 mm, f/5.0, exp. 1/25 s, ISO 400 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.81 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 18 mm, f/5.0, exp. 1/50 s, ISO 800 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.52 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 18 mm, f/5.0, exp. 1/100 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.71 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 18 mm, f/5.0, exp. 1/200 s, ISO 3200 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.14 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 18 mm, f/5.0, exp. 1/400 s, ISO 6400 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 9.79 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/3.3, exp. 1/2000 s, ISO 6400 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 9.58 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 8 mm, f/3.9, exp. 1/80 s, ISO 160 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 9.89 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 8 mm, f/5.0, exp. 1/80 s, ISO 160 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 9.32 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/5.0, exp. 1/60 s, ISO 200 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 9.46 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/5.0, exp. 1/60 s, ISO 500 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 10.08 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/5.6, exp. 1/2000 s, ISO 2000 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.8 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/5.6, exp. 1/60 s, ISO 250 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 8.13 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/5.6, exp. 1/60 s, ISO 100 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 6.92 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/5.6, exp. 1/60 s, ISO 160 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.01 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 129 mm, f/6.4, exp. 1/125 s, ISO 1000 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 9.83 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 29 mm, f/6.3, exp. 1/50 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 9.16 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/6.3, exp. 1/30 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.85 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/6.3, exp. 1/60 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.1 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/6.3, exp. 1/25 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.29 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/5.0, exp. 1/40 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.76 MB |
Aparat: Panasonic Lumix TZ90
Parametry: 4 mm, f/5.0, exp. 1/60 s, ISO 1600 Plik: JPEG, 5184×3888 pix, 7.58 MB |