Islandia - polowanie na zorze polarne
20 – 27 kwietnia 2017
Relacja
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z naszej Fotomisji. Film przygotował uczestnik wyjazdu Adrian Eddy.
Co nas czeka?
Przygotowaliśmy dla Was kolejną, wyjątkową Fotomisję. Tym razem spędzimy tydzień na Islandii, gdzie będziemy fotografować niezwykłe krajobrazy. Oprócz tego każdej nocy polować będziemy na zorze polarne. To niezwykłe zjawisko najlepiej obserwować na przełomie zimy i wiosny, kiedy jest największe prawdopodobieństwo, że pojawi się ono na niebie. Co więcej, w latach 2014 i 2015 mieliśmy do czynienia z cyklicznym maksimum aktywności naszej Dziennej Gwiazdy, które powoduje, że szanse na wystąpienie intensywnych zórz są bardzo duże. Program naszego wyjazdu został tak przygotowany, aby stworzyć jak najlepsze warunki do uwiecznienia tych niesamowitych zjawisk, a także by mieć czas na fotografowanie krajobrazów. Islandię będziemy przemierzać wynajętymi samochodami, dzięki czemu będziemy mogli dostosowywać się do aktualnych warunków pogodowych oraz drogowych i dowolnie modernizować nasze plany.W wyprawie weźmie udział grupa uczestników oraz nasi redaktorzy Arek i Robert Olech. Arek jest z wykształcenia astronomem oraz miłośnikiem fotografii. Dlatego w trakcie wyjazdu nie tylko opowie Wam o zorzach polarnych, ale też doradzi, jak je fotografować i jaki sprzęt najlepiej się do tego nada. A sprzętu z pewnością nie zabraknie, bowiem na czas Fotomisji wyposażymy Was w obiektywy Sigma wedle życzenia (do wyboru ponad 100 modeli), które zapewni partner Fotomisji – Sigma ProCentrum.
Partnerzy Fotomisji
Program Fotomisji
Zobacz relację z naszej poprzedniej Fotomisji na Islandię
Dzień 1 - 20 kwietnia
Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie i wydanie sprzętu uczestnikom Fotomisji. Wylot z Warszawy do Keflaviku. Po przylocie czeka nas podróż do Reykjaviku, gdzie spędzimy noc. W drodze do stolicy Islandii odbijemy z trasy, by zobaczyć słynną Błękitną Lagunę, a także obszar geotermalny Krýsuvík. Tutaj sfotografujemy bulgoczące wulkany błotne, tryskające wrzątkiem źródełka i pierwszy raz poczujemy zapach siarki, który na wyspie będzie nam towarzyszył do samego końca. Po dotarciu do Reykjaviku zjemy kolację i być może uda nam się wybrać jeszcze na spacer lub fotografowani zórz.
Dzień 2 - 21 kwietnia
Po śniadaniu przejedziemy około 260 km południowym wybrzeżem Islandii do miejscowości Kirkjubæjarklaustur. Po drodze zatrzymamy się przy pięknych wodospadach Seljalandsfoss oraz Skógarfoss, a także sfotografujemy słynące z czarnego pisaku plaże w Dyrhólaey oraz Vík. Nocleg w okolicach Kirkjubæjarklaustur.
Dzień 3 - 22 kwietnia
Tego dnia zwiedzimy dwa najpiękniejsze i najbardziej popularne miejsca na Islandii. Pierwszym będzie Park Narodowy Skaftafell, którego blisko 80% powierzchni zajmuje lodowiec Vatnajökull, a krajobraz urozmaicają liczne cieki wodne. Możemy tu wybrać jedną z wielu tras trekingowych i podziwiać cuda natury. Drugim miejscem jest oddalona 60 km na wschód laguna Jokulsarlon, gdzie lodowiec powoli wtapia się w wody oblewające Islandię. Na nocleg wrócimy do tego samego hotelu w okolicach Kirkjubæjarklaustur.
Dzień 4 - 23 kwietnia
Dziś przejedziemy około 260 kilometrów, aby podziwiać kolejne niezwykłe miejsca. Pierwszym z nich jest majestatyczny wodospad Gullfoss leżący na rzece Hvítá. Składa się on z dwóch kaskad, pierwsza mierzy 11 metrów, druga, położona pod kątem w stosunku do pierwszej, ma wysokość 21 metrów. W szczytowych momentach potrafi przepływać przez niego aż 2000 m3 wody na sekundę. Następnie zwiedzimy najsłynniejszy obszar geotermalny na Islandii zwany Geysir. Będziemy tu mogli fotografować liczne gejzery, z których największy Strokkur potrafi wyrzucić wodę na wysokość 40 metrów. Noc spędzimy w okolicach Geysir.
Dzień 5 - 24 kwietnia
Rano wyruszymy w kierunku fiordów zachodnich, gdzie spędzimy dwie kolejne noce. Po drodze zwiedzimy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Park Narodowy Thingvellir. Obszar ten jest bardzo interesujący ze względu na budowę geologiczną. Znajduje się on bowiem w miejscu, gdzie stykają się płyty tektoniczne eurazjatycka i północnoamerykańska. Stąd też obserwuje się tu znaczącą aktywność sejsmiczną i wulkaniczną. Powierzchnia ziemi poprzecinana jest licznymi szczelinami, wśród których największa tworzy głęboki wąwóz Almannagjá.
Dzień 6 - 25 kwietnia
Po wczesnym śniadaniu wyruszymy wgłąb Vestfirðir, czyli najdalej wysuniętego na zachód półwyspu poprzecinanego licznymi fiordami. Zatrzymamy się w kilku interesujących miejscach, a to, jak bardzo uda nam się zwiedzić te tereny, zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Przy odrobinie szczęścia dotrzemy do zachodniego krańca Islandii, czyli 400-metrowych klifów Látrabjarg, które zamieszkują tysiące ptaków. Na nocleg wrócimy do tego samego hotelu.
Dzień 7 - 26 kwietnia
Dziś przemieścimy się do Borgarnes. Oczywiście pojedziemy tam okrężną drogą, która poprowadzi nas przez pola lawy i żyznej ziemi rolniczej. Objedziemy półwysep Snaefellsnes, na którym leży Park Narodowy Snaefellsjökull oraz górujący nad regionem lodowiec Snaefell. Po drodze będziemy mogli podziwiać także uroczą wioskę rybacką Arnarstapi, oraz przyczółek Búðir. Późnym wieczorem dotrzemy do hotelu, aby spędzić naszą ostatnią noc w krainie wyspie lodu i ognia.
Dzień 8 - 27 kwietnia
Po wczesnym śniadaniu udamy się na lotnisko Keflavik, by wylecieć do kraju. Wieczorem wylądujemy w WarszawieMiejsca, które zwiedzimy
Noclegi
Noclegi zaplanowaliśmy w sprawdzonych hotelach klasy turystycznej i domkach turystycznych:Wyżywienie
W cenie wycieczki wliczone są śniadania. Lunche będziemy organizować na miejscu we własnym zakresie. Czasem przemieszczając się z jednego miasta do drugiego będziemy zajeżdżać do sklepów spożywczych, aby kupić coś do przegryzienia, innym razem zatrzymamy się na stacji benzynowej, lub w jakimś barze/kawiarni przy atrakcji turystycznej. Kolacje też będziemy organizować we własnym zakresie po dojechaniu do hotelu. Będziemy jeść w lokalnych restauracjach.
Cena za 8 dni wielkiej przygody to 7500 zł od osoby.
Cena obejmuje:
- przelot – bilet lotniczy w klasie ekonomicznej wraz ze wszystkimi należnymi opłatami na trasie Warszawa – Reykjavik/Keflavik – Warszawa (istnieje możliwość zorganizowania wylotu z dowolnego miejsca na świecie, wówczas cena ustalana jest indywidualnie)
- koszt warsztatów prowadzonych przez redaktora Optyczne.pl
- możliwość wypożyczenia obiektywów Sigma z oferty Sigma ProCentrum
- zakwaterowanie – noclegi w pokojach 2-osobowych i 4-osobowych domkach z salonem i 3 sypialniami,
- wyżywienie – śniadania,
- opisane w programie transfery i transporty samochodem
- ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) obywateli polskich i cudzoziemców mieszkających w Polsce na kwotę 30000,- EUR, ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NW) na kwotę 4000 EUR oraz ubezpieczenie bagażu na kwotę 400 EUR
Cena nie obejmuje:
- obiadów i kolacji (przeznaczcie około 1000 zł)
- wydatków osobistych
- innych świadczeń niewymienionych powyżej
Rezerwacja
BRAK MIEJSC