Plebiscyt na Produkt Roku 2013 - wyniki
1. Podsumowanie Plebiscytu na Produkt Roku 2013 wg Czytelników Optyczne.pl
W tegorocznym spotkaniu wzięło udział prawie 40 osób. Nasze zaproszenie przyjęli przedstawiciele największych firm fotograficznych i optycznych obecnych na polskim rynku oraz kilku naszych forumowiczów. Wysłuchali oni wystąpienia naszego Redaktora Naczelnego, który zaprezentował wyniki Plebiscytu i wręczył nagrody przedstawicielom zwycięskich firm. Przedstawił również pokrótce dokonania naszej redakcji z ubiegłego roku. Przybyli goście mogli zatem zapoznać się z porównaniem liczby testów publikowanych na Optyczne.pl i konkurencyjnych portali. Dowiedzieli się także o organizowanych przez naszą redakcję Fotomisjach, Zlocie Czytelników i Festiwalu Optycznym. Nie zabrakło także miejsca na zaprezentowanie wysokich statystyk odwiedzin dotyczących naszego portalu, w których Optyczne.pl wyraźnie góruje nad konkurentami.
Przejdźmy jednak do części najważniejszej, czyli omówienia wygranych w Plebiscycie na Produkt Roku 2013.
Trzy poprzednie lata z rzędu w kategorii lornetek zwyciężały produkty marki Nikon. Tym razem jednak na pierwsze miejsce wysunęła się lornetka firmy Zeiss. Pierwsze miejsce zajął model Carl Zeiss Terra ED 10×42. Razem z modelem 8×42, który w naszym plebiscycie zajął trzecie miejsce, lornetki te stanowią najbardziej budżetową serię tej marki, a ich parametry i własności wyglądają zachęcająco. Do konstrukcji użyto elementów niskodyspersyjnych ED, pryzmaty ułożono w systemie Schmidta-Pechana, a obudowa jest wodoodporna i wypełniona azotem. Widać więc, że Czytelnicy docenili możliwość tego, że za stosunkowo umiarkowaną cenę możemy stać się właścicielem lornetki tak renomowanej firmy jak Zeiss. Nagrodę, w imieniu firmy MK Szuster (dystrybutora lornetek Zeiss w Polsce), odebrał Krzysztof Szuster.
Miejsce drugie przypadło lornetce Fujinon 25×150 ED D/N. Jest to potężny instrument optyczny przeznaczony głównie do obserwacji morskich i dla miłośników obserwacji astronomicznych. Na czwartym miejscu uplasowała się natomiast lornetka marki Leica, model Geovid 10×42 HD-B. Ciekawie natomiast przedstawiają się miejsca od piątego do dziesiątego, bowiem wszystkie one zostały obsadzone przez lornetki firmy Nikon. Na kolejnych pozycjach zaczynając od piątego uplasowały się modele: Nikon ACULON A211 16×50, Nikon Monarch 5 20×56, Nikon ACULON A211 10×50, Nikon Monarch 5 10×42, Nikon Monarch 7 10×30 oraz Nikon Monarch 7 8×30. Widać, że firma Nikon w tym roku straciła szanse na zajęcie wysokiego miejsca poprzez prezentację bardzo dużej liczby nowości w roku 2013, przez co głosy naszych Czytelników nie skupiły się na jednym lub dwóch modelach, lecz rozłożyły w miarę równo na wszystkie nowości.
W tym roku, w kategorii aparat kompaktowy swój sukces sprzed dwóch lat powtórzyła firma Fujifilm. Na pierwszym miejscu znalazł się bowiem model X100S, który stanowi odnowioną wersję docenionego dwa lata temu modelu X100. Jak widać, tego typu aparat cieszy się niesłabnącą popularnością, a wypuszczenie nowego modelu z matrycą X-Trans, ulepszonym autofokusem oraz wizjerem było bardzo dobrą decyzją. W imieniu firmy Fujifilm nagrodę odebrała Joanna Czechowska.
W naszym plebiscycie dużą popularnością cieszyły się często zaawansowane aparaty kompaktowe marki Canon z serii G. W zeszłym roku model G1 X zajął drugie miejsce, a tym razem na to samo miejsce na podium dostał się model G16, z 12-megapikselową matrycą BSI CMOS i jasnym obiektywem zmiennoogniskowym o krotności zoomu 5x. Miejsce trzecie natomiast przypadło kompaktowi marki Sony, a zajął je model RX100 II. Tym samym powtórzył on wynik swojego poprzednika z ubiegłego roku.
Kolejne dwa miejsca również obsadziła firma Sony z aparatami RX10 na czwartym i RX1R na piątym miejscu. Warto zauważyć, że w pierwszej dziesiątce znalazło się także miejsce dla innych kompaktów kierowanych do zaawansowanych użytkowników. Mowa tutaj o modelach: Fujifilm X20, Olympus Stylus1, Ricoh GR, czy Nikon P7800.
W kategorii obiektyw roku mamy tym razem do czynienia z prawdziwym nokautem. Na pierwszym miejscu, z olbrzymią przewagą w liczbie otrzymanych głosów znalazł się obiektyw Sigma A 18–35 mm f/1.8 DC HSM. Trudno się jednak dziwić takiemu wynikowi. Jest to niewątpliwie wyjątkowy obiektyw, nie mający praktycznie konkurencji w tym zakresie parametrów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że obiektyw także w praktyce prezentuje bardzo dobry poziom, a ponadto oferowany jest w atrakcyjnej cenie. Nagrodę odebrał Łukasz Jędrzejewicz z warszawskiego salonu Sigma ProCentrum.
Drugie miejsce przypadło obiektywowi Zeiss Otus 55 mm f/1.4 ZE/ZF.2. Jest to niewątpliwie jeden z najlepszych optycznie obiektywów w klasie jasnych standardowych „stałek”, charakteryzujący się jednocześnie wysokim poziomem jakości wykonania i solidności.
Na trzecim miejscu natomiast uplasował się inny jasny, standardowy stałoogniskowy obiektyw – Nikon Nikkor AF-S 58 mm f/1.4G. Najwyższe miejsce z optyki bezlusterkowej zajął za to zaprojektowany głównie z myślą o nowym aparacie Mikro Cztery Trzecie OM-D E-M1, w pełni uszczelniony obiektyw Olympus M.Zuiko Digital 12–40 f/2.8 ED PRO. W pierwszej dziesiątce warto też odnotować pojawienie się odnowionej wersji obiektywu Sigma A 30 mm f/1.4 DC HSM, oraz długo wyczekiwanego przez miłośników marki Nikon obiektywu Nikkor AF-S 80–400 mm f/4.5–5.6G ED VR.
Rynek bezlusterkowców z roku na rok się poszerza, a w ofertach różnych marek pojawiają się modele o coraz bardziej zróżnicowanym stopniu zaawansowania. Widać, że firmy coraz bardziej zabiegają o uznanie profesjonalnej i mocno zaawansowanej części fotografów. Najnowszą propozycją firmy Olympus kierowaną właśnie do takiego użytkownika jest niewątpliwie model OM-D E-M1, który w naszym plebiscycie w kategorii bezlusterkowiec roku zajął pierwsze miejsce. Tym samym powtórzył on wynik swojego poprzednika z zeszłego roku, czyli modelu E-M5. Niewątpliwie najnowsza propozycja Olympusa w tym segmencie sprzętowym jest godna zainteresowania. Bazujący na dotychczasowych doświadczeniach firmy w rynku bezlusterkowym aparat, łączy w sobie najnowsze technologie oraz zaawansowane rozwiązania i szerokie możliwości, których nie powstydziłaby się zaawansowana lustrzanka z najwyższej półki. A wszystko to zamknięte w solidnym i szczelnym korpusie, stylizowanym na stare analogowe aparaty OM. Nagrodę odebrał Jacek Jamiołkowski z firmy Olympus Polska.
Kolejne dwa miejsca w kategorii bezlusterkowców obsadziła firma Sony z najnowszymi pełnoklatkowymi aparatami rodziny Alpha. Model A7R wyposażony w pozbawioną filtra AA matrycę o rozdzielczości 36 Mpix zajął miejsce drugie, natomiast model A7 z 24-megapikselową matrycą ze standardowym filtrem AA trzecie. Z pewnością oba te aparaty można uznać za jedną z ciekawszych premier ubiegłego roku, są to bowiem pierwsze bezlusterkowce z pełnoklatkową matrycą i z niecierpliwością były wyczekiwane przez miłośników marki Sony.
W pierwszej dziesiątce znalazły się również trzy bezlusterkowce Fujifilm, zajmując miejsca czwarte (model X-E2), szóste (model X-M1) oraz dziesiąte (X-A1). Warte odnotowania jest także piąte miejsce zajęte przez bardzo ciekawą propozycję ze stajni Panasonika, a mianowicie zaawansowany model Lumix GX7.
Pierwsze miejsce w kategorii cyfrowych lustrzanek jest kolejnym potwierdzeniem tego, że zaawansowane aparaty w stylu retro cieszą się dużą popularnością wśród miłośników fotografii. W tym roku bowiem w kategorii tej zwyciężył Nikon Df. Jest to najnowsza propozycja tego znanego producenta aparatów fotograficznych skierowana głównie do świadomych i zaawansowanych użytkowników. Aparat został wyposażony w bardzo dobrą pełnoklatkową matrycę znaną z modelu D4 oraz systemy autofokusa i pomiaru światła znane z modeli D600 i D610. Całość została zamknięta w uszczelnionym magnezowym korpusie stylizowanym na stare analogowe aparaty marki Nikon. Jego cechą szczególną jest niewątpliwie spora liczba pokręteł, które służą do kontroli najważniejszych parametrów. Nagrodę w imieniu firmy Nikon odebrał Tomasz Zaleśny.
Na drugiej pozycji wśród cyfrowych lustrzanek uplasował się Canon EOS 70D, będący długo oczekiwanym następcą popularnego modelu EOS 60D. Istotną nowością w przypadku tego aparatu jest zastosowanie wyjątkowej matrycy Dual Pixel CMOS, przyspieszającej działanie autofokusa w trybie Live View i przy filmowaniu.
Aparatem, który zdobył trzecią pozycję jest najnowsza lustrzanka Pentaksa, czyli zaawansowany model K-3. Następne dwa miejsca okupują kolejne lustrzanki Nikona – kierowany do zaawansowanych amatorów D7100 z matrycą formatu DX na miejscu czwartym i pełnoklatkowy model D610.
Oprócz wyboru dokonanego przez Czytelników Optyczne.pl, nasza Redakcja przyznała również dwa dodatkowe wyróżnienia w kategoriach: dystrybutor oraz innowacja roku 2013.
Wyróżnienie w kategorii dystrybutor roku 2013 otrzymała firma Delta za udane wprowadzenie na polski rynek obiektywów marki Tokina. Dzięki temu już od kilku miesięcy klienci w Polsce mogą się cieszyć nie tylko bogatą i aktualną ofertą Tokiny, ale także dobrym wsparciem merytorycznym, marketingowym i serwisowym. Nagrodę odebrała Sylwia Kotlewska z firmy Delta.
Wyróżnienie w kategorii innowacja roku 2013 przyznaliśmy firmie Canon za opracowanie wspomnianej już matrycy Dual Pixel CMOS AF. Sensor ten wyróżnia się wyjątkową konstrukcją pojedynczych pikseli. Każdy z nich składa się z dwóch fotodiod, które mogą pracować niezależnie lub wspólnie. Podczas ustawiania ostrości z wykorzystaniem detekcji fazy fotodiody pracują oddzielnie, co pozwala określać różnice fazowe w rejestrowanym przez nie sygnale. Podczas fotografowania natomiast pracują wspólnie i rejestrowany przez nie sygnał jest sumowany. Owo rozwiązanie zostało stworzone z myślą o poprawie szybkości działania automatycznego ustawiania ostrości w trybie podglądu na żywo oraz przy filmowaniu. Nagrodę odebrała Joanna Stankiewicz z firmy Canon Polska.
Po prezentacji i wręczeniu nagród, uczestnicy spotkania przeszli do drugiej sali na mały poczęstunek oraz mniej formalną część imprezy, która upłynęła na miłych i długich rozmowach.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom za udział w głosowaniu, przedstawicielom firm zwycięskich produktów gratulujemy, a naszym gościom dziękujemy za przybycie i uświetnienie swoją obecnością naszego spotkania. Do zobaczenia za rok – start kolejnego plebiscytu już 1 grudnia 2014 roku…