Drift Stealth 2 - pierwsze wrażenia i filmy
1. Pierwsze wrażenia
![]() |
Obiektyw i matryca
Zanim opiszemy budowę i funkcjonalność nowej kamery, warto przyjrzeć się podzespołom z jakich została ona zbudowana. W jej wnętrzu znalazła się produkowana przez firmę Aptina matryca CMOS formatu 1/3 cala o rozdzielczości 3 Mpix. Sensor pozwala na rejestrację filmów w rozdzielczości Full HD 1080p przy maksymalnie 30 kl/s w systemie NTSC oraz 25 kl/s w systemie PAL. Kamera oferuje też mniejsze rozdzielczości:
- 960p przy 25, 30 kl/s.
- 720p przy 25, 30, 50, 60 kl/s.
- WVGA przy 25, 30, 50, 60, 100 i 120 kl/s.
Światło na matrycę pada po przejściu przez składający się z 7 elementów obiektyw o ogniskowej 3.35 mm, który daje kąt widzenia 135 stopni. Producent informuje, iż parametry te zostały dobrane w taki sposób, aby zachować kompromis pomiędzy szerokim kątem widzenia, a jak najmniejszą dystorsją. Poniższe zdjęcie wykonane w ciasnym pomieszczeniu pozwala ocenić, że kąt widzenia rzeczywiście jest w zupełności wystarczający, jak na kamerę sportową, jednak mimo zapewnień konstruktorów poziom dystorsji jest dość duży.
![]() |
Budowa i jakość wykonania
![]() |
Mimo, że nowy model wyglądem przypomina swoich starszych braci, to daje się zauważyć kilka zmian, które są wynikiem nie tylko miniaturyzacji, ale też oszczędności, bowiem Stealth 2 z założenia ma być kamerą dużo tańszą od "ducha".
Pierwsze co rzuca się w oczy to nie cztery, a zaledwie trzy przyciski na górnej ściance. Te skrajne, tak jak w poprzednim modelu, mają dokładnie te same funkcje: guzik MODE pozwala zmienić tryb pracy kamery, natomiast tym drugim możemy włączać i wyłączać urządzenie, rozpoczynać i kończyć rejestrację wideo, wykonywać zdjęcia oraz zatwierdzać opcje w menu. Środkowy przycisk został oznaczony strzałkami, jednak wbrew pozorom nie jest on dwukierunkowy. Możemy się za jego pomocą poruszać po menu - chcąc wybrać opcję niższą należy go wcisnąć normalnie, a dłuższe przytrzymanie spowoduje przeskoczenie do wyższej opcji. To proste rozwiązanie pozwoliło zrezygnować z jednego guzika i dzięki temu na dużo mniejszej obudowie zmieściły się trzy duże i wygodne w obsłudze przyciski.
Jakość wykonania nowego modelu stoi na bardzo wysokim poziomie i nie odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły nas wcześniejsze produkty Drift HD. Cały korpus jest solidnie spasowany i pokryty gumowatym materiałem, który sprawia, iż urządzenie pewnie trzyma się w ręku i nie jest straszny mu upadek z wysokości 2 metrów. Tak więc pod tym względem trudno kamerze cokolwiek zarzucić. Niewielkie zastrzeżenia można mieć jedynie do klasy wodoszczelności, gdyż zastosowane uszczelnienia nie pozwalają na bezpieczne zanurzenie produktu pod wodą, a jedynie chronią go przed zachlapaniem, pyłem i kurzem.
Użytkowanie i tryby pracy
Obsługa kamery Stealth 2 nie nastręcza większych problemów. Trzy przyciski w zupełności wystarczają, aby wygodnie zmieniać tryby pracy, poruszać się po menu, czy ustawiać odpowiednie parametry. Dużym ułatwieniem z pewnością jest podświetlenie ekranu LCD oraz dioda znajdująca się obok przycisków. W zależności od wybranego trybu pracy świecą one w innym kolorze, co sprawia, że rzut oka na urządzenie wystarcza, aby dowiedzieć się, w jakim stanie się ono aktualnie znajduje.
![]() |
![]() |
Tryb wideo (zielony) W trybie wideo możemy wybrać rozdzielczość rejestrowanego obrazu, liczbę klatek na sekundę, a także dokonać korekty ekspozycji w zakresie +/-2EV i skorzystać z samowyzwalacza. Dodatkowo kamera pozwala aktywować tryb rejestratora drogi oraz tzw. video tagging, umożliwiający rejestrację jedynie wybranych scen po ich wydarzeniu (praca w buforze od 10 sek. do 5 minut). |
---|---|
![]() |
Tryb foto (żółty) W trybie fotograficznym możemy wybrać rozdzielczość zdjęć (3, 5, 12 Mpix), a także dokonać korekty ekspozycji w zakresie +/-2EV i skorzystać z samowyzwalacza. Pole widzenia obiektywu jest identyczne jak w trybie wideo i wynosi 135 stopni. |
![]() |
Tryb poklatkowy (fioletowy) W trybie poklatkowym możemy wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 3 Mpix z określonym interwałem czasowym (0.5s / 1s / 2s / 3s / 5s / 10s / 30s / 1m). Pole widzenia obiektywu jest identyczne jak w trybie wideo i wynosi 135 stopni. Kamera pozwala dokonać korekty ekspozycji w zakresie +/-2EV i skorzystać z samowyzwalacza, jednak wykonywanie serii zdjęć musimy zakończyć ręcznie odpowiednim przyciskiem. |
![]() |
Tryb zdjęć seryjnych (niebieski) W trybie zdjęć seryjnych możemy wykonywać fotografie w rozdzielczości 3 Mpix z szybkością 3 kl/s. Kamera pozwala określić długość serii (1s / 2s / 5s), a także dokonać korekty ekspozycji w zakresie +/-2EV i skorzystać z samowyzwalacza. Pole widzenia obiektywu jest identyczne jak w trybie wideo i wynosi 135 stopni. |
![]() |
Tryb ustawień (czerwony) W trybie tym mamy dostęp do menu głównego kamery, gdzie możemy zmienić podstawowe parametry takie jak: system wideo, ustawienia WiFi, ustawienia pilota, podświetlenia ekranu, wybór języka, ustawienia daty i godziny, czułość mikrofonu, głośność, aktywacja trybu samochodowego i wideo tagowania. |
Trudno mieć większe zastrzeżenia do użytkowania opisywanej kamery, bowiem wszystkie opcje możemy zmieniać szybko i bez zbędnych opóźnień. Także zapisywanie zdjęć i filmów na karcie pamięci odbywa się momentalnie. Mimo to niewielki niedosyt pozostawia brak wbudowanego kolorowego ekranu LCD, który z pewnością ułatwiłby kadrowanie oraz uprzyjemnił obsługę.
Na koniec warto pochwalić wbudowany w kamerę akumulator. Według zapewnień producenta ma on pozwalać na zarejestrowanie 3-godninnego filmu Full HD. Trzeba przyznać, iż deklaracje te nie są wyssane z palca, bowiem bateria rozładowuje się bardzo wolno i z pewnością starczy nam na kilka wycieczek w teren.
Akcesoria i funkcje dodatkowe
- zaczep, który możemy przykręcić do gwintu statywowego,
- mocowanie do powierzchni płaskich z taśmą samoprzylepną,
- mocowanie do powierzchni wypukłych z taśmą samoprzylepną,
- mocowanie do paska od gogli,
- kabel USB.
![]() |
Z pewnością smuci fakt, że producent nie zdecydował się dołączyć w zestawie bezprzewodowego pilota, tak jak to miało miejsce w starszych modelach. Tym bardziej, że współpraca kamery z pilotem odbywa się bezproblemowo, a dzięki zastosowaniu kolorowych diod na pilocie zawsze wiemy w jakim stanie aktualnie znajduje się kamera. Pilot został wyposażony w dwa przyciski i możemy nimi nie tylko rozpoczynać i kończyć nagrywanie filmów wideo, ale również zmieniać tryby pracy kamery i wykonywać zdjęcia.
Stealth 2 został wyposażony w interfejs WiFi, dzięki czemu możemy sparować go z naszym smartfonem, lub innym urządzeniem mobilnym. Niestety nie mieliśmy możliwości przetestowania tej funkcji, bowiem w chwili obecnej producent nie udostępnił jeszcze oprogramowania wspierającego nowy model. Ma ono pojawić się niebawem i tak jak to miało miejsce w przypadku aplikacji Drift App do kamer Ghost, będzie dawać możliwość pełnej kontroli nad urządzeniem, a także pozwoli przeglądać nagrane materiały wideo oraz zdjęcia. Z pewnością zrekompensuje to w pewnym stopniu brak kolorowego ekranu LCD.
Podsumowanie
![]() |