Fujifilm Fujinon XF 50 mm f/2 R WR - test obiektywu
3. Budowa i jakość wykonania
Na poniższym zdjęciu testowany obiektyw stoi obok Fujinona XF 35 mm f/1.4R oraz Zeissa Touit 2.8/50M.
Fujinon XF 50 mm f/2 R WR rozpoczyna się metalowym bagnetem, który otacza styki i tylną soczewkę o średnicy około 25 mm. Soczewka ta jest nieruchoma i schowana w wewnętrznym tubusie na głębokość ponad 1 cm. Ów wewnętrzny tubus jest świetnie wyczerniony i zmatowiony. Nie ma tam żadnych szpar, przez które zanieczyszczenia mogłyby wnikać do wnętrza konstrukcji.
Właściwy korpus obiektywu rozpoczyna się metalowym i nieruchomym pierścieniem, na którym znajdziemy znacznik ogniskowej, czerwony prostokąt ułatwiający mocowanie obiektywu do aparatu, numer seryjny oraz informację, że instrument został wyprodukowany w Japonii.
Kolejny element to pierścień do zmiany wartości przysłony, który ma szerokość 12 mm i jego większą część zajmuje metalowe karbowanie. W wielu obiektywach Fujinon, które miałem okazję testować, pierścienie te pracowały dość luźno, tutaj praca jest w zasadzie idealna i pozwala na nastawy z krokiem 1/3 EV.
Idąc dalej znów mamy nieruchomy, metalowy pierścień, na którym tym razem znajdziemy informację, że obiektyw jest uszczelniony („WEATHER RESISTANT”). Następnym elementem jest pierścień do manualnego ustawiania ostrości, który ma szerokość 20 mm i jest w całości pokryty drobnym karbowaniem. Pracuje on z przełożeniem elektronicznym i pozwala na bardzo precyzyjne nastawy (które swoją drogą potrafią być zniweczone idiotycznym oprogramowaniem korpusu, który podczas podglądu zdjęcia potrafi sam z siebie zmieniać ostrość nawet wtedy, gdy mamy wybrany tryb MF). Na obiektywie nie znajdziemy niestety żadnej skali głębi ostrości.
Za pierścieniem do ustawiania ostrości mamy kolejny metalowy i nieruchomy fragment obudowy, który przechodzi płynnie w bagnet do mocowania osłony przeciwsłonecznej.
Przednia soczewka obiektywu ma średnicę 23 mm i otacza ją napis z nazwą i parametrami instrumentu oraz nierotującym mocowaniem filtrów o średnicy 44 mm.
Jeśli chodzi o konstrukcję optyczną, mamy tutaj do czynienia z 9 soczewkami ustawionymi w 7 grupach. Jedna soczewka ma jednocześnie kształt asferyczny i wykonano ją z niskodyspersyjnego szkła ED. Wewnątrz znajdziemy jeszcze kołową przysłonę o dziewięciu listkach, którą możemy domknąć maksymalnie do wartości f/16.
Kupujący dostaje w zestawie oba dekielki, osłonę przeciwsłoneczną oraz miękkie etui.