Apple iPhone Xr - test aparatu
3. Użytkowanie i menu
iPhone Xr należy do smartfonów dużych, przez co osoby z mniejszymi dłońmi mogą mieć problemy z wygodnym jego trzymaniem. Apple umożliwia jednak obsługę smartfona jedną ręką dzięki funkcji Reachability, która poprzez krótkie przesunięcie palcem w dół w dolnej części ekranu pozwala na obniżenie całego interfejsu użytkownika w dół, bliżej kciuka, nawet podczas korzystania z aplikacji firm trzecich.
Jakość wyświetlanego na ekranie obrazu jest bardzo dobra – mimo faktu, że jego rozdzielczość to tylko okolice Full HD, a gęstość pikseli to 326 ppi (czyli taka, jak w iPhone 8 oraz.. iPhone 4, który został zaprezentowany 8 lat temu). Zdjęcia oglądane na ekranie charakteryzują się przyjemną kolorystyką, a jasność wyświetlacza można regulować w szerokiej skali, dzięki czemu możemy bez problemu ocenić ekspozycję wykonanych zdjęć nawet w mocnym słońcu. Dodatkowo, ekran iPhona Xr został wyposażony w funkcję True Tone, znaną już z iPadów Pro, która dostosowuje temperaturę barwową wyświetlanego obrazu do otoczenia. Ponadto wyświetlacz urządzenia posiada szeroki gamut P3.
Do szybkości uruchamiania się aplikacji Aparat i ustalenia płaszczyzny autofokusa przez aparat nie możemy mieć żadnych zastrzeżeń, bowiem obie te czynności wykonują się bardzo szybko. Zdjęcia możemy robić jedynie w trybie pełnej automatyki z korektą ekspozycji.
Przejdźmy teraz do opisu funkcjonalności, jaką oferuje aplikacja Aparat.
Po włączeniu naszym oczom ukaże się podgląd na żywo na fotografowaną scenę. Z prawej strony (trzymając telefon poziomo) znajduje się szybki podgląd ostatnio zrobionych zdjęć, przycisk migawki oraz przycisk do zmiany aparatu na przedni. Obok jest przesuwana lista trybów specjalnych, na której znajdują się następujące pozycje:
- Film poklatkowy,
- Film spowolniony,
- Wideo,
- Zdjęcie (automatyka z korektą ekspozycji),
- Portret:
- Światło naturalne,
- Światło studyjne,
- Światło konturowe,
- Kwadrat,
- Panorama.
Po lewej stronie odnajdziemy przyciski: włączający lampę błyskową, włączający funkcję HDR, samowyzwalacz oraz wybór filtrów kreatywnych.
Po wejściu w menu ustawień trybu fotografowania naszym oczom ukaże się szereg opcji. Wszystkie przedstawiamy na poniższej animacji.
Apple iPhone Xr, mimo braku drugiego aparatu, jest wyposażony w 10-krotny zoom cyfrowy. Jest to oczywiście nic innego jak wycięcie części kadru, a więc uruchamiając go musimy liczyć się z pogorszeniem jakości i rozdzielczości zdjęcia.
26 mm |
260 mm (zoom cyfrowy 10x) |
Aplikacja Zdjęcia, służąca do podglądu i zarządzania zdjęciami, oferuje standardowe opcje, a więc daje możliwość podzielenia się zdjęciem w mediach społecznościowych, edycję i kadrowanie, oznaczenie jako ulubione, usunięcie, dodanie do albumu. Dzięki odpowiednim funkcjom systemowym możliwa jest też współpraca z aplikacjami firm trzecich, np. załadowanie zdjęcia do serwisu Dropbox, Dysk Google, OneDrive lub przesłanie zdjęć przez Skype, Messengera czy Whatsapp. Aplikacja Zdjęcia może też być rozbudowywana zewnętrznymi wtyczkami, wraz z systemem iOS 11 dostajemy wtyczkę Oznaczenia, pozwalającą dodać do zdjęć napisy, strzałki, ręcznie rysowane linie itp.
Również możliwości edycji w aplikacji systemowej są bardzo duże. Dokładnie prezentujemy je na poniższej animacji. Dostępne są gotowe filtry, ale także możliwość ręcznej edycji parametrów typu ekspozycja, kontrast, światła, cienie. Dla mniej zaawansowanych użytkowników dostępne są trzy globalne suwaki: Światło, Kolor, Cz-b, bardziej zaawansowani mogą wejść do każdej z tych trzech kategorii i dokonać precyzyjniejszej edycji:
- Światło:
- Blask
- Ekspozycja
- Światła
- Cienie
- Jasność
- Kontrast
- Punkt czerni
- Kolor:
- Nasycenie
- Kontrast
- Dominanta
- Cz-b:
- Intensywność
- Neutralne
- Ton
- Ziarno
Podczas podglądu filmu możemy go przyciąć lub (w przypadku filmu spowolnionego) ustawić, który fragment ma zostać spowolniony.