Sony Cyber-shot RX100 III w podróży
1. Rozdział 1
Gdy miałem już gotowy plan podróży, przyszła pora na wybór aparatu, który ze sobą zabiorę. Kierowałem się tu dwoma kryteriami. Pierwsze dotyczyło niewielkich rozmiarów korpusu. Żona jest w ciąży, dodatkowo jechaliśmy z 6-letnią córką, tak więc to na mnie spoczywał obowiązek taszczenia wszystkich bagaży. Ciężka lustrzanka wisząca na szyi z pewnością nie ułatwiłaby mi wywiązywania się z tego zadania. Dlatego też poszukiwania czwartego towarzysza podróży rozpocząłem od aparatów kompaktowych. Skupiłem się na modelach bardziej zaawansowanych i wyposażonych w jasne obiektywy oraz nieco większe matryce niż standardowe 1/2.3 cala. W końcu wybór padł na Sony Cyber-shot RX100 III. Aparat doskonale wpisywał się w moje potrzeby. Znajdziemy w nim bowiem obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T* o odpowiedniku ogniskowych 24-70 mm i znakomitym świetle f/1.8-2.8, a także 1-calową matrycę BSI CMOS Exmor R o rozdzielczości 20.1 Mpix. Model ten otrzymał w naszym teście wyróżnienie "Wybór redakcji Optyczne.pl" i był chwalony za jakość zdjęć, tak więc bez obaw w dniu wyjazdu spakowałem go do plecaka. Zobaczcie, co z tego wyszło.
Dobra, 1-calowa matryca BSI CMOS Exmor R o rozdzielczości 20.1 Mpix, jasny obiektyw ZEISS Vario-Sonnar T* oraz szybki procesor BIONZ, to cechy, które wyróżniają Sony RX100 III. |
Z pomocą przychodzą tu dwa pierścienie. Pierwszy z nich otacza obiektyw, a drugi umieszczono na tylnej ściance. Ich funkcje zmieniają się w zależności od wybranego trybu, który łatwo możemy wybrać korzystając z wygodnego koła na górnej ściance.
Zdjęcie wykonane na odpowiedniku 24 mm |
Zdjęcie wykonane na odpowiedniku 70 mm |
Tego typu widok jak przedstawiony na powyższych zdjęciach, aż prosi o skorzystanie z efektu miniatury, który jest dostępny w wielu aparatach. W przypadku RX100 III nie ma go domyślnie, jednak dzięki PlayMemories Camera Apps możemy bez problemu dodać tę opcję do aparatu. PlayMemories Camera Apps w połączeniu z wbudowanym interfejsem WiFi pozwala zwiększyć funkcjonalność i wygodę obsługi dzięki różnym aplikacjom, takim jak Smart Remote Control (do wyzwalania migawki smartfonem), Direct Upload (ułatwiającej komunikację z serwisami społecznościowymi), funkcjom edycyjnym, efektom, itp. Choć za część aplikacji musimy płacić, to często możemy skorzystać z promocji dających darmowy dostęp do niektórych płatnych dodatków. Tego typu promocja trwa obecnie (szczegóły znajdziecie tutaj), a w jej ramach po zakupie aparatu otrzymać można pakiet aplikacji wartych 150 zł. W ramach pakietu można pobrać następujące dodatki:
- "Zdjęcie w ruchu" - Sekwencje zdjęć zrobionych trybie zdjęć seryjnych są nakładane na siebie aby utworzyć jedno prawdziwie pełne wyrazu zdjęcie scen akcji, jak na przykład sportu, pędzących pojazdów i innych podobnych obiektów. Można wybrać pierwsze i ostatnie zdjęcie sekwencji, ustawić odstęp między zdjęciami i dopasować inne ustawienia. Ta aplikacja tworzy jedną kopię z sekwencji zdjęć, pozostawiając oryginały niezmienione.
- "Wielokrotne naświetlanie" - Wystarczy wybrać motyw, a aplikacja automatycznie ustawi naświetlenie z optymalnymi ustawieniami. Można wybrać między siedmioma motywami: Ręczny, Łatwa sylwetka, Niebo, Tekstura, Obróć, Lustro i Miękki filtr. Jeśli zostanie wybrany motyw Ręczny, można podglądać wyniki sześciu trybów przenikania oraz wybrać obraz, który najbardziej się podoba.
- "Zdjęcie poklatkowe" - Aplikacja automatycznie rejestruje serię zdjęć w pewnych odstępach czasu, a następnie łączy je w jeden film. Wystarczy wybrać tryb poklatkowy najlepiej dopasowany do rejestrowanej sytuacji i pozwolić aparatowi zająć się resztą! Aparat automatycznie ustawia odpowiednie ustawienia, eliminując konieczność czasochłonnych prób i błędów. Dostępnych jest osiem motywów filmów poklatkowych: Cloudy Sky, Night Sky, Night Scene, Sunset, Sunrise, Miniature, Standard, Custom. Można wybrać opcję zapisywania składowych zdjęć w formie serii zdjęć zamiast filmu. Zobacz jak działa aplikacja:
- "Oświetlenie portretowe" - Aplikacja pozwala łatwo podkreślać twarze osób i robić olśniewające zdjęcia portretowe przy użyciu regulacji poziomu kontrastu i oświetlenia. Można wybrać jeden z pięciu poziomów oświetlenia lub ustawić wartość niestandardową. Korzystając z ustawienia niestandardowego, użytkownicy mogą wybierać spośród sześciu poziomów podkreślenia fotografowanej osoby lub tła.
- "Ślad Gwiazd" - Aplikacja automatycznie rejestruje serię zdjęć gwiaździstego nieba w pewnych odstępach czasu, a następnie łączy je w jeden film. Dzięki temu można łatwo tworzyć piękne filmy z gwiaździstym niebem bez potrzeby używania komputera lub czasochłonnej manualnej edycji! Zobacz jak działa aplikacja:
Zdjęcie wykonane za pomocą filtru Miniatura+ dostępnego w efektach wizualnych PlayMemories Camera Apps. |
Zdjęcie z użyciem filtra "Kolor pop". |
Zdjęcie z użyciem filtra "Malowidło HDR". |
Zdjęcie tradycyjne |
Zdjęcie z użyciem efektu "Mój najlepszy portret" |
Warto tu nadmienić, że Sony było pierwszą firmą, która wprowadziła w aparatach tryb panoramy z ręki. Miało to miejsce w 2009 roku wraz z premierą kompaktu Cyber-shot HX1. Przez 5 lat producent niemal do perfekcji dopracował rejestrację szerokich ujęć poprzez przesuwanie aparatu w zadanym kierunku i z tego też powodu bardzo często posiłkowałem się tym trybem podczas fotografowania dolin i równin solnych na Atakamie, czy przepięknych lagun wysoko w Andach.
Przykłady zastosowania programu panorama Kliknij na miniaturę, aby zobaczyć w oryginale |