LG V30 - test aparatu
2. Budowa i jakość wykonania
Obiektyw
W telefonie LG V30 do dyspozycji mamy podwójny obiektyw, o ogniskowej 4.03 mm, f/1.6 oraz drugi, szerokokątny o ogniskowej 1.78 mm, f/1.9. Przednia kamera oferuje zaledwie 5 Mpix rozdzielczości i przysłonę f/2.2.
Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia wykonane oboma obiektywami.
1.78 mm |
4 mm |
Dla osób, które chciałyby osiągać jakiekolwiek przybliżenia, producent przewidział opcję cyfrowego powiększania obrazu, które w wypadku telefonu V30 jest 8-krotne. Warto jednak wspomnieć, że sterowanie wykorzystuje oba obiektywy i płynnie przełącza się między nimi podczas procesu powiększania. Oczywiście korzystając z cyfrowego zoomu musimy pogodzić się z degradacją jakości obrazu. Zdjęcie w formacie RAW zostanie zapisane przy niezmienionym kącie widzenia, charakterystycznym dla użytego obiektywu.
Dodatkowy zoom cyfrowy 8x |
Aparat nie posiada dedykowanego trybu makro, jednak dzięki możliwości ustawiania ostrości na bliskie odległości osiągalna jest fotografia zbliżeniowa.
Dzięki temu możemy uzyskać powiększenie 1:17.6 (gdy weźmiemy pod uwagę współczynnik krotności matrycy, realna skala odwzorowania w tym trybie, odniesiona do formatu małoobrazkowego, wynosi 1:2.35).
Elementy sterowania
Jak na typowy smartfon przystało, liczba fizycznych elementów kontrolnych jest ograniczona do niezbędnego minimum, a większość operacji wykonujemy interfejsu ekranowego.
Na lewej krawędzi dostępne są dwa przyciski sterujące głośnością.
Na szczególną uwagę zasługuje tylna ścianka, która poza dobrze widocznymi obiektywami kryje też lampę błyskową. Poniżej obiektywów znajduje się przycisk zasilania, pełniący także funkcję usypiania i budzenia telefonu, jak również czujnika linii papilarnych.
Zasilanie i złącza
Bateria nie jest wymienialna, co wiąże się z wodoodpornością konstrukcji. Jej pojemność to 3300 mAh. Przy oszczędnym użytkowaniu telefon służyć może przez dwa dni. Oczywiście urządzenie możemy rozładować znacznie szybciej, jeśli lubimy na nim np. grać w gry 3D.
Pamięć flash aparatu o wielkości 64 GB może być dodatkowo rozszerzona przy wykorzystaniu karty microSD (maksymalnie 256 GB). Co ciekawe, mimo uszczelnień IP68 nadal mamy dostęp do złącza słuchawkowego mini jack.
Warto wspomnieć, że portem komunikacyjnym jest złącze USB-C – to dość nowy standard, mechanicznie lepiej zaprojektowany od popularnego dotąd mikro USB, co pozwala sądzić, że będzie też trwalszy. Przypomnijmy, że to pierwsze złącze USB, które możemy używać bez zwracania uwagi, którą stroną podłączamy wtyczkę do aparatu.
Wyświetlacz
W aparacie wykorzystano 6-calowy wyświetlacz QHD+ OLED o rozdzielczości 2880×1440 punktów (538 ppi), z obsługą HDR10 i Always-on-display. Model V30 wpisuje się w trend stosowania wyświetlaczy o proporcji boków 2:1 (formalnie 18:9) we flagowcach. Ekran, a także tylny panel zabezpieczono szkłem Gorilla Glass 5.
Ekran jest duży, a wyświetlany na nim obraz szegółowy i wyrazisty. Kolory nie są przesadnie nasycone, co zaliczamy na plus. Problemy zaczynają się, gdy patrzymy na ekran pod kątem. Obserwujemy wówczas całkiem wyraźny niebieskawy zafarb, praktycznie uniemożliwiający ocenę kolorystyczną zdjęć i filmów. Poniższy film częściowo obrazuje opisywany efekt, na żywo jest on jeszcze mocniej widoczny.