Tamron SP 85 mm f/1.8 Di VC USD - test obiektywu
4. Rozdzielczość obrazu
Wyniki, jakie testowany obiektyw uzyskał w centrum kadru, na brzegu matrycy APS-C/DX i na brzegu pełnej klatki są zaprezentowane na poniższym wykresie.
Jeśli chodzi o centrum kadru, to co od razu rzuca się w oczy, to maksymalne wyniki docierające do poziomu 47 lpmm, a więc bliskiego rekordom. To wyróżnia Tamrona na tle starszych konstrukcji (przykładowo Canon 1.8/85 USM docierał do 42 lpmm, a Nikkor AF-S 1.8/85 lekko przekraczał 44 lpmm, ale na matrycy D3x, która typowo daje MFT-y o 1–2 lpmm wyższe) i stawia go bardzo blisko niedawno zaprezentowanych 85-tek Zeissa, które biły rekordy w naszych testach.
Co więcej, żadnych zastrzeżeń nie ma do zachowania na maksymalnym otworze względnym, gdzie rozdzielczość jest dobra i bardzo szybko polepsza się po lekkim nawet przymknięciu. W tej kwestii Tamron spisał się więc wzorowo.
Zachowanie na brzegu matrycy APS-C/DX też jest świetne. Wystarczy napisać tylko, że prawie na każdej wartości przysłony MTF-y uzyskiwane przez Tamrona są porównywalne lub nawet lepsze niż u Canona EF 85 mm f/1.8 USM i Nikkora AF-S 85 mm f/1.8G w centrum kadru! To wyraźnie uzmysławia nam, jakie możliwości daje nowa, skomplikowana konstrukcja optyczna.
Optyka Tamrona radzi sobie także z samym brzegiem kadru. Już na maksymalnym otworze względnym wyniki przekraczają 34 lpmm i są nawet nieznacznie wyższe niż na brzegu matrycy APS-C/DX. Nowy układ optyczny najprawdopodobniej tak ma dobraną krzywiznę pola, że wyniki w całym kadrze, dla f/1.8 i f/2.0, są bardzo do siebie podobne. Przymknięcie przysłony nie powoduje już tak szybkiego przyrostu MTF-ów jak w centrum kadru, ale wciąż mamy do czynienia z dobrymi wynikami na poziomie 37–38 lpmm.
Podsumowując, Tamron 1.8/85 VC jest wyraźnie droższy od starszych konstrukcji 1.8/85 Canona i Nikona, ale jednocześnie zauważalnie od nich ostrzejszy i to praktycznie dla wszystkich kombinacji wartości przysłony i położenia w kadrze.
Na końcu tego rozdziału tradycyjnie przedstawiamy wycinki zdjęć naszej tablicy do pomiarów rozdzielczości pobrane z plików JPEG, zapisywanych równolegle z RAW-ami użytymi do powyższej analizy.
Canon 5D Mk III, JPEG, f/1.8 |
Canon 5D Mk III, JPEG, f/4.0 |